Čtvrtek 25. duben 2024 22:23
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Inflace zrychlila k 19 %, průmysl pokračoval v oživení

03.02.2023 15:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Očekáváme, že v prosinci pokračoval meziměsíční růst průmyslové produkce. Pozitivní vliv by mělo nadále mít především zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích a vysoký stav dosud nerealizovaných objednávek. Maloobchodní tržby sice ke konci loňského roku pravděpodobně ještě mírně meziměsíčně klesaly, oproti předchozím měsícům ale již znatelně pomalejším tempem. K postupné stabilizaci spotřebitelských výdajů by podle nás měla přispět vyšší mzdová dynamika a nižší ekonomická nejistota. Inflace v lednu podle našeho odhadu zrychlila z 15,8 % na 18,7 % y/y, když působilo zejména odeznění vlivu úsporného tarifu a další růst cen energií.

Závěr loňského roku ve znamení pokračujícího oživení průmyslové produkce

Průmyslová produkce podle našeho odhadu v prosinci vzrostla meziměsíčně o 2,1 % po listopadovém růstu o 3,1 %. Příznivý vliv by mělo nadále mít především zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích a s tím spojené obnovení dodávek výrobních vstupů. Podle ukazatele od newyorského Fedu byla úroveň napětí v globálních dodavatelských řetězcích v závěru loňského roku nejnižší za poslední zhruba dva roky. Očekáváme tak pokračující růst výroby automobilů. Data Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) podle našeho odhadu ukazují na sezonně očištěný meziměsíční nárůst produkce aut o přibližně 2 %. Prosincový průzkum PMI ve zpracovatelském průmyslu pak indikoval meziměsíční zlepšení výrobních podmínek poprvé od loňského srpna. Pokračující oživení průmyslové produkce by bylo rovněž v souladu s již zveřejněnými daty ze sousedního Polska. Po předchozích odstávkách by se ve statistikách stále mohla pozitivně odrážet i obnovená výroba energetického průmyslu. V meziročním vyjádření očekáváme prosincový růst celkové průmyslové produkce o 3,6 % (NSA), po zohlednění rozdílného počtu pracovních dní (o jeden méně) pak o 6,5 % (WDA). Také další měsíce by podle nás měly být ve znamení pozitivního vývojového trendu. Pomoci by k tomu měl stále vysoký stav dosud nevyřízených objednávek, výrazně nižší velkoobchodní ceny energií a lepšící se sentiment. Situace v dodavatelských řetězcích doznala značného zlepšení, i tak se ale nárazově objevují dílčí problémy s nedostatkovými vstupy. Lze tak očekávat, že vývoj průmyslové produkce zůstane v následujících měsících volatilní.

Pokles maloobchodních tržeb se ke konci roku zmírnil

Odhadujeme, že maloobchodní tržby bez prodejů aut v prosinci klesly meziměsíčně o 0,2 %, tedy obdobným tempem jako v listopadu (-0,3 % m/m). Výdaje domácností se tak po předchozím strmém poklesu pomalu stabilizují. Poslední dva měsíce loňského roku přinesly nepatrné zlepšení spotřebitelského sentimentu. Výraznější nárůst pak přišel letos v lednu, kdy spotřebitelská důvěra dosáhla nejvyšší úrovně od března loňského roku. Přispělo k tomu významné snížení obav domácností z dalšího růstu spotřebitelských cen. Ke zmírnění poklesu tržeb podle nás pomohla i vyšší mzdová dynamika, kterou pro Q4 22 indikují data z průmyslu a stavebnictví. Řada podniků se na podzim rozhodla kompenzovat svým zaměstnancům část poklesu kupní síly mezd vlivem vysoké inflace. Obnovená výroba aut by pak mohla přispět k pokračujícímu mírnému růstu tržeb za jejich prodej. V případě celkových maloobchodních tržeb tak čekáme jen nepatrný meziměsíční pokles o 0,1 % po předchozí stagnaci. Meziročně by celkové tržby podle našeho odhadu měly být nižší o 4,0 %, bez prodejů aut o 5,4 % (WDA). Rychlejší růst mezd, nižší nejistota a lepší vyhlídky na vývoj ekonomiky by podle nás měly v průběhu letošního roku vést nejprve k úplnému zastavení poklesu a poté k postupnému obnovení růstu spotřebitelské poptávky a maloobchodních tržeb.

Růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 18,7 % y/y

Spotřebitelské ceny podle naší prognózy v lednu vzrostly meziměsíčně o výrazných 7,1 %, když působilo odeznění vlivu úsporného tarifu a další růst cen energií. Průměrná cena elektřiny se působením obou zmíněných faktorů podle našeho odhadu zvýšila o 125 % m/m na úroveň vládního cenového stropu. Ohlášeno bylo rovněž výrazné zdražení dodávek tepla a vody, které odhadujeme v obou případech v průměrné výši 20 % m/m. Cena plynu, která ve druhé polovině loňského roku rychle rostla, by se s nabytím účinnosti vládního stropu měla v lednu naopak mírně snížit (předpokládáme pokles o 5 % m/m). Zvýšení čekáme i u neenergetické části regulovaných cen. Regulované ceny jako celek by tak měly být hlavním zdrojem lednové meziměsíční inflace (s příspěvkem ve výši 5,6 pb). Na začátku letošního roku pravděpodobně rostly i ceny potravin, zatímco ceny pohonných hmot nadále klesaly. Leden je měsícem, kdy k pravidelné revizi cen přistupuje větší počet prodávajících. Současné stále vysoce proinflační prostředí může prodejce na jednu stranu nabádat k dalšímu výraznému zdražení, na stranu druhou však v předchozích měsících výrazně klesla poptávka. V meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření tak čekáme stagnaci jádrové inflace na 0,7 %. V meziročním vyjádření by ale jádrová inflace měla působením vyšší srovnávací základny klesnout z 13,3 % na 12,8 %. Celková meziroční inflace, především v důsledku již zmíněných regulovaných cen, podle nás zrychlila z prosincových 15,8 % na 18,7 % v lednu. Tento odhad je však spojen s velkou mírou nejistoty a s riziky rovnoměrně rozloženými na obě strany. V dalších měsících by měl růst spotřebitelských cen zvolňovat. I tak se ale podle naší prognózy celková meziroční inflace nedostane do konce letošního roku pod 10 %, když bude působit nízká srovnávací základna z konce loňského roku spojená se zavedením úsporného energetického tarifu. Jádrová inflace by se na konci roku měla pohybovat kolem 6 % y/y. Podrobněji naši aktualizovanou prognózu popisujeme v nových Ekonomických výhledech.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace zchladila optimismus na Wall Street
    Americké akciové trhy mají za sebou strmý propad, když index S&P 500 včera ztratil 1,4 %, a podobné ztráty zaznamenaly i Nasdaq 100 a DJIA poté, co americká měsíční inflační data zklamala investory již podruhé v řadě. Ačkoliv byly hlavní indexy po celý včerejší den v červených číslech, akcie AMD, Super Micro nebo Nvidia se dokázaly během obchodní seance nadechovat i do zelených čísel. Analytici Mizuho zvýšili cílovou cenu u akcií Nvidia na 825 USD a analytici Northland navýšili cílovou cenu u Super Micro Computer na 925 USD, což je nyní nejvyšší cílová cena na trhu. Akcie Super Micro nakonec přidaly přes 2 %.
  • Inflace zlepšuje náladu, čekání na Powella však investory vede k opatrnosti
    Čínská ekonomika na tom zřejmě v listopadu byla hůř, než se čekalo. Naznačují to slabší indexy nákupních manažerů z průmyslu i služeb. V obou případech došlo k výraznějšímu poklesu pod neutrálních 50 bodů ve srovnání s konsensem. Na druhou stranu je ovšem tak trochu ticho kolem nových zpráv týkajících se vládního boje s covidem a demonstranty, což možná přispívá k uklidnění trhů.
  • Inflace znovu nad cílem ČNB
    Lednová inflace skončila o jednu desetinu procentního bodu nad odhadem a lehce se tak vzdálila cíli centrální banky. Oproti loňskému lednu spotřebitelské ceny rostou o 2,2 %, ve srovnání s prosincem o 0,8 %. Lednové výprodeje s inflací tentokrát příliš nezahýbaly.
  • Inflace znovu při síle
    Meziroční tempo inflace dosáhlo v prosinci 6,6 % po předchozích 6,0 %, což bylo v souladu s naší i tržní prognózou. Meziměsíční přírůstek činil 0,4 %. Za celý rok 2021 činil meziroční růst spotřebitelských cen 3,8 %, díky ještě relativně ještě nízkému tempu inflace na začátku roku.
  • Inflace znovu vzrostla
    Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 %, což odpovídá zvýšení o 0,4 % oproti červnu. Růst inflace byl ovlivněn především zvýšením cen ve složce rekreace a kultura. V této kategorii zaznamenaly výrazný růst ceny dovolených s komplexními službami, které se zvýšily o 23,2 % v porovnání s minulým měsícem. Během července pokračoval i růst cen pohonných hmot a olejů o 4,4 %, což přispělo k meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen. V sektoru potravin byly vyšší především ceny nealkoholických nápojů o 2,7 %. Naopak na snižování meziměsíční celkové úrovně spotřebitelských cen se projevily nižší ceny potravin a nealkoholických nápojů. Směrem dolů se pohybovaly zejména ceny zeleniny (12,2 %), brambor (28,0 %), ovoce (6,0%), vepřového masa (3,3 %) a cukru (10,1%).
  • Inflace zpomaluje a to se trhům líbí
    Jak se již od začátku týdne očekávalo, data o inflaci byla skutečně největším hybatelem akciových trhů v tomto týdnu. Hlavní indexy tak včera zaznamenaly největší denní nárůsty od dubna 2020, když S&P 500 poskočil o 5,5 % a technologický Nasdaq dokonce o 7,4 %. I přes nárůst je ale index S&P letos o 17 % níže a má tak našlápnuto k nejhoršímu výsledku od roku 2008. Technologičtí giganti tak včera po dlouhé odmlce opět předaly trhům pozitivní energii. Apple, Alphabet i Microsoft přidávaly výrazně přes 7 %. Amazon posílil dokonce o 12,2 %. Rivian Automotiv včera narostl o 17,4 %.
  • Inflace zpomaluje díky levnějším energiím
    Spotřebitelské ceny v ČR v říjnu oproti září vzrostly v průměru o 0,2 %. Meziroční růst cen zpomalil na 2,9 % z předchozího tempa 3,2 %. Poprvé od května se tak meziroční míra inflace vrátila do tolerančního pásma ČNB. O výrazné překvapení se nejedná. Výsledek je desetinku pod očekáváním trhu a také centrální banky a naopak desetinku nad naším odhadem.
  • Inflace způsobila kolaps eura
    Euro se již několik dní snaží udržet své pozice. Tento boj však probíhal se střídavými úspěchy. Euru podrazila nohy inflace, která dosáhla svých nejvyšších hodnot.
  • Inflace zrychlila kvůli dražším energiím
    Tuzemská inflace se v září překvapivě zvýšila, jak v meziměsíčním tak i meziročním vyjádření. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil ze 17,2 % na 18,0 %, což bylo nad očekáváním trhu (stagnace na 17,2 %) i naší prognózou (mírný pokles na 17,0 %). Ve srovnání s prognózou ČNB ze srpna byla však inflace, s ohledem na předchozí překvapení v opačném směru, stále nižší (centrální banka čekala 20,4 %).
  • Inflace zrychlila kvůli dražším energiím
    Tuzemská inflace se v září překvapivě zvýšila, jak v meziměsíčním tak i meziročním vyjádření. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil ze 17,2 % na 18,0 %, což bylo nad očekáváním trhu (stagnace na 17,2 %) i naší prognózou (mírný pokles na 17,0 %).
  • Inflace zrychlila nad odhady
    Spotřebitelské ceny na začátku roku vzrostly v průměru o 1,5 % a meziroční míra inflace poskočila na 3,6 %. To je 0,2 procentního bodu nad naším odhadem, ale celých 0,4 procentního bodu nad očekáváním trhu. Koruna reagovala mírným posílením k 24,82 CZK/EUR. Inflace je tak nejvýše od března roku 2012.
  • Inflace zrychluje a ČNB opět zvýší úrokové sazby
    ČNB na listopadovém zasedání bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Počítáme s jejich navýšením o 50bp, ale rizikem je vyšší růst. Utahování měnové politiky ospravedlňuje vývoj inflace, od které čekáme za říjen přiblížení k 6 %. Průmyslová výroba za i maloobchodní tržby by za září měly ukázat drobný růst.
  • Inflace zrychluje nad 3 %
    Spotřebitelské ceny v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,5 % a meziroční inflace tak poskočila na 3,1 % z předchozího tempa 2,3 %. Tempo zdražování tak v dubnu překonalo všechny odhady. Trh počítal s inflací 2,7 %, náš odhad činil 2,8 %.
  • Inflace zrychluje navzdory slábnoucí poptávce
    Červen byl podle našich odhadů ve znamení meziměsíčního poklesu jak v případě maloobchodních tržeb, tak i průmyslové produkce. Pozitivní trend zmírňujících se omezení v dodavatelských řetězcích sice pokračoval, výroba aut však zůstává hodně volatilní a v červnu opět klesla. Výrobní sektor navíc začíná trápit i snižující se poptávka, která již plně zasáhla sektor spotřebitelský. Důvodem je především rychlý růst spotřebitelských cen, který tvrdě dopadá na domácnosti. Inflace by přitom z důvodu výrazného zvýšení cen energií pro konečné spotřebitele měla dále zrychlit.
  • Inflace ztrácí dech
    „Inflace dál ztrácí dech; v červenci klesla na 8,8 % % z červnových 9,7 %. Spotřebitelské ceny jsou tak v meziročním srovnání na nejnižší hodnotě od prosince 2021. Za poklesem z části stojí vysoká loňská srovnávací základna – pro připomenutí v loňském v červenci se inflace blížila ke svému vrcholu a dosahovala hodnoty 17,5 %,“ uvedl partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.
  • Inflace zůstala i v březnu na cíli ČNB
    V únoru se inflace po dlouhé době dostala na inflační cíl ČNB a zůstala tam i v březnu v souladu s naší prognózou. To je zajisté dobrá zpráva, nicméně jsou zřetelné rozdíly v jednotlivých oddílech spotřebního koše.
  • Inflace zůstává na vyšších úrovních
    Spotřebitelské ceny v ČR v červnu oproti květnu vzrostly o 0,5 %, což bylo desetinku nad naším odhadem i očekáváním trhu. V meziročním vyjádření došlo ke zpomalení inflace na 2,8 % z předchozího tempa 2,9 %.
  • Inflace zůstává nepřekvapivě vysoko
    Spotřebitelské ceny v ČR v prosinci oproti listopadu vzrostly o 0,4 %, a meziroční míra inflace zrychlila na 6,6 % z předchozích 6,0 %. To bylo v souladu s naším odhadem i průměrným očekáváním trhu. Nejistota odhadů byla i tentokrát vysoká, když se pohybovaly v širokém pásmu od 6,1 % y/y do 6,9 % y/y.
  • Inflace zůstává problém
    Ostře sledovaná americká inflační data dopadla opět hůř, než se čekalo. Spotřebitelské ceny sice meziročně zpomalily na 8,2 z 8,3 procenta, ale čekalo se ještě nižší číslo. Vyšší je také údaj o jádrové inflaci, kde vidíme nárůst na 6,6 z 6,3 pct. Podobně vyznívá také pohled na meziměsíční čísla, když se spotřebitelské ceny oproti srpnu zvedly o 0,4, respektive v jádrovém pojetí o 0,6 pct. Reakce finančních trhů je jednoznačně negativní. V reportu totiž najdeme pramálo důvodů k radosti. Inflaci sice brzdí levnější benzín či topný olej, ale tento efekt je slabší než v předchozích měsících. Navíc po posledním kroku OPEC+ je podle nás třeba počítat s tím, že dezinflační efekt energií bude menší i nadále.
  • Inflace zůstává výrazná a v červenci se nejspíše dostane ke 20 %
    Meziměsíční inflace zůstává nadále výrazná, po sezonním očištění se však již druhý měsíc v řadě snižovala. Spotřebitelské ceny se v červnu zvýšily v průměru o 1,6 % po růstu o 1,8 % v květnu. K poklesu meziměsíční dynamiky došlo i po sezonním očištění, a to z 1,6 % na 1,4 %. Na meziměsíčním růstu cen se podílely zejména náklady spojené s bydlením (příspěvek k meziměsíční inflaci ve výši 0,5 pb) odrážející v prvé řadě pokračující zdražování energií a imputovaného nájemného, a také potraviny (příspěvek 0,4 pb). V červnu rovněž výrazně rostly ceny pohonných hmot. Růst cen je nicméně i nadále hodně plošný. Ceny zboží i služeb rostly shodně o 1,6 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
ActivTrades
Fintokei
NAGA
reklama
CapXmaster srovnani