Pátek 19. duben 2024 20:20
reklama
FTMO král
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani

Turbulentní časy přinášejí chaos do finančního plánování. Firmy musejí revidovat investice a hledat nové příležitosti

30.03.2022 13:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk


Válečný konflikt na Ukrajině vrhnul světové trhy do dalšího období nejistoty a znemožnil firmám dlouhodobější plánování. Dříve vypracované rozpočtové plány musejí jít často stranou. Místo toho přechází řada firem k reaktivnímu způsobu řízení, u něhož se snaží s maximální flexibilitou zohledňovat aktuální vývoj. V krizové situaci se finanční manažeři musejí zaměřit na revizi nákladů a investic.

Po dvouletém čekání na konec pandemie a příznivější ekonomický vývoj smetla tyto vyhlídky ruská agrese vůči Ukrajině. Kromě obrovského utrpení milionů lidí přinesla válka další zmatek a chaos na evropský trh. „Inflace se dostává na třicetiletá maxima, ropný šok připomíná sedmdesátá léta, dlouho očekávaná post-covidová konjunktura se odkládá. Akcie mnoha evropských podniků ztratily během dvou týdnů desítky procent své hodnoty,“ přibližuje Tomáš Vahalík, národní finanční ředitel Valeo pro Českou republiku, Slovensko a Rusko a lektor vzdělávací platformy Laba.

Události typu koronavirové pandemie nebo války na Ukrajině jsou typickým příkladem takzvaného vnějšího šoku, který firma nemá pod kontrolou. „To vše přitom musejí finanční ředitelé najednou zapracovat do svých střednědobých plánů a strategií,“ upozorňuje profesor Lubor Lacina z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Firmy přechází k reaktivnímu řízení

Podle Tomáše Vahalíka je v současné době pro firmy prakticky nemožné sestavit stabilní rozpočet, který by se dal využít jako solidní základ k efektivnímu finančnímu řízení. „V důsledku neustálých změn přechází mnoho společností k reaktivnímu způsobu řízení, kdy především reagují na neustále se měnící podmínky na trhu. Dochází ke zkracování plánovacích cyklů a k častému přepracovávání a aktualizacím rozpočtů. Vrcholový management tak požaduje stále více ad hoc reportů,“ popisuje. Proto více než kdy dříve vzrůstá potřeba rychlého a efektivního zpracovávání a následného vyhodnocování dat.

Své finanční plány musela v posledních letech opakovaně přehodnocovat i společnost ZETOR. Tradiční český výrobce traktorů se již v období pandemické krize potýkal zejména s výpadky v dodavatelském řetězci. „Omezila se tak dostupnost klíčových dílů a součástek pro výrobu traktorů. To mělo za následek pokles produkce, mnoho přesunů ve výrobním plánu, revize prodejního plánu a zpožďování předávky traktorů zákazníkům. Momentální situaci na Ukrajině sledujeme s obavami a velkým znepokojením. S našimi obchodními partnery jsme neustále ve spojení a monitorujeme aktuální vývoj. Z obchodního hlediska však může mít válka vliv až na čtrnáct procent našich tržeb,“ popisuje Dominik Moser, marketingový manažer společnosti ZETOR TRACTORS.

Úsporná opatření musejí být efektivní, ale i citlivá

Konkrétní kroky, k nimž je nutné v krizových chvílích přistoupit, se liší v závislosti na tom, jak tvrdě společnost situace postihuje nebo postihnout může. „Finanční ředitelé, kteří například nefixovali ceny energií nebo kurzu v předchozím období, se musejí s rostoucí nejistotou vyrovnat tlakem na úspory, zvyšováním produktivity práce, případně zohledněním narůstajících nákladů v cenách svých produktů. Zásadní otázkou pak jsou náklady přijatých opatření a načasování provedených změn,“ uvádí Lubor Lacina.

Obvykle přichází čas na revidování plánovaných investic, nákladů a výdajů. Pokud to situace umožňuje, je z pohledu finančního řízení výhodnější převést fixní náklady na variabilní a omezit všechny zbytné výdaje. Pomoci může rovněž vyjednání prodloužení splatnosti závazků vůči dodavatelům či apel na rychlejší splacení pohledávek ze strany zákazníků.

Vždy je však nutné kalkulovat s krátkodobými a dlouhodobými efekty zmíněných opatření. Například snížení objemu investic či propouštění zaměstnanců může ohrozit konkurenceschopnost společnosti v budoucích letech. Při zhoršení platební morálky zase hrozí poškození vztahu s klíčovými dodavateli. „Digitalizace přestala být jen sloganem a stala se nutností, bez ní totiž není možné obrovské množství často různorodých informací zpracovat včas. Optimální nastavení priorit je důležitější než kdy dříve – jen pokud správně určíme priority a nasměrujeme tam adekvátní zdroje, můžeme v současném hektickém prostředí uspět,“ doporučuje lektor společnosti Laba Tomáš Vahalík.

V krizi platí, že „cash is the king“

Podle Lubora Laciny systém tržní ekonomiky počítá s krizemi a nejistotami. Ty pak mívají ve svých konsekvencích „pročišťující“ charakter. „Firmy, které pracují na hraně ziskovosti, se v současnosti dostanou do problému, ale na druhou stranu mohou uvolnit pracovní sílu pro odvětví, která se změnám dokážou lépe přizpůsobit, nebo jich dokonce využít. Většina ztrát v předchozích krizích byla částečně sanována pomocí veřejných dluhů. Ty se ale už nacházejí na hraně rizikovosti,“ vysvětluje.Finanční ředitelé by se tedy měli raději podle profesora z Mendelovy univerzity v Brně primárně spoléhat na své vlastní kapacity, zkušenosti a interní finanční zdroje.

Hodnota společnosti tak bude v budoucnu podle všeho více než kdy dříve odrážet její schopnost adaptovat se na rychlé změny okolního prostředí, minimalizovat negativní vlivy a naopak vyhledávat a profitovat z nově vznikajících příležitostí. „Důsledkem bude zkrácení dodavatelských řetězců a cena přestane být jediným faktorem při výběru obchodního partnera. Podniky budou více zvažovat bezpečnost a spolehlivost. Dojde ke zvýšení rizikové přirážky v případě investování v rizikových oblastech. Část investic se proto přesune zpět do bezpečnějších regionů,“ říká Tomáš Vahalík. Ten dále podtrhuje, že v krizových situacích je pro každého finančního manažera důležité zaměřit se na management hotovosti. „Soudím, že minimálně po dobu trvání krize se podniky budou opět řídit starým dobrým heslem ‚cash is the king‘,“ uzavírá.

Zdroj: Laba

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Tři způsoby, jak obchodovat automatické obchodní strategie
    Tento článek o tvorbě AOS pro Vás připravil Martin Jakubec, který si jako „programátor amatér“ sám programuje strategie, především pro...
  • Tsipras (SYRIZA): Ne šílenému plánu EU a MMF nesmí znamenat vyhození Řecka z eurozóny. Je cestou k recesi a drachmě
    Případné hlasování Řeků pro levici a odmítnutí pro Řecko a jeho ekonomiku napros...
  • Tsipras uprednostnil anti-európsku koalíciu pred väčšou stabilitou
    Víkendové grécke voľby priniesli prekvapenie. A to v podobe jednoznačného víťazstva Syrizy, ktorá získala 35,5 % hlasov. Prieskumy verejnej...
  • TSMC překonává očekávání trhu, poptávka po čipech s umělou inteligencí zůstává vysoká 🤖
    Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSM.US) oznámila dobré finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2024, kdy konsolidované tržby dosáhly 592,64 miliardy tchajwanských dolarů, což představuje meziroční nárůst o 16,5 %, ačkoli oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2023 došlo k poklesu o 5,3 %. Čistý zisk za toto čtvrtletí vzrostl meziročně o 8,9 % na 225,49 miliardy NT$ a překonal průměrné odhady analytiků. Společnost zaznamenala růst především díky silné poptávce po čipech umělé inteligence, kterou podpořily aplikace, jako jsou rozsáhlé jazykové modely, a pokračující potřeby v sektoru vysoce výkonných počítačů (HPC).
  • Tucker (Bank of England)
    " potrebujeme aktivovať úverový proces v UK ekonomiky, nie však za cenu vytvárania nov...
  • Tumpel-Gugerell (ECB, Rakúsko)
    "európsky bankový systéme sa stava odolnejším"..."komerčné banky Eurozóny sú menej závis...
  • Turbulence na komoditním trhu
    Před historickým pondělním nárůstem cen surové ropy zažívaly hedgeové fondy další problematický týden předčasných nákupů. Vzápětí však přešly do prodeje v obavách z převisu nabídky.
  • Turbulence na Světových Akciových trzích stoupá v souvislosti se situací v USA.
    V návazností na výsledky páteční obchodní seancí, hlavní světový trhy ukázali negativní dynamiku. Americký indexy kles...
  • Turbulencie v ECB
    Prípadné ďalšie utesňovanie&nb...
  • Turbulencím neunikl dolar ani region, odpoledne ale přichází zlepšení
    Finanční trhy si v adventním čase na nudu stěžovat nemohou. Pokud vezmeme akcie, ty dnes několikrát změnily směr při z...
  • Turbulentní týden pro korunu, náš výhled ale předpokládá její oslabení
    Zatímco první polovina minulého týdne byla co do kurzového vývoje poměrně klidná, středeční komentáře prezidenta Zemana na adresu ČNB...
  • Turbulentní volatilita na finančních trzích v důsledku rychle měnící se psychologie
    Kdykoliv v historii došlo k závažné geopolitické události, mělo to nesmírný vliv na burzovnípsychologiitrhu. V mnohých okamžicích se pak kurzový vývoj zdál běžnou logikou jako naprosto neracionální. Nicméně burza má svou vlastní logiku, která běžným prismatem nemusí dávat na první pohled smysl.
  • Turbulentný rok 2020 je za nami. Čaká nás v novom roku viac kľudu?
    Uplynulý rok 2020 bol v mnohých ohľadoch extrémny. Svetové ekonomiky sa pohybovali na kraji zrútenia a na trhoch vládla panika, akú svet pamätal naposledy v roku 2008. Bola to však prirodzená reakcia na prvú vlnu pandémie koronavírusu a hoci teraz nemožno ekonomiku považovať za uzdraveniú, celá situácia mala aj niekoľko pozitívnych dopadov. Aké dopady to boli a čo nás čaká v novom roku?
  • Turecká centrální banka bojuje o svojí kredibilitu
    Turecká centrální banka překvapila výrazným zvýšením úrokových sazeb. Klíčová týdenní repo sazba byla zvýšena ze 17,75 % na 24,00 %. Zároveň od 14. září centrální banka začne poskytovat likviditu za tuto sazbu. Doposud to bylo za jednodenní zápůjční sazbu, která do dnešního dne byla na úrovni 19,25 %. Efektivně tedy turecká centrální banka zvýšila sazby o 475 bazických bodů. To je pro trhy pozitivní překvapení. Důležité především je, aby centrální banka získala zpět svoji ztracenou kredibilitu a investoři začali turecké liře opět důvěřovat. Lira na zvýšení sazeb reagovala posílením z úrovní poblíž 6,400 TRY/USD na 6,028 TRY/USD. Inflace v Turecku podle naší prognózy v nejbližším období vzroste na 21 %. Dnešní zvýšení úrokových sazeb tak zajistí, aby efektivní reálná sazba byla alespoň 3 %, což by mělo pomoci utlumit inflační tlaky a alespoň částečně chránit liru před geopolitickými tlaky.
  • Turecka centrální banka dnes nezvýšila IR
    Výbor pro měnovou politiku Turecké centrální banky zůstal na svém dnešním setkání v patové situaci. Výbor rozhodl, že krátkodobé úrokové sazby zůstanou nezměněny. Míra marginálního financování byla udržována na úrovni 9,25% a úroková sazba byla zachována na úrovni 7,25%. Týdenní repo sazba byla ponechána na úrovni 8 procent.
  • Turecká centrální banka dnes podlehla “zlu”. Turecké ekonomice by to mělo pomoci
    Turecká centrální banka dnes v pozitivním smyslu trhy překvapila. Zvýšila totiž základní úrokovou sazbu více, než trhy očekávaly. Ty měly ještě v živé paměti červencové šokující rozhodnutí centrální banky navzdory dramaticky zrychlující inflaci ponechat sazby beze změny.
  • Turecká centrální banka nezvýšila sazby a lira dál padá k 2,9000 na USD/TRY
    Pád turecké liry není žádnou novinkou, vývoj v posledních čtyřech seancích je už ovšem extrémní také na tuto měnu. Od čtvrtka minulého týdne už pár USD/TRY vzrostl o 4,2 % a rychle se blíží důležité hladině 2,9000. Část trhu sázela na zásah domácí centrální banky, která ovšem na dnešním zasedání odmítla zvýšit úrokové sazby. Měnový pár USD/TRY dnes přidal 0,8 % až na 2,8916. Turecká měna tak opět prohloubila minima na páru s americkým dolarem. Pár EUR/TRY (kurs euro turecká lira) rostl až o 0,9 % na 3,2043. Hladinu 3,2000 pár překonal poprvé od ledna a lira se tak přiblížila na dosah historickým rekordům také zde.
  • Turecká centrální banka podlehla politickým tlakům
    Dnešní zasedání turecké centrální banky přineslo zklamání pro investory. Turecká centrální banka vyhověla tlaku prezidenta Erdogana a vydala se na riskantní cestu snižování úrokových sazeb. Týdenní repo sazba poklesla o jeden procentní bod na 18 % a z komentáře vypadl již porušený příslib pozitivních reálných sazeb. Zároveň můžeme předpokládat, že centrální banka bude čekat na první příležitost k dalšímu snížení úrokových sazeb. Tím může opětovně nastartovat spirálu oslabující měny a permanentně vysoké inflace a dále tak podlomit důvěru investorů i samotných Turků v liru.
  • Turecká centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
    Turecká centrální banka ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny s nižší limitou na úrovni 19,00 %. Jednalo se o první schůzku pod novým guvernérem Sahapem Kavcioglem, který byl jmenován jako čtvrtý guvernér CBRT za posledních 20 měsíců.
  • Turecká centrální banka promrhala další příležitost k záchraně liry
    Čtvrteční zasedání naplnilo černá očekávání a centrální banka opět snížila úrokové sazby navzdory pokračujícímu kolapsu turecké liry. Situace zůstává neudržitelná a dříve či později si vyžádá reakci ze strany tureckých autorit, která zastaví hrozící rozvrat finančního systému Turecka a zabrání ožebračení tureckých občanů v důsledku vysoké inflace.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost