Sobota 28. květen 2022 16:12
reklama
Swissquote Bank
reklama
XTB analyticke forum
reklama
Insta zivy seminar
reklama
virarosi krypto

Kvůli inflaci a zdražování energií už investuje více než polovina Čechů. Čtvrtina lidí ale raději drží peníze pod polštářem

09.05.2022 14:15  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Podíl Čechů, podle kterých je nejlepší držet peníze v hotovosti, vzrostl za poslední rok navzdory vysoké inflaci o více než třetinu na 13 procent. Dalších 12 % lidí preferuje ukládání peněz na běžných účtech. Za rok tak při současné úrovni inflace přijdou o více než desetinu hodnoty svých financí. Vyplývá to z průzkumu Generali Lví podíl, který dnes představila společnost Generali Investments.  Přes 61 % lidí do 26 let naopak své úspory investuje. Stále oblíbenější jsou pak mezi mladými kryptoměny, které však přináší i řadu rizik. 

Skoro 60 % Čechů se kvůli rostoucí inflaci, vysoké ceně bydlení či zdražování energií bojí o svoji finanční situaci více než před rokem. Více než dvě třetiny lidí také v posledním roce více přemýšlely o tom, jak chránit svoje úspory.

Češi se bojí inflace, stále se proti ní ale neumí dostatečně bránit

Dění na finančních trzích již sleduje 61 % Čechů, ještě loni to přitom byla méně než polovina. Při správě svých financí se podle něho sice řídí jen 47 % lidí, i to je však oproti roku 2021 nárůst o 13 procentních bodů. Mohou za to především obavy z rostoucí inflace, která v březnu dosáhla hodnoty 12,7 procenta. Obává se jí 95 % dotázaných.

V současné ekonomické situaci musí Češi začít více přemýšlet o tom, jak ochránit svoje úspory. Zatím však máme v této oblasti značné mezery. Třetina lidí například vůbec neřeší, zda jsou jejich investice chráněné proti inflaci. Čtvrtina Čechů si navíc myslí, že nejvýhodnější je ukládat peníze na běžných účtech nebo v hotovosti. Kvůli tomu mohou značnou část hodnoty svých úspor velice rychle přijít. Když k tomu přičteme i ty, kteří preferují spořicí produkty, které svými úroky inflaci ani zdaleka nevyrovnávají, je to už dokonce 53 % všech Čechů,“ vysvětluje Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments CEE.

Důvěra ve spoření klesá, Češi chtějí více investovat

Za poslední rok pak výrazně ochladl zájem o dlouhodobě populární spořicí produkty. Podíl Čechů, kteří je považují za nejvhodnější způsob k uchovávání financí totiž za poslední rok klesl ze 36 % na 28 %. Naopak vzrostl počet lidí, podle kterých je nejlepší peníze investovat, a to z 39 % na 44 %. Nejčastěji Češi preferují přímé investice do nemovitostí, desetina dotázaných nejraději využívá investiční fondy.

Co Češi považovali a považují za nejvhodnější způsob uchovávání financí?


Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

Současná situace na nemovitostním trhu vyžaduje od investorů opatrný přístup s důrazem na diverzifikaci, neboť prudký růst cen se brzy stane minulostí. České nemovitosti patří mezi nejdražší v Evropě a poptávku omezí růst úrokových sazeb a přísnější limity ČNB. Slušný výnos z kvalitních nemovitostí by však měl zaručit pozitivní dopad návratu turistů či příklon k nájemnímu bydlení,“ dodává Martin Pohl, makroekonomický analytik Generali Investments CEE.

„Atraktivní jsou v tuto chvíli strategické komodity jako ropa, kovy či zemědělské produkty. Fondy a akcie firem zaměřených na tato odvětví mohou přinést zajímavý zisk díky rostoucím cenám těchto surovin. Stejně tak doporučujeme i fondy zaměřené na akcie alternativních výrobců energií, jako je třeba náš Generali Fond živé planety. Těžit budouz vysokých cen energií, ale také z celkového příklonu k alternativním energiím,“ doplňuje Pohl.

Investuje více než polovina Čechů, hlavně mladí

Celkově investuje do některého z investičních produktů 51 % Čechů. U mužů jde o 63 %, ženy jsou však k investicím zdrženlivější a investuje jich pouze 37 %. Nejvíce lidé investují do akcií – napřímo či prostřednictvím fondů do nich investuje 20 % dotázaných. Do nemovitostí investuje 15 % Čechů, zvláště mezi mladými pak získávají čím dál tím větší oblibu kryptoměny. Celkem do nich investuje už 13 % Čechů a třetina lidí do 26 let.

Kolik procent Čechů investuje - podle věkuZdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

„Nastupující generace se obecně více zajímá o způsoby, jak zhodnocovat svoje finance. Dění na finančních trzích sledují téměř tři čtvrtiny mladých a skoro dvě třetiny z nich už samy investují. Jsou také odvážnější a častěji vnímají výkyvy hodnot investic nikoli jen jako nebezpečí, ale také jako investiční příležitost. Zatímco pro ostatní jsou kryptoměny často příliš volatilní, pro mladé jsou naopak lákavé i díky tomu, že do nich mohou investovat už od malých částek či pomocí mobilních aplikací,“
komentuje Mederly.

Kryptoměny – kryptonit pro mladé?

Význam kryptoměn a s nimi spojených aktiv proto podle expertů Generali Investments poroste. Zároveň před nimi ale varují, a to zejména kvůli jejich extrémní volatilitě. Za posledního půl roku klesla hodnota nejznámější kryptoměny Bitcoin zhruba o třetinu, z více než 1,3 milionu korun na zhruba 900 tisíc korun za Bitcoin.

„Zájem o investování mezi mladými vnímáme obecně jako velké pozitivum. Začínat ale právě s kryptoměnami, které jsou vysoce nepředvídatelné, může být velký risk. Na druhou stranu se ukazuje, že po prvotních pokusech s kryptoměnami nebo investičními aplikacemi se mladí často posouvají k tradičnějším formám investování. Celkově proto očekáváme, že bude v Čechách do budoucna investorů přibývat, což je rozhodně dobrá zpráva,“ uzavírá Mederly.

Do čeho Češi investují - podle věku

 

Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Květen na trzích v kostce: Dařilo se akciím i americkému dolaru, trpěly naopak drahé kovy
  Trhy mají za sebou zajímavý měsíc, který přinesl změnu náhledu na další vývoj úrokových sazeb v USA. Z pohledu fundamentů však nedošlo ve velkých ekonomikách k výrazným změnám. Dále pokračuje anemické oživení podporované masivním kvantitativním uvolňováním v Evropě i Japonsku.
 • Květen – postupný návrat do normálu
  Celkový objem aktiv bankovního sektoru zpomalil v květnu své tempo růstu na 0,6 % meziměsíčně. Stejně jako v předchozím měsíci došlo k nárůstu dluhových cenných papírů v držení bank, i když v mnohem menší míře +43 mld. Kč, a zvýšily se i vklady a úvěry u centrálních bank. Také úvěry a ostatní pohledávky za klienty po dubnovém propadu opět mírně vzrostly, a to o 0,1 %.
 • Květen přinesl další zpomalení inflace
  Růst spotřebitelských cen v květnu dále přibrzdil, když meziroční inflace ztratila tři desetiny procentního bodu a dosáhla 2,9 %. Po šesti měsících se tak vrátila do tolerančního pásma inflačního cíle ČNB. Oproti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %. Květnová inflace byla mírně vyšší oproti našim očekáváním i konsenzu trhu. Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo u potravin a nealkoholických nápojů, méně rostly i ceny oděvů a vodného a stočného, kde se částečně projevilo snížení DPH z 15 na 10 procent. V květnu se pak ještě více prohloubil pokles cen pohonných hmot, které jsou oproti úrovni před rokem nižší o více než pětinu. Na druhé straně zrychlil růst cen alkoholických nápojů a tabáku.
 • Květen – úvěrový trh v rozkvětu
  Celková suma aktiv bankovního sektoru v průběhu května mírně poklesla o 0,1 % (-11,2 mld. Kč) a k poslednímu dni měsíce dosahovala hodnoty 9 017,4 mld. Kč. Za prvním poklesem od počátku roku stojí snížení objemu poskytnutých úvěrů jak na mezibankovním trhu (-0,5 % meziměsíčně), tak klientům bank (-1,3 % meziměsíčně). Také položka dluhových cenných papírů v držení bank zpomalila své tempo růstu na 0,6 % meziměsíčně. V porovnání s koncem května 2020 je bilanční suma vyšší o 3,4 %.
 • Květnová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB
  Květnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Důvodem rozdílu byla vyšší než očekávaná jádrová inflace, která je očištěná o sezónní vlivy, změny regulovaných cen, daňové úpravy a jiná administrativní opatření. Naopak propad cen pohonných hmot byl proti odhadům ČNB výraznější. Meziroční inflace v květnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu klesla na 2,9 procenta.
 • Květnová průmyslová produkce zaznamenala zlepšení, výhled je však stále nejistý
  Podle dnes zveřejněných dat ČSÚ vzrostla průmyslová produkce v květnu meziměsíčně o 13,8 %, v meziročním vyjádření však i nadále klesala, a to o výrazných 25,7 %. To bylo zhruba v souladu s naší prognózou, zatímco trh počítal s mírně lepším výsledkem. Za oživením produkce průmyslu stálo především uvolnění protikoronavirových opatření. K tomu v květnu došlo jak v tuzemské ekonomice, tak i v ekonomikách našich obchodních partnerů. Fyzické překážky podnikání tak sice padly, to co však průmyslové podniky stále postrádají je poptávka. Slabá poptávka souvisí především s nejistým vývojem ekonomiky v druhé polovině roku. K oživení ekonomického růstu nejspíše dojde, zásadní otázkou je však v jakém rozsahu. Vývoj nových průmyslových zakázek prozatím moc optimistický není, když jejich hodnota poklesla v květnu meziročně o 34,7 %. Takto výrazným tempem klesaly jak zakázky z tuzemska, tak i ze zahraničí. Nejvíce přitom propadly zakázky v automobilovém průmyslu. Ten je přitom v česku významným zdrojem přidané hodnoty a zaměstnanosti. Jde zejména o to, že automobily představují luxusní statek, po kterých v době ekonomické recese poptávka logicky klesá.
 • Květnové výsledky reálné ekonomiky překonaly i nejbujnější odhady analytiků
  Po ranním výsledku německé průmyslové produkce v květnu (1,2 % m/m) vykázal nad očekávání vysoké tempo růstu i český průmysl (3,3 % m/m). Očištěný údaj o kalendářní vlivy meziročně přidal silných 10,7 %. Hlavním tahounem je stále vývoj produkce aut, ale k růstu průmyslu přispívá stále více dalších sektorů zpracovatelského průmyslu, což činí jeho růst robustnější.
 • Květnový Broker Consulting Index podílových fondů: Květnovými vítězi jsou komoditní a akciové fondy, ostatní fondy po krátkodobém růstu opět ztratily
  Broker Consulting Index podílových fondů v měsíci květnu již nepřinesl tak příznivé výsledky u všech sledovaných fondů, jak tomu bylo v dubnu. Posílily pouze akciové a komoditní fondy, kterým se daří už od začátku tohoto roku. Komoditní fondy jsou také jednoznačným vítězem měsíce, za který si připsaly 2,60 %. Naopak nemovitostní, dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu zaznamenaly v květnu zápornou nulu.
 • Květnový růst cen zrychlí na obou březích Atlantiku
  Dolar na trhu s eurem během posledního obchodního dne oslabil až na dnešní ranní úroveň 1,1280 EUR/USD. Americké měně neprospěly horší makroekonomické údaje o průmyslu a především velmi holubičí výstup ze zasedání Fedu. Američtí centrální bankéři v souladu s očekáváním ponechali sazby beze změn, posunul se však názor jednotlivých členů FOMC na trajektorii měnové politiky. Především v reakci na velké zklamání z posledních údajů z trhu práce (jen 38 tis. nových pracovních míst v květnu) vzrostl počet centrálních bankéřů, kteří očekávají pouze jedno letošní zvýšení sazeb. Zatímco na minulém zasedání měl tento názor jenom jeden člen FOMC, nyní už jich bylo šest. Pohled Fedu se tak přiblížil k očekávání SG, že letos dojde ke zvýšení sazeb pouze jednou, a to v prosinci.
 • K více než procentnímu růstu pomohl pražské burze ČEZ a Erste
  Pražská burza vstoupila do nového týdne růstem. Index PX dnes posílil o 1,12 procenta na 820,31 bodu. Nahoru ho táhl především růst ceny akcií společnosti ČEZ a bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z údajů na burzovním webu.
 • Kvůli obavám o dodávky a omezenému dopadu omikronu roste cena ropy
  V pondělí vzrostly ceny ropy, futures na ropu Brent dosáhly nejvyšší ceny za poslední 3 roky. Ropa si připsala 40 centů a dosáhla hodnoty 86,46 USD za barel. Maxima se ropa Brent dotkla v říjnu 2018 kdy byla její hodnota 86,71 USD za barel.
 • Kvůli omikronu je zapotřebí nové vakcíny proti covid-19
  Včerejší slova předsedy Jeromea Powella o inflaci vyvolala na trhu nervozitu. Přesto se nic mimořádného nestalo. Trhy si již dávno uvědomily, že to, co Powell a Lagardeová myslí slovem "přechodný", se liší od toho, co si myslí ostatní.
 • Kvůli pandemii českým exportérům ubylo přes 80 % zakázek
  Kvůli striktním opatřením vlády kvůli pandemii koronavirové infekce českým exportérům razantně ubývá zakázek. Potíže má už 80 % z nich. Celá ekonomika se musí přeorientovat.
 • Kvůli pandemii „zavírá krám“ rekordní počet podnikatelů. Nejtíživěji zasažený je segment velkoobchodu, který zahrnuje dodavatele restauracím, na které ovšem „není tolik vidět“
  Podnikatelské aktivity pozastavilo letos v lednu rekordních 25 534 živnostníků, což je o 50 procent víc než před rokem a nejvíce v historii ČR. Vyplývá to ze statistiky společnosti Bisnode – A Dun & Bradstreet Company.
 • Kvůli politické nejistotě čelí euro problémům
  Nejnovější průzkum týkající se francouzských prezidentských voleb uvádí ještě vyšší procentuální náskok Le Penové a spready německých dluhopisů vůči francouzským tento vývoj kopírují: desetileté státní dluhopisy jsou stále blízko 80 b.p. Tím vzniká další tlak na euro, který by mohl pokračovat minimálně do výsledků dubnových voleb – za poslední rok jsme si však už díky vítězství Trumpa a brexitu zvykli, že průzkumům nemůžeme věřit.
 • Kvůli pozitivním datům z USA euro včera vůči dolaru oslabilo
  Po prodlouženém víkendu včera otevřely trhy Velké Británie a USA. Společná evropská měna hned ráno začala...
 • Kvůli přicházejícím Vánočním svátkům, se ropa drží na nízkých objemech
  Přišlo období svátků a objemy obchodů se snížily. Ropa se ustálila, jelikož investoři dávali najevo smíšené signály poptávky.
 • Kvůli rušení vánočních večírků přicházejí restaurace o takřka 500 milionů korun denně, o další miliony a miliony méně mají cateringové firmy nebo třeba taxikáři
  Sezóna vánočních večírků je letos mrtvá. Přinejlepším polomrtvá. Pro řadu gastronomických podniků může být letošní citelný úbytek vánočních večírků až likvidační. Jen částečně mohou situaci zachránit online vánoční večírky.
 • Kvůli sankcím má Rusko problém prodat ropu, kterou v únoru vytěžilo
  V Rusku v únoru stoupla těžba ropy a plynového kondenzátu na 11,06 milionu barelů denně. Kvůli sankcím které země na Rusko uvalily, je stále složitější ruskou ropu prodat.
 • Kvůli silnějšímu dolaru padá zlato
  Zlato se v pátek propadlo, když dolar posílil, což poslalo jeho ceny do nejhoršího týdne za téměř čtyři měsíce, neboť část poptávky po bezpečném přístavu, kterou vyvolala ruská invaze na Ukrajinu, ochladla.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
Dukascopy
Beam FX
reklama
InstaMarkets