Pondělí 19. duben 2021 17:55
reklama
Purple Trading srovnani platformy 2
reklama
Purple Trading psychologie webinar 2
reklama
Dukascopy

Index Exportu – vysoká očekávání po kostrbatém začátku roku

08.04.2021 13:55  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Český export byl v posledním čtvrtletí minulého roku spolu s průmyslem tahounem ekonomiky. Od září docházelo postupně k navyšování meziroční dynamiky vývozů, jež vyvrcholilo v prosinci růstem téměř o 18 % (národní metodika). Nicméně na začátku letošního roku se dostavilo citelné ochlazení, kdy export v porovnání s lednem 2020 oslabil o 0,6 %. Je ovšem třeba přihlédnout k nevýhodě v podobě počtu pracovních dnů, kterých měl letošní leden o dva méně. „Navíc byl leden prvním měsícem post-brexitových vztahů, což se negativně projevilo na zahraničním obchodu se Spojeným královstvím“, sděluje David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank.

Dle aktuálního výpočtu indexu exportu lze s utlumeným vývojem exportu počítat i v únoru, citelnější oživení by se mělo dostavit především v dubnu a květnu. „Za zhoršením výkonu exportu v porovnání se 4.Q 2020 lze hledat mírné oslabení zahraniční poptávky a sílící komplikace v dodavatelsko-odběratelských řetězcích,“ uvádí Vagenknecht. V lednu došlo poprvé od srpna 2020 k meziročnímu poklesu nových objednávek v německém zpracovatelském sektoru, což se projevilo v přerušení trendu meziročního růstu českého vývozu do Německa. Z pohledu průmyslově orientované české ekonomiky je pro export citelnou brzdou prodlužování dodacích lhůt výrobních materiálů a v horším případě jejich nedostatek. To komplikuje výrobu v řadě podniků, zejména v automobilovém průmyslu, kde nedostatek čipů a polovodičů v některých případech částečně omezuje výrobu. „Nadále však platí, že se průmysl spolu s exportem, v porovnání s první vlnou pandemie, přímým dopadům uzavírek vyhýbá. Z toho důvodu už jen díky velmi nízké srovnávací základně můžeme v nejbližších měsících očekávat meziroční růst vývozů. Nicméně s přetrvávajícími nepřímými dopady zůstávají rizika predikce Indexu Exportu vychýlena směrem dolů,“ uzavírá Vagenknecht.

Průmysl, potažmo exportéry, netrápí pouze nedostatek komponent a kvalifikovaných pracovníků, ale i nejasná predikce vlády v rozvolňování postcovidových opatření. Problémem zůstává nedostatečná kapacita a zdražování kontejnerové dopravy, ale také raketový růst cen komodit, kde např. cena mědi za rok vzrostla o více než 80 %. „To se musí propsat do cen výrobků, vzroste tlak na růst inflace a vše povede k nekonečným cenovým jednáním v dodavatelském řetězci. Pokud by ČNB začala krotit inflaci, došlo by k posílení koruny, a to by významně poškodilo exportéry,“ konstatuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

V druhé polovině jarních měsíců je očekáván meziroční růst exportu, ale jak již bylo řečeno, srovnávací základna je velmi nízko. Skutečný růst je však třeba počítat ve chvíli, až se export dostane nad předcovidová čísla, a to zřejmě nebude dříve než v roce 2023. „Významnou roli v těchto statistikách však může sehrát i přechod na elektromobilitu, což může velmi negativně ovlivnit jak vývoz automobilů, tak i komponent k nim,“ dodává Otto Daněk.


Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 1. 4. 2021.
Pozn.: Údaje do ledna 2021 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ, od února 2021 prognóza IE.Šetření mezi českými vývozci

Pravidelně jednou za tři měsíce provádí Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací exportérů šetření mezi českými vývozci. V rámci šetření vývozci odpovídají na dvě otázky: „Jak hodnotíte současnou úroveň exportu Vaší společnosti ve srovnání s obdobím před 3 měsíci?“ a „Jaký očekáváte vývoj exportu Vaší společnosti za následující 3 měsíce ve srovnání s dneškem?“ Respondenti pokaždé vybírají ze škály 0-100.

Čeští exportéři vstoupili do nového roku opět pod tíhou proti pandemických opatření. Optimistické hodnocení současné úrovně exportu z konce loňského roku se nemohlo zákonitě udržet na stejně vysoké úrovni a sklouzlo k mírně nadprůměrným hodnotám. Na druhou stranu se ale nenaplnily pesimistické vyhlídky na začátek letošního roku, které ještě na konci loňského roku panovaly mezi exportéry.


Jak hodnotíte současnou úroveň exportu?Povzbuzující zprávou jsou výrazně lepší vyhlídky do budoucna. Očekávání ohledně vývoje v následujících třech měsících se vyšplhala na nejvyšší průměrnou hodnotu od druhého čtvrtletí 2016. Zda se tato velmi vysoká očekávání naplní, bude záviset na postupu v očkování nejen v České republice, ale i v zahraničí. Dalším důležitým faktorem bude doba přetrvávání nedostatku výrobního materiálu a dalších komplikací v dodavatelských řetězcích,“ komentuje David Vagenknecht.


Jaký očekáváte vývoj exportu za tři měsíce?


Zdroj: Šetření mezi exportéry v termínu 17. – 28. 3. 2021. Raiffeisenbank a.s. a Asociace exportérů.COVID-Anketa mezi českými vývozci

Vzhledem k pokračující nepříznivé pandemické situaci a utahování proti pandemických opatření nejen v tuzemsku, ale i v mnoha zemích Evropy jsme opět ke standardnímu šetření připojili otázky tentokrát týkající se logistické situace, uzavření hranic s Německem, procesu očkování či státní pomoci.

Aktuální problémy v dodavatelských řetězcích vedly k citelnému nárůstu cen dopravy. Více jak polovina dotázaných uvedla, že tento vývoj vedl ke zvýšení jejich celkových nákladů, leckde i velmi značně (u 29 % respondentů).  Pouze 21 % uvedlo, že se jich cenové tlaky nedotkly, jelikož si dopravu zajištují sami anebo mají ceny přepravy dopředu nasmlouvané. Dále více než polovina dotázaných exportérů uvedla, že jejich aktivita byla negativně zasažena uzavřením hranic s Německem. Nicméně v drtivé většině došlo jen k drobným komplikacím.


Finanční zasažení zvýšením cen dopravy (primárně kontejnerové)
Ovlivnění podnikání uzavřením hranic s NěmeckemV otázce procesu očkování označili respondenti možnost přednostního zajištění očkování pro své zaměstnance jako lákavé. Kromě již zmíněných negativních nepřímých dopadů souvisejících s uzavírkami a pandemií jako takovou (problémy v logistice, uzavření hranic) lze přičíst další komplikace v podobě chybějících zaměstnanců, kteří jsou na nemocenské či izolovaní v karanténě. S tímto problémem by ještě lépe než pravidelné testování na COVID-19 pomohla možnost přednostně zajistit očkování zaměstnanců firem,“ dodává Vagenknecht.

Využití možnosti přednostně zajistit očkování vakcínami proti COVID-19 pro zaměstnance
Respondenti současně hodnotí podporu státu jako velké zklamání – pouhých 17 % ji vnímá jako dostačující. Ani zavedení přechodně zvýšené nemocenské nevidí exportéři pozitivně. Většina z nich se domnívá, že zvýšení nemocenské nepovede k omezení šíření nákazy, naopak se kvůli až přílišné štědrosti obávají, že bude docházet k jejímu zneužívání.

INDEX EXPORTU
2021/Q1

Dostatečnost logistické, informační a finanční podpory státu k povinnému testování

Ano

17 %

Ne

83 %

INDEX EXPORTU
2021/Q1

Zavedení přechodně zvýšené nemocenské

pomůže omezit šíření nákazy

bude masivně zneužíváno

je nastaveno příliš štědře

určitě ano

0 %

12 %

36 %

spíše ano

21 %

60 %

50 %

spíše ne

57 %

29 %

12 %

určitě ne

21 %

0 %

2 %

Ano

21 %

71 %

86 %

Ne

79 %

29 %

14 %


Zdroj: Šetření mezi exportéry v termínu 17. – 28. 3. 2021. Raiffeisenbank a.s. a Asociace exportérů


 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Index Exportu – export překonává očekávání, překvapí i letos?
  Index Exportu předpovídal na závěr roku 2020 oživení. Přesto a navzdory další vlně zpřísnění protikoronavirových opatření, výkonnost českého exportu porazila i tato optimistická očekávání. „Odvrácení neřízeného brexitu na poslední chvíli, změny v americké administrativě a nečekaně solidní poptávka především z Německa, nabízí velkou šanci českému exportu výrazně překonat loňské úrovně z počátku propuknutí pandemie COVID-19“, domnívá se Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeseinbank. „Podobně jako v Německu, tak i v Česku, navzdory stále platným restriktivním opatřením, export ožívá mimochodem i zásluhou reexportu přes Německo do Číny a USA, kde němečtí exportéři registrují nejsilnější poptávku. Podle výpočtu Indexu Exportu má alespoň teoretickou šanci překonat tempa růstu za posledních sedm let. Tempům z počátku kurzového závazku se však nevyrovná a bude ještě nějaký čas trvat, než hodnoty českého exportu pokoří staré historické rekordy,“ doplňuje Horská.
 • Index Exportu chladí přehnaná očekávání
  Zmírnění tenzí v obchodních vztazích mezi Spojenými Státy a Čínou, tiché odložení sankčních cel na dovoz evropských aut a náhradních dílů do Spojených Států či naděje na spořádaný odchod Velké Británie z Evropské unie zvrátil doposud klesající sentiment na klíčových trzích našich obchodních partnerů včetně nejzasaženějšího Německa.
 • Index Exportu – chybí dobré zprávy
  Ačkoliv výkon českého exportu na konci roku 2019 přinesl nečekané zklamání, celoroční hodnota vyvezeného zboží z Česka na zahraniční trhy dosáhla očekávaného historického rekordu ve výši 3,68 biliónů korun. Podle odhadu Indexu Exportu výkonnost českého exportu pro prvních pět měsíců tohoto roku zůstane slabá, v některých měsících může hodnota vývozu klesnout i pod loňskou úroveň.
 • Index Exportu – na vlnách koronaviru
  Český export prochází zatěžkávací zkouškou. V letních měsících „vydýchával“ krutý jarní úder koranaviru. „Z více jak třetinových propadů se mu během krátké doby podařilo přiblížit k loňským letním hodnotám exportu. Přesto za sedm měsíců letošního roku český export ztratil 257 miliard korun (národní metodika). Vyhlídky vzhledem k intenzitě šíření nákazy ale nejsou růžové,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
 • Index Exportu – opatrný přelom roku
  Srpen s sebou přinesl ochlazení ekonomického oživení. Zádrhelům se nevyhnul ani český export, který prohloubil dosavadní ztráty. „Za osm měsíců letošního roku český export ztratil 268 miliard korun (národní metodika). Hodnota Indexu Exportu zůstává i pro následující měsíce (září – listopad) záporná. Mírně do kladných hodnot by se měla dostat až v prosinci a lednu,“ upozorňuje David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank. Celoroční ztráty exportu budou dle aktuálního výpočtu činit minimálně 299 miliard korun.
 • Index Exportu – propad exportu, ale jak hluboký?
  Pandemie COVID-19 zmrazila světovou ekonomiku, pohyb zboží a osob, odběratelsko-dodavatelské řetězce i zahraniční obchod. „První údaje zohledňující nástup pandemie hovoří jasně: čelíme bezprecedentnímu šoku. Doposud zveřejněné předstihové ukazatele hovoří o propadu na minima v celé dlouhé historii toho či onoho ukazatele. A dle dosavadního vývoje pandemie lze usuzovat, že nejsme ještě na úplném dně,“ domnívá se Helena Horská, hlavní ekonomika Raiffeisenbank. Index Exportu, který vychází z předstihových ukazatelů, jen obtížně zachycuje rozsah takového šoku. Je zcela racionální očekávat, že pokles exportu v nejbližších měsících bude o dost prudší, než naznačuje výpočet Indexu Exportu (o zhruba 10 % meziročně).
 • Index Exportu – prvotní šok za námi, křehké oživení před námi
  Český export se postupně vzpamatovává z uštědřeného šoku. Po kolosálním propadu v dubnu o více než třetinu a v květnu o necelou třetinu, Index Exportu předpovídá českému exportu v následujících pěti měsících pozvolné oživení.
 • Index Exportu – růst navzdory potížím v dodavatelských řetězcích
  Český export si v posledním čtvrtletí minulého roku vedl nad očekáváními. V prosinci vzrostl meziročně o necelých 18 % (národní metodika), tedy nejrychlejším tempem od července 2014. Hlavní podíl na výsledku měla motorová vozidla, jejichž vývoz byl meziročně vyšší o 20,4 miliard Kč. I přesto se ale obrovské ztráty z jarních měsíců nepodařilo zcela dohnat. Za celý loňský rok export ztratil 166 miliard Kč, přičemž za prvních osm měsíců ztráta ještě činila 268 miliard Kč.
 • Index Exportu – rychlý nebo pomalý restart exportu?
  Stačily pouhé dva týdny celonárodní karantény a výkonnost českého exportu se v březnu propadla nejprudším tempem od července 2009. A to byl pouhý začátek. „Dle odhadu Indexu Exportu, který jsme podrobili dvojnásobnému šoku ve srovnání s tím březnovým, byl český export v dubnu postižen dvouciferným propadem v rozsahu více než jedné čtvrtiny (o 25-30 % v porovnání s loňským dubnem). Ten vrátil dubnovou hodnotu exportu o sedm let zpátky na úroveň z roku 2013,“ komentuje situaci Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank a dodává, že: „ještě hůře se odhaduje další vývoj exportu a jeho případný restart. Předstihové ukazatele u nás i v Německu se sice už odráží od historických minim, ale dodavatelsko-odběratelské řetězce se znovu spojují a rekonstruují. V mnohých provozech stále chybí zaměstnanci a spotřeba domácností ožívá zatím jen opatrně. Na přesnější vyhlídky našeho exportu si budeme muset ještě počkat.“
 • Index Exportu – vyexportujeme se z koronavirového šoku?
  Druhá vlna šíření COVID-19 opět krutě zasáhla českou ekonomiku, a to především služby. Než se šíření viru vymklo kontrole, česká ekonomika se na čele s exportem svižně odrážela ode dna.
 • Index Exportu – začátek roku 2020 oživení nepřinese
  Podle odhadu Indexu Exportu ani nižší výkonnost českého exportu v závěru roku 2019 neohrozí dosažení nové historické mety - roční hodnota českého národního exportu zboží překoná hranici 3,7 biliónů korun.
 • Index Exportu – z propasti do mělčiny
  Konec celonárodní karantény a rozvolnění přísných pravidel pro pohyb osob přes hranice státu ulevil českému exportu. „Tomu se díky sobě vlastní houževnatosti po květnovém dvouciferném propadu na úrovně z roku 2013 podařilo vrátit zpět, alespoň na úrovně z roku 2016. Celonárodní karanténa a boj proti COVID-19 se nejcitelněji projevila právě na exportu, který si za nejkritičtější tři měsíce odepsal meziročně 26 procent, tj. 254 miliard korun,“ vyčísluje dopad koronavirové krize na vývoz Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
 • Index Fedu NY: Vzchopí se po říjnovém propadu?
  Index má dle trhu mírně posílit a tím i slabší růst ek. aktivity dle průmyslových firem regionu ze září. Index v říjnu propadl na půlroční minimum z maximálních...
 • Index Fedu Philadelphia stále v pásmu slabosti?
  Trh čeká po třech poklesech v řadě vzestup růstu ek. aktivity z února, ten by ale měl zůstat malý. Málo v únoru rostly i nové objednávky...
 • Index finančného napätia atakuje historické minimá. Po ich dosiahnutí zvykla na trhy prísť nervozita
  FED každý týždeň vypočítava index finančného napätia v USA. Ten by mal odzrkadľovať prístup firiem ku kapitálu – vlastnému (akcie) aj cudziemu (dlh). Aktuálne sa tento index dostal na dostrel historických miním okolo úrovne -1,6 bodu. V minulosti bola táto úroveň dosiahnutá dvakrát a príliš dlho nevydržala. Naopak, po jej dosiahnutí sa začal trend otáčať a prístup firiem ku kapitálu sa zhoršil.
 • Index geopolitických rizik je nejvýše od roku 2003
  Naděje v reflaci z počátku letošního roku nepřežily ani první měsíce roku kvůli obavám z obchodní války. V zemích G7 se průměrná inflace v posledním roce ustálila kolem 1,7 % a v zemích BRICS a v Indonésii, kde je inflační tlak obvykle vyšší, vidíme jasnou konvergenci sazeb inflace se sazbami rozvinutých zemí. Inflace v rozvíjejících se zemích je na nejnižší úrovni od velké finanční krize a meziročně se dostala pouze na 3,2 %.
 • Index ISM průmyslu: opět silná aktivita?
  Makroekonomické události 3. listopad Index ISM průmyslu: opět silná aktivita? Index ISM zpracovatelského ...
 • Index ISM ve službách z USA skončil nad očekávání, zlato kleslo a USD reagoval růstem
  Nedůležitější americký indikátor stavu sektoru služeb příjemně překvapil. Index ISM sektoru služeb za prosinec vzrostl na 55,0 bodů při očekávání růstu na 54,5 bodů z listopadových 53,9 bodů. Z důležitých subindexů nicméně zklamaly nové objednávky:
 • Index ISM z nevýrobního sektoru se propadl nejníže za posledních 17 měsíců
  Americký ISM index z nevýrobního sektoru se propadl z 59,7 bodů na 56,1 bodů - výrazně pod konsenzus na 58 bodech. Aktuální hodnota je nejnižší za posledních 17 měsíců a mohla by naznačovat, že pozitivní efekt snížení daní se pozvolna rozplývá. Index táhl níže pokles nových objednávek a podnikatelské aktivity. Je zajímavé, že ačkoliv ADP report ukázal nižší než očekáváný růst zaměstnanosti, tak americké indexy (US500, US100) se stále obchodují poblíž letošních maxim.
 • Index ISM zpracovatelského průmyslu: silný či ještě silnější?
  Index ISM zpracovatelského průmyslu (09 2014): Očekávání: 58,5 Předchozí: 59,0 Trh očekává pokles indexu a ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Capital.com