Sobota 28. květen 2022 05:20
reklama
Insta zivy seminar
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaMarkets
reklama
InstaMarkets

EUR/USD. Přehled týdne. Oči všech se upírají k inflaci v USA.

09.05.2022 07:11  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

První květnové dny proběhly ve znamení nejistoty. Pár EUR/USD se nedokázal rozhodnout pro vektor svého pohybu. Býci nezvládli rozvinout rozsáhlou korekci a udržet cenu v oblasti 6. čísla, zatímco medvědi se nedokázali usadit v oblasti 4. čísla. Strany zakončily obchodování na úrovni 1,0551, tedy uprostřed podmíněného rozpětí. Boj bude probíhat zřejmě i příští týdne: buď medvědi prolomí obranu a sestoupí pod hladinu supportu 1,0450 (spodní linie indikátoru Bollingerova pásma v časovém rámci D1), nebo se býci páru EUR/USD usadí v tomtéž časovém rámci nad linií Tenkan-sen, která odpovídá značce 1,0600. Vzhledem ke skutečnosti, že 11. května bude zveřejněna nejdůležitější zpráva o inflaci, která bude mít na dolar silný vliv, je nepravděpodobné, že by se cena ustálila v blízkosti čísla 5.

analytics627803e48a45a.jpg

Obecně vzato je nadcházející týden plný událostí fundamentální povahy. Během pěti obchodních dnů například očekáváme vystoupení mnoha představitelů Federálního rezervního systému a Evropské centrální banky. Konkrétně se vyjádří Christopher Waller, Loretta Mesterová, John Williams (mají hlasovací právo ve výboru), Neil Kashkari, Mary Dalyová a Raphael Bostic. ECB bude zastoupena prezidentem Bundesbanky Joachimem Nagelem, členy Výkonné rady Isabelle Schnabelovou a Frankem Eldersonem a dále viceprezidentem Luisem de Guindosem a prezidentkou Christine Lagardeovou. Ti mohou nastínit hlavní obrysy "postupu" centrálních bank.

Co se týká Fedu, vyvstává například otázka, o kolik je na příštím červnovém zasedání připraven zvýšit úrokové sazby. Po zveřejnění nonfarms lze s určitou mírou jistoty počítat se zvýšením o 50 bodů. Pokud většina řečníků v té či oné podobě tento plán podpoří, získá dolar podporu. Pokud ale budou někteří členové Fedu znovu mluvit o možnosti zvýšení o 75 bodů, dolar svou pozici výrazně posílí. Připomeňme, že předseda Fedu Jerome Powell na závěrečné tiskové konferenci prohlásil, že výbor o tomto scénáři "příliš aktivně nediskutuje". To znamená, že takovou možnost kategoricky nevyloučil a ponechal si "manévrovací prostor" pro případ, že bude inflace v USA dál vykazovat stabilní růst.

Proto bude vlastně nejdůležitější zprávou týdne zpráva o růstu indexu spotřebitelských cen v USA. I zde je ale potřeba vrátit se k výsledkům květnového zasedání Fedu. Za prvé, podle Powella zůstane možnost zvýšení sazby o 50 bazických bodů "na programu několika příštích zasedání". Z toho vyplývá, že centrální banka se může k 50bodovém kroku rozhodnout na červnovém i červencovém zasedání. Za druhé, jak uvedeno výše, šéf Fedu kategoricky nevyloučil možnost zvýšení o 75 bodů. Mnohé bude záviset na dynamice růstu inflace. Inflace v USA se podle Powella letos postupně "zploští". Uvedl konkrétně, že v tomto okamžiku "existují určité důkazy", že základní CPI dosahuje nebo už dosáhl vrcholu. Podobný trend budou podle Powella vykazovat i další indikátory inflace.

Jádrový CPI skutečně přerušil několikaměsíční trendovou rally. Stále přitom zůstává na úrovni 39letých maxim (v meziročním vyjádření). Dynamika indexu spotřebitelských cen vychýlí jazýček vah jedním směrem – buď k dolaru, nebo proti němu. Pokud bude zpráva v zelených číslech, stoupne pravděpodobnost červnového zvýšení sazeb o 50 bodů na maximum. Budou se také víc šířit zvěsti, že centrální banka na příštím zasedání rozhodne o průlomovém zvýšení o 75 bodů. V opačném případě (pokud zpráva vyjde v červených číslech) se ale dolar napříč trhem propadne. Býci páru EUR/USD budou mít v tom případě důvod usadit se nad úrovní 1,0600.

Podle předběžných prognóz by měl souhrnný index spotřebitelských cen v meziročním vyjádření dosáhnout 8,1 %. To je bezesporu silný výsledek. V březnu ale souhrnný index spotřebitelských cen vyskočil na 8,5 %, takže pokud se výše uvedená prognóza naplní, bude známkou zpomalení několikaměsíčního růstu. I jádrový index spotřebitelských cen bez cen potravin a energií by měl vykázat mírný pokles z březnového výsledku. Jestliže v březnu vyšel na úrovni 6,5 %, pak do konce dubna by měl dosáhnout cílové hodnoty 6,0 %.

Jinými slovy, pokud zpráva o inflaci vyjde na úrovni prognóz, může být dolar pod určitým tlakem. Pokud bude zpráva "červená", budou moci býci páru EUR/USD rozvinout větší korekci. Pokud ale budou složky zprávy alespoň na březnové úrovni, postará se dolar o rally, a to i v páru s eurem (což znamená testování úrovně supportu 1,0450).

K dalším důležitým zprávám nadcházejícího týdne patří: německé indexy ZEW (úterý), údaje o inflaci v Německu (středa), index cen výrobců v USA (čtvrtek) a index spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity (pátek). Všechny tyto zprávy ale budou mít v kontextu páru EUR/USD ve srovnání s klíčovou zprávou o inflaci, která bude zveřejněna ve středu 11. května, druhořadý význam.

