Neděle 03. březen 2024 00:55
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Instaforex Dakar

Goldman Sachs: zůstaňte zainvestování v amerických akciích

06.02.2024 10:46  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Ačkoli jsou nyní americké trhy dražší, existuje několik důvodů, proč strategická skupina Goldman Sachs doporučuje i nadále držet americké akciové tituly,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Americké akcie v roce 2023 dosahovaly silných výsledků s celkovým výnosem 26 %, který převyšoval výnos akcií na rozvinutých trzích mimo USA o 19 %, rozvíjejících se trhů o 10 % a čínských akcií, které ztratily 11 %. Takto silná výkonnost posunula ocenění amerických akcií do horního historického decilu, což znamená, že americké akcie byly historicky levnější nejméně 90 % času. Skupina Investment Strategy Group od Goldman Sachs (ISG) uznává, že americké akcie jsou drahé, a to jak na absolutní bázi, tak v porovnání s neamerickými akciemi. Ve skutečnosti jsou americké trhy dražší než trhy téměř v jakémkoli regionu (jedinou výjimkou je Indie). Přesto ISG ve své zprávě 2024 Outlook, America Powers On, nadále doporučuje klientům udržovat dlouhodobou strategickou nadváhu amerických akcií. Klientům také doporučuje, aby si zachovali tuto alokaci namísto taktického přesunu do dluhopisů, hotovosti nebo neamerických akcií.

Goldmani preferují americké akcie před zahraničními tituly

Investiční ředitelka a vedoucí ISG nedoporučuje alokovat kapitál pryč z amerických titulů ve prospěch jiných rozvinutých nebo rozvíjejících se trhů. Za prvé uvádí, že americké akcie nejsou tak drahé, jak se na první pohled zdá, ve srovnání s jejich protějšky mimo USA. Mix sektorů na těchto trzích se výrazně liší, což ovlivňuje celkové ocenění trhu. Některé sektory jsou dražší, například technologie, takže index akciového trhu s velkým podílem technologií bude mít vyšší ocenění. Například index S&P 500 je zatížen drahými technologickými akciemi, které se obchodují s poměrem ceny k zisku ve výši 27násobku očekávaného zisku příštích 12 měsíců. V porovnání má ale index menší váhu finančních akcií s 15násobkem zisků a energetického sektoru s 11násobkem. Složení zisků se liší i mezi indexy jednotlivých zemí. Technologické akcie představují 29 % zisků v americkém indexu, ale pouze 1 % zisků v britském akciovém trhu. Naproti tomu akcie energetických společností tvoří 20 % zisků na britském akciovém trhu, ale menší 7% podíl v USA.

Údajně pokud se upraví sektorové váhy jednotlivých indexů akcií Spojeného království, eurozóny, Japonska nebo rozvíjejících se trhů tak, aby byly podobné jako u indexu S&P 500, rozdíl v ocenění se výrazně zmenší. Například valuační prémie amerického trhu vůči britskému klesne po provedení těchto sektorových úprav z 82 % na 23 %. I když se americké trhy i po těchto úpravách stále obchodují dráže, podle ISG je tento rozdíl více než kompenzován menším rizikem, jež investoři podstupují investováním do amerických titulů.

Dalším důvodem, proč zůstat v amerických akciích, je podle nich skutečnost, že rozdíly v ocenění nebyly v minulosti užitečným signálem budoucí výkonnosti trhu. Rozdíl v ocenění akcií rozvinutých neamerických trhů vůči americkým se podle indexu MSCI EAFE a indexu S&P 500 již několik desetiletí zvyšuje. Tedy i přesto, že jsou akcie indexu EAFE a rozvojových trhů z valuačního hlediska atraktivnější, to historicky nutně nevedlo k lepšímu zhodnocení.

Co ještě zvýhodňuje americké akcie oproti ostatním? Autoři poukazují na to, že americké zisky na akcii rostou rychleji. Od svého vrcholu v roce 2007 těsně před velkou finanční krizí se více než zdvojnásobily. Ve stejném období vzrostl zisk na akcii zbytku světa o 22 % a zisk v eurozóně se zvýšil pouze o 4 %. Je nutno ovšem poznamenat, že rostoucí zisk na akcií není jenom funkcí rychlejšího růstu zisků společností. Závisí to ve velké míře také na objemu zpětných odkupů akcií, což je praktika, jenž je nejvíce rozšířená právě v USA. ISG očekává, že americké společnosti budou i nadále generovat trvale rychlejší a rozmanitější růst zisků ve srovnání se svými neamerickými konkurenty.

Mezi další výhody americké ekonomiky a tamních akciových trhů uvedené v analýze patří:

·         Relativně menší závislost na Číně jako cílové destinaci vývozu nebo zdroji příjmů podniků. To může být žádoucí vzhledem k vyhlídkám na zpomalení tamního růstu.

·         Vliv generativní umělé inteligence na růst. Goldman Sachs Research odhaduje, že růstový impuls, který může generativní umělá inteligence přinést, se projeví nejdříve a nejsilněji právě v USA.

·         Status bezpečného přístavu. I přes vlastní vnitropolitické napětí a rozpory mohou USA těžit z toho, že investoři v období zvýšeného geopolitického rizika vyhledávají bezpečná aktiva.

Analýza Goldman Sachs zároveň varuje, že americké akcie nebudou vždy překonávat ostatní trhy, rozhodně ne tak výrazně jako v letech od roku 2008, kdy překonávaly neamerické rozvinuté trhy o 9 procentních bodů ročně. ISG tak očekává, že v roce 2024 budou akcie mimo USA překonávat americké akcie přibližně o 2 procentní body. Jelikož jsou však tyto výnosy uváděny v místní měně, pokud by dolar v letošním roce posílil o zmíněné 2 %, americké a neamerické rozvinuté akcie by ve skutečnosti měly podobné výnosy. ISG rovněž neočekává, že by americké akcie v příštích letech dosahovaly stejně vysokých absolutních výnosů jako v roce 2023. Podobně zvýšené ocenění (jako je nyní) historicky zatížilo výkonnost akcií v následujících pěti letech a snížilo šance na kladné výnosy.

Co dluhopisy a hotovost?

ISG také nedoporučuje klientům, aby si část svých zisků uzamkli prodejem amerických akcií a alokovali získané prostředky do dluhopisů nebo hotovosti. Důvodem je to, že očekávané výnosy amerických akcií v příštím roce až pěti letech jsou podle ISG nepatrně vyšší než očekávané výnosy dluhopisů a hotovosti.  Obecněji řečeno, ISG se domnívá, že rizika podvážení amerických akcií jsou vysoká vzhledem k silnému vzestupnému trendu zisků, který americké akcie dlouhodobě nadnáší. Pokud nedojde k bezprostřední recesi nebo velké negativní události, kterou by trh nestihl zacenit, je obecnou investiční filozofií ISG zůstat u amerických akcií.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Goldman Sachs: Sentiment trhů je na vrcholu. Realita jej nestíhá
  Optimismus akciových trhů je na vrcholu, spolu s komoditním trhem ale platí, že realita sentiment nestíhá. Americké akcie ještě zpevní, pak jim ale stratégové banky Goldman Sachs předpovídají zhruba dvojnásobný pokles. Komodity? Také rostly na očekávání. Teď musejí přijít důkazy vzestupu reálné poptávky, nebo i je čeká sestup.
 • Goldman Sachs se v premarketu propadá kvůli slabým čtvrtletním výsledkům
  Akcie Goldman Sachs (GS.US) klesly před úvodním zvoněním o více než 2,6 % poté, co bankovní gigant zveřejnil neuspokojivé čtvrtletní výsledky. Podobně jako jeho konkurenti zaznamenaly prudký pokles divize investičního bankovnictví a správy aktiv.
 • Goldman Sachs se zatím nechce vzdát zlata
  Goldman Sachs není připraven vzdát se zlata ani po chmurném roce 2021. Finanční gigant investičních bankovních služeb zvyšuje cenovou předpověď a doporučuje uzavření rok trvajícího obchodu se zlatem.
 • Goldman Sachs srazila výhled globálního růstu, v ČR čeká zpomalení u HDP i zpevňování koruny (+ aktualizované investiční tipy)
  Eskalace dluhové krize v eurozóně a problémy evropských bank s přístupem k financování stojí za snížením výhledu banky Goldman Sachs pro růst globální ekonomiky včetně Spojených států a eurozóny a zmírnění odhadu pro eurodolar na konci roku 2011. Vlažnější výhled zastihl i očekáváný růst HDP v České republice a tempo zpevňování české koruny.
 • Goldman Sachs upgraduje akcie A.P. Moller - Maersk
  Akcie globálního nákladního gigantu A.P. Moller - Maersk (MAERSKA.DK) v dnešní seanci posilují o více než 4 % po zvýšení ratingu společnosti Goldman Sachs. Doporučení zvýšilo předchozí hodnocení „prodej“ na „neutrální“ tváří v tvář rostoucím globálním cenám přepravy kvůli problémům v Rudém moři.
 • Goldman Sachs vykázala výborné výsledky 📈
  Goldman Sachs (GS.US) dnes oznámila výsledky za třetí čtvrtletí, které překonaly očekávání analytiků jak v oblasti zisku na akcii (EPS), tak tržeb:
 • Goldman Sachs vytvořila první BTC transakci na trhu OTC
  Goldman Sachs, americký bankovní gigant uskutečnil ve spolupráci se společností Galaxy Digital první OTC transakci s kryptoměnami. Podle médií je to další milník pro přijetí Bitcoinu.
 • Goldman Sachs vzrostl v premarketu díky skvělým hospodářským výsledkům
  Akcie společnosti Goldman Sachs (GS.US) vzrostly o 2,4 % v premarketu až nad úroveň $308 po zveřejnění hospodářských výsledků za čtvrtý kvartál 2020.
 • Goldman Sachs zakončila rok 2012 vysoko nad očekáváním, akcie míří vzhůru
  Klíčová americká banka Goldman Sachs představila za poslední čtvrtletí roku 2012, a chce se říci jak jinak, výsledky n...
 • Goldman Sachs zaplatil 110 milionů dolarů za obchodníka, který zneužil data klientů
  Nejznámější investiční banka světa Goldman Sachs musela zaplatit americkým úřadům 110 milionů dolarů za to, že mezi le...
 • GoldMan Sachs – 100 000 USD za minci; Peter Brandt – 30 000 USD za minci!
  Bitcoin během víkendu (kryptoměnový trh je otevřen) nevykazoval silné pohyby. V podstatě můžeme zaznamenat pouze druhý test úrovně 40 746 USD, který považujeme za velmi silný a dokonce trendotvorný. Jinými slovy, pokud bitcoin odolá náporu medvědů, může se vrátit do "býčího" trendu. Možná ne na dlouho, protože fundamentální pozadí stále není na straně bitcoinu, ale přesto. Pokud bude tato úroveň překonána, pak se otevře cesta až k úrovni 31 100 USD.
 • Goldman Sachs (+3 %) završila rok 2012 vysoko nad očekáváním, celoročně zisk +68 % a první růst tržeb pro krizi
  Klíčová americká banka Goldman Sachs představila za poslední čtvrtletí roku 2012, a chce se říci jak jinak, výsledky n...
 • Goldman Sachs (+3) završila rok 2012 vysoko nad očekáváním, celoročně zisk +68 % a první růst tržeb pro krizi
  Klíčová americká banka Goldman Sachs představila za poslední čtvrtletí roku 2012, a chce se říci jak jinak, výsledky n...
 • Goldman snižuje rating Coinbase a akcie padají
  Akcie Coinbase (COIN.US) odepsaly přes 10 % poté, co Goldman Sachs snížil rating akcií z "neutral" na "sell". Ke snížení ratingu došlo kvůli odlivu likvidity z kryptoměnového trhu a zpomalení aktivity v tomto odvětví. Bankovná gigant snížil i cílovou cenu ze 70 na 45 USD, protože věří, že přijdou další výzvy. Analytik Goldman Will Nance řekl, že objem obchodovaných kryptoměn způsobuje další degradaci tržeb. Dle odhadů Willa Nancea, tržby meziročně klesnou o 61 %, přičemž se očekává 73% pokles tržeb ve druhé polovině letošního roku.
 • GOLD maže noční nárůst
  Zlato se v pátek vyšplhalo na nové rekordní maximum a zisky pokračovaly i po víkendu, kdy drahý kov prudce vzrostl po zahájení obchodování nového týdne na trhu s futures. Cena v jednu chvíli vzrostla o více než 3,5 % a krátce se obchodovala poblíž hranice 2 150 USD za unci. Hnací silou růstu byla rostoucí očekávání brzkého snížení sazeb a také zisky na trhu amerických dluhopisů (pokles výnosů). Veškeré dnešní zisky GOLD však již byly vymazány a nyní se drahý kov v průběhu dne obchoduje níže.
 • Gold muted, copper boosted by China rate cuts amid mixed Fed cues.
  Gold prices remained relatively unchanged on Friday as the market assessed divergent expectations regarding further rate hikes by the Federal Reserve. In contrast, copper was on track for a robust weekly performance due to additional stimulus measures implemented by China, the leading importer of the metal.
 • 🥇 Gold obnovuje klesajúci trend
  Zlato si dokázalo v prvej polovici týždňa trochu vydýchnuť, keď výnosy na dlhopisoch v USA klesli. Keďže 10-ročné výnosy USA opäť vyskočili na hranicu 1,60%, zlato sa opäť dostalo pod tlak. Cene sa nepodarilo prelomiť nad zónu odporu v rozmedzí nad hladinou 1 730 dolárov a v tejto oblasti sa vytvoril pinbar. Drahé kovy dnes pokračovali v poklese, pričom zlato testuje hranicu 1 700 dolárov. Krátkodobú podporu možno nájsť na hladine 1 680 USD, kde je možné nájsť aj spodnú hranicu klesajúceho kanála a predchádzajúce cenové reakcie.
 • GOLD Očekávaný pohyb po proražení trendové linie
  Zlato odmítá POC zónu a brzy bychom mohli vidět zlom v trendové linii (modrou tečkovanou čáru), což by mohlo být znamením pokračování trendu. 1335-40 je pásmo POC a očekává se přerušení trendu, pokud se cena uzavře nad 1348. První cíl je 1354,47 a pokračování by mělo směřovat na 1365,15. 4H svíčka těsně nad 1365.16 by měla udělat průlom směrem k M H5 / W H5 1380-84. Pokud je cena podporována nad hodnotou M L1 kolem 1319, býci by měli být v bezpečí.
 • Gold price falls as strong inflation and jobs data feed Fed fears
  The gold price fell slightly, extending losses into a 3rd straight session, while stronger-than-expected US inflation and labour market data registered fears of further Fed rate hikes.
 • Gold price falls below USD 2 000
  The gold price was well below key levels in early Asian trading on Tuesday as expectations of a likely Fed interest rate hike supported the dollar and reduced demand for gold.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader