Středa 24. duben 2024 03:39
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král

Stroll zvyšuje podíl ve společnosti Aston Martin a zastavuje možné převzetí čínskou společností Geely ⚡

20.12.2022 16:05  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Spolumajitel společnosti Aston Martin (AML.UK) a investor, miliardář Lawrence Stroll, zvýšil svůj podíl, aby zablokoval možnou nabídku na převzetí Aston Martin čínskou společností Geely. Stroll a jeho investiční skupina Yew Tree zvýšili svůj podíl na 28,29 % poté, co získali akcie v hodnotě více než 50 milionů liber, oproti 19 % na začátku roku. Navzdory Strollově přesvědčení o vyšší fundamentální hodnotě Aston Martin dnes akcie ztrácejí více než 5 %.

  • Poslední kolo nákupů od konsorcia Yew Tree, které vede Stroll, zahrnuje také řadu dalších investorů včetně Anthonyho Bamforda z JCB, hongkongského miliardáře Silase Choua a telekomunikačního miliardáře Johna McCawa a Ernesta Bertarelliho. Nabídka na koupi přišla v době, kdy se Aston Martin potýká s nebývalými problémy, které stlačily ocenění akcií Aston Martin na 1,18 miliardy liber. Společnosti Yew Tree a Aston odmítly médiím na tuto záležitost odpovědět;

V roce 2018 stály akcie společnosti více než 40 liber, dnes se jejich cena pohybuje kolem 1,7 libry. Podle generálního ředitele Strollu chtěla společnost Geely po ocenění na burze získat společnost se slevou z reálné hodnoty, což Yew Tree nedovolil, protože viděl dlouhodobý růstový potenciál automobilky. Pokud by podíl společnosti Yew Tree dosáhl 29,99 %, musela by podle zákona o převzetí společnosti učinit povinnou nabídku na odkup zbývajících akcií:

Minulý měsíc poté, co Yew Tree začal získávat významné množství akcií, generální ředitel Stroll uvedl: "V současné době je to pro nás velmi důležité: "(...) sdílíme pevné přesvědčení, že Aston Martin je podhodnocený a že navzdory nedávným problémům v dodavatelském řetězci má dobrou pozici pro pokračování růstové trajektorie v oblasti ultra-luxusních a vysoce výkonných automobilů. (...) Naše společné přesvědčení o střednědobém až dlouhodobém úspěchu společnosti vychází ze síly jejího portfolia objednávek, vzrušujícího portfolia nových produktů, které mají přijít na trh, a neuvěřitelného globálního povědomí o značce Aston Martin."

  • Automobiloví komentátoři proto naznačují, že Yew Tree zablokoval agresivní nabídku společnosti Geely, která v současnosti vlastní 7,6 % akcií společnosti, na získání dalších podílů jako potenciálního základu pro převzetí společnosti za nízkou cenu;
  • Připomeňme, že Geely získala svůj podíl ve společnosti Aston za přibližně 66 milionů liber na začátku tohoto roku, kdy britský výrobce sportovních vozů vydával dodatečné akcie, aby získal dalších 654 milionů liber na financování splácení dluhu a snížení úrokového zatížení společnosti. Již v době nákupu akcií Geely na volném trhu Stroll prozradil, že on a jeho kolegové z vedení Aston Martin odmítli nabídku ve výši 1,3 miliardy liber od fondu Invest Industrial, který je spojen s akciemi společnosti - dříve byl významným akcionářem Astonu - a označili ji za "maskovanou nabídku na převzetí společnosti za nízké náklady";
  • Mezi další významné akcionáře Aston Martin patří Saúdský veřejný investiční fond (18,7 %) a Mercedes-Benz (9,7 %). Společnost Geely, vedená miliardářem Li Shufu, vlastní také více než 10 % britského výrobce sportovních vozů Lotus.

Akcie Aston Martin, interval D1. Podíváme-li se na akcie z širší perspektivy, můžeme vidět kreslící se talířovou formaci a stále vyšší minima, která mohou předznamenávat pokus o zvrácení klesajícího trendu a výstup nad 200sekundový průměr, který probíhá na úrovních poblíž psychologické rezistence, tj. 2,00 GBP za akcii. Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Striebro vzrástlo o 50% za mesiac
    Nárast na striebre pokračuje, keďže ceny sú dnes takmer o 3% vyššie, napriek určitému posilneniu USD. Výnosy sú oveľa pôsobivejšie, keď sa pozrieme na posledný týždeň a minulý mesiac, keď striebro získalo 18 a 52%!
  • ⏫⏫Striebro získava 1,5 %
    Minulý týždeň sme boli svedkami jastrabích signálov z mnohých centrálnych bánk. Niektoré z nich zvyšovali úrokové sadzby agresívnejšie, než sa očakávalo, a v prípade Fedu sme mohli počuť potvrdenie zámeru zvýšiť sadzby v tomto roku dvakrát. Vo svetle tohto tónu zostali drahé kovy pod tlakom, hoci v tejto chvíli je jasné, že trh drahých kovov pravdepodobne väčšinu týchto "negatívnych informácií" nacenil.
  • Stringency Index: Krajiny zatiaľ nezavádzajú blokovacie opatrenia aj napriek nárastu nových prípadov nákazy
    Nálada na akciových trhoch sa v posledných týždňoch zlepšila, nakoľko mnohé, najmä európske krajiny postupne pristupujú k uvoľňovaniu blokovacích opatrení, čo zvyšuje pravdepodobnosť skorého ekonomického oživenia. Taktiež aj početné fiškálne stimuly zo strany EÚ a plánované stimuly v USA prispievajú k zlepšeniu nálady na finančných trhoch, čo vedie k postupnému oživeniu akciových indexov.
  • Stringency Index: Španielsko uvoľnilo blokovacie opatrenia
    Nálada na akciových trhoch sa v posledných týždňoch zlepšila, nakoľko mnohé, najmä európske krajiny postupne pristupujú k uvoľňovaniu blokovacích opatrení, čo zvyšuje pravdepodobnosť skorého ekonomického oživenia. V posledných dňoch sa však objavili obavy , že niektoré štáty v USA môžu čeliť druhej vlne pandémie, pretože pristúpili ku skorému uvoľneniu opatrení. Medzi ohrozené štáty patria napríklad Texas, Florida a Kalifornia. Vďaka tomu sme videli v druhej polovici týždňa zhoršenie nálady na finančných trhoch, pričom akciové indexy zaznamenali pokles.
  • Stringency index: Vlády pokračujú v uvoľňovaní opatrení, akciové indexy rastú
    Nálada na akciových trhoch sa v posledných týždňoch zlepšila, nakoľko mnohé, najmä európske krajiny postupne pristupujú k uvoľňovaniu blokovacích opatrení, čo zvyšuje pravdepodobnosť skorého ekonomického oživenia. Dokonca aj spoločnosť Volkswagen sa dnes vyjadrila, že v Číne dochádza k rýchlej obnove dopytu, pričom dopyt po automobiloch by sa mohol čoskoro vrátiť do predkrízových úrovní. Odborníci však varujú, že príliš skoré uvoľňovanie blokovacích opatrení môže vyvolať opätovné šírenie vírusu, na čo by vlády museli opäť reagovať opatreniami, čo by hospodárske oživenie opäť posunulo o niekoľko krokov späť.
  • Strmý nárůst výnosů už akcie neunesly, ropa stoupá
    Dnešní ráno bylo pro akcie v Evropě velmi dobré, a to i poté, co se vydaly výnosy na hlavních dluhopisových trzích citelně nahoru. Jejich růst se však během dne ještě zvýraznil - americký 10Y výnos je nahoře o 9 a německý o 6 bazických bodů. To už bylo na akciové trhy moc.
  • Strmý pád pojišťoven – downgrade pro AIG
    Americká ekonomika míří na neznámé území s novou administrativou, která má pod kontrolou Bílý dům, a formuje regulační reformu, obchodní politiku a daňový systém. Eurozóna, resp. evropské ekonomiky jako celek akcelerovaly v průběhu 1H 2017 i přes počáteční hrozbu nestability díky odchodu Spojeného království z Evropské unie (obecně známému jako „Brexit“) a negativním úrokovým sazbám v některých zemích. Společně by tyto základní podmínky mohly znamenat pro pojišťovny náročný rok.
  • Strmý propad kvůli koronaviru. Nová varianta přinesla omezení a strach
    Už včera se v mediích šířila zpráva o nové variantě koronaviru z jižní Afriky, která má nezvykle velké množství mutací a je tak dost odlišná od aktuálně rozšířených variant. Prakticky žádný dopad na trhy to ještě nemělo, ostatně řada zpráv o mutacích se už v minulosti objevila a nakonec jejich efekt nebyl skoro znát.
  • Strmý propad ropy a citelné oslabení eura. Koruna však na konci týdne roste
    Hlavní pozornost na sebe závěrem týdne strhla jednoznačně ropa, která pod tlakem obav z rostoucího převisu nabídky padá až o 7 procent. Spolu s sebou stahuje energetický sektor, který takovému vývoji může těžko odolávat a dnes posílá do červeného americké akciové indexy, zatímco evropské obírá o jejich denní zisky.
  • Stroje Boeing 737 MAX 9 se vrátí na nebe, jejich výrobu ale firma nerozšíří
    Letadla Boeing 737 MAX 9, která kvůli incidentu ze začátku ledna nemohla létat, se brzy vrátí do provozu. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) totiž stanovil podmínky kontroly, kterou musí 171 nyní odstavených strojů projít. Inspekce každého letadla by měla trvat několik hodin. Do provozu se zřejmě vrátí už koncem týdne. Zároveň však FAA Boeingu sdělil, že nepovolí žádné rozšíření výroby letounů MAX, a to včetně modelu 737 MAX 9.
  • Stropování ceny paliv? Extrémní nesmysl
    Rozmohl se nám tu takový nešvar: nápad na stropování cen, tentokráte u pohonných hmot. Navrhuje to (s třešničkou na dortu v podobě odpuštění DPH po vzoru Polska) kupř. bývalá ministryně financí Schillerová, podporuje ji v tom ale i několik dalších ekonomických pozorovatelů. Zatímco od ministryně je to vcelku očekávatelný nápad, u ekonomů to zamrzí. Jedná se totiž o naprostý nesmysl.
  • Strop pro elektřinu a levnější ropa. Trhy se snaží přerušit negativní sérii
    Ani dnešek nedovolil investorům spustit zrak z energií, ale tentokrát je efekt pozitivní. Šéfka EK von der Leyenová dnes potvrdila záměr zavést hned několik opatření proti krizi, jimž vévodí strop na ceny elektřiny na úrovni 200 EUR. To nakoplo akcie evropských utilit, které jsou schopny vyrábět elektřinu výrazně pod touto úrovní. Detaily návrhu a představu o faktickém fungování trhu po zavedení opatření se však dozvíme až v pátek.
  • Struktura HDP je i přes jeho slabý růst poměrně povzbudivá
    Zpřesněný odhad českého HDP potvrdil jeho mírný mezičtvrtletní nárůst ve druhém letošním čtvrtletí o 0,1 %. To bylo plně v souladu s naší prognózou. Výkon ekonomiky tak zůstal slabý, když v prvním čtvrtletí HDP mezičtvrtletně stagnoval. Meziročně pak ekonomika klesla o 0,4 %, tedy stejně jako v prvním čtvrtletí. V meziročním vývoji se stále odráží mírná recese z druhé poloviny loňského roku. Jen nepatrný mezičtvrtletní růst HDP ve druhém čtvrtletí tudíž nezměnil nic na tom, že ekonomika stále zaostává za svou předpandemickou úrovní, a to o rovné jedno procento.
  • Struktura HDP je i přes jeho slabý růst poměrně povzbudivá
    Zpřesněný odhad českého HDP potvrdil jeho mírný mezičtvrtletní nárůst ve druhém letošním čtvrtletí o 0,1 %. To bylo plně v souladu s naší prognózou. Výkon ekonomiky tak zůstal slabý, když v prvním čtvrtletí HDP mezičtvrtletně stagnoval. V meziročním vyjádření pak ekonomika klesla o 0,4 %, tedy stejně jako v prvním čtvrtletí. V meziročním vývoji se totiž stále odráží mírná recese z druhé poloviny loňského roku. Jen nepatrný mezičtvrtletní růst HDP ve druhém čtvrtletí tudíž nezměnil nic na tom, že ekonomika stále zaostává za svou předpandemickou úrovní, a to o rovné jedno procento.
  • Struktura tuzemského HDP za Q1 16 poukáže na chybějící investice
    Na středoevropských devizových trzích se včera žádný jednotný trend neprosazoval. Koruna tradičně okupovala kurzový závazek, když zůstala přilepená k hladině 27,03 CZK/EUR, polský zlotý měl tendenci nepatrně oslabovat, naopak maďarský forint si lehce polepšil. Intradenní pohyby ale u žádné z těchto měn nepřekonaly třetinu procenta.
  • Struktura U.S. GDP růstu – Q1 2019
    Ekonomický růst USA se v prvním čtvrtletí roku 2019, oproti tržním očekáváním, zrychlil. Na anualizovaném základě rostla ekonomika o 3,2 procenta, tj. zrychlení z 2,2 procenta ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018. Zrychlení však bylo postaveno na nejistých základech, protože polovina čtvrtletního růstu byla způsobena nárůstem zásob a současně poklesem importu. To znamenalo, že čistý obchod přispěl k růstu jedním procentním bodem.
  • Střadatelé kvůli nízkým úrokům přicházejí o 100 miliard eur ročně, varuje studie
    O více než 100 miliard eur ročně přicházejí střadatelé po celém světě kvůli nižším bankovním úrokům, než je inflace....
  • Středa byla pro riziková aktiva černým dnem
    Ve středu se rizikovým aktivům nedařilo. Například evropské akcie včera ztratily 0,7 %, okolo jedné hodiny však byly dokonce níže o 1,8 %...
  • Středa přinesla prudký pokles koruny
    Koruna si ve středu zaznamenala výrazné ztráty kolem sedmi desetin procenta, když se posunula z ranních úrovní...
  • Středa v režii USA – HDP, FED; analýza dolaru a EUR/USD
    Dnes budou finančnímu trhu vládnout Spojené státy americké. První budou zveřejněna data HDP za první čtvrtletí (v 14:30). Očekává se, že americká ekonomika...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král