Neděle 26. červen 2022 06:35
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Swissquote Bank
reklama
Coinfy
reklama
Purple broker v ziskovosti

Skrytý potenciál exotických měn

Napsal:   Sekce: 

Exotické měnové páry.

Všichni víme, že mezinárodní mezibankovní trh FOREX je nejvíce likvidním trhem na světě. Víme ale také, že tato úroveň likvidity je důsledkem existujícího poměru popularity obchodování konkrétních měnových párů. Skoro 70% obchodních operací se tykají velmi omezeného počtu nejpopulárnějších měnových párů, a konkrétně amerického dolaru (USD), euroa (EUR), britské libry (GBP), japonského jenu (JPY) a švýcarského franku (CHF). Kromě toho, kanadský (CAD) a novozélandský (NZD) dolar také pochopitelně přispívají k tomuto stavu. Všechny ostatní měnové páry mají přezdívku „exotické“, jsou trvalé obchodovány s výrazně menšími objemy a velmi omezeným počtem obchodníků.

Kolem obchodování exotických párů pořád existuje mnoho silných mýtů, řada z nich okamžitě odrazuje tradery, některé vedou ke špatným závěrům. Tento článek – o základní charakteristice, o odhalování mýtů, o silných argumentech „za“ obchodování exotiky a o mých osobních zkušenostech s pozitivním tradingem těchto nespravedlivě podceňovaných měnových párů.

Především bych chtěl říct, že „exotickými páry“ nerozumím crossy (cross quotes). GBPJPY nelze považovat za exotiku, ale například GBPILS – ano. Kombinace majors mezi sebou bez přítomnosti amerického dolaru není exotikou, však major/zjevně exotický pár lze vždy považovat za exotiku se všemi vztahujícími se na to charakteristikami. Geograficky exotické páry pocházejí z následujících regionů: Asie, blízký a střední východ, Pacific a Afrika. Hlavní důležité pro obchodníka rozdily mezi majors a exotikou jsou: 


1) 

 

-          Výrazně vyšší z pohledu denních pohybu v pips volatilita

 

-         Na první bod navazují všichni ostatní, které jsou jeho přímými nebo nepřímými příčinami: mnohdy hodně odlišné od evropsko-amerických hodnoty úrokových sazeb místních centrálních bank, absence aktivity v důsledku které může u exotických párů nečekaně vzrůstat cena; politické a ekonomické prostředí s výrazně menší mírou stability 

2) Vysoké hodnoty brokerských komisí (spreadů). Jsou odvozovány u dobře hospodařících brokerů od popularity, která má bezprostřední souvislost s  s transakčními náklady

Základní „potíže“ , otázky, kterým čelí člověk s ambicemi obchodovat exotické měnové páry jsou:

  

 • -         Kdežto u majors je zvyklý na obrovský počet lehce dostupných na internetu zpráv, analýz, názorů „analytiků“, konkrétních předpovědí, u exotiky vyhledání  slušných standardizovaných fundamentálních zpráv nebo názoru na fundamentální vlivy je útrapou. Maximálně může narazit na několik amatérských blogů, ale řídit se tím při obchodování  reálných peněz – tak to ne.  


 • -          Vysoká volatilita nese vysoké riziko. Kdežto Britská libra se denně pohybuje od 150 do 550 (v krizových obdobích), například jeden z nejoblibinějších exotických měnových párů jihoafrický rand (ZAR) má daily range kolem 1000 pips, v krizových obdobích táto hodnota dosahuje 7000-8000. Toto je na jednu stranu příležitost pro dobrý zisk, na stranu jinou –  je to neúměrné riziko.


-     -      Spready jsou příliš vysoké – i s přihlížením k tomu, že u solidních lokálních brokerů (třeba českých) zhruba odpovídají hodnotám renomovaných mezinárodních brokerů – pořád zmíněný na začátku poměr 70-30% ve prospěch majors nijak nemůže vést brokery ke snížení spreadů.

-     -     Psychologická bariera: Proč bych vůbec měl obchodovat nějaké exotické měny? Přece obchoduji majors, učil jsem na nich, jsem zvyklý na metodiky, význam se ve zprávách, mám „nakoukané“ grafy. Stále ze zlepšuji (asi) v obchodování majors, nechat to všechno a ztrácet čas nějakou exotikou – radši  ten čas zainvestuji jinam.

Tyhle otázky mají své odpovědi, ale v oblasti faktů, nikoliv v oblasti domněnek nebo stereotypů. Pojďme to rozebrat jeden po jednom.

A) Fundamentální zprávy z jednotlivých regionů, místně-lokální ekonomický kalendář nebo zprávy o důležitých vnitřních a vnějších vlivných obchodních transakcích jsou nejlépe dostupné místním obchodníkům. Pro evropského tradera bude těžko ziskávát info například o vnitřním ekonomickém dění v Turecku a o tom, kdo kde co chystá, a kdo co kontroluje. Pokud ten obchodník speciálně neobchoduje tureckou liru (TRY), nemá potřebné zkušenosti, pak  je to prakticky nemožné. To ale neznamená, že má velkou nevýhodu před „exotičkářem“, protože vliv fundamentů na exotické měny je věcí velkého sporu, co ale není věci sporu a co je 100% prokázané, že pro úspěšné obchodování exotiky je potřeba se dívat na investiční sentiment, ne na mikroskopickou analýzu fundamentů.  Hlavním a rozhodujícím „fundamentálním vlivem“ je skutečnost jakou míru rizikovost jsou investoři ochotni připustit.  Když světové ekonomiky se vzpamatovávají z recese, exotické páry jdou jasným směrem – tlačí USD dolů (USDZAR, USDTRY atd. downtrend), ale když na trhu panuje nejistota nebo těžké časy, pak jsou exotické páry první, ze kterých lidé masově vybírají prostředky. Aktuální investiční sentiment „jak je“ bez komplikovaných výkladů – nejlepší „nástroj“ pro rozumné a ziskové obchodování  exotiky, a nejlepší  nástroj  proti myšlence, že bez fundamentů propadnu.

B) Jednou ze základních příčin vysoké volatility a tisícových denních pohybů jsou daleko menší objemy obchodované na exotice v porovnání s majors, a tak celková kotace může být silně ovlivněna jednou transakci. Dalším důvodem je chování traderů – na exotice těžko narázite na pozičního obchodníka – tradeři chtějí právě kvůli prudkým okamžitým pohybům rychle vydělat, ale když situace se vyvíje nepřiznívým směrem, pak stejně rychle své pozice uzavírají. „Strach“ z tisícopipových pohybů je mnohdy důsledkem nepochopení základních věci nebo neumění počítat pipy v penězích. Když na EURUSD se kurz pohne o jeden pip, a vý máte mini-účet, tak zpravidla je ve hře otázka zhruba 1 dolaru. V tomto příkladě ve vztahu k exotice, u většiny exotických párů jak je známé pohyb o jeden pip znamená něco mezi 12 až 63 centy. Mnoho obchodníků na to zapomíná, přesněji řečeno „cítí“ něco takového, ale spočítat to pro jasnost nechce. Ve srovnání s GBPUSD, například na GBPTRY nebo na EURTRY abyste dosáhli stejné úrovně rizika, musíte si otevřít asi 8 pozic (abyste riskovali  1 pip = 1 dolar).

C). Ano, v porovnání s majors jsou u exotiky spready vyšší.  50 až 250 pipů oproti 2-5 pips na majors zcela nepochybně rozdíl je. Ale při převedení „exotických pipů“ do dolarů lze zjistit, že stojí asi 25-30 USD. Při existujícím daily range to není tak mnoho, jak to vypadá. Je potřeba vždycky počítat se základním argumentem – volatilitou, s tím nakolik ziskovým jednotlivý pár v průběhu krátkého časového období může být. 500 až 3000 pips denní pohyb a „exotické“ spready  v porovnání s 180-250 denní pohybu na majors a 2-5 pip – jsou věci porovnatelné. Pár, který „dělá“ denně 500-3000 pip, svůj 50-200 spread pokryje klidně. A nepoděkuje. Takže exotické měny mají vyšší volatilitu, vyšší spready, ale nižší cenu pipů. To pomáhá zmenšit dolarovou cenu spreadů.

D) Je věcí každého jak obchodovat na trhu. Osobně jsem hluboce přesvědčen, že 90 až 95 traderů trvalé ztrácejí protože žijí pod vládou stereotypů. Faktem je, že aspoň nejpopulárnější exotické měny (ZAR,SGD,TRY atd.) mají v nabídce všechny solidní brokeři. Část těchto „škodlivých“ stereotypů se týká i exotických měn, a vznikající psychologická bariera může být odstraněna jenom a pouze vyhodnocením výše uvedených argumentů...v kombinaci s vyhodnocením míry spokojenosti s vlastními celkovými výsledky obchodování.  

Několik základních přístupu k obchodování exotických měnových párů:

-Nejpopulárnější strategie obchodování exotiky mezi „obyčejnými“ tradery, která nevyžaduje hluboké znalosti prostředí  je Carry Trade. Základy toho přístupu výborně popsal Patrik Urban ve dvou částech, první - https://www.fxstreet.cz/fundamentalni-analyza-iii-carry-trade-cast-1.html , druhá - https://www.fxstreet.cz/fundamentalni-analyza-iii-carry-trade-cast-2.html

- Řada obchodníků obchoduje nejpopulárnější exotické páry (EURZAR, USDZAR, GBPZAR, EURTRY, EURSCD, SGDJPY atd.) pomocí obecných a dostupných metod technické analýzy. Nejzákladnější fundamenty (info o zaměstnanosti, inflaci, úrokových sazbách, zprávy a vyhlášky) jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých centrálních bank. Cílem obchodníků je jak již bylo řečeno ve většině případů je rychlý zisk (například na často zjevných odrazech od S/R v rámci bočního trendu, snadno identifikovatelného při pohledu na větší TF). Mnoho z nich obchoduje exotiku příležitostně.

-  Profesionální zaostření pozornosti na jeden pár/skupinu párů v rámci jednoho regionu. Vhodné především pro obchodníky z tohoto regionu se všim všude: přístup ke zprávám, znalost prostředí, ekonomických vazeb. Například – česká koruna.    

Můj přístup je založen na inovativních nástrojích statistické analýzy. Nejedná se pouze o signály od Faunusu (i když pravda je, že oni tvoří jádro), ale také o osobní výpočty.

Základní povaha je, že k dispozici je nějaké číslo n (nastavme dolní hranici jako 50) exotických měnových párů, které jsou dlouhodobě (více než 5 let) obchodovány v rámci jednotného systému. Jak a jakým způsobem funguje systém je otázka, která nemusí zajímat, jelikož jsou k dispozici výsledky ve formě hodnot ziskovosti (v %) za určité období, počet provedených operací a průměrný zisk na operaci. U Faunusu jsou tyto hodnoty k nahlédnutí zde:  https://secure.faunusanalytics.com/am/cz/action=reporting§ion=rating

1) Zvolím si nejlepší exotické páry (rozšířený balík) podle posledních 12 a 6 měsíců, nebo 3 a 6 měsíců (s nejlepší hodnotou ziskovosti – minimálně 30 (dostatečný statistický počet pro dodržení celkové ziskovosti Faunusu),  maximálně všechny, kteří mají kladnou ziskovost za tyto období)

2) Tyto páry odfiltruji pomocí cross-korelační metody, která spočívá v následujícím: ze svých 30 (nebo více) párů vynechám podle horší hodnoty ziskovosti až do výše 4 (čtyři) páry se stejným titulem. Tzn., když v těch 30 párech, které jsem si zvolil v bodě 1 mám např: EURZAR, USDZAR, GBPZAR, CHFZAR, JPYZAR,  pak se podívám na to, který z nich má horší ziskovost a vypnu ho. Podle přání to lze takto „filtrovat“ až na jeden jediný pár s určitým titulem a  nejlepší ziskovostí.  Je-li jich méně než 4, pak se o to moc nezajímám (například – SGDJPY a HKDJPY – páry z jednoho regionu).  Dále (po provedení těchto kroků)  v průběhu dne neotevírám více než 3 pozice na jeden pár, takže maximálně na jeden titul mohu mít 12 otevřených pozic (12 pozic, ve kterých figuruje „ZAR“).

3) Obchoduji svůj „nový balíček“ a hraju si s objemem. Když například na ZARu je zjevné, že to půjde down k supportu (u ZARu to bývá rychle a nekompromisně), pak mohu navýšit objem a rychle vydělat více. Pokud nejsem si jisty – dodržuji objemové hodnoty od Faunusu.

První dva kroky jsou velmi jednoduché pro pochopení, skoro na úrovni střední školy, ale jsou neskutečně efektivní, protože je v nich samotný smysl pojmu „diverzifikace“. Co jsem fakticky provedl? „Odřezal? jsem  „špatné“ pravděpodobnosti prostřednictvím zvolení pouze úspěšných párů. U těchto úspěšných párů jsem dále opět „odřezal“ pravděpodobnost toho, že když půjde celý segment do ztráty, tak neprodělám hodně, protože mám jich maximálně 4 se stejným titulkem. Čili  prvním krokem jsem maximálně zvýšil pravděpodobnost toho, že budu ziskový (12 měsíců podle jednoho OS – dostatečná doba pro hodnocení úspěšnosti), a druhým maximálně snížil pravděpodobnost toho, že mnoho ztratím, když jdou páry se stejným titulkem „frontou“ do ztráty. To je základní, ale velice efektivní diverzifikační metoda, kdy minusy systému „skrývám“ od Forexu, ale plusu naopak vystavují.

U této základní metody může být řada modifikací (například variabilních objemů – nebo třeba objemů podle lidského úvažení, když na grafu je evidentní, že kurz půjde tam nebo sem).  Ale jedno je jasné – to je o konkrétních pragmatických číslech pouze. Může to nedopadnout jednou, 2x, 5x, ale v dlouhodobém horizontu pravděpodobnost vždy funguje v můj prospěch a vynáší solidní zisky. Dosažení  minimální roční ziskovosti na úrovní 20% u podobných „očištěných a upravených exotických  balíků“ podle mých propočtu je u Faunusu pravděpodobné s hodnotou сca 90%. Čili blízko k „téměř jistě“. 

V čem je tedy potenciál exotických měnových párů? 

 • -       Možnost rychlého dosažení významného zisku (s použitím moderních metod faktického zajištění rizika pak i maximální eliminace možných ztrát spojených s vysokou volatilitou)
 • -          Široké možnosti pro výzkum, pro nalezení poměrně jednoduchých a efektivních metod obchodování
 • -          Použitelnost pro různé účely – obohacení vlastní OS, diverzifikace obchodaných prostředků atd.

 

-          Příště se na cross-korelační metodu efektivní diverzifikace zaměřím podrobněji vzhledem k majors, kde také funguje báječně, ovšem trochu komplikovaněji , protože majorsy jsou více fundamentálně propojeny mezi sebou (akcie, ropa, exportéry, importéry, indexy atd.).


Zdraví  

 

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Situace v DXH10 po včerejším zásahu FEDu
  O překvapení v posledních dnech není nouze a situace která nastala ne měnových trzích včera si myslím vyžaduje zvýšenou pozornost.
 • Situace v USA se podle Fedu pozvolna zlepšuje
  Americká centrální banka včera v Béžové knize vyjádřila mírnou spokojenost s ekonomickou situací v USA, což leccos napovídá o tom, v jakém duchu se zítra ponese i projev jejího šéfa Bena Bernankeho v Jackson Hole.
 • Situácia na amerických indexoch
  Obrovské poklesy postihli poslednou dobou nielen ázijské a európske akciové indexy ale rovnako aj tie americké a výpredaj pokračuje s menšími prestávkami už niekoľko dní. Situácia ohľadom koronavírusu sa každý deň mení a väčšinou to nie sú dobré správy a pre ekonomiku už vôbec. Aká je momentálne situácia na hlavných amerických indexoch?
 • Skandál ve statistice už i ve Švédsku
  Švédský statistický úřad si zadělal na pořádný průšvih. Kvůli obrovské nepřesnosti v datech o nezaměstnanosti dostává co proto od místního ministerstva financí i centrální banky (Riksbank), které na základě těchto čísel dělaly důležitá makroekonomická rozhodnutí včetně nastavení úrokových sazeb. Tato chyba by ale měla mít pozitivní dopad na kurz švédské koruny.
 • Skeptik je nejlepší trader
  Flexibilní myšlení je v tradingu jedna z nejdůležitějších věcí. Během tohoto způsobu uvažování, obchodník přepíná mezi pozitivním pohledem na trhy a pohledem negativním.
 • Skončila konečně nejistota na trzích?
  I přes „nejisté“ americké volby, které se táhly 4 dny, se akciím a indexům přes týden dařilo mnohem lépe, než by kdokoliv mohl očekávat. Nejistota, která vznikla v rámci volebního týdne měla logicky zahýbat trhy opačným směrem, jenže to se překvapivě nestalo.
 • Skromnost vs. chamtivost?
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 • Skrytá hodnota japonského jenu
  Rozhodnutí japonské centrální banky z úterka způsobilo jenu více než procentní ztráty. Investoři se obávají, že v Japonsku může dojít k další měnové stimulaci v rámci už tak extrauvolněné monetární politiky a nový příliv jenů na trh by způsobil růst měnového páru USD/JPY.
 • Skryté Divergence - SDIV
  Objevil se zde článek na téma skrytých divergencí a protože je to pole, na kterém jsem kdysi opravdu hodně bádal, myslím, že bude dobré, když zde zveřejním svůj pohled na tuto tématiku.
 • Skryté hrozby vysokofrekvenčního tradingu
  Vysokofrekvenční trading je aktuálně s trochou nadsázky jedno z nejžhavějších témat takřka všech tradingových fór a navíc k tomu se jedná o obchodní způsob, který svou podstatou dokáže přitahovat zájem velkého množství jak začátečníků, tak i ostřílenějších traderů.
 • Skupina XTB zveřejňuje předběžné výsledky za třetí kvartál letošního roku!
  Skupina XTB zaznamenala ve třetím čtvrtletí roku 2021 výrazný 36,5% nárůst tržeb (ve srovnání se třetím čtvrtletím 2020) z 31,4 milionu euro na 42,9 milionu euro. Zvýšil se i konsolidovaný čistý zisk dosažený v tomto období, a to na 22,2 milionu euro (nárůst o 43,9 % ve srovnání se třetím čtvrtletím předchozího roku, kdy zisk dosáhl 15,4 milionu euro). Ukazatel provozního zisku (EBIT) ve třetím čtvrtletí 2021 se také zvýšil na 24,4 milionu euro ve srovnání se 17,9 miliony euro v předchozím roce.
 • Skvelý obchodný signál na EUR/USD a iné výhľady na Forex
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Poďme sa pozrieť z daily timeframe na EUR/USD, USD/CAD a GBP/CHF.
 • Slabé stránky Bitcoinu (1. diel)
  Aj keď existuje veľa silných stránok kryptomenového systému, tak prirodzene je niekoľko aj slabých. Každý systém má svoje plusy a mínusy, ktoré sa dajú vylepšiť, no niektoré je nemožné zmeniť či ovplyvniť. Tento blog poukáže na slabé stránky a problémy s kryptomenami.
 • Slabé stránky Bitcoinu (2. diel)
  Aj keď existuje veľa silných stránok kryptomenového systému, tak prirodzene je niekoľko aj slabých. Každý systém má svoje plusy a mínusy, ktoré sa dajú vylepšiť, no niektoré je nemožné zmeniť či ovplyvniť. Tento blog je pokračovanie prvého dielu, ktorý poukázal na slabé stránky a problémy s kryptomenami.
 • Slabý článek obchodního systému
  Asi jako každý začínající trader na forexu, jsem byl plný nadšení a očekávání vysokých zisků.
 • Slabý dolár a predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj vybraných inštrumentov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Sledovat inflaci je nyní velice důležité
  Akciové trhy i emerging markets si oddechly. Únorová inflace v USA vyšla pod očekávání a černý scénář potřeby rychlého zvyšování úrokových sazeb se tak odkládá. Do nastartované americké ekonomiky totiž tento týden prezident Biden přiložit dalších 1,9 bilionu USD a trhy se bojí, že pomoci je zkrátka příliš mnoho a růst cen začne být pod tíhou boomu poptávky problémem.
 • Sledujete exotické trhy? Toto by ste mali vidieť
  V tomto článku sa dočítate o obchodných príležitostiach, ktoré vznikli na vybraných exotických menových pároch – SGD/JPY, NOK/JPY a EUR/NOK. Pozrieme sa na trhy podľa technickej analýzy hlavne z daily timeframe a urobíme pravdepodobný scenár na blízku budúcnosť.
 • Sledujte každý týden Benchmark – pořad o nejdůležitějších událostech, které hýbou finančními trhy
  Možná jste již zaregistrovali, ale možná také ne. Ve společnosti se Bossa jsme se rozhodli jít poněkud odlišným směrem a vymysleli jsme pro naše klienty zcela nový formát makrokalendáře. Jelikož tu nikdo nic podobného zatím neudělal, stal se pořad benchmarkem všech makrokalendářů, a proto bylo o názvu v podstatě rozhodnuto – Benchmark. Zájem publika je však o trochu rozmanitější, a tak v pořadu nechybí odborný komentář k aktuálnímu geopolitickému dění, které hýbe finančními trhy a v neposlední řadě také technická analýza na vybrané instrumenty.
 • Slováci a Češi mieria na Nasdaq
  Vo februári 2021 oznámila kanadská medicínska spoločnosť MindMed akvizíciu česko-slovensko-amerického startupu HealthMode zo sídlom v San Franciscu a aktivitami tiež v New Yorku, Prahe a Bratislave. Akcie MindMed sa už obchodujú na kanadskej burze NEO, v Nemecku a tiež na americkom OTC, odkiaľ dnes prestúpia na druhú najväčšiu burzu na svete Nasdaq.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Coinfy