Neděle 03. březen 2024 00:05
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader

EUR/USD. Přehled týdne. Inflace, inflace a zase inflace

12.02.2024 05:46  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pár EUR/USD minulý týden v podstatě šlapal vodu a kroužil v oblasti kolem čísla 7. Nakonec se cena vrátila na původní pozice (otevírací cena 1,0785, zavírací cena 1,0786). Apatii obchodníků vyvolalo několik fundamentálních faktorů: zástupci Federálního rezervního systému a Evropské centrální banky vzhledem k poloprázdnému ekonomickému kalendáři zopakovali informace, které obchodníci už zpracovali. Prodejci i kupci páru EUR/USD si proto vzali "oddechový čas": pár vykazoval v průběhu pěti obchodních dnů pohyb do strany a odrážel tak nerozhodnost obchodníků.

Nadcházející týden se bude od toho předchozího dramaticky lišit. Jak se říká, "formou i obsahem": nabitý ekonomický kalendář vyvolá silnou volatilitu, která pravděpodobně vytlačí pár EUR/USD z pásma kolem hodnoty 7. Otázkou je jen to, jestli se pár bude pohybovat nahoru, nebo dolů. Odpověď na tuto otázku nám dá inflace.

analytics65c8e299bd9f0.jpg

Spojené státy v příštích dnech zveřejní několik inflačních indikátorů – ten nejvýznamnější v úterý 13. února. V ten den se dozvíme lednovou hodnotu indexu spotřebitelských cen (CPI). Report podle předběžných prognóz nepodpoří americkou měnu. Většina odborníků očekává, že celkový CPI po prosincovém růstu na 3,4 % vcelku výrazně zpomalí – meziročně na 2,9 %. Pokud vyjde na předpokládané úrovni, stanoví několikaměsíční minimum (nejslabší tempo růstu od dubna 2021). Vezměte na vědomí, že celková inflace v posledních měsících zrychluje, takže takto prudký pokles indikátoru by mohl vyvinout značný tlak na dolar.

Jádrový index bez započtení cen potravin a energií vykazuje v posledních 9 měsících konzistentní klesající trend a v prosinci dosáhl meziroční hodnoty 3,9 %. Leden může být desátým měsícem v této řadě: indikátor podle prognóz klesne na 3,8 % (nejnižší tempo růstu od června 2021).

Vedle indexu spotřebitelských cen bude zveřejněn také index cen výrobců (pátek 16. února). Ani tato zpráva nevěstí pro dolar nic dobrého. PPI podle prognóz v lednu meziročně klesne na 0,7 % (nejnižší hodnota od června 2023, kdy dosáhl 0,2 %). Jádrový index má podle očekávání vykazovat podobně klesající trend a klesnout na 1,6 % (nejslabší tempo růstu od ledna 2021).

Tentýž den (v pátek) zveřejní Michiganská univerzita zprávu o inflačních očekáváních Američanů. Tento indikátor ukazuje očekávanou meziroční inflaci na další rok. V prosinci prudce klesl (z listopadových 4,5 % na 3,1 %) a v lednu klesl znovu (2,9 %). Podle obecného očekávání bude mít klesající tendenci i v únoru (2,8 %).

Pokud tedy uvěříme prognózám, budou všechny výše uvedené zprávy o inflaci odrážet zpomalení inflace ve Spojených státech. Proč je to za současných okolností důležité?

Musíme zdůraznit, že výsledek březnového zasedání FOMC je každopádně dán – bez ohledu na lednovou dynamiku inflace. V sázce je osud květnového zasedání. Lednové údaje samozřejmě přímo nepředurčují výsledky květnového zasedání, ale mohou výrazně posílit/oslabit intenzitu holubičího očekávání. V současnosti je květnové snížení sazeb pravděpodobné na 52 %. Jinými slovy, trh odhaduje šance zhruba 50/50. Výsledek nadcházejícího týdne vychýlí misky vah tím či oním směrem. Dolar se pak bude adekvátně pohybovat jedním nebo druhým směrem.

Všimněte si, že pár EUR/USD navzdory poměrně jestřábím zprávám představitelů Fedu minulý týden přešlapoval na místě. Důvodem je fakt, že všechny výzvy členů Fedu k "trpělivosti" ohledně snižování sazeb zazněly v souvislosti s březnovým zasedáním, jehož výsledky jsou v podstatě dány. Zato lednová zpráva umožní už hodnotit vyhlídky na příští – květnové – zasedání z praktičtějšího hlediska. Zprávy o inflaci (zejména CPI) proto nepochybně podnítí volatilitu páru EUR/USD, zvlášť pokud se budou lišit od prognózované úrovně.

K oživení klesajícího trendu je třeba, aby se medvědi usadili pod supportem 1,0720 (spodní linie indikátoru Bollingerova pásma v denním grafu). V tom případě bude dalším cílem hladina 1,0620 (střední linie indikátoru Bollingerova pásma v časovém rámci 1M). Long pozice můžete zvažovat, teprve až se býci usadí nad cílovou úrovní 1,0820 (spodní hranice cloudu Kumo v denním grafu). V tom případě budou mít býci příležitost tlačit pár k číslu 9.

Pozornost se tedy soustředí na inflaci. Index CPI udá tón obchodování a určí vektor cenového pohybu ve střednědobém horizontu, zvlášť pokud report vyjde v červeném/zeleném pásmu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EUR/USD. Přehled na tento týden: ZEW, Lagardeová, a "tichý mód" Fedu
  Pár EUR/USD se na začátku obchodního týdne po pátečním poklesu na dno oblasti 1,14 obchoduje v úzkém cenovém rozmezí. Obchodníci ignorovali zveřejnění makroekonomických dat Číny, která většinou vyšla v "zelené zóně", odrážející oživení největší světové ekonomiky. Zejména tempo růstu čínského HDP loni dosáhlo 10letého maxima. Indikátor vyšel okolo 8,1 % s prognózou růstu 6,2 %. Dále zemědělství vykázalo meziroční růst o 7,1 %, průmysl a stavebnictví vzrostly o 8,2 % a sektor služeb také o 8,2 %.
 • EUR/USD. Přehled na 20. 3. 2023. UBS může převzít Credit Suisse Bank.
  Po dlouhou dobu bylo měnovému páru EUR/USD bráněno v dalším poklesu, což by bylo nejlogičtější vyústění. Nicméně je třeba uznat, že podvědomě očekáváme, že se pár bude každý den pohybovat trendově a nestále. Na trhu se věci často ubírají různými směry. Dva z pěti pracovních dnů mohou být zcela bez pohybu. Můžeme si připomenout dobu, kdy byla volatilita eura několik měsíců stabilní na úrovni 40 až 50 bodů. Zároveň byl viděn boční trend. Obchodování bylo v té době prostě nemožné, ale trh si není možné "objednat", protože se skládá z velkého počtu jednotlivců, kteří fungují nezávisle na sobě. Se swingem, ke kterému nyní dochází tedy není možné nic dělat.
 • EUR/USD. Přehled na 27. 3. 2023. Předběžný náhled týdne: Evropská inflace
  Sestupný trend, který začal ve čtvrtek, u měnového páru EUR/USD stále pokračoval. Minulý týden byl vcelku dost chaotický. Přestože se evropské měně podařilo prokázat vynikající vývoj, zdá se, že swing se nezastavil. Nic však nenasvědčuje tomu, že by začal nový růst. Pár se aktuálně přizpůsobil linii klouzavého průměru a neví, co dál. Jak jsme již mnohokrát uvedli, nevidíme, jak může evropská měna ve střednědobém horizontu dále růst. Nárůst o 1 500 bodů ve druhé polovině loňského roku byl podle našeho názoru již přehnaný a neodrážel základní kontext. Pár se po tomto růstu nedokázal normálně korigovat (pouze 500 bodů). Poté Fed a ECB ještě jednou zvýšily své klíčové sazby a evropský regulátor začal otevřeně naznačovat, že sazba v květnu stoupne pouze o 0,25 %. Stejně jako dříve bude sazba silně ovlivněna inflací. Evropská unie zveřejní svou zprávu tento týden.
 • EUR/USD. Přehled na 27. 4. 2023. Hitparáda nelogičnosti pokračuje.
  Ve středu měnový pár EUR/USD opět vykázal stoupající pohyb. Den předtím se pár konsolidoval pod hranicí klouzavého průměru, ukazatel CCI již dvakrát vstoupil do překoupené oblasti (což se stává velmi zřídka) a včera nebyly důvody k růstu eura. Ale právě proto evropská měna rostla. Již několik týdnů, téměř každý den, mluvíme o nelogičnosti současného pohybu.
 • EUR/USD. Přehled na 28. 2. 2023. Christine Lagarde: sazba bude v březnu dále růst stejným tempem.
  V pondělí se měnový pár EUR/USD obchodoval neobvyklým způsobem. Ve skutečnosti pár po dlouhém pádu často koriguje v pátek. Je to proto, že někteří obchodníci stanovují cíle zisku pro pozice před víkendem. V pátek zároveň pokračoval sestupný trend a v pondělí se pár korigoval vůči klouzavému průměru. Pohyb tohoto páru byl do jisté míry podpořen makroekonomickými daty. Spojené státy včera vydaly jednu více či méně významnou zprávu o dlouhodobých objednávkách zboží. Přestože jsme již dříve uvedli, že neočekáváme výraznější odezvu na tuto zprávu, dolar v důsledku jejího zveřejnění klesl o zhruba 60 bodů. Věříme, že jde spíše o náhodu. Samotná zpráva odhalila podstatně výraznější pokles objemu objednávek, než se očekávalo, což zklamalo kupující dolaru. Výsledkem je, že se tento pár aktuálně obchoduje poblíž linie klouzavého průměru, ale ještě ji nepřekonal. Stále nevíme, proč může evropská měna vykazovat pozorovatelný růst, ale pokud dojde ke konsolidaci nad klouzavým průměrem, pak mohou býci na chvíli převzít vedení. Fundamentální (globální) pozadí se v poslední době vůbec nezměnilo a měna euro je stále vysoce překoupená.
 • EUR/USD. Přehled na 30. 3. 2023. Euro míří k novému cyklu korekcí na pozadí prázdného kalendáře.
  Měnový pár EUR/USD dosáhl ve středu ještě jednou Murrayovy úrovně "1/8" (1,0864), ale tentokrát ji nedokázal překonat a nyní je připraven zahájit kolo sestupného pohybu. Vzhledem k tomu, že euro ani dolar by aktuálně neměly být v lepší pozici, nadále si myslíme, že nejpravděpodobnějším scénářem průběhu události je "swing". Stále se snažíme pochopit, co způsobilo nárůst evropské měny o 410 bodů. Proto nebude neočekávané, pokud pár prolomí linii klouzavého průměru před koncem pracovního týdne a poté bude pokračovat v poklesu, dokud nedosáhne úrovně 1,0500.
 • EUR/USD. Přehled na 8. 5. 2023. De Galhau připustil několik dalších zvýšení sazeb ECB.
  Měnový pár EUR/USD skončil minulý týden tak, jak začal. Pár byl několik týdnů prakticky v bočním trendu, ale s minimálním vzestupným sklonem. Jinými slovy, vzestupný trend je zachován, ale nadále oslabuje a pár stále nemůže korigovat směrem dolů. Stále tedy věříme, že býci z posledních sil ovládají trh. V poslední době mnoho odborníků uvedlo, že evropská měna může pokračovat v růstu, protože Fed je fakticky připraven ukončit cyklus zpřísňování měnové politiky. Ti samí experti ale z nějakého důvodu zapomínají, že sazba Fedu je vyšší než sazba ECB a taková zůstane, že americká ekonomika zpomaluje, ale stále se cítí lépe než ta evropská. ECB také může brzy ukončit zpřísňování. Takové prognózy vypadají jako pokus vysvětlit, co se na trhu děje.
 • EUR/USD. Přehled posledního listopadového týdne: koronavirová vlna v EU a verdikt Joea Bidena
  Minulý týden opět skončil ve prospěch medvědů na EUR/USD. A přestože obchodní pětidenní období bylo méně jasné než to předchozí, obecné trendy se nezměnily. Klesající trend stále platí. Závěrečný páteční akord obchodníkům připomněl, "kdo je tady pánem": po dvou dnech pochybností převzali iniciativu do svých rukou opět dolaroví býci, kteří posílili pozici dolaru na celém trhu.
 • EUR/USD. Přehled předvánočního týdne: Bude trh vykazovat minimální aktivitu?
  Index amerického dolaru na začátku nového obchodního týdne opět vykázal pozitivní dynamiku, odrážející zvýšený zájem investorů o americký dolar. Uvedená měna dominuje tak či onak téměř ve všech dolarových párech. Páteční impuls však zmizel – měnový trh se hýbe setrvačností posledních událostí. Nastává předvánoční období, které se tradičně vyznačuje nízkou likviditou a tržní slabostí. Trh proto upadá do minimální aktivity. V období katolických Vánoc, kdy jsou hlavní obchodní parkety světa zavřené, obchodníci zaměřují svou pozornost na sekundární fundamentální faktory nebo související témata, která mají hypotetický charakter. Úzký trh je obzvláště citlivý, takže nelze vyloučit neobvyklé cenové výkyvy, zejména na pozadí téměř prázdného ekonomického kalendáře.
 • EUR/USD. Přehled týdne. Americká inflace a komentáře Fedu
  Pár euro dolar pokračuje na začátku nového obchodního týdne v pohybu podle setrvačnosti pátečního obchodování. Kupující EUR/USD se snaží realizovat své ambice a přibližují se k hranicím úrovně parity. Prodejci jsou zase nuceni ustoupit – říjnové non-farm payrolls nepřispěly americkému dolaru.
 • EUR/USD – přehled týdne: Konec února bude mít ještě žhavou dohru
  Poslední únorový týden by měl být volatilní. Do konce února kupující EUR/USD buď upevní svůj náskok a obhájí svou pozici v oblasti 9. čísla, anebo opět ztratí iniciativu, což způsobí návrat páru k základně 7. čísla. Připomeňme, že na konci minulého týdne se obchodníkům podařilo dosáhnout úrovně 1,0890, ale tyto pozice si neudrželi a obchodní seanci uzavřeli na 1,0821.
 • EUR/USD. Přehled týdne. Oči všech se upírají k inflaci v USA.
  První květnové dny proběhly ve znamení nejistoty. Pár EUR/USD se nedokázal rozhodnout pro vektor svého pohybu. Býci nezvládli rozvinout rozsáhlou korekci a udržet cenu v oblasti 6. čísla, zatímco medvědi se nedokázali usadit v oblasti 4. čísla. Strany zakončily obchodování na úrovni 1,0551, tedy uprostřed podmíněného rozpětí. Boj bude probíhat zřejmě i příští týdne: buď medvědi prolomí obranu a sestoupí pod hladinu supportu 1,0450 (spodní linie indikátoru Bollingerova pásma v časovém rámci D1), nebo se býci páru EUR/USD usadí v tomtéž časovém rámci nad linií Tenkan-sen, která odpovídá značce 1,0600. Vzhledem ke skutečnosti, že 11. května bude zveřejněna nejdůležitější zpráva o inflaci, která bude mít na dolar silný vliv, je nepravděpodobné, že by se cena ustálila v blízkosti čísla 5.
 • EUR/USD. Přehled týdne. V centru pozornosti je geopolitika
  Pár euro-dolar se nachází na křižovatce. Na jedné straně stále platí klesající trend – v tuto chvíli neexistují žádné předpoklady pro jeho obrat. Na druhou stranu minulý týden býci na páru EUR/USD zorganizovali poměrně rozsáhlou korekci, když posílili o téměř 150 bodů. V poslední den obchodního týdne býci přesto povolili své sevření, načež se iniciativy opět chopili medvědi. Svůj úspěch se jim však nepodařilo upevnit – nevrátili pár do oblasti 9. čísla, aby jasně naznačili prioritu krátkých pozic. V důsledku toho vyvstala logická otázka: byla korekce dokončena, nebo se býci na EUR/USD ještě pokusí zaútočit?
 • EUR/USD. Přehled 10. 3. 2023
  Ve středu a ve čtvrtek se měnový pár EUR/USD obchodoval mnohem klidněji. Prvotní dopad Powellova projevu rychle opadl a nyní není jisté, co bude dál. Na jedné straně pár vytvořil konsolidaci pod hranicí klouzavého průměru, což nabízí skvělé vyhlídky na další pokles.
 • EUR/USD: přehnané sebevědomí správců aktiv může skončit špatně
  Trh ovládají velké peníze. Správci aktiv však nemají vždy pravdu. Již pět týdnů v řadě prodávají euro vůči hlavním světovým měnám, s výjimkou švýcarského franku a japonského jenu. To naznačuje, že euro je využíváno jako měna financování při carry trade operacích. Ty jsou oblíbené zejména v obdobích nízké volatility na forexovém trhu. Je tedy současný stav mezinárodního měnového trhu, který se vyznačuje nízkou volatilitou, příčinou poklesu kurzu EUR/USD?
 • EUR/USD překonal klesající trendovou čáru
  Měnový pár EUR/USD roste již sedmý den, což představuje jeho nejdelší býčí běh za poslední dobu, kdy dosáhl kritické úrovně 1,0880. Zklamáním je, že bleskové údaje o indexu PMI v podnikatelské sféře eurozóny za únor dnes nedokázaly zvednout pár nad tuto hranici, neboť výrobní sektor se nadále zmenšoval, avšak technické ukazatele se stále pohybují v býčí oblasti.
 • EUR/USD: Přílišná reakce trhu na projev Lagardeové přidává býkům na jistotě
  Trhy rychle zvedly euro na měsíční maximum vůči americkému dolaru poté, co se prezidentka ECB Christine Lagardeová pokusila zchladit vášně býků na EUR/USD, když mluvila o postupném zpřísňování měnové politiky. Lagardeová si nemyslí, že eurozóna je ve stavu prudkého nárůstu poptávky. Je to určitě inflace poháněná nabídkou. V tomto ohledu by ECB neměla spěchat a nemusí propadat panice.
 • EURUSD přinesl snadné zisky
  Včerejší jednání ECB a její doprovodný komentář, který prognózoval nižší než původně očekávaný hospodá...
 • EUR/USD Příprava na medvědí průlom
  EUR/USD odmítl z "order" bloku téměř 23,6 z jeho posledního výkyvu. Zóna POC 1.1605-15 vykazuje také přerušení trendové linie zpětné vazby, takže můžeme vidět pokračování směrem k 1.1542 a 1.1521, což je soutok D / W L3. V případě odskoku další zóna POC je 1,1660-90, kde je důležitý týdenní pivot H3. Pokud je cena udržována pod horním řádovým blokem 1.1724, medvědi by měli být v bezpečí.
 • EURUSD – příprava na pravé rameno??
  Zejména díky vývoji v posledním týdnu americký dolar pustil 50 % svých zisků, které postupně od 19. června nabíral....
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster