Pátek 01. červenec 2022 04:24
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Vantage
reklama
InstaMarkets

Fed vs Bank of Canada: čí politika je agresivnější a jak může ovlivnit USD / CAD

23.06.2022 17:26  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Globální inflace neustále stoupá a údaje o inflaci zveřejněné ve středu ve Velké Británii a Kanadě to potvrzují. V Kanadě se CPI v květnu vyšplhal na + 7,7 % meziročně, což je maximum nevídané za 39 let, z 6,8 % v předchozím měsíci, což překonalo prognózu trhu 7,4 %. Meziměsíčně vzrostl CPI v květnu o 1,4 % z 0,6 % v dubnu a překonal očekávání trhu ve výši 1,0 %.

Jádrový CPI, bez potravin a energií, v květnu vyskočil na 6,1 % meziročně, z 5,7 % v předchozím měsícia překonal tržní konsensus 5,9 %.

"Inflace je příliš vysoká, poškozuje kanadské občany. V noci nás drží vzhůru a nebudeme mít klid, dokud ji nedostaneme zpět k cíli... Proto zvyšujeme úrokové sazby a jak říkáme, zvyšujeme je docela agresivně, "řekla náměstkyně guvernéra Bank of Canada Carolyn Rogersová.

Ve středu po zveřejnění kanadských údajů o inflaci CAD prudce vzrostl, ačkoli USD / CAD uzavřel v zelených číslech. Rostoucí inflace v Kanadě nutí investory pochybovat o účinnosti opatření přijatých Bank of Canada. Regulátor letos zvýšil úrokové sazby třikrát. Nyní se očekává, že Bank of Canada zvýší úrokovou sazbu o 0,75 % v červenci a o dalších 0,50 % v září a říjnu, čímž se dostane na 3,25 %. Svým způsobem je Bank of Canada jakýmsi konkurentem Fedu, který také zrychluje tempo zpřísňování měnové politiky.

Včera předseda Fedu Powell řekl, že americká centrální banka nikdy nestáhne žádné zvýšení sazeb ze stolu a učiní nezbytné kroky k zajištění návratu k cenové stabilitě.

Podle předsedy je cílem Fedu měkké přistání a jeho dosažení bude velmi náročné, ale regulátor je plně odhodlán dostat ceny pod kontrolu.

Powellův projev v Kongresu bude pokračovat i dnes. Trh bude pozorně sledovat i očekávané další signály od Fedu ohledně jeho budoucích plánů.

Předseda včera skutečně připustil rizika recese v USA kvůli prudkému zvýšení úrokových sazeb. "Ve Fedu chápeme těžkosti, které vysoká inflace způsobuje. Jsme pevně odhodláni srazit inflaci zpět dolů a urychleně na tom pracujeme," řekl Powell.

analytics62b445b766e63.jpg

Co se týče USD / CAD, pár je dnes opět na vzestupu. Dolar má zisky, zatímco kanadský dolar ztratil podporu cen ropy, které za poslední 2 týdny klesly. V okamžiku psaní tohoto článku se USD / CAD obchoduje kolem 1,2960 na býčím trhu, nad klíčovým supportem na 1,2840 a 1,2700.

analytics62b445c80d0f8.jpg

Na trhu narůstají obavy, že by globální ekonomika mohla směřovat k recesi a stagflaci kvůli rychle se rozvíjejícímu monetárnímu utahování největších světových centrálních bank, které bylo dosud neúčinné při krocení zrychlující se inflace. Tyto obavy pohánějí bezpečný dolar, který zase vyvíjí tlak na akciové a komoditní trhy. Je všeobecně známo, že CAD je velmi citlivý na ceny ropy, protože Kanada je hlavním dodavatelem ropy na světový trh, především do Spojených států.

Dnes budou USD/CAD obchodníci věnovat velkou pozornost týdenní zprávě Ministerstva energetiky USA o komerčních zásobách ropy a ropných produktů.

Očekává se, že zásoby ropy v USA klesnou o 0,569 milionu barelů ve srovnání s nárůstem o 1,956 milionu barelů o týden dříve. Pokud čísla klesnou hlouběji, ceny ropy mohou stoupnout a poskytnout tak podporu kanadskému dolaru.

Volatilita v USD / CAD může také růst po zveřejnění makrodat v Kanadě a týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA.

Svědectví šéfa Fedu Powella bude samozřejmě hlavním zájmem účastníků trhu během dnešní severoamerické seance.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • FED už řídí kryptoměny
  Kvůli jestřábímu tónu v zápisu ze zasedání Fedu začali investoři opouštět akcie technologických společností. Na trhu s kryptoměnami zrychlil i výprodej.
 • Fed, vakcína i data jsou plus, evropské akcie se však zvedají pomalu
  Včerejší vystoupení šéfa Fedu v Senátu dodalo akciím podporu. Sice nepřineslo velké zisky, ale zase se mu podařilo zabránit větším ztrátám. Potvrzení, že Fed nechystá ústup z podpůrných opatření, že se přidal k optimistům ohledně budoucího vývoje ekonomiky a že inflaci nepovažuje za problém, mohlo rozptýlit část obav.
 • FED VARUJE PŘED ZVYŠOVÁNÍM SPEKULACÍ
  Posílený dolar během pátku a dnešního ranního obchodování celkově zasáhl do komodit. Americký dolar pokračoval v posil...
 • FED ve skluzu
  Americká centrální banka je „za křivkou“ a bude v příštím roce honit inflaci. Připravte se na růst amerických (a tudíž globálních) výnosů, silný dolar, výprask rozvíjejících se trhů a „technologických“ firem (a firem) bez zisku. Proč?
 • Fed ve středu zvýší úrokové sazby o dalších 50 bb
  Americká centrální banka na svém středečním zasedání zvýší úrokové sazby o dalších 50 bazických bodů. Stejný krok očekáváme v červenci. Fed zároveň zveřejní i medián výhledu vývoje úrokových sazeb. Ten se pravděpodobně pro dlouhodobý horizont přehoupne přes 3 %. Trh je v očekáváních stále výrazně agresivnější, když v horizontu jednoho roku vidí klíčovou sazbu poblíž 4 %. My předpokládáme, že k utažení měnových podmínek výrazně přispěje i omezování bilanční sumy, takže zvyšování úrokových sazeb nakonec nebude muset být tak agresivní.
 • Fed vidí silný růst a tak prostřel pro zařijové zvýšení úroků
  Jak se dalo očekávat, americká centrální banka Fed ponechala svoji politiku beze změny, přičemž dále verbálně vylepšila svůj pohled na domácí ekonomiku. Ta podle posledního komentáře Fedu roste silným tempem a proto bude zapotřebí pokračovat v postupném zvyšování úrokových sazeb.
 • Fed v otázce zvyšování sazeb nerozhodný, napoví nám Jackson Hole?
  Ve středu zveřejněné zápisky z červencového zasedání americké centrální banky ukázaly, že Fed byl v otázce zvyšování ú...
 • Fed v otázce zvyšování sazeb nerozhodný. Ropa stále roste.
  Ve středu zveřejněné zápisky z červencového zasedání americké centrální banky ukázaly, že Fed byl v otázce zvyšování úroků vyloženě rozpolcen. Jeden tábor vnímá hospodářské podmínky ve Spojených státech natolik dobré, že na zvýšení úrokových sazeb není třeba čekat; druhý má za to, že pro navýšení je rozumné počkat na ještě silnější výkon americké ekonomiky; a třetí je někde uprostřed a takticky vyčkává na další data. Málokdy jsme měli uvnitř Fedu tolik rozdílných názorů.
 • Fed v otázce zvyšování sazeb nerozhodný. Ropa stále roste. Tento týden je symposium v Jackson Hole.
  Ve středu zveřejněné zápisky z červencového zasedání americké centrální banky ukázaly, že Fed byl v otázce zvyšování ú...
 • FED v područí obchodní války
  Páteční projev Jerome Powella v Jackson Hole s názvem „Výzvy monetární politiky“ byl dychtivě očekáván zejména kvůli novému nárůstu napětí v obchodní válce i smíšenému poselství z posledního jednání FOMC. Fed však zůstal bez jasného postoje k současnému obchodnímu cyklu a Powell zaujal holubičí postoj.
 • Fed vstupuje do "tichého týdne." Čína podporuje poptávku po riziku. Přehled USD, NZD a AUD
  Fed vstupuje do "týdne ticha" před svým zasedáním 25.-26. ledna. Trhy očekávají, že náznaky blížícího se zvýšení sazeb se odrazí v konečném dokumentu. Výnos 10letých amerických státních dluhopisů poprvé od ledna 2020, tedy od začátku paniky okolo covidu-19, přesáhl 1,8 %. To je vážný býčí faktor pro americký dolar.
 • Fed vylepšuje odhady, naladil dolar k dalšímu posílení a výnosy popohnal výš
  Optimismus Fedu o budoucím vývoji americké ekonomiky včera poslal vzhůru delší výnosy a pomohl dolaru rozšířit zisky. Zatímco komentáře bankéřů z průběhu dne byly spíše opatrné, zápis z posledního zasedání odhalil dominantní názor ve výboru, který je pozitivně naladěn na další expanzi ekonomiky a trhu práce. Ekonomika by měla pokračovat výš nad potenciál, čímž se trh práce dál utáhne a měly by narůst mzdové tlaky. Nadcházející březnové zasedání bude obsahovat novou prognózu a řada z bankéřů údajně zvedá své odhady pro HDP. Také medián se tedy zřejmě zlepší. Spekulace, že by Fed mohl být v utahování politiky tvrdší, tím samozřejmě dostávají další podporu.
 • Fed vyšetřuje: Někdo na trhu věděl o ponechání QE předčasně a využil to
  Americká měnová autorita Fed vyšetřuje příliš rychlou a přitom tržně správnou reakci na finančním trhu na jeho ne...
 • Fed vytáhl kanón, ale neohromil
  Americký Fed srazil sazby na nulu, oznámil masivní kvantitativní uvolňování a centrální banky z celého světa koordinují nárůst dolarových swapů, a na krátkou dobu tak pomáhají zmírnit tlak na problém financování dolarových aktiv, ale v konečném důsledku nemusí tradiční prostředky na tuto výzvu vůbec stačit.
 • Fed v zajetí Donalda Trumpa
  Ve středu se uskuteční očekávané zasedání amerického Fedu. Co můžeme očekávat? Sníží Fed sazby na přání Donalda Trumpa? Finanční trhy již zahrnuli očekávané snížení sazeb Fedu do cen aktiv. Pravděpodobnost poklesu sazeb o 25 bazických bodů je až 82 %. Naopak zachování současného stavu je pravděpodobné jen na 18 %. Z minulosti víme, že Fed vždy rozhodoval tak, jak očekávalo minimálně 61 % trhu.
 • Fed v zápise naznačuje zvýšení sazeb až od H2
    Makroekonomická zpráva – Fed   Fed v zápise naznačuje zvýšení sazeb až od H2   Zápis ze za...
 • Fed začíná zvažovat redukci nákupu aktiv. Maďarská CB chce přistoupit k přísnější měnové politice již v červnu
  Evropský statistický úřad Eurostat oznámil, že průmyslový výroba v eurozóně tento rok stoupla oproti předchozímu o 0,1 %, v celé EU potom o 0,6 %. Za stejné období průmysl v ČR rostl o 3,3 %. V meziročním srovnání průmyslová výroba stoupla o 11 % v celé EU.
 • FED začne s kvantitativním “utahováním”, do konce roku chce zvýšit sazby
  Šéfka FEDu na tiskové konferenci po záříjovém zasedání vedení americké centrální banky oznámila, jak bude v nadcházejí...
 • Fed začne s nákupy krátkodobých dluhopisů
  Americká centrální banka v pátek oznámila, že začne s nákupy krátkodobých dluhopisů (T-Bills) v objemu 60 mld. dolarů měsíčně. Program bude v platnosti minimálně do konce druhého čtvrtletí 2020 a může být změněn jak v oblasti celkových objemů nákupů, tak jejich délce. Komentář zároveň zdůrazňuje, že tento program nemá být vnímán jako kvantitativní uvolňování. S tím souhlasíme, jelikož nákupy mají ovlivnit zcela jinou část výnosové křivky a jejich účelem je především zajistit dostatek likvidity na mezibankovním trhu.
 • FED ZAPŘÍČINIL PÁD TRHŮ NA JEDNOMĚSÍČNÍ MINIMUM
  Světové akcie poklesly na svou nejnižší úroveň ve více než jednoměsíčním období. Způsobila to včerejší situace v New Y...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Coinfy