Pátek 19. duben 2024 13:24
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO férovost

Znovu dolů s Čínou. Akcie padají před výsledky velkých techů

27.07.2021 11:27  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropské akciové trhy jsou na tom dnes dopoledne podobně jako včera. Znovu jde o úvodní propad a znovu se na něm významně podílí Čína. Strach z její regulace dál obchází tamní společnosti a tlačí jejich ceny dolů. Ačkoli poslední krok mířil hlavně proti komerčnímu vzdělávání, tržní dopad je rozhodně plošnější, včetně exponovaných technologických firem. Utažení regulace totiž není zdaleka první a s největší pravděpodobností ani poslední.

Po letech snahy o deregulaci a otevírání se čínská vláda otočila a trend směrem ke stále větší kontrole se upevňuje. Logicky se nabízí otázka, kam její zásahy zamíří příště. Vládě jde hodně o kontrolu nad strategickými technologickými odvětvími a toky financování. Má ale rozhodně zájem také o technologie a data užívané proti politickým oponentům a nově cílí i na nárůst populace. Přiškrcení komerčního vzdělávání obhajované péčí o rodinné rozpočty samozřejmě ladí hlavně s bojem proti politické opozici zejména v "problémových" provinciích. Záběr se každopádně rozšiřuje, což investorům na klidu nepřidá, a Čína tak úspěšně buduje valuační diskont na domácích akciích oproti západním trhům. 

Ztráty německého DAXu narostly nad 1,2 procenta, prakticky stejně jako u AEX nebo FTSE 100. Trochu mírnější pokles jsme sledovali na francouzském či italském trhu. Momentálně se však už propad zmenšuje. Čínský vliv na západní trhy nadále čekáme pouze přechodný, a pokud se bude vracet, tak už v menší intenzitě. Na opačné straně působí výsledková sezóna, která zatím dodává velmi dobrá firemní čísla i výhledy. Z posledních známých jmen se podařilo konsensy překonat třeba Tesle. 

Dnes po americkém obchodování nás přitom čekají těžké váhy technologického sektoru - Apple, Alphabet, Microsoft - a řada dalších důležitých společností jako Visa nebo AMD. Z našeho pohledu zůstává klíčové, zda se investoři zaměří na dobrá čísla za 2Q, nebo spíše na výhled podstatného zpomalení v dalších kvartálech. Svou prognózu pro vývoj ekonomiky ve zbytku roku a roce příštím nově zhoršil například Goldman Sachs. 

V dnešním kalendáři dále najdeme objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelskou důvěru z USA. Ani jedno z čísel by nemělo mít zásadní dopad na tržní sentiment. Významnou událostí, která může zasahovat do dění, je však zasedání Fedu, jehož výsledky budeme znát ve středu večer. 

Výnosy dluhopisů na hlavních trzích, které včera stoupaly s postupně se lepšící náladou, jsou dnes opět tlačeny dolů. Na 10Y splatnosti je to v Německu o 2 a v USA o 3 bazické body pod včerejší úroveň. Podobně i eurodolar přerušil svůj růst a klesá na 1,1780. Na ropě i průmyslových kovech dnes většinou vidíme lehký pokles. Koruna slábne zpět nad 25,70 za euro.

Přehled kurzů nejdůležitějších měn dnes v 11:27 SEČ:
Střední Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CZK/EUR25.71200.194125.732225.6433
CZK/USD21.81850.372621.853021.7195
HUF/EUR361.59560.0634362.3340360.1900
PLN/EUR4.59220.87914.60054.5912
Asiekurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CNY/EUR7.6559-2.02997.67217.6381
JPY/EUR129.6680-0.4892130.1560129.5220
JPY/USD110.0425-0.2240110.2700109.9630
USA, Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
GBP/EUR0.85430.01050.85510.8531
CHF/EUR1.0805-0.04631.08181.0797
NOK/EUR10.45710.435110.488610.4037
SEK/EUR10.17570.552810.206610.1752
USD/EUR1.1784-0.18641.18121.1770
Ostatníkurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
AUD/USD1.35890.31251.36301.3534
CAD/USD1.25810.27941.25931.2555
* vůči závěru evropského obchodování z předchozího dne

Pozn. Aktuální kurzy měn najdete v sekci Měny&Sazby - Online - Měny

 

 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Znepokojivé signály z Wall Street: Jak rozhodnutí Fedu potopilo akcie a podpořilo růst dluhopisů?
    Co se dělo na Wall Street? Minulý čtvrtek to vypadalo, že se trh změnil v nervy drásající jízdu: investoři masivně vyprodávali akcie kvůli obavám z budoucí politiky Fedu. Tři "velcí" hráči na trhu v důsledku toho spadli o více než 1 %. To ale není vše: desetileté americké státní dluhopisy vyskočily na 16leté maximum, a to konkrétně po prohlášení předsedy Fedu Jeroma Powella o budoucí inflaci.
  • Zneužívá Google svého dominantního postavení na trhu?
    Google opět čelí kritice v souvislosti s omezováním přístupu uživatelských dat a podezření z nelegálního upřednostňování svých vlastních technologií online zobrazování reklamy. Tímto způsobem může jít tak o ilegální vytlačování konkurence.
  • Zničí Čína americký dolár?
    Prednedávnom prezident Trump otvoril Pandorinu skrinku, z ktorej začali vyliezať obavy o obchodné vojny medzi najväčšími ekonomikami sveta. Najprv to bolo Mexiko a Kanada, potom Nemecko a teraz Rusko, Irán či Čína. Aj keď sa situácia v posledných dňoch upokojila, americký prezident je stále rovnako nevyspytateľný, a ešte „nahnevanejší“ ako kedykoľvek predtým. A to hrozí problémami.
  • Zničí Nemecko Európu?
    Tentokrát nie však svojou agresivitou ale asertivitou. Snahou zabrániť vysokej inflácii, neefektívnosti a plytvaniu vládnymi zdrojmi. Nemecko v Európe presadzuje deflačný scenár, ktorý ju môže zničiť.
  • Zničí Trump svetový obchod?
    Vo štvrtok večer Trump ohlásil, že budúci týždeň USA zavedú clá na oceľ a hliník. Rozpútalo to okamžitú reakciu vo viacerých krajinách vrátane Európskej Únie. Juncker sľubuje zaviesť clá na motorky Harley Davidson či Bourbon. Aj keď tieto opatrenia nemusia byť zásadné, môžu znamenať začiatok väčších pohybov, z ktorých vyjde víťazne (prekvapujúco) Európa.
  • Zníženie daní v USA je ešte ďaleko
    V skorých ranných hodinách poskočili akcie a aj dolár v reakcii, že sa amerického Senátu podarilo schváliť rezolúciu o rozpočte, pomerom hlasov 51-49. Táto rezolúcia síce nie je záväzným dokumentom, dáva však signál, že sa republikáni dokážu dohodnúť aj v Senáte, v ktorom majú len tesnú väčšinu, a cez ktorý nedokázali viacnásobne pretlačiť zrušenie Obamacare.
  • Zníženie ratingu Japonska
    Agentúra Standard/Poor´s znížila rating Japonska na AA- výhľad stabilný. Komentár: Jen sa devízovom ...
  • Zníženie ratingu Nového Zélandu
    Komoditný princ NZD si pripisuje spolu s rastom komodít výrazné zisky v poslednom období, čoskor...
  • Zníženie ratingu USA nebude
    Podľa bývalého ekonomického š&ea...
  • Z nižší ceny lithia profituje Tesla i těžaři
    CENY: Cena lithia klesla ze svých maxim (viz graf), což vyvolává obavy ohledně poptávky po elektromobilech v Číně, která je jeho největším trhem, protože se znovu otevírá a dotace na elektromobily se snižují. Poklesy ceny lithia se dají očekávat a výrobci elektromobilů je vítají, ale pravděpodobně nevykolejí ani těžaře. Během středečního investorského dne společnosti Tesla by mohlo dojít k představení modelu 2 pro masový trh. Ten bude potřebovat více a levnějšího lithia, aby byl konkurenceschopný, a těžaři lithia jsou již nyní připraveni na bolestivé situace, protože mají nízké ocenění.
  • Znovu jedeme nahoru. Trhy oceňují snížení energetického rizika i dohodu v zámoří
    Včerejšek byl dost extrémní hlavně na trzích s energetickými komoditami. Jejich strmý růst se podařilo zlomit v podobn...
  • Znovunalezená důvěra v českou ekonomiku?
    „Po dvou měsících snižování důvěry v českou ekonomiku se v červenci situace zlepšila mírně k lepšímu, když se indikátor důvěry, sestavovaný Českým statistickým úřadem, meziměsíčně zvýšil o 1,1 bodu na hodnotu 91,4. Důvěra v českou ekonomiku se v červenci zvýšila u firem i spotřebitelů. U firem však šlo jen o velmi nepatrné zlepšení pohledu na budoucnost českého hospodářství – indikátor důvěry podnikatelů vzrostl pouze o 0,1 bodu na hodnotu 91,1. Tato opatrnost je více než na místě. I když firmy doufají v růst výroby, stále jsou svázané nedostatečnou poptávkou. Stačí se podívat na poslední známá čísla o průmyslové výrobě – v květnu ji k růstu pomohl tradičně jen sektor automobilové výroby, zatímco v ostatních odvětvích produkce meziročně klesala. Navíc hodnota nových zakázek meziročně klesla o 4,4 %, což je nejvíce od léta 2020,“ uvedl partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.
  • Znovu obrat k horšímu. Unesou vlády takový objem stimulů?
    Včera jsme si užili ten lepší den, kdy tržní náladu držel výš příslib záplavy peněz ze státních pokladen i tiskáren centrálních bank. Dnes se ale vracíme ke strachu a akcie obrátily znovu dolů.
  • Znovuotevření čínské ekonomiky podpoří globální ekonomiku a ztíží boj s inflací
    „Renesance čínské ekonomiky s sebou přinese kromě stimulačního efektu globální ekonomiky také tlak na růst cen, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Z nuly na sto. Měl by mimořádný růst ceny ropy znepokojovat investory?
    Krize spojená s pandemií covid-19 způsobila, že se loni v dubnu cena ropy krátce propadla k nulovým, dokonce i záporným hodnotám. Panika, lockdowny a absolutně plné zásobníky způsobily, že v jednu chvíli byla ropa drahá i zadarmo. Následovalo rychlé zotavení a za posledních dvanáct měsíců se cena černého zlata zdvojnásobila. Mimochodem, to se stalo v posledních 80 letech jen pětkrát. Měl by investory současný růst ropy znepokojovat?
  • Zohlední Fed v prognóze stále vysokou inflaci a posun potenciálu?
    Tak trochu ve stínu včerejšího historického rozhodnutí Bank of Japan ukončí dnes večer své zasedání Fed. Americká centrální banka sice nebude měnit nastavení měnové politiky, ale i tak se trhy mohou dočkat informací, které zvýší volatilitu. A to možná více, než tomu bylo po rozhodnutí Bank of Japan včera ráno. Alfou a omegou výstupů z večerního zasedání Fed by měla být nová (konsensuální) kvartální prognóza. V rámci ní bude v první řadě ostře sledovaná odhadovaná trajektorie úrokových sazeb.
  • Zóna obchodníka: čo vám možno ušlo v novembri 2015
    Najdôležitejšou udalosťou mesiaca november (aspoň čo sa týka trhových pohybov) bolo zasadnutie BoE, ktoré sa konalo začiatkom novembra. 5.11. bola z neho zverejnená zápisnica a tiež novembrový inflačný report. BoE prekvapivo znížila...
  • Zóna obchodníka: čo vám možno ušlo v októbri 2015
    Najdôležitejšou udalosťou mesiaca október bolo zasadnutie ECB a Fedu, ktoré sa konali v priebehu piatich obchodných dní a postarali sa o pokles EURUSD v rozsahu viac ako 400 pipov. ECB naznačila, že v decembri by mohla prehodnotiť svoj postoj k stimulom a možno ich aj rozšíriť. Fed naopak opäť otvoril otázku zvyšovania sadzieb, tiež v decembri. Tlačovú konferenciu ECB, počas ktorej sa udial prvý pokles EURUSD sme sledovali naživo. Podobne naživo sme sledovali aj zverejnenie aktualizácie pohľadu na menovú politiku zo strany Fedu.
  • Zóna obchodníka: čo vám možno ušlo v septembri 2015
    Najdôležitejšou udalosťou na trhu bolo vyjadrenie obáv Fedu o americkú ekonomiku a následné odloženie sadzieb. Fed vyjadril tiež...
  • Zóna obchodníka končí
    Bolo to 10. augusta 2003. V tento deň sme zverejnili prvú fundamentálnu analýzu o dianí na finančnom trhu v prostredí, ktoré sa krátko na to začalo prezývať Zónou obchodníka. Nebol to premyslený zámer. Iba odhodlanie. Cesta Zóny obchodníka sa však stala poznaním.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster