Středa 26. leden 2022 12:23
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy krypto
reklama
BidAskBit

Inflace způsobila kolaps eura

01.12.2021 17:24  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk


Euro se již několik dní snaží udržet své pozice. Tento boj však probíhal se střídavými úspěchy. Euru podrazila nohy inflace, která dosáhla svých nejvyšších hodnot.

Dříve byla evropská měna pod tlakem kvůli "holubičí" rétorice ECB. Lze připomenout, že regulátor v blízké budoucnosti neplánuje omezit svůj program nákupu aktiv a zvýšit sazby. Extrémně vysoká inflace zaznamenaná v eurozóně však může stávající plány ECB upravit.

Podle zprávy Eurostatu meziroční spotřebitelská inflace v EU v listopadu zrychlila na impozantních 4,9 %. Takový cenový obrat šokoval trhy, které se budou muset přizpůsobit nové realitě. Aktuální údaje překonaly očekávání odborníků, kteří předpokládali růst spotřebitelských cen na 4,5 %. Oproti předchozímu měsíci se tento ukazatel zvýšil o 0,5 %.

Podle agentury se listopadové spotřebitelské ceny v eurozóně bez energií, potravin a alkoholu meziročně vyšplhaly o 2,6 %. Současně se vymykají náklady na energie, které vzrostly o impozantních 27,4 % (oproti 23,7 % zaznamenaným v říjnu). Ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků se zvýšily o 2,2 % a ceny služeb vzrostly o 2,7 %.

Závratný růst cen energií přispěl k prudkému zvýšení životních nákladů v Evropě. Plošné zdražování služeb a výrobků negativně ovlivnilo celkovou úroveň nákladů a vedlo k problémům v dodavatelských řetězcích.

Podle analytiků vedl růst cen energií ke kosmickému obratu evropské inflace. Minulý měsíc se její tempo růstu stalo nejvyšším v historii eurozóny. V současné době je míra inflace mnohem vyšší než 2% cíl. To zvyšuje tlak na ECB, jejíž představitelé nedávno prohlásili, že vysoká inflace má "dočasný charakter", čímž odůvodnili neochotu přijímat drastická opatření. Krutá realita si však diktuje své vlastní podmínky, které nelze ignorovat.

Napjaté inflační pozadí vytváří tlak na euro, ale nezbavuje ho naděje na růst. V úterý euro znatelně posílilo a získalo 0,5 % a dosáhlo úrovně 1,1367. Za poslední tři obchodní seance vzrostlo o 1,3 %. Dříve jednotná měna vzrostla na intradenní maximum 1,1373, čímž předvedla největší třídenní růstovou sérii v tomto roce.

To umožnilo analytikům předpokládat, že euro bude konsolidovat v růstovém trendu. Zázrak se však nekonal: ve středu ráno se euro znatelně propadlo, i když se zdaleka nevzdává. Tato měna se nehodlá vzdát, i když je její dynamika nerovnoměrná a její další růst je sporný. Téhož dne ráno se pár EUR/USD nacházel poblíž úrovně 1,3334 a poté sklouzl na úroveň 1,1324. Odborníci uvedli, že pár se po prudkém nárůstu volatility pohybuje v konsolidačním pásmu.

 

Odborníci připustili možnost růstu eura při výrazném snížení počtu krátkých pozic. Mnozí obchodníci k tomuto kroku přistoupili po prohlášení Stephana Bansela, generálního ředitele společnosti Moderna. Již dříve šéf farmaceutického koncernu naznačil, že stávající vakcíny proti koronaviru pravděpodobně nebudou účinné proti nové mutaci koronaviru omikron. Komentáře generálního ředitele společnosti Moderna zvýšily současnou nejistotu a napětí a zpochybnily rychlé oživení světové ekonomiky.

Mnozí analytici považují snížení krátkých pozic na EUR za další bitvu nové varianty covid-19. Panika je špatným rádcem, protože tlačí obchodníky k impulzivnímu jednání. V obavách ze zhoršení situace se hráči na trhu snaží získat alespoň nějaký zisk, ale ne vždy tyto akce vedou ke kýženému výsledku. V současné době obchodníci spěchají se snížením velkých pozic otevřených v očekávání zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu. Účastníci trhu se domnívají, že americký regulátor tak učiní rychleji než jeho evropský protějšek. Tento předpoklad se ukázal jako správný. Zbývá doufat, že za současných podmínek ECB přehodnotí svou předchozí strategii a bude následovat Fed.

Lze připomenout, že předseda Fedu Jerome Powell oznámil připravenost regulátora zrychlit tempo omezování nákupů aktiv a v blízké budoucnosti zvýšit sazby. Katalyzátorem tohoto rozhodnutí byla bezprecedentní míra inflace, na kterou šéf Fedu upozornil. Je přesvědčen, že extrémně vysoká inflace ospravedlňuje zrychlené omezování nákupů dluhopisů. Konečné rozhodnutí bude učiněno na prosincovém zasedání, které je naplánováno na 14.–15. prosince.

Pokud bude toto opatření realizováno (při současném snížení objemu nákupů dluhopisů o 30 mld. USD měsíčně), skončí motivační program v březnu 2022. To poskytne centrální bance manévrovací prostor ohledně případného zvýšení úrokových sazeb. Je možné, že evropský regulátor bude následovat jeho příkladu, což bude mít pozitivní dopad na ekonomiku eurozóny a dynamiku eura.

Autor článku: Tým Instaforex

Upozornění: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Inflace v USA vyšší, aktivita továren v státě New York nižší
  Index spotřebitelských cen (CPI) vzrostl v únoru v meziměsíčním měření o 0,7 procenta, což je nejvíce od června 2...
 • Inflace v USA vzrostla o rekordních 4,2 %. Růst cen zažívá také Česko, dle ČNB však pouze dočasný
  Index spotřebitelských cen (CPI) v USA v dubnu zaznamenal meziroční nárůst o 4,2 %. Naposledy bylo takto vysoké číslo reportováno v září 2008. Jádrová inflace se pak vyhoupla z 1,6 % a rovných 3 %. Zveřejněný fundament vedl k výprodejům na amerických akciových trzích, jelikož investoři se začali obávat, že Fed bude muset kvůli zvýšené inflaci utahovat rozvolněnou monetární politiku mnohem dříve, než se doposud očekávalo.
 • Inflace v USA zřejmě zaútočí na 6 %. Výnosy rostou, akcie jsou opatrné
  Výnosy na hlavních trzích v USA a Evropě mají během listopadu jasně sestupný trend. Není to ovšem nižšími inflačními očekáváními - ta naopak dál stoupají a zájem investorů o inflačně zajištěné dluhopisy je silný. Dnes jsou na programu další důležitá data o inflaci z USA a před nimi dochází na dluhopisech k obratu. Výnosy obracejí nahoru a v americkém případě jsou výš zhruba o 4 bazické body. Menší měrou stoupají také výnosy v Evropě.
 • Inflace zase drtí Čechy, je vyšší, než se čekalo. Citelně zdražuje pivo, zelenina, benzín, alkohol, tabák i auta
  Inflace v České republice svým růstem překonává očekávání. Poprvé od loňského září se v dubnu dostala nad úroveň horní meze tolerančního pásma cílování inflace, které stanovuje Česká národní banka, když dosáhla úrovně 3,1 procenta. Jak trh, tak ČNB přitom předpokládaly, že inflace skončí pod úrovní tří procent.
 • Inflace zaskočila ekonomy i Českou národní banku, takovýto růst cen nikdo nečekal. Bude hůř
  Červencová inflace ekonomy zaskočila svojí razancí. V meziročním vyjádření dosáhla 3,4 procenta, když ji táhlo zdražování služeb, včetně ubytování, nebo jídel v restauracích. Takový růst spotřebitelských cen nikdo nečekal. Česká národní banka pracuje ve své aktuální prognóze s odhadem červencové inflace na úrovni tří procent. Ekonomové zpravidla vyhlíželi inflaci pod třemi procenty.
 • Inflace zatím stále zrychluje
  Spotřebitelské ceny v ČR v červenci oproti červnu vzrostly o 1 %, což přebilo všechny odhady. Analytici v průměru čekali zdražení o 0,5 %, náš odhad činil 0,6 %. Meziroční tempo růstu cen se zvýšilo na 3,4 % z předchozích 2,8 %.
 • Inflace znovu nad cílem ČNB
  Lednová inflace skončila o jednu desetinu procentního bodu nad odhadem a lehce se tak vzdálila cíli centrální banky. Oproti loňskému lednu spotřebitelské ceny rostou o 2,2 %, ve srovnání s prosincem o 0,8 %. Lednové výprodeje s inflací tentokrát příliš nezahýbaly.
 • Inflace znovu při síle
  Meziroční tempo inflace dosáhlo v prosinci 6,6 % po předchozích 6,0 %, což bylo v souladu s naší i tržní prognózou. Meziměsíční přírůstek činil 0,4 %. Za celý rok 2021 činil meziroční růst spotřebitelských cen 3,8 %, díky ještě relativně ještě nízkému tempu inflace na začátku roku.
 • Inflace znovu vzrostla
  Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 %, což odpovídá zvýšení o 0,4 % oproti červnu. Růst inflace byl ovlivněn především zvýšením cen ve složce rekreace a kultura. V této kategorii zaznamenaly výrazný růst ceny dovolených s komplexními službami, které se zvýšily o 23,2 % v porovnání s minulým měsícem. Během července pokračoval i růst cen pohonných hmot a olejů o 4,4 %, což přispělo k meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen. V sektoru potravin byly vyšší především ceny nealkoholických nápojů o 2,7 %. Naopak na snižování meziměsíční celkové úrovně spotřebitelských cen se projevily nižší ceny potravin a nealkoholických nápojů. Směrem dolů se pohybovaly zejména ceny zeleniny (12,2 %), brambor (28,0 %), ovoce (6,0%), vepřového masa (3,3 %) a cukru (10,1%).
 • Inflace zpomaluje díky levnějším energiím
  Spotřebitelské ceny v ČR v říjnu oproti září vzrostly v průměru o 0,2 %. Meziroční růst cen zpomalil na 2,9 % z předchozího tempa 3,2 %. Poprvé od května se tak meziroční míra inflace vrátila do tolerančního pásma ČNB. O výrazné překvapení se nejedná. Výsledek je desetinku pod očekáváním trhu a také centrální banky a naopak desetinku nad naším odhadem.
 • Inflace zrychlila nad odhady
  Spotřebitelské ceny na začátku roku vzrostly v průměru o 1,5 % a meziroční míra inflace poskočila na 3,6 %. To je 0,2 procentního bodu nad naším odhadem, ale celých 0,4 procentního bodu nad očekáváním trhu. Koruna reagovala mírným posílením k 24,82 CZK/EUR. Inflace je tak nejvýše od března roku 2012.
 • Inflace zrychluje a ČNB opět zvýší úrokové sazby
  ČNB na listopadovém zasedání bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Počítáme s jejich navýšením o 50bp, ale rizikem je vyšší růst. Utahování měnové politiky ospravedlňuje vývoj inflace, od které čekáme za říjen přiblížení k 6 %. Průmyslová výroba za i maloobchodní tržby by za září měly ukázat drobný růst.
 • Inflace zrychluje nad 3 %
  Spotřebitelské ceny v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,5 % a meziroční inflace tak poskočila na 3,1 % z předchozího tempa 2,3 %. Tempo zdražování tak v dubnu překonalo všechny odhady. Trh počítal s inflací 2,7 %, náš odhad činil 2,8 %.
 • Inflace zůstává na vyšších úrovních
  Spotřebitelské ceny v ČR v červnu oproti květnu vzrostly o 0,5 %, což bylo desetinku nad naším odhadem i očekáváním trhu. V meziročním vyjádření došlo ke zpomalení inflace na 2,8 % z předchozího tempa 2,9 %.
 • Inflace zůstává nepřekvapivě vysoko
  Spotřebitelské ceny v ČR v prosinci oproti listopadu vzrostly o 0,4 %, a meziroční míra inflace zrychlila na 6,6 % z předchozích 6,0 %. To bylo v souladu s naším odhadem i průměrným očekáváním trhu. Nejistota odhadů byla i tentokrát vysoká, když se pohybovaly v širokém pásmu od 6,1 % y/y do 6,9 % y/y.
 • Inflace zůstává výš, ale měla by zpomalovat
  Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu září by měla potvrdit, že expanze průmyslu a maloobchodních tržeb pokračovala. Bilance zahraničního obchodu by měla dosáhnout dalšího přebytku. Od inflace stále čekáme zpomalení. ČNB na měnověpolitickém zasedání v září ponechá nastavení měnové politiky beze změny. Čtvrtletní data by mohla ukázat mírnou vzestupnou revizi pro HDP. Od průměrné mzdy čekáme mírný pokles.
 • Inflace zvedla úrokové sazby. Komu se nyní vyplatí spořicí účet?
  Se stoupající inflací vzrostly také úrokové sazby. Bankovní rada České národní banky je v červnu zvedla poprvé od loňského února a další zvyšování lze během letoška ještě očekávat. Tyto změny by se měly propsat také na spořicí účty, které jsou tak nyní pro zákazníky výhodnější. Platí to ale pro všechny?
 • Inflace zvítězila nad penzijními fondy
  „V loňském roce některé penzijní fondy zaznamenaly ztráty kolem 10 procent. Lidem se tak mohlo stát, že do svého penzijního fondu celý rok posílali peníze, aby na konci roku zjistili, že se jejich naspořená částka zmenšila,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Inflace zvýší tlak na kurzový závazek
  Kurz koruny vůči euru se včera držel v úzkém pásmu 27,02 – 27,03 CZK/EUR. Z poklidné nálady ho nevyvedla ani dubnová inflace, která skončila o tři desetiny výše...
 • Inflace 10bp nad odhady - Komentář CYRRUS
  Spotřebitelské ceny v únoru oproti lednu vzrostly o 0,2 % a meziroční míra inflace tak zrychlila na 2,7 %. Medián analytiků byl o desetinku níž.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank