Neděle 10. prosinec 2023 17:24
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Instaforex krypto ebook

Kam míří index S&P 500 na konci roku 2023? Proč by měl přesáhnout svou současnou hodnotu a proč naopak ne?

22.09.2023 12:43  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Předpovídání budoucí výkonnosti indexu S&P 500 je samozřejmě ze své podstaty nejisté a existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit jeho vývoj.

V neustále proměnlivé oblasti financí se předpovídání vývoje akciových trhů podobá orientaci v bludišti nejistoty. Na prahu nového roku se investoři po celém světě zamýšlejí nad budoucností indexu S&P 500. V tomto článku se zabýváme problematikou, která obklopuje vyhlídky indexu S&P 500, a zkoumáme přesvědčivé důvody, proč by mohl do konce roku vystoupat na dosud nepoznaná maxima a zároveň překážky, které by mohly jeho vzestupu zabránit.

Co je to index S&P 500?

Pro ty kdo netuší o co se jedná, tak S&P 500 je indexový fond, který sleduje pozice 500 největších obchodních gigantů. V celé jeho historii, která sahá až do roku 1923 se projevil jako skvělá možnost kam uložit své peníze pro dlouhodobé investice s menším výnosem a rizikem ztráty.

Tento indexový fond totiž obsahuje akcie největších světových společností, jako například Apple, Tesla, Microsoft a postupně spoustu dalších. Jeho graf od roku 2014 pak můžete naleznout níže.


Výhled do budoucích měsíců, pozitivní prognóza do konce roku

Investice do S&P 500 je určitě zajímavá možnost ale pojďme se společně podívat jestli je právě teď ta chvíle kdy do tohoto fondu investovat a nebo se poohlídnout a zvážit další investiční možnosti jako například jíné ETF fondy.

Ekonomické oživení

Jedním z hlavních faktorů, které posilují optimismus investorů, je probíhající zotavování světové ekonomiky z katastrofálních poruch způsobených pandemií COVID-19. Toto oživení, které se vyznačuje zvýšenými spotřebitelskými výdaji, rostoucí průmyslovou aktivitou a omlazeným trhem práce, má potenciál promítnout se do nečekaného zisku pro podniky. Prudký nárůst zisků podniků, který historicky souvisí s býčími trhy (růst ceny), by mohl způsobit nadšení investorů. Predikce lepšího ekonomického stavu a vyhlídka na výrazný růst příjmů mohou pomoci indexu S&P 500 růst a do konce roku dosáhnout lepších hodnot.

Úrokové sazby

Dalším faktorem, který podporuje vzestup indexu S&P 500, jsou úrokové sazby - oblast, která má zásadní vliv na investiční rozhodnutí. Centrální banky po celém světě vytrvale udržují historicky nízké úrokové sazby, což je záměrná strategie, která má stimulovat hospodářskou aktivitu a zmírnit dopady pandemie.

Tento postoj měnové politiky neúmyslně snižuje atraktivitu tradičních investic s pevným výnosem, protože jejich výnosy klesají ve stínu inflace. Při hledání atraktivnějších výnosů se investoři mohou stále častěji orientovat na akcie, kde je potenciál zhodnocení kapitálu stále silný. V tomto kontextu by index S&P 500 s diverzifikovaným soupisem společností mohl sloužit jako atraktivní cíl pro příliv kapitálu, který by nasměroval likviditu uvolněnou nízkými úrokovými sazbami do nákupů akcií a následně poháněl index k dosažení historických vrcholů.

Zisky společností

Při pohledu finanční optikou je index S&P 500 neoddělitelně spjat s výkonností společností, které jsou jeho součástí. Jedním z výrazných faktorů, které by mohly podpořit vzestup indexu S&P 500, je očekávaný nárůst zisků podniků. Pokud budou společnosti i nadále odhalovat silný růst zisků a poskytovat optimistické pokyny, může to vytvořit pevný základ pro důvěru investorů.

Příznivé zprávy o ziscích nejen potvrzují odolnost amerických podniků, ale také rozněcují optimismus ohledně budoucích vyhlídek složek indexu S&P 500. Vnímání, že tyto společnosti mají předpoklady k růstu a ziskovosti, může být silným impulsem, který přiměje investory, aby posílili své akciové podíly, a tím pozvedne index S&P 500 k potenciálu dosáhnout vyšší hodnoty.

Pohled na S&P 500 od odborného investičního poradce

Maxim Manturov, vedoucí investičního výzkumu ve společnosti Freedom Finance Europe, říká, že: "Je docela dobře možné, že index S&P 500 skončí v roce 2023 nad svým vrcholem z doby post-kovidového boomu technologických akcií. Existuje však řada faktorů, které mohou trh ovlivnit, včetně úrokových sazeb, inflace, geopolitiky a globálních trhů.

