Pátek 18. červen 2021 20:36
reklama
Purple Trading Trading Room
reklama
Admiral Markets new demo
reklama
Dukascopy

Poptávka po mincích a zlatých cihličkách roste již třetí čtvrtletí po sobě

06.05.2021 11:15  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V prvním čtvrtletí roku 2021 dosáhla poptávka po zlatě celkového objemu 815,7 tun a celkový objem se tedy snížil meziročně o 23 %, uvádí Světová rada pro zlato (World Gold Council) ve svém reportu za první čtvrtletí tohoto roku. Došlo k posílení investiční poptávky po mincích a slitcích, ale k odlivu ETF fondů zajištěných zlatem. Nákup šperků se pomalu zotavuje spolu s oživováním ekonomik po lockdownech, i když se stále pohybuje na nízkých číslech. Zlaté rezervy centrálních bank vzrostly v tomto období o 95,5 tun. Celková nabídka zlata v prvním čtvrtletí meziročně poklesla o 4 %, převáženě kvůli menšímu objemu recyklace.

„Meziročně je cena zlata za první čtvrtletí o 13 % vyšší, ale nedosahuje již takových rekordních hodnot jako v roce 2020. Zákazníci tuto nižší cenu vnímají pozitivně a zlato tedy nakupují, spotřebitelský zájem se vrací také díky zlepšující se ekonomické situaci. Třináctiprocentní meziroční zhodnocení je ale i tak stále velmi atraktivní, tudíž souběžně s nákupy probíhá i realizace zisků z předkoronavirových investic,“ uvádí Jan Rožek, obchodní ředitel společnosti Zlaťáky.

Poptávka po zlatě dle odvětví


Zdroj: World Gold Council

Šperky

Poptávka po špercích je v prvních třech měsících meziročně vyšší dokonce o 52 %, protože srovnáváme s velmi slabým obdobím loňského roku. Stále však zůstává utlumena a nachází se pod pětiletým kvartálním průměrem. Hlavními motory oživení této poptávky jsou Čína a Indie. „Poptávka především v Asii byla v prvním až třetím čtvrtletí roku 2020 kvůli pandemii téměř zdecimována, na sklonku loňského roku se ale začala postupně obnovovat, aby za první kvartál letošního roku dosáhla nejvyšší čtvrtletní hodnoty od konce roku 2015. Meziročně vzrostla o 212 %,“ komentuje za Zlaťáky Jan Rožek a na vysvětlenou dodává: „protože však na začátku roku 2020 byla především Čína už těžce zasažena pandemií, nejde o zcela srovnatelná čtvrtletí. Oproti stejnému období roku 2019 se jedná o v oboru nezanedbatelný 4% nárůst.“

Mezi hlavní faktory tohoto růstu patří zlepšení ekonomické situace, nižší cena zlata, ale také tradiční nákupní tahouni jako oslavy čínského Nového roku, svatého Valentýna a Mezinárodního dne žen.

Poptávka po špercích v USA meziročně vzrostla o 6 % a stala se v prvním kvartále tohoto roku nejvyšší od r. 2009. Nálada spotřebitelů byla jednak posílena úspěšnou vakcinací, ale značný podíl na růstu poptávky měla i finanční injekce od federální vlády pro všechny domácnosti. Na větším zájmu o nákup šperků se také projevila chybějící možnost utratit finanční prostředky za cestování nebo zábavu.

Investice do slitků a mincí

V tomto období jsme svědky již třetího čtvrtletí v řadě, kdy rostly investice do slitků a mincí. V prvním čtvrtletí vzrostly meziročně investice o 36 % a jsou nejvyšší od konce roku 2016. „Hlavní hybatelem této poptávky jsou inflační tlaky, které jsou způsobené vládními programy na podporu pandemií zasažených ekonomik, a stále trvající strach z dlouhodobého dopadu pandemie,“ uvádí Jan Rožek ze společnosti Zlaťáky. V Číně dochází k výraznému růstu investičního apetitu, a to hlavně díky nižší ceně zlata ve srovnání s rekordním rokem 2020.

Investiční poptávka po mincích a slitcích, nejvyšší od konce roku 2016


Zdroj: World Gold Council

Objem investic do zlatých cihliček a mincí byl v Evropě v tomto období obrovský, a to o 35 % vyšší než čtvrtletní průměr za posledních 5 let. Ve srovnání s loňským rokem je však na nižší hodnotě, protože porovnáváme v Evropě ještě s předcovidovým obdobím.

Velký odliv však zaznamenaly ETF fondy zajištěné zlatem, které v prvním čtvrtletí klesly o 177,9 tun.

