Středa 29. května 2024 05:00
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader

Kdo by nechtěl být full-time trader?

Napsal:   Sekce: Články Purple Trading

Minulý týden mi přišel email od potencionálního klienta. Píše, že se zajímá o obchodování na forexu, a že by si u nás chtěl otevřít reálný účet. Rád by se sešel osobně, abychom se lépe seznámili a on získal větší důvěru v naši společnost.

My se s klienty potkáváme velice rádi, domluvili jsme si tedy schůzku a za dva dny už jsme spolu pili kávu u nás v kanceláři. Stejně jako se ptám každého začínajícího obchodníka, i jemu jsem položil otázku: „Proč chcete obchodovat na finančních trzích?“

Tohle je samozřejmě modelový příklad, nicméně podobných situací zažíváme s kolegy spoustu.

Když začínajícím obchodníkům položím otázku, proč vlastně chtějí obchodovat, často je tím dostanu do rozpaků. Jakoby ani nevěděli, co mají odpovědět a hlavou jim nejspíš probíhají myšlenky typu „Proč se na to ptá? Není to snad jasné?! Chci vydělat co nejvíce peněz!“.


Nakonec však nejčastější odpověď, kterou slýchám, bývá něco ve smyslu, že už je nebaví jejich zaměstnání, že nechtějí být otrokem systému, že chtějí finanční svobodu a stát se obchodníkem na plný úvazek.

Kdo by to nebral, že? Teoreticky neomezené zisky, flexibilní pracovní doba, práce z lehátka u bazénu a všechna podobná klišé, které můžete o full-time tradingu slyšet? No, nechte mě vzít vám iluze. Takto nejspíš v 99,99% případů vaše obchodování vypadat nebude.

Rozhodně ne v nejbližších letech. Myslíme si, že začínající obchodník by měl myšlenku obchodování na plný úvazek, pokud možno co nejlépe, z hlavy vytěsnit. Je to totiž bezesporu jeden z mnoha důvodů, proč většina začátečníků na trzích neuspěje.

Představte si, že jste v situaci, že se rozhodnete obchodovat na plný úvazek. Zaměstnání s průměrnou mzdou už vás nebaví a chcete konečně vzít osud do vlastních rukou.

Pojďme si uvést příklad, že máte našetřené nějaké peníze, řekněme 200 000 CZK, se kterými se směle vrhnete do obchodování. Pokud by vám příjmy z obchodování měly nahradit příjem ze zaměstnání, znamenalo by to, že byste každý měsíc měli zhodnotit kapitál o 15 %.

Řekněme, že to se vám hned první měsíc povede a z obchodního účtu si vyberete 30 000 CZK, tedy částku, která by i po zdanění, mohla pokrýt vaše výdaje stejně dobře, jako je pokrývala mzda ze zaměstnání.

Na obchodním účtu vám zůstává 200 000 CZK do dalšího měsíce jako kapitál ke zhodnocení. V následujícím měsíci se vám opět může podařit dosáhnout cíleného zhodnocení a peníze opět můžete použít na své výdaje.

Pak si ale představte měsíc, kdy se vám na trzích tak úplně nedaří. A buďte si jistí, že takový měsíc dříve či později přijde. V lepším případě sice o peníze nepřijdete, ale reálné zhodnocení se bude pohybovat kolem nuly. Co ale vaše výdaje? Někdo je platit musí...

Vyberete tedy z obchodního účtu svých 30 000 CZK s tím, že je další měsíc vyděláte zpět. Abyste ale ze 170 000 CZK vydělali 30 000 CZK, musíte účet zhodnotit ne o 15, ale o cca 17,5 %. Plus samozřejmě, chcete dohnat to co se nepodařilo vydělat v předchozím měsíci. Stojí před vámi úkol zhodnotit svůj obchodní účet o více než 35 % za měsíc.

Abyste dosáhli takového výsledku, budete muset více riskovat. Pokud budete více riskovat, pak zvýšíte pravděpodobnost, že nedosáhnete žádaného výsledku nebo dokonce peníze nakonec ztratíte. Pokud se vám podaří vydělat jen pár procent, nebo pro vás dokonce bude další měsíc ztrátový, budete si muset z obchodního účtu opět vybrat peníze na živobytí.

Přece jen, účty se samy nezaplatí a něco jíst také musíte. Jak dlouho to můžete vydržet? Rozhodně ne déle než pár měsíců. Je mi líto, touto cestou je váš účet na nejlepší cestě k vynulování.


Přeci jen existují lidé, kteří se dokáží na plný úvazek obchodování věnovat. Jak to tedy dělají?

Především je potřeba začít obchodovat s penězi, které nepotřebujete a vydělávat peníze, které rovněž nepotřebujete. Na potencionálních výdělcích z obchodování nesmíte být existenčně závislí, když bereme v úvahu rizika, která obchodování obnáší, rozhodně ne alespoň v začátcích.

Obchodování by pro vás ze začátku mělo být především hobby a teprve po několika letech konzistentních výsledků, můžete uvažovat o tom, že opustíte své „civilní“ zaměstnání. V žádném případě byste neměli zůstat bez jakéhokoliv příjmu.

Ideální tedy je, se nevzdávat svého současného příjmu. Můžete přemýšlet nad tím vzdát se ho v případě, že máte k dispozici dostatek peněz stranou, které nevložíte na obchodní účet, ale mohli byste je používat na financování svých běžných výdajů a taky vašich finančních závazků, takové rozhodnutí je tedy potřeba důsledně promyslet.

Jedině tak se vyhnete tlaku, se kterým byste se museli každý měsíc vypořádávat a který by se nejspíš dost negativně podepsal na vašich obchodních výsledcích.

Zároveň, pokud budete na trzích vydělávat, můžete zvážit své zisky reinvestovat. Respektive část z nich, a zbytek si šetřit pro případ jakýchkoli neočekávaných výdajů. V případě reinvestování poloviny potencionálních zisků v příkladu výše, by pro zisk 30 000 CZK v druhém měsíci stačilo zhodnotit účet už jen o cca 14 % a ve třetím pouze 13 %, oproti 15 % cíli každý měsíc bez reinvestic. Tím se zásadně zvyšuje pravděpodobnost dosažení žádaných výsledků a zároveň dochází ke snižování rizika.

Obchodování na plný úvazek je skvělá myšlenka, ale také má svá rizika. Zcela jistě než se ovšem stane realitou, čeká každého obchodníka dlouhá cesta. Cesta plná překážek, nástrah, drobných vítězství a tvrdých pádů. Cesta, která není pro každého a každý jde trochu jiným směrem, jinak dlouho.

Pro ty, kteří uspějí a dokáží se dostat až na konec, čeká odměna, která může znamenat vytoužený životní styl. V tomto byznyse však není nic zadarmo, ani jednoduché a nic není hned. A na to je potřeba nikdy nezapomínat.

Adam Dulovec
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com

+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)

Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora

www.purple-trading.com/cs

Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.

Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.

Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.

P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Kde sa oplatí investovať peniaze v tomto roku
  Prísť k zisteniu, ako investovať peniaze, aby ste si efektívne vybudovali zaujímavý príjem, môže byť niekedy skutočnou výzvou.
 • Kde sa zviesť na volatilite?
  Pozeráme sa na príčiny posledného kola strachu a volatility a kde sa dá prejsť búrkou. Akciové trhy boli vo štvrtok znova zasiahnuté, no ale bol to novozélandský dolár, ktorý viedol cestu v znamení zmeny korelácii. Čínska obchodná bilancia je na rade ďalšia.
 • Kde se investoři na medvědí trh těší?
  První polovina letošního roku je ve znamení poklesu trhů od akciového přes dluhopisový až po kryptoměny. Tyto ztráty živí centrální banky po celém světě (kromě Japonska) prudkým zvedáním úrokových sazeb, utáhnutím měnové politiky, kterého trh nebyl svědky po desetiletí. Co přiměje americký Fed, frankfurtskou ECB, Bank Of England nebo i Českou národní banku k obratu? Jaký prvotní impuls dokáže zabrzdit jestřáby a přinést mezi investory úlevu a optimismus?
 • Kde se tisknout peníze nedají?
  S nástupem koronakrize se světové centrální banky rozhodly zásobovat finanční systém ohromnou dávkou nové likvidity, aby se koloběh úvěrování nezastavil. Americký Fed, Bank of Japan i Evropská centrální banka pomohly biliony nových dolarů, jenů i eur. Sebevědomí jim nyní dodává zkušenost s kvantitativním uvolňováním minulého desetiletí, které inflaci ve vyspělém světě nijak výrazně nezvedlo.
 • Kde se zastaví koruna po intervencích?
  Dnes si v rámci fundamentální analýzy pokusíme zodpovědět zásadní otázku, kterou si spekulanti na EUR/CZK pokládají. A to jaký kurz by měla mít koruna vůči euru, pokud by jej určoval trh a Česká národní banka (ČNB) by jej uměle neoslabovala. Po skončení intervencí můžeme čekat posílení koruny, ale jak silné?
 • Kde se zastaví propad akcie Tesly?
  Od začátku roku se akcie Tesly propadly o více než 33 %, čímž se staly nejslabším článkem skupiny Magnificent 7. Rychlý pokles ceny dodal chuť shortařům, jako je Per Lekander, který vidí cílovou cenu až na 14 dolarech. Na druhou stranu nízké ceny Tesly mohou být příležitostí pro nákup pro ty, kteří vnímají současný trh jako velmi drahý. Kdo má tedy pravdu?
 • Kde sklízet zisky?
  Čína, USA, eurozóna. Všechny tři nejdůležitější světové ekonomiky jedou na plný plyn a vyhlídky do dalších let jsou růžové. Globální růst si tím pádem udrží slibné tempo 3,7 % i v roce 2018. Zvyšující se celosvětová spotřeba i investice nahrává relativně opomíjené třídě aktiv, komoditám.
 • Kde Uber ztrácí tolik peněz?
  Alternativní taxislužby Uber a Lyft míří na burzu a přidají se tak možná do zástupu technologických společností, kterým patří 21. století. IPO společnosti Lyft proběhlo již koncem března a její akcie od té doby ztrácí téměř 14%. Obě společnosti čelí vysokým ztrátám a cílem IPO je tak získání dalšího kapitálu pro vývoj. To však investory neodradilo a zájem o akcie by měl exponenciálně narůstat. Na čem ale Uber a Lyft tolik ztrácí?
 • Kdo bude mít nakonec pravdu: Fed nebo trhy?
  Málokdo očekává jiný výsledek dnešního zasedání Fedu než to, že úrokové sazby na amerického dolaru zůstanou po třetí za sebou bez změny. V tomto ohledu to bude další nudné zasedání Fedu, které nějak zásadně nezmění situaci na trhu. O vzruch mezi investory se však může postarat zveřejnění tzv. dotplotu. Ale i zde je třeba připomenout, že dotplot není závazný program pro americký Fed. Tento dokument jen ukazuje sentiment amerických centrálních bankéřů pro následující roky. Co je na celé situaci zajímavé je názorová opozice mezi Fedem a finančními trhy.
 • Kdo bude tratit na konci intervencí?
  Středním bodem, kolem kterého se nyní točí celá diskuze okolo intervencí a nastavení měnové politiky České národní banky (ČNB), je samozřejmě měnový pár EUR/CZK a jeho úroveň. Nepřekvapí proto, že všichni tuzemští občané držící eura, eurové akcie, dluhopisy nebo i nemovitosti v eurozóně budou při očekávaném posílení koruny tratit.
 • Kdo je vítězem šílenství kolem umělé inteligence? | Investiční Memento #34
  Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 34. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
 • Kdo má na forexovém trhu největší sílu?
  Mnoho lidí přemýšlí o forexu jako o místu, kde lze nalézt příležitost k pasivnímu příjmu. Přestože se začínající tradeři snaží často co nejrychleji naučit tradingovému řemeslu, stále může u nich v prvních měsících jejich praxe přetrvávat otázka, kterou si často kladou nejen začínající, ale také zkušení obchodníci: Kdo vlastně forexový trh ovládá? Toto téma rozebereme více do detailu v tomto příspěvku.
 • Kdo má zájem na krachu amerických regionálních bank?
  Už víc než čtrnáct dní zažíváme krizi bankovního sektoru. Tu odstartoval pád banky SVB společně s dvěma ještě menšími kryptobankami. Od té doby planou pochybnosti nad tím, v jaké kondici se nachází celý americký bankovní sektor. Zvedání úrokových sazeb totiž značně ovlivňuje fungování celého sektoru.
 • Kdo obchoduje na forexu
  Na rozdíl od akciových trhů, kde investoři obchodují pouze s dalšími institucionálními investory (jako například fondy) či jinými individuálními investory, jsou na forexu další účastníci, kteří obchodují měnové páry ze zcela rozdílných důvodů než za účelem spekulace. Proto je důležité si všimnout a vnímat funkci a také motivaci ostatních účastníků na forexovém trhu.
 • K dosažení parity by dolaru stačil jeden týden
  Zatímco se Fed připravuje na utažení měnové politiky, ECB připravuje další nástroje pro podporu ekonomiky. Dolar tak dostává výhodu nejen vůči euru, ale také dalším hlavním světovým měnám. Parita jako hlavní dolarové téma posledních měsíců může být rozlousknuta 16. prosince na posledním zasedání Fedu v tomto roce.
 • Kdo se může stát manažerem PAMM účtu
  Někteří investoři a obchodníci, kteří se pohybují na Forexu, si kladou otázku - kdo se může stát PAMM manažerem a jak se jím stát?
 • Kdo si počká, ten… minimalizuje ztráty
  Rychlá doba si vyžaduje rychlé chování. Nesmyls! Vyžaduje si právě úplný opak, zpomalení a zastavení. Fenomén multitasking je sice moderní forma maximalizace výkonnosti, ovšem na úkor její kvality. Multitasking se v tradingu může projevovat jako potřeba najednou řídit několik obchodů, což samozřejmě velmi úzce souvisí s problémem impulsivního chování. Lidé nejsou nastaveni na „nic nedělání“, což tradery staví před další překážku, příliš častého obchodování.
 • Kdo si zaslouží být úspěšný?
  Často stojíme u zrcadla a díváme se do tváře, která je nám tak známá a přitom o ní víme jen zlomek toho, co ona ví o nás. Hledíme na tu postavu, a kdybychom věděli, že nám odpoví, snad bychom se i zeptali na to, proč nejsme tak úspěšní, jak bychom si přáli. Ale protože nás kdysi dávno někdo naučil, že zrcadla mluví jen v pohádkách, smíříme se s pohledem, který se nám z druhé strany dostává a který se k nám vrací.
 • „Kdo to ví, odpoví“
  Kdo sleduje moji obchodní strategii a můj obchodní přístup tak ví, že se nezabývám nějakými předpověďmi, zakreslováním čehokoliv do grafu, ani sledováním toho, či onoho. Jednou jsem se tady snažil udělat predikci a všichni myslím víte, jak neslavně dopadla. A tak mě napadlo se zeptat vás. Ani ne snad proto, že bych nevěděl, co s otevřeným obchodem, ale abych se pokusil porozumět tomu, jak pracuje někdo jiný.
 • Kdo tvoří protistranu vašim obchodům?
  Na finančním trhu působí velké množství subjektů s rozdílným přístupem a záměrem, proč na finanční trh vstupují. Obecně známým faktem je, že abyste mohli v trhu realizovat příkaz, vždy potřebujete protistranu vašemu příkazu. Jednoduše tedy, pokud aktuálně chcete nakoupit, pak ve stejný moment o stejném objemu musí někdo prodat.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
NAGA
City Index
Fintokei
reklama
CapXmaster