Středa 22. březen 2023 01:13
reklama
Swissquote Bank
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
XTB konference brezen 2023
reklama
XTB konference brezen 2023

Pokles inflace se zastavuje...ale dnes na tom tak nezáleží

14.03.2023 18:15  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

INFLACE: Inflace v USA byla na trzích nejdůležitějším číslem, které určovalo "závislost" Fedu na datech, prognózy zvyšování sazeb, rizika recese a očekávání zisků. Index S&P 500 zaznamenal v "den inflace" v průměru 2% pohyb. Nyní ji předstihly obavy o finanční systém, což vede ke zpřísnění podmínek. Boj proti nim byl důvodem založení Fedu v roce 1913. Naše sledování inflace (viz graf) ukazuje zastavení poklesu cen, přičemž pět z našich 12 ukazatelů minulý měsíc vzrostlo, v čele s cenami bydlení, pracovních míst a automobilů. Představitelé Fedu se nacházejí v období klidu před zasedáním FOMC 22. března, přičemž tržní ceny jsou nyní dramaticky rozděleny v tom, zda se po selhání SVB dočkáme zvýšení sazeb, či nikoli. Dnešní silná či slabá zpráva o inflaci v USA by mohla toto rozhodnutí zásadně zvrátit.

STÁLOST: Pět z našich 12 ukazatelů oproti lednu vzrostlo. V oblasti bydlení došlo k posílení, přičemž index NAHB výrazně vzrostl a průměrné nájemné se zvýšilo o 6 %. To je obzvláště nevítané, neboť tvoří největší část inflačního koše. Ceny ojetých automobilů vzrostly o 4 %, index PMI placených cen ve zpracovatelském průmyslu o 15 % a zaměstnanost ve službách o 8 %. Konsenzus nyní předpokládá malý, osmý pokles celkového indexu spotřebitelských cen v řadě z 6,4 % na 6,2 %, ale jádrové ceny pravděpodobně zůstanou beze změny na úrovni 5,6 %. NOWCast Fedu předpovídá podobnou stagnaci poklesu cen.

PÁDY: Většina našich ukazatelů stále klesá, jen pomaleji, a to o 31 % oproti vrcholu a o 2 % za poslední měsíc. Dodavatelské řetězce se zcela uvolnily, snížily se sazby za kontejnery, zatímco inflační očekávání trhu i spotřebitelů se zmírnila, stejně jako ceny benzinu a komodit. Sledujeme šest segmentů: práci (zaměstnanost ISM, JOLTS), bydlení (nájemné Zillow, index NAHB), zboží (ojeté automobily, ceny ISM ve zpracovatelském průmyslu), komodity (benzín, široké komodity), dodavatelské řetězce (index dodavatelských řetězců, kontejnerové sazby) a inflační očekávání (Michiganský průzkum, Break-evens).

Autor: Ben Laidler, stratég pro globální trhy ve společnosti eToro

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Pokles dolaru, na Ukrajině sílí euro
  Dolar v Asii ve středu ráno klesl a podporu euru poskytly naděje na průlom v mírových jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou. Jen, japonská měna, který už je pod tlakem, se ustálil i v době, kdy japonská centrální banka (BOJ) pokračuje ve snaze potlačit výnosy dluhopisů.
 • Pokles ekonomiky v druhém čtvrtletí podle zpřesněného odhadu činil 11 %
  Tuzemská ekonomika poklesla podle dnes zveřejněného zpřesněného odhadu ČSÚ v průběhu druhého kvartálu mezičtvrtletně o 8,7 %.Ve srovnání s loňským rokem se hrubý domácí produkt snížil o 11 %. Pokles českého hospodářství byl tak nakonec mírně horší, než jak ukazoval předběžný odhad HDP z konce července.
 • Pokles ekonomiky v 1. čtvrtletí odpovídal odhadům ČNB
  Pokles ekonomiky v prvním čtvrtletí byl zcela v souladu s odhady České národní banky v její aktuální prognóze. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové centrální banky Petr Král. Meziroční pokles české ekonomiky v 1. čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu činil dvě procenta. V mezičtvrtletním vyjádření ekonomická aktivita klesla o 3,3 procenta.
 • Pokles eura se zastavil, koruna dnes zaostává za okolními měnami
  Díky růstu hlavních akciových trhů, který se dnes přenáší i do Evropy, dostávají středoevropské měny šanci si dopoledne ...
 • Pokles eura snižuje pravděpodobnost zásahu ECB
  Kolotoč spekulací okolo utahování měnové politiky Fedu a případném dalším uvolňování ze strany ECB jako by neměl konce...
 • Pokles EURAUD sa opäť zastavil na úrovni 1,45 (TA,D1)
  Na páre EURAUD funguje už vyše roka support okolo úrovne 1,45, ktorý ukončil už tri klesajúce trendy a nateraz zastavil štvrtý. Pokiaľ by sa tento support udržal, tak existuje priestor pre vytvorenie trojuholníkovej formácie, keďže horná trendová čiara je klesajúca:
 • Pokles eura urychlila Junckerova slova, koruna dál zůstává na úrovni ze začátku týdne
  Koruna se ráno obchoduje na 25,57 za euro a kurz se tak ani dnes příliš neodchyluje z úrovně ze začátku týdne. Nejso...
 • Pokles eura v Asii konsolidoval, je to ale skutečně všechno?
  Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsEuro se včera během asijského obchodo...
 • Pokles evropské ekonomiky byl o něco mírnější
  V eurozóně dnes byly zveřejněny finální odhady vývoje HDP a zaměstnanosti v prvním čtvrtletí letošního roku. Evropská ekonomika poklesla mezičtvrtletně o 3,6 % a meziročně o 3,1 %. To bylo tedy nakonec o něco méně než ukazovaly předběžné odhady, které hovořily o -3,8 %, resp. -3,2 %. Mírná revize dat však nemění nic na tom, že evropská ekonomika byla v prvním čtvrtletí silně postižena zavedenými opatřeními proti šíření koronaviru. Spolu s finálními čísly byla zveřejněna i struktura vývoje HDP. Podle té za poklesem evropské ekonomiky stála z jedné třetiny nižší spotřeba domácností, následovaná fixními investicemi. Fixní investice a spotřeba domácností byly hlavní příčinou nižší ekonomické aktivity také v České republice. Negativně na vývoj evropské ekonomiky však působil i výsledek zahraničního obchodu a trochu překvapivě vykázala mírně záporný příspěvek i spotřeba vlády. Jednotlivé vlády tak toho pro záchranu evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí moc udělat nestihly. Je však faktem, že většina evropských zemí začala zavádět protiepidemická opatření až koncem března. Nejvýraznější mezičtvrtletní pokles HDP vykázala Francie, Itálie, Španělsko a Slovenko, a to ve všech případech o více než 5 %. Finální čísla vývoje evropské zaměstnanosti v prvním čtvrtletí byla zhruba v souladu s předběžnými odhady. Zaměstnanost v eurozóně tak poklesla mezičtvrtletně o 0,2 %, meziročně však ještě rostla o 0,4 %. V důsledku vyšší míry strnulosti lze očekávat, že se aktuální situace na evropském trhu práce projeví až se zpožděním a v druhém čtvrtletním tak pravděpodobně uvidíme pokles zaměstnanosti i v meziročním vyjádření.
 • Pokles evropského akciového trhu a zklamání investorů z výsledků čtvrtečních dlouho očekávaných zpráv
  V návaznosti na výsledky včerejšího obchodování hlavní burzovní indexy po velkolepém vzestupu z předchozího dne poklesly. Hlavními důvody sebevědomého medvědího obchodování byly výsledky zasedání Evropské centrální banky (ECB) a jednání mezi ministry zahraničí Ruska a Ukrajiny.
 • Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800
  Itálie se už dnes možná dočká jmenování nového premiéra. Napětí na trhu kolem italské politiky mezitím kleslo a dnes ráno sledujeme mírný růst tamních akcií i korekci posledního nárůstu dluhopisových výnosů. Investoři se spíše zbavují bezpečných dluhopisů a částečně se vracejí na periferii, kterou včera Itálie stáhla s sebou dolů. Zájem o akcie při evropském obchodování ale příliš nestoupá a hlavní indexy si připisují pouze drobné zisky.
 • Pokles jenu dostal od G-20 zelenú
  Lepšie makrodáta US akciám nepomohliPredchádzajúci týždeň prial na akciovom trhu opäť býkom. Celkovo sa trhom d...
 • Pokles maloobchodních tržeb pokračuje
  Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v srpnu nadále meziměsíčně klesaly. Oproti červenci byly nižší o 0,7 % a trend jejich snižování tak pokračoval již pátý měsíc v řadě. Meziročně byly tržby po očištění o rozdílný počet pracovních dnů nižší o 8,8 %, což byl výrazně hlubší pokles, než s jakým analytici počítali (-6,5 %). Viditelný tak nebyl ani námi očekávaný pozitivní vliv výplaty mimořádné finanční pomoci vlády některým rodinám s dětmi, které na každé dítě do 18 let dostaly příspěvek 5 000 Kč. Vše nejspíše přebil pokračující negativní efekt horšího spotřebitelského sentimentu, který souvisí se zvýšenou ekonomickou nejistotou, rizikem vzniku recese a vysokou inflací. Ochotu utrácet u domácností rovněž snižuje hluboký pokles reálných mezd. V září se nedařilo ani prodejům aut. Ty přes obnovenou výrobu a vyšší počty registrací poklesly meziměsíčně o 1,8 %. Datová nejistota je však aktuálně vyšší, což dokazují častější revize.
 • Pokles maloobchodních tržeb USA, dnes jednání řeckého parlamentu, analýza GBP/USD, EUR/GBP, AUD/NZD
  Spojené státy americké včera odpoledne zveřejnily informace o maloobchodních tržbách, které nečekaně v červnu meziměsíčně klesly...
 • Pokles na trzích se může přesunout do reálné ekonomiky
  „Měli bychom se začít připravovat na černý scénář, ve kterém šíření koronaviru poškodí evropskou ekonomiku. Je proto namístě začít diskutovat o stimulačních opatřeních v měnové a rozpočtové oblasti, tak abychom v případě zhoršování situace zabránili propadu států s nízkým hospodářským růstem do recese,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát
  Na hlavních finančních trzích se dnešek nese v negativním duchu po zásahu amerického prezidenta. Donald Trump nechal úřad obchodního zmocněnce vypracovat plán cel na čínské zboží za dalších 200 miliard dolarů. Reakce na čínskou odvetu tak byla rychlá a výrazná. Zejména asijské trhy se dostaly pod tlak, ale ušetřeny nejsou ani trhy západní.
 • Pokles nezaměstnanosti v eurozóně pravděpodobně ECB neodradí od akce, analýza EUR/USD
  Míra nezaměstnanosti klesla v eurozóně v lednu už třetíměsíc v řadě a dosáhla nejnižší úrovně od srpna 2011, když se snížila na 10,3 procenta...
 • Pokles objednávek zboží v USA snižuje očekávání růstu sazeb
  Prodeje zboží dlouhodobé spotřeby v USA za duben vzrostly o 0,4 % m/m. Očekávání byla nastavena na +0,6 % m/m. Předchozí růst dosáhl na 0,4 % m/m.
 • Pokles PMI se zastavil, klesající poptávka dále tlumí výrobu
  PMI pro zpracovatelský sektor v srpnu zastavil propad, když se udržel na červencových 46,8 bodech signalizujících kontrakci sektoru. Srpnový vývoj navazuje na předchozí měsíce, kdy úpadek poptávky vede k úpadku výroby s negativním dopadem na zaměstnanost. Z pozitivní stránky tímto dochází ke zmírnění tlaků na nabídkové straně a inflační tlaky následně zvolňují.
 • Pokles počtu volných pracovních míst pokračuje
  Podíl nezaměstnaných osob v listopadu stagnoval na 3,5 %, po sezónním očištění pak na 3,7 %. Stagnoval i počet uchazečů o zaměstnání po sezónním očistění (268 tisíc). Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku byl však tento počet o 12 tisíc vyšší. I v listopadu pokračoval pokles volných pracovních míst. K dispozici jich bylo 292 tisíc oproti 297 tisícům v minulém měsíci. V porovnání s loňským rokem byl jejich počet nižší o 53 tisíc. Po sezónním očištění počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 3 tisíce. Na jedno volné pracovní místo připadalo 0,9 uchazeče. Harmonizovaná míra nezaměstnanosti měřená Eurostatem dosáhla v říjnu 2,1 % a byla tak o desetinku nižší než v předchozím měsíci. Stále se drží jen těsně nad předpandemickými minimy (1,8 %). V rámci evropské sedmadvacítky Česká republika stále drží ve srovnání v nezaměstnanosti prim.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FXDD
Purple Trading
ACM
reklama
XTB konference brezen 2023