Centrální banky

Čisté nákupy zlata centrálními bankami


Zdroj: World Gold Council

Centrální banky začaly v prvním čtvrtletí s čistými nákupy zlata, nakoupily 95 tun zlata, což bylo o 23 % méně než ve stejném období roku 2020, ale o 20 % více než v předchozím kvartále. Maďarská centrální banka byla v tomto období největším nákupčím zlatých rezerv, nakoupila celkem 65 tun, a zdvojnásobila tak své zlaté rezervy, banka to odůvodnila koronavirovou pandemií a strategickou rolí zlata jako bezpečného uložení finančních prostředků proti obavám z inflace. Maďarsko není v této aktivitě jediné, záměr zvětšit zlaté rezervy oznámily centrální banky Polska a Japonska.

Naopak čistými prodejci jsou Turecko, Filipíny a Rusko.

Technologický sektor

Průmyslová poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 11 %. Největší podíl na tom nese elektronický průmysl, který zaznamenal v tomto období růst 13 %. V nárůstu se odráží ochota lidí více utrácet našetřené peníze. Zlato se využívá v automobilovém průmyslu k výrobě čipů, v LED technologiích, najdeme jej také v noteboocích, tabletech a televizorech nebo 3D senzorech v mobilních zařízeních. Objevuje se také nová technologie mini LED, kde se využívá méně zlata, proto do budoucna hrozí, že průmyslová poptávka po zlatě se bude snižovat. Zlato je také důležitým komponentem v 5G technologiích.

Novinkou je, že zlaté nano částice jsou používány v covid testech, jeho množství je sice mizivé, ale jedná se o zásadní složku testu. Celosvětová poptávka po testech rapidně roste a v blízké budoucnosti se bude patrně dále zvyšovat s tím, jak je vlády nabízejí plošně zdarma a objednávají ve velkém.

Nabídka zlata a jeho produkce

Celková nabídka zlata v prvním kvartále klesla o 4 % a to navzdory zvýšení těžby zlata. Svůj podíl na tom má menší objem recyklace. To dokazuje, jakou úlohu v celkové produkci zlata recyklace má.

Meziročně vzrostla těžba zlata o 4 %, největší podíl na tom mají větší objemy těžby v severoamerických dolech (Kanada - nárůst o 21 %, USA - o 13 %) a v Indonésii (nárůst o 29 %) a Mongolsku (o 170 %). V Číně došlo k mírnému meziročnímu poklesu o 2 %.

Produkce zlata


Zdroj: World Gold Council

Recyklované zlato

Množství recyklovaného zlata meziročně v prvním čtvrtletí tohoto roku kleslo o 8 %. „Cena zlata zatím v roce 2021 neatakovala žádná maxima, a proto se také snížil objem recyklace zlata. Čím vyšší cena zlata, tím více lidé prodávají staré šperky a vede to ke zvýšenému objemu recyklace,“ uzavírá Jan Rožek.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím recyklace klesla dokonce o 17 %.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Po prvním Powellově veřejném projevu převažuje jestřábí nálada
  Jerome Powell, který od počátku února zastává funkci nového šéfa americké centrální banky, má za sebou první veřejný p...
 • Po prvním roce se akcie UDI CEE zhodnotily o více než 11 %
  Od počátku vstupu akcií UDI CEE a.s. na pražskou burzu 2. října 2018 jsou cenné papíry developera nejobchodovanějšími na trhu Start. Podíl UDI na obchodech tohoto trhu činil 67 %. Za rok na trhu se akcie zhodnotily z nabídkové ceny IPO 426 korun na akcii na 474 korun v září 2019. Hodnota akcií tak vzrostla o 11,3 %.
 • Po předchozích růstech dnes většina trhů mírně koriguje
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování mírnou korekcí po včerejším silném úvodu kvartálu. Index Dow Jones oslabuje o 0,3 %, S&P 500 ztrácí 0,1 % a technologický Nasdaq se pohybuje na úrovni včerejších zavíracích cen. V rámci širšího indexu S&P 500 nejvíce klesají ceny akcií výrobců nezbytného zboží, a to o 0,5 %. Na opačné straně nejlépe do dnešního dne vstoupili zpracovatelé komodit (+0,3 %). Evropské trhy dnes výjimečně nejdou ruku v ruce s těmi americkými, a mírně rostou. Hlavní index Stoxx 600 je aktuálně silnější o 0,4 %. Daří se všem sektorům s tím, že nejvíce rostou akcie finančních institucí (+1,2 %).
 • Poptávka investorů se otáčí směrem k delším dluhopisům
  V dnešní aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí testovalo zájem investorů o delší splatnosti. Doposavad drtivě převládala poptávka po kratších státních dluhopisech. Nicméně v důsledku toho v posledních týdnech vzrostla jejich cena na trhu a tím naopak potenciální atraktivita delšího konce křivky. To se odrazilo i na vysoké poptávce investorů v dnešní aukci. I tak ale byl největší zájem opět po nejkratším dluhopisu z nabízených se splatností osm let. Zároveň se ministerstvo po delší době vrátilo k naplňování předem nastaveného plánu objemu emitovaných dluhopisů. Dnes tak prodalo „pouze“ 13,2 mld. Kč státních dluhopisů, zatímco investoři poptávali celkem až 59,3 mld. Kč. Ukazuje se tak, že předchozí rekordní aukce již dostatečně zajistily finanční prostředky na financování plánovaného deficitu státního rozpočtu pro letošní rok.
 • Poptávka po akciích opět při síle, Amerika vystartovala vzhůru
  Obchodování na hlavních akciových trzích se dál nese v duchu velkého optimismu. Pomohly zprávy o vakcíně J&J, naděje na rychlé schválení amerického fiskálního balíku i v Senátu, ale podle nás byly motivací také relativně nižší ceny z minulého týdne. Americké indexy se vydaly vzhůru ještě rychleji než ty evropské. S&P 500 stoupá o 2,2 pct, Nasdaq o 2,3 pct, Stoxx Europe 600 si nyní připisuje 1,8 procenta. Praha za západními trhy zaostává při růstu PX o 0,8 pct. Brzdila ji Moneta a ČEZ.
 • Poptávka po amerických bondech je stále robustní, neuškodil ji ani konec amerického QE
  Za týden tomu bude přesně rok od doby, kdy americká centrální banka přestala s nákupy dluhopisů v rámci programu kvant...
 • Poptávka po bezpečí převládá i odpoledne, ale tlak na akcie i euro se zmenšil
  Ani odpoledne se hlavní trhy nedokázaly zbavit důsledků negativního startu, ačkoli přece jen najdeme známky zlepšení. Nový týden začal pod negativním dojmem z předčasného konce americko-čínských rozhovorů a jako nepříznivý faktor se přidaly nečekaně slabé PMI z eurozóny. Zprávy z průběhu dne už byly nevýrazné a nedokázaly sentiment napravit. To samé platí i pro komentáře z Fedu, přestože prezident jeho newyorské pobočky Dudley hovořil o uklidnění peněžního trhu.
 • Poptávka po českých bondech opadla
  Česko zažilo jeden z největších výprodejů státních dluhopisů za poslední rok. Domácích bondů se vzdali především zahraniční spekulanti, kteří přehodnotili výhodnost sázek na budoucí posílení koruny. Vládní bondy totiž přespolním hráčům posloužily jako čekárna na uvolnění kurzu koruny a její následné posílení. Část trhu prý nad vidinou silné koruny zlomila hůl. Spekulanti sázející na posílení koruny po ukončení intervenčního režimu zjistiti, že koruna nebude letošním investičním ternem a ze svých pozic couvají.
 • Poptávka po evropském dluhu roste, dnes pracovní statistiky z USA
  Poptávka po evropském dluhu roste, dnes pracovní statistiky z USA...
 • Poptávka po kryptoměnách zvyšuje výsledky společnosti PayPal
  Pokračujeme v sezóně firemních výsledků jak ve Spojených státech, tak v Evropě, kde najdeme zajímavé výsledky, přičemž oba břehy Atlantského oceánu ukazují zlepšení ekonomiky po krizích způsobených Covid-19, a to prostřednictvím obecně pozitivních obchodních výsledků .
 • Poptávka po oceli v EU klesla v prvním čtvrtletí o 12 %
  Spotřeba oceli v Evropské unii se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 12 %, protože pandemie COVID-19 zhoršila již tak nepříznivé vyhlídky, o čemž informovala průmyslová skupina Eurofer. Koronavirová krize se pravděpodobně projeví více ve druhém čtvrtletí, protože opatření související s uzavřením jednotlivých ekonomik začaly až v posledním měsíci čtvrtletí.
 • Poptávka po riziku odpoledne převážila. Investoři více míří do akcií
  Úvod dnešního dne byl opatrně pozitivní při nadějích, že Fed zítra přijde s pozitivními zprávami. Postupně na trzích jasně převládla poptávka po riziku a akcie si připisují slušné zisky i na úkor dluhopisů, jejichž výnosy začaly stoupat. Z hlavních indexů je na tom nyní nejlépe německý DAX přidávající cca 1,2 procenta. Evropa obecně nechává Ameriku trochu za sebou. Výnosy německých či amerických dluhopisů jsou mírně nad včerejšími hodnotami, i když z nejvyšších dnešních hodnot částečně slevily. Trochu větší tlak registruje periferie eurozóny.
 • Poptávka po státních dluhopisech po průměrném březnu opět vzrostla
  Ministerstvo financí v dnešní aukci prodalo státní dluhopisy v objemu 21,0 mld. Kč, zatímco poptávka byla trojnásobně větší. Po spíše průměrných březnových aukcích, tak poptávka investorů opět vzrostla. Největší zájem byl podle očekávání o státní dluhopis se splatností deset let, který se prodával s průměrným výnosem 1,89 %. Ten je letos nejčastěji emitovaným dluhopisem v portfoliu Ministerstva financí a vzhledem k velkému zájmu a dosažení emisního limitu byla tato aukce pravděpodobně jeho poslední, což mohlo podpořit výrazně vyšší poptávku ve srovnání s ostatními dnes nabízenými dluhopisy.
 • Poptávka po státních dluhopisech přetrvává i přes diskuzi o daňových změnách
  Ministerstvo financí v dnešní aukci státních dluhopisů získalo 9 mld. Kč, zatímco investoři poptávali více než dvojnásobek. Poptávka tak zůstává silná a nic na tom nezměnila ani současná diskuze o daňových změnách a výhled vyšších deficitů státního rozpočtu v následujících letech. Již tradičně byl největší zájem o dluhopis s nejkratší splatností, tj. sedm let. Solidní poptávku zaznamenal ale i nejdelší dnes nabízený dluhopis se splatností dvacet let, který Ministerstvo financí nabízelo letos již v deváté aukci. Přetrvávající dobré podmínky na finančních trzích i dostatek finančních prostředků dovoluje ministerstvu soustředit se na státní dluhopisy s delší splatností a rozložit tak jejich budoucí splátky v čase.
 • Poptávka raketově roste. Realitkám chybějí nemovitosti a o slevách se nevyjednává
  Že po vynucené covidové pauze trh rezidenčních nemovitostí oživí, se čekalo. Zájem však předčil odhady a dobré nabídky se v nabídce ohřejí často jen na několik hodin. Poměrně časté jsou čekací listiny lidí ochotných dát vyšší cenu, než vlastník žádá – aby měli jistotu, že právě oni se stanou novými vlastníky. A zdaleka nejde jen o pražský fenomén. Podobně jsou na tom i další větší města. Hlavním impulsem k nákupům je strach z rostoucí inflace.
 • Poptávku u komodit změní i elektroauta
  Očekávaný nárůst poptávky po lithiu, mědi, kobaltu, manganu i grafitu a naopak propad zájmu o olovo a platinu se očekává ve velké míře. Zmíněné suroviny olovo a platina totiž nacházejí uplatnění v akumulátorech a katalyzátorech nynějších vozů. Automobilový průmysl v současné době prochází revolucí. Tradiční vozy spalující benzin a naftu jsou čím dál více nahrazovány hybridy a elektromobily. Francie a Velká Británie podporují tyto změny ve velkém. Plánují od roku 2040 zakázat úplně prodej vozů poháněných jen benzinem či naftou. Změna celkové struktury poptávky po autech se ve velkém také projeví na trhu s komoditami.
 • Populistické plány fiskálních stimulů v Itálii znejišťují investory
  Nový italský premiér Giuseppe Conte ve svém prvním projevu potvrdil populistickou rétoriku nové vlády. Ta se chce zaměřit na tradiční populistická řešení, mezi která patří například zvýšení příjmů občanů, snížení daňového zatížení a ukončení masové migrace. Conte také vyzval k silnější a spravedlivější Evropě, což je dle jeho názoru jediný způsob, jak zamezit rozpadu tohoto hospodářského celku. Před podobným scénářem před týdnem varoval i významný finančník George Soros.
 • Populistický supercyklus a jeho následky
  Neradi miešame politiku do ekonomiky. Avšak niekedy sa jej nevyhneme. Za posledné roky sme videli mnoho politických udalostí, no tie nakoniec mali iba krátkodobý efekt na finančné trhy. Zdá sa však, že ich vplyv graduje. A minulý týždeň naznačil, že to môže byť iba začiatok.
 • Po půl roce vzrostly ceny průmyslových výrobců
  „Ceny stavebních prací se zvyšují, protože zahraniční dělníci odjeli kvůli pandemii koronaviru do zemí svého původu. Na pracovním trhu v České republice je nedostatek lidí, kteří jsou ochotni pracovat ve stavebnictví. Jedná se o nepříjemnou a fyzicky náročnou práci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Poradca americkej komisie pre cenné papriere si myslí, že príde kryptomenová jar
  Hlavné kryptomeny zaznamenali v piatok a v sobotu nárast. V nedeľu však hlavné kryptomeny zaznamenali pokles. Okrem toho zaznamenali mierny pokles aj počas dnešného obchodovania. Podľa CoinMarketCap, kapitalizácia krypto trhu predstavuje viac ako 139 miliárd dolárov. Bitcoin predstavuje 50,8% hodnoty celého trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Saxo Bank
OctaFX
CMS Forex
reklama
Dukascopy