Nejistota ohledně úrokových sazeb by mohla vyvolat tlak na růst výnosů dluhopisů a způsobit pokles cen akcií. Obavy vzbuzuje také inflace, která by mohla oslabit zisky podniků a spotřebitelské výdaje.

Navzdory těmto rizikům existují některé pozitivní faktory, které by mohly akciový trh v roce 2023 podpořit. Očekává se, že americká ekonomika bude nadále růst a zisky podniků zůstanou vysoké. Navíc se očekává, že Federální rezervní systém bude při zvyšování úrokových sazeb opatrný, pokud budou údaje o inflaci nadále klesat, což by mohlo pomoci zabránit prudkému výprodeji akcií.

Projev Jeroma Powella na sympoziu v Jackson Hole naznačil ochotu dále zvyšovat úrokové sazby s cílem vyrovnat inflaci a nasměrovat ji k cílové hranici, Powell však poznamenal, že bude spoléhat na příchozí údaje o inflaci a širší ekonomice. Kromě toho údaje JOLTS z 29. srpna ukázaly, že počet volných pracovních míst v USA klesl více, než se očekávalo, na 8,83 milionu, což je více než dvouleté minimum, a poskytly tak nový důkaz, že poptávka po pracovní síle zpomaluje, což poskytuje holubičí efekt pro politiku Fedu ve 4. čtvrtletí."

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Kam až môžu porásť úrokové sadzby? Príliš vysoko to nebude
  Centrálne banky sa nechali počuť, že keď sa medzera v ekonomickej aktivite zatvorí (USA a Británia sú už k tomu celkom...
 • Kam až môžu vyrásť výnosy z amerických dlhopisov?
  Od svojich miním začiatkom mesiaca vzrástli výnosy z desaťročných amerických dlhopisov o zhruba 30 bázických bodov. Nálada na dlhopisových trhoch sa po jastrabom výsledku zasadnutia FEDu ešte viac zmenila smerom k shortom. Ukazuje to napríklad zmena pozícií špekulantov. To znamená, že rastový trend sa ešte nemusel skončiť.
 • Kam až môžu vzrásť výnosy z amerických dlhopisov?
  Výnosy z desaťročných amerických dlhopisov v posledných dňoch atakovali májové dlhodobé maximá na úrovni 3,1%. Keďže je úročenie jednou z kľúčových veličín pre ďalší vývoj amerického dolára, tak sa pozrime na to, kam by sa mohlo vybrať. Keďže z fundamentálneho hľadiska pravidelne píšem o tom, že majú podstatne viac priestoru pre rast ako pre pokles, tak sa na to tentokrát pozrieme z hľadiska dlhodobých korelácií.
 • Kam až stoupne inflace? Akcie dopoledne lehce v plusu
  Včerejší aukce amerických dluhopisů nedopadly špatně, převis poptávky byl 2,3-2,4x. Taková poptávka však v rámci letoška patří k podprůměrným, takže efekt na výnosy byl dohromady malý. Dnes se navíc výnosy v USA vydávají nahoru, na 10Y o 2 bazické body.
 • Kam bude směřovat zlato?
  Rok 2022 byl pro zlato býčí. Finanční krize na mnoha vyspělých trzích měla splaskávající účinek. Inflace v USA a Evropě dosáhla vysokých hodnot, nekončící konflikt Ukrajiny s Ruskem a nutnost intervencí centrálních bank připravily půdu pro to, aby se zlato znovu objevilo jako bezpečné aktivum proti rostoucí inflaci a nejistotě na trhu. Technický pohled na zlato je býčí, pokud se v roce 2023 udrží nad úrovní 1500 USD.
 • Kam dál po snížení sazeb ECB? – Makrodata na týden 8.-12.9
  Snížení sazeb ECB v minulém týdnu překvapilo investory a EURUSD se usadil pod psychologickou úrovní 1,30. Ani slabší n...
 • Kam Fed dostane zlato – na 1 600 USD, nebo na 2 000 USD?
  Trh se zlatem čeká na rozhodnutí amerického Fedu o úrokových sazbách. Krátkodobé i dlouhodobé vyhlídky zlatých cihel momentálně závisí na plánech regulátora.
 • Kam Fed nasměruje dluhopisy? Trhy jsou dopoledne opatrné
  Dnešní den bude ve znamení vyčkávání na výsledek zasedání Fedu. Americká centrální banka ho zveřejní v 19 hodin a následovat bude tisková konference. Téměř určitě se zvedne prognóza růstu HDP, a to pro letošek podstatným způsobem. Spolu s tím by měli bankéři čekat i rychlejší vzestup inflace, zde však zůstává otázkou, jak moc. Co se týče nějaké měnověpolitické akce, Fed podle nás zůstane pasivní a pouze bude zdůrazňovat, že má jak zasáhnout v případě potřeby. Podle nás je Fed vývojem tlačen do vyčkávací pozice a bude dál sázet na to, že se inflační očekávání usadí. Více jsme se tématu věnovali už v našem Týdenním výhledu.
 • Kam investovat – uranové akcie pro rok 2018
  Uran je materiál používaný především v jaderných elektrárnách pro generování energie. Od problémů jaderného reaktoru Fukushima je tento sektor poměrně hojně kritizován, své místo si nicméně stále drží.
 • Kam kráčíš, koruno?
  Na konci září trhy s napětím očekávaly, jak bankovní rada ČNB na svém pravidelném zasedání rozhodne o nastavení úrokových sazeb na další období. Výsledek hlasování byl tentokrát poměrně nejistý, protože před zasedáním existovaly silné argumenty jak pro zvýšení sazeb, tak pro jejich ponechání beze změny. Jaké vidíme my?
 • Kam míří kryptoměny?
  Minulý týden dorazil velmi přísný test pro většinu kryptoměn, které se náhle ocitly pod silným prodejním tlakem. Už od začátku týdne přicházely na trh zprávy, které nebyly pro trh příliš pozitivní, ale důvěra investorů byla stále poměrně vysoká. Nakonec se korekce změnila v silný výprodej, který pokračoval ještě o víkendu, ale zároveň můžeme vidět náznaky stabilizace. Jaký bude další vývoj bitcoinu a dalších kryptoměn?
 • Kam míří Spojené státy?
  V krátkodobém horizontu je americká ekonomika právě tak silná, jak o ní prezident Trump tvrdí. Jakmile se však podíváme hlouběji na informace o trhu s nemovitostmi a na schodek rozpočtu, je celý obrázek jednoznačně temnější. Všichni víme, že recese se blíží, nevíme jen, kdy přijde. Rozhodující bude určitě výsledek nadcházejících amerických voleb, kde není vyloučen triumf Donalda Trumpa.
 • Kam míří technologické akcie?
  V loňském roce zaznamenaly technologické akcie slušné výnosy. Počátek roku 2019 se však nese ve znamení mírného poklesu, což investory znepokojuje. Ptají se, jestli tohle je konec obchodů s technologiemi. Polovodiče se však již staly neoddělitelnou součástí našeho života a je zřejmé, že z něho nezmizí. A investoři s tím musí žít, ať se jim to líbí, nebo ne.
 • Kam môže ísť EURUSD, pokiaľ by ECB začala uťahovať politiku?
  Trhy aj ekonómovia sú ohľadom ochoty ECB začať uťahovať politiku optimistické. Podľa prieskumu Bloombergu sa od nej v dohľadnej dobe očakávajú nasledovné kroky:
 • Kam môže ísť v roku 2017 ropa?
  Nie som fanúšikom vydávania price-targetov, lebo si nemyslím, že sa dajú dopredu podchytiť všetky premenné, ktoré ovplyvňujú dané aktívum (pri rope to platí dvojnásobne), každopádne som našiel zaujímavý vzťah medzi vývojom cien ropy a rozdielom medzi dopytom po rope a ponukou, na základe ktorého je možné načtrnúť aspoň nejakú možnú trajektóriu budúceho vývoja.
 • Kam porastie EURUSD?
  Poslednú dobu začína mnoho obchodníkov shortovať pár, keďže jeho posledný rast bol priveľký. A verte, ...
 • Kam pošle BoE libru? - denný výhľad
  Bank of England (BOE) môže už vo štvrtok naznačiť, ako vážne to s Brexitom na finančnom trhu bude. Jej rozhodnutie (13:00 CET) sa očakáva, bez ohľadu na verdikt, v sprievode vysokej volatility. Skončí GBP/USD po štvrtku na 1.37 alebo naopak na 1.30?
 • Kam pošle Grexit euro?
  Akciový index Dow Jones včera poklesol na najnižšiu úroveň ...
 • Kam pro výnosy při padajících sazbách? Extra téma: Dlouhodobý investiční produkt - online konference Patria Finance 29. listopadu od 15:00
  Dlouhé období boje s inflací a vysokých úrokových sazeb je u konce ve světě i v Česku. Sazby centrálních bank postupně obracejí dolů, což nemůže zůstat bez odezvy na tržních produktech. Schyluje se tak i ke konci mimořádně výnosných spořicích účtů či protiinflačních dluhopisů. Je proto načase se ptát, kam nově směřovat investice a kde hledat atraktivní výnos. Právě na toto téma se zaměříme na online konferenci Patria Finance ve středu 29. listopadu od 15:00 pod plným názvem "Konec éry vysokých úroků. Kam pro výnosy při padajících sazbách? Extra téma: Dlouhodobý investiční produkt". Čím vším Vás budeme inspirovat?
 • Kam půjde cena kryptoměny Ripple?
  XRP je jednou z nejzajímavějších kryptoměn, zájem o předpovědi cen XRP proto raketově vzrostl. Investoři se podle řady katalyzátorů a protivětru snaží rozeznat, kam tato mince míří.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V4)