Podle mého názoru lze korekční pullbacky páru přesto využívat jako záminku k otevírání short pozic. Fed bude v každém případě zastávat jestřábí postoj (bez ohledu na dubnovou inflaci) – jedinou otázkou je míra "rozhodnosti" americké centrální banky. ECB je navzdory rekordnímu růstu inflace v eurozóně stále opatrná. Proto se doporučuje prodávat pár EUR/USD při korekčních vlnách s hlavními cíli na úrovních 1,0550, 1,0500 a 1,0450.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EURUSD - Přehled důležitých úrovní 25.9.2012.
  Americký dolar v ranních hodinách korigoval svůj růst o dvacet bodů a dosáhl na úroveň vyznačené...
 • EURUSD - Přehled důležitých úrovní 26. 10. 2012
  Na rozdíl od našeho očekávání byla včerejší americká data pozitivní a trh zareagoval vcelku značným ...
 • EURUSD - Přehled důležitých úrovní 26. 9. 2012.
  Včerejší krátkodobé posílení evropské měny způsobené skupinou investorů očekávajících pozitivnější...
 • EURUSD - Přehled důležitých úrovní 27. 9. 2012
  Predikovaná hranice  suportu 1.2835 byla dosažena včera v 17:00. Cena se poté od této hranice odrazi...
 • EURUSD - Přehled důležitých úrovní 29. 10. 2012.
  Dnešní výsledky německých dat pravděpodobně nepovedou k nějakému výraznějšímu pohybu kurzu tohoto měnového páru....
 • EURUSD - Přehled důležitých úrovní 30. 10. 2012.
  Hurikán Sandy ničí americkou ekonomiku, což způsobuje oslabování dolaru, a tedy přirozeně posilování...
 • EURUSD - Přehled důležitých úrovní 31. 10. 2012
    Včera byla dosažena predikovaná hodnota rezistence 1.2958 a poté byla testována hranice rezisten...
 • EUR/USD. Přehled na tento týden: ZEW, Lagardeová, a "tichý mód" Fedu
  Pár EUR/USD se na začátku obchodního týdne po pátečním poklesu na dno oblasti 1,14 obchoduje v úzkém cenovém rozmezí. Obchodníci ignorovali zveřejnění makroekonomických dat Číny, která většinou vyšla v "zelené zóně", odrážející oživení největší světové ekonomiky. Zejména tempo růstu čínského HDP loni dosáhlo 10letého maxima. Indikátor vyšel okolo 8,1 % s prognózou růstu 6,2 %. Dále zemědělství vykázalo meziroční růst o 7,1 %, průmysl a stavebnictví vzrostly o 8,2 % a sektor služeb také o 8,2 %.
 • EUR/USD. Přehled posledního listopadového týdne: koronavirová vlna v EU a verdikt Joea Bidena
  Minulý týden opět skončil ve prospěch medvědů na EUR/USD. A přestože obchodní pětidenní období bylo méně jasné než to předchozí, obecné trendy se nezměnily. Klesající trend stále platí. Závěrečný páteční akord obchodníkům připomněl, "kdo je tady pánem": po dvou dnech pochybností převzali iniciativu do svých rukou opět dolaroví býci, kteří posílili pozici dolaru na celém trhu.
 • EUR/USD. Přehled předvánočního týdne: Bude trh vykazovat minimální aktivitu?
  Index amerického dolaru na začátku nového obchodního týdne opět vykázal pozitivní dynamiku, odrážející zvýšený zájem investorů o americký dolar. Uvedená měna dominuje tak či onak téměř ve všech dolarových párech. Páteční impuls však zmizel – měnový trh se hýbe setrvačností posledních událostí. Nastává předvánoční období, které se tradičně vyznačuje nízkou likviditou a tržní slabostí. Trh proto upadá do minimální aktivity. V období katolických Vánoc, kdy jsou hlavní obchodní parkety světa zavřené, obchodníci zaměřují svou pozornost na sekundární fundamentální faktory nebo související témata, která mají hypotetický charakter. Úzký trh je obzvláště citlivý, takže nelze vyloučit neobvyklé cenové výkyvy, zejména na pozadí téměř prázdného ekonomického kalendáře.
 • EUR/USD. Přehled týdne. V centru pozornosti je geopolitika
  Pár euro-dolar se nachází na křižovatce. Na jedné straně stále platí klesající trend – v tuto chvíli neexistují žádné předpoklady pro jeho obrat. Na druhou stranu minulý týden býci na páru EUR/USD zorganizovali poměrně rozsáhlou korekci, když posílili o téměř 150 bodů. V poslední den obchodního týdne býci přesto povolili své sevření, načež se iniciativy opět chopili medvědi. Svůj úspěch se jim však nepodařilo upevnit – nevrátili pár do oblasti 9. čísla, aby jasně naznačili prioritu krátkých pozic. V důsledku toho vyvstala logická otázka: byla korekce dokončena, nebo se býci na EUR/USD ještě pokusí zaútočit?
 • EUR/USD: Přílišná reakce trhu na projev Lagardeové přidává býkům na jistotě
  Trhy rychle zvedly euro na měsíční maximum vůči americkému dolaru poté, co se prezidentka ECB Christine Lagardeová pokusila zchladit vášně býků na EUR/USD, když mluvila o postupném zpřísňování měnové politiky. Lagardeová si nemyslí, že eurozóna je ve stavu prudkého nárůstu poptávky. Je to určitě inflace poháněná nabídkou. V tomto ohledu by ECB neměla spěchat a nemusí propadat panice.
 • EURUSD přinesl snadné zisky
  Včerejší jednání ECB a její doprovodný komentář, který prognózoval nižší než původně očekávaný hospodá...
 • EUR/USD Příprava na medvědí průlom
  EUR/USD odmítl z "order" bloku téměř 23,6 z jeho posledního výkyvu. Zóna POC 1.1605-15 vykazuje také přerušení trendové linie zpětné vazby, takže můžeme vidět pokračování směrem k 1.1542 a 1.1521, což je soutok D / W L3. V případě odskoku další zóna POC je 1,1660-90, kde je důležitý týdenní pivot H3. Pokud je cena udržována pod horním řádovým blokem 1.1724, medvědi by měli být v bezpečí.
 • EURUSD – příprava na pravé rameno??
  Zejména díky vývoji v posledním týdnu americký dolar pustil 50 % svých zisků, které postupně od 19. června nabíral....
 • EUR/USD Ranní komentář
  Fiskální útes - Barack Obama včera večer uvedl, že neuzavře žádnou dohodu o fiskálním útesu, dokud ...
 • EUR/USD reaguje na maloobchodní tržby v USA
  Maloobchodní tržby v USA se v lednu dočkaly meziměsíčního růstu o pouhých 0,1 procenta (v souladu s odhady analyt...
 • EUR/USD roste na měsíční maxima k hladině 1,10. Euro is back?
  Společná evropská měna stále hledá balanc po čtvrtečním prudkém posílení - jednomu z největších v dosavadní historii. ...
 • EUR/USD rozhoduje o svém osudu
  Zápis z jednání bankovní komise (FOMC) Americké centrální banky (FED) ukázal názorovou nejednotnost na budoucnost...
 • EURUSD – růstový zig-zag opravdu před námi..?
  V návaznosti na náš komentář z konce září můžeme konstatovat, že hlavní měnový pár EURUSD našel od zmí...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bidaskbit ebook