Čtvrtek 18. srpen 2022 16:02
reklama
InstaMarkets
reklama
Coinfy
reklama
Coinfy
reklama
Coinfy

Pokles maloobchodních tržeb USA, dnes jednání řeckého parlamentu, analýza GBP/USD, EUR/GBP, AUD/NZD

15.07.2015 11:17  Autor: BOSSA  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Dnešní makrokalendář: Řecko, BoC, Janet Yellen, CPI Británie

Spojené státy americké včera odpoledne zveřejnily informace o maloobchodních tržbách, které nečekaně v červnu meziměsíčně klesly o 0,3 procenta s tím, jak domácnosti omezily nákupy automobilů a celé řady dalších položek. Ekonomové oslovení Reuters očekávali růst maloobchodu o 0,2 procenta. Jde o nejslabší výsledek od února. Rovněž květnové údaje byly revidovány směrem dolů na 1,0 procento v porovnání s původně oznámeným růstem o 1,2 procenta. Jádrové tržby očištěny o prodeje automobilů, pohonných hmot, stavebních materiálů a stravovacích služeb minulý měsíc klesly o 0,1 procenta místo očekávaného růstu 0,7 procenta. Včerejší data zvýšila obavy, že ekonomika znovu zpomaluje. Některé bankovní domy reagovaly na nové informace revizí očekávaného růstu HDP v druhém čtvrtletí o setiny procenta.

Ačkoliv americký dolar reagoval na maloobchodní tržby oslabením, tamní akciový trh se radoval a to ze dvou důvodů. Na jedné straně horší data odsouvají termín zvýšení základní úrokové sazby, na straně druhé, akcie profitují z dobře nastartované výsledkové sezóny. Dnes nás v USA čeká projev šéfky Fedu před americkým Kongresem. Klíčový bude její optimismus ohledně domácí ekonomiky a načasování utažení měnové politiky. Naposledy Janet Yellen investory nezklamala, když uvedla, že očekává zvýšení základní úrokové sazby někdy v průběhu letošního roku.

Důvěrná studie Mezinárodního měnového fondu (MMF) uvedla, že Řecko bude potřebovat mnohem větší finanční pomoc než to, co Evropa dosud zvažovala, a to kvůli devastaci ekonomiky a bank v posledních dvou týdnech. Aktualizovaná analýza udržitelnosti dluhu byla zaslaná vládám eurozóny v pondělí, jen několik hodin poté, co Atény a jejich 18 partnerů z eurozóny dohodli principy pro zahájení jednání o třetím záchranném programu pro Řecko v celkové výši až 86 miliard eur výměnou za tvrdá úsporná opatření a strukturální reformy.

Ačkoliv řecký premiér Alexis Tsipras má u svých voličů stále podporu, zvažuje rezignaci po dnešním hlasování o reformách. 51,5 procenta dotázaných Řeků ve včerejším průzkumu uvedlo, že dohoda uzavřená s věřiteli je pozitivní a 70,1 procenta respondentů si myslí, že dohoda by se dnes měla schválit. Dnešní jednání v řeckém parlamentu budou klíčová pro další osud země. Schválení reforem je jedinou možností, jak zůstat v eurozóně.

Lepší než očekávaná data z čínské ekonomiky v noci pomohla australskému dolaru (AUD), který posílil o 0,2 procenta. Čínská ekonomika v druhém čtvrtletí posílila o 7 procent, čímž o 0,1 procenta předběhla očekávání trhu. Dosažený výsledek je však plně v souladu s vládními ekonomickými plány. Tržní očekávání rovněž překonaly maloobchodní prodeje a průmyslová produkce za měsíc červen. Lepší hospodářské výsledky druhé největší ekonomiky se kladně projevily i na ceně ropy, která si polepšila o 1,6 procenta. Pozitivní čínská data se už méně zřetelně ukázala na ceně novozélandského dolaru (NZD). Ten dnes čeká aukce mléka a zítra ráno data inflace (CPI).

Britská libra včera posílila vůči americkému dolaru díky slovům guvernéra centrální banky (BoE) Marka Carneyho.Ten uvedl, že čas pro první zvýšení základní úrokové sazby po finanční krizi se blíží. Před britskými zákonodárci řekl, že domácnosti by se měly začít připravovat na vyšší výpůjční náklady s tím, jak se ekonomice lépe daří. Avšak utahování měnové politiky bude pozvolné.

Dnes zasedá kanadská centrální banka (BoC). Dluhopisový trh oceňuje s 47 procentní šancí, že banka dnes sníží základní úrokovou sazbu (0,75 procenta) o 25 bazických bodů.

Britská libra (GBP/USD)
díky včerejšímu projevu Marka Carneyho prorazila na 4hodinovém grafu silnou rezistenci (růžová trendová linie), čímž se ji otevřel prostor pro další růst. Dosáhnout by postupně mohl až červnových maxim.
EUR/GBP
opět testuje důležitá minima a obchoduje se poblíž kulatého čísla 0,7000. Tento měnový pár bude reagovat hlavně na výsledky večerního řeckého hlasování o reformách. V případě, kdyby řecký parlament reformy neschválil, lze očekávat proražení úrovně podpory.
AUD/NZD
opustil na hodinovém grafu formaci konsolidačního obdélníku, čímž si otevřel prostor pro růst. Na denním grafu vidíme rostoucí trendovou linii, jež by ho mohla dovést k předchozím maximům.


 

  Sdílení článku: 
     

  Čtěte více

  • Pokles ekonomiky v 1. čtvrtletí odpovídal odhadům ČNB
   Pokles ekonomiky v prvním čtvrtletí byl zcela v souladu s odhady České národní banky v její aktuální prognóze. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové centrální banky Petr Král. Meziroční pokles české ekonomiky v 1. čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu činil dvě procenta. V mezičtvrtletním vyjádření ekonomická aktivita klesla o 3,3 procenta.
  • Pokles eura se zastavil, koruna dnes zaostává za okolními měnami
   Díky růstu hlavních akciových trhů, který se dnes přenáší i do Evropy, dostávají středoevropské měny šanci si dopoledne ...
  • Pokles eura snižuje pravděpodobnost zásahu ECB
   Kolotoč spekulací okolo utahování měnové politiky Fedu a případném dalším uvolňování ze strany ECB jako by neměl konce...
  • Pokles EURAUD sa opäť zastavil na úrovni 1,45 (TA,D1)
   Na páre EURAUD funguje už vyše roka support okolo úrovne 1,45, ktorý ukončil už tri klesajúce trendy a nateraz zastavil štvrtý. Pokiaľ by sa tento support udržal, tak existuje priestor pre vytvorenie trojuholníkovej formácie, keďže horná trendová čiara je klesajúca:
  • Pokles eura urychlila Junckerova slova, koruna dál zůstává na úrovni ze začátku týdne
   Koruna se ráno obchoduje na 25,57 za euro a kurz se tak ani dnes příliš neodchyluje z úrovně ze začátku týdne. Nejso...
  • Pokles eura v Asii konsolidoval, je to ale skutečně všechno?
   Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsEuro se včera během asijského obchodo...
  • Pokles evropské ekonomiky byl o něco mírnější
   V eurozóně dnes byly zveřejněny finální odhady vývoje HDP a zaměstnanosti v prvním čtvrtletí letošního roku. Evropská ekonomika poklesla mezičtvrtletně o 3,6 % a meziročně o 3,1 %. To bylo tedy nakonec o něco méně než ukazovaly předběžné odhady, které hovořily o -3,8 %, resp. -3,2 %. Mírná revize dat však nemění nic na tom, že evropská ekonomika byla v prvním čtvrtletí silně postižena zavedenými opatřeními proti šíření koronaviru. Spolu s finálními čísly byla zveřejněna i struktura vývoje HDP. Podle té za poklesem evropské ekonomiky stála z jedné třetiny nižší spotřeba domácností, následovaná fixními investicemi. Fixní investice a spotřeba domácností byly hlavní příčinou nižší ekonomické aktivity také v České republice. Negativně na vývoj evropské ekonomiky však působil i výsledek zahraničního obchodu a trochu překvapivě vykázala mírně záporný příspěvek i spotřeba vlády. Jednotlivé vlády tak toho pro záchranu evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí moc udělat nestihly. Je však faktem, že většina evropských zemí začala zavádět protiepidemická opatření až koncem března. Nejvýraznější mezičtvrtletní pokles HDP vykázala Francie, Itálie, Španělsko a Slovenko, a to ve všech případech o více než 5 %. Finální čísla vývoje evropské zaměstnanosti v prvním čtvrtletí byla zhruba v souladu s předběžnými odhady. Zaměstnanost v eurozóně tak poklesla mezičtvrtletně o 0,2 %, meziročně však ještě rostla o 0,4 %. V důsledku vyšší míry strnulosti lze očekávat, že se aktuální situace na evropském trhu práce projeví až se zpožděním a v druhém čtvrtletním tak pravděpodobně uvidíme pokles zaměstnanosti i v meziročním vyjádření.
  • Pokles evropského akciového trhu a zklamání investorů z výsledků čtvrtečních dlouho očekávaných zpráv
   V návaznosti na výsledky včerejšího obchodování hlavní burzovní indexy po velkolepém vzestupu z předchozího dne poklesly. Hlavními důvody sebevědomého medvědího obchodování byly výsledky zasedání Evropské centrální banky (ECB) a jednání mezi ministry zahraničí Ruska a Ukrajiny.
  • Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800
   Itálie se už dnes možná dočká jmenování nového premiéra. Napětí na trhu kolem italské politiky mezitím kleslo a dnes ráno sledujeme mírný růst tamních akcií i korekci posledního nárůstu dluhopisových výnosů. Investoři se spíše zbavují bezpečných dluhopisů a částečně se vracejí na periferii, kterou včera Itálie stáhla s sebou dolů. Zájem o akcie při evropském obchodování ale příliš nestoupá a hlavní indexy si připisují pouze drobné zisky.
  • Pokles jenu dostal od G-20 zelenú
   Lepšie makrodáta US akciám nepomohliPredchádzajúci týždeň prial na akciovom trhu opäť býkom. Celkovo sa trhom d...
  • Pokles na trzích se může přesunout do reálné ekonomiky
   „Měli bychom se začít připravovat na černý scénář, ve kterém šíření koronaviru poškodí evropskou ekonomiku. Je proto namístě začít diskutovat o stimulačních opatřeních v měnové a rozpočtové oblasti, tak abychom v případě zhoršování situace zabránili propadu států s nízkým hospodářským růstem do recese,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát
   Na hlavních finančních trzích se dnešek nese v negativním duchu po zásahu amerického prezidenta. Donald Trump nechal úřad obchodního zmocněnce vypracovat plán cel na čínské zboží za dalších 200 miliard dolarů. Reakce na čínskou odvetu tak byla rychlá a výrazná. Zejména asijské trhy se dostaly pod tlak, ale ušetřeny nejsou ani trhy západní.
  • Pokles nezaměstnanosti v eurozóně pravděpodobně ECB neodradí od akce, analýza EUR/USD
   Míra nezaměstnanosti klesla v eurozóně v lednu už třetíměsíc v řadě a dosáhla nejnižší úrovně od srpna 2011, když se snížila na 10,3 procenta...
  • Pokles objednávek zboží v USA snižuje očekávání růstu sazeb
   Prodeje zboží dlouhodobé spotřeby v USA za duben vzrostly o 0,4 % m/m. Očekávání byla nastavena na +0,6 % m/m. Předchozí růst dosáhl na 0,4 % m/m.
  • Pokles PPI v Nemecku nie je o prebytočných kapacitách, ale o poklese cien vstupov
   O hlboko negatívnom indexe výrobných cien (PPI) sa zvykne hovoriť aj ako o prejave prebytočnej kapacity v ekonomike, k...
  • Pokles produkce ropy a přípravná obchodní jednání tlačí trhy vzhůru
   Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování v ziscích. Index Dow Jones roste o 1 %, S&P 500 získává 0,9 % a technologický Nasdaq posiluje o 1,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede finančním institucím (+1,5 %) a energetickým společnostem (+1,4 %), a to především díky zveřejněné statistice produkce ropy za prosinec. OPEC v ní uvádí, že došlo k meziměsíčnímu poklesu produkce ropy o necelých 800 tisíc barelů denně na 30,8 milionu barelů. To, co ale trhy tlačí vzhůru, jsou především zprávy o probíhajících přípravných jednáních mezi Spojenými státy a Čínou na hlavní obchodní jednání v závěru týdne.
  • Pokles průmyslové výroby - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
   Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 8 %, což znamená nejvýraznější pokles za uplynulé tři měsíce.
  • Pokles ropy, čeká ji týdenní pokles způsobený nouzovým uvolněním zásob
   Ropa míří zpět k týdennímu ústupu v souvislosti s plány na masivní uvolnění zásob, virovou epidemií, která snižuje poptávku v Číně, která je největším dovozcem, a jestřábím obratem amerického Federálního rezervního systému.
  • Pokles ropy pomáha doláru, jej prípadný rast by mohol mať opačný efekt
   Cena ropy má na devízové trhy väčší vplyv, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Asi nikoho neprekvapí, že oslabujú men...
  • Pokles ropy, rostou obavy z poptávky Číny
   V úterý ráno byl zaznamenán okres ropy v Asii, což pokračuje v sestupném trendu z předchozího dne, kdy se Ukrajina a Rusko snažilo v mírových jednáních pokračovat. Ke ztrátám přispěly i obavy, že odstávka v čínské Šanghaji by mohla způsobit ovlivnění poptávky po palivech.
  Forex - doporučené články:

  Co je FOREX?
  Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
  Forex pro začátečníky
  Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
  1. část - Co to vlastně forex je?
  FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
  VIP zóna - Forex Asistent
  Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
  Forex brokeři - jak správně vybrat
  V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
  Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
  Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
  Forex volatilita
  Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
  Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

  Nejnovější články:


  Naposledy čtené:

  Forex brokeři
  InstaForex
  DeGiro
  xPartners
  reklama
  Dukascopy forex