Pátek 23. duben 2021 12:45
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
Dukascopy
reklama
Capital.com

Ekonomika na přelomu roku v oslabení

01.03.2021 19:21  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Data o vývoji české ekonomiky za čtvrté čtvrtletí minulého roku potvrdí mírnou expanzi včetně zvýšení průměrné mzdy. Naopak statistiky z počátku letošního roku budou odrážet opětovné uzavření ochodů a služeb a pokles důvěry v ekonomiku. Průmysl tíží problémy se subdodávkami a komplikace v zahraničním obchodě. Navíc je zde trvající riziko nuceného uzavření výroby kvůli šířící se pandemii. Spotřebitelské ceny se pravděpodobně zvedaly mírnějším tempem, přičemž meziroční inflaci bude v dalších měsících navyšovat efekt klesající základny z minulého roku. Od ČNB na březnovém zasedání očekáváme pouze vyčkávání na další vývoj.

HDP: Česká ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla podle předběžného odhadu ČSÚ mezičtvrtletně o 0,3 % a její meziroční pokles setrval na předchozím tempu -5,0 %. Zpřesněný odhad podle nás významnou revizi výše zmíněných čísel nepřinese. I nadále by tak mělo platit, že výkon hospodářství byl ve čtvrtém čtvrtletí nad očekávání dobrý, a to hlavně díky velmi dobrým výsledkům průmyslu. Ty se odrazily také v rekordních přebytcích zahraničního obchodu a lze tak předpokládat, že k mezičtvrtletnímu růstu tuzemské ekonomiky přispěl hlavně čistý vývoz. Předvánoční rozvolnění protiepidemických opatření pak zřejmě podpořilo spotřebu domácností. Investice firem i nadále trpěly přetrvávající mírou nejistoty a jejich objem tak byl i na konci roku 2020 nízký. Začátek letošního roku se nesl ve znamení přetrvávajících protiepidemických opatření a rychlého šíření nákazy. To nakonec vedlo k jejich dalšímu zpřísnění od začátku tohoto týdne. V prvním čtvrtletí letošního roku tak tuzemské hospodářství zřejmě klesne. Služby a maloobchod zůstanou zavřené a k problémům s dodávkami výrobních vstupů v průmyslu se zřejmě přidá i zvýšený nedostatek pracovních sil, a to v důsledku plánu na vyšší míru testování a úplného uzavření škol a školek. Proces očkování je přitom na samém začátku a významnějšího oživení ekonomiky se tak nejspíše dočkáme až v druhé polovině roku. Pro celý rok 2021 očekáváme růst českého HDP o 2,6 % s tím, že rizika tohoto odhadu jsou ve světle posledního vývoje pandemie vychýlena ve směru mírně nižšího růstu.

Průměrná mzda: Vývoj mezd byl v průběhu prvních tří kvartálů roku 2020 velmi kolísavý a ani jeho poslední čtvrtletí není snadno odhadnutelné. Po propadu průměrné mzdy v reakci na první vlnu koronaviru a následném nárůstu po jejím odeznění počítáme pro čtvrté čtvrtletí s mírným mezičtvrtletním zvýšením průměrných mezd a platů. Zvyšování ukazují průmysl a stavebnictví, kde je nedostatek zaměstnanců, ovšem zde je situace jiná než v odvětví služeb, které je silně zasaženo protiepidemickými opatřeními. Daňová optimalizace u některých podniků povede k odkladu výplat prémií. Za čtvrté čtvrtletí tak počítáme s mírnějším navýšením průměrné mzdy o 2,9 % meziročně, což by znamenalo růst o 0,3 % po očištění o inflaci. Bližší informace o mzdovém vývoji přinese statistika HDP, což může vést k úpravě odhadu. Za celý loňský rok počítáme s růstem průměrné mzdy o 3,4 % a s ohledem na potíže řady firem pro letošek odhadujeme zpomalení jejího růstu na 3,0 %.

Spotřebitelské ceny: Spotřebitelské ceny na začátku roku překvapily vyšším růstem, než se čekalo, a meziroční údaj vykázal zpomalením pouze o 10 bp na 2,2 %. Pro samotný únor počítáme s mírnějším zdražením potravin a zvýšením cen u čerpacích stanic způsobené dražší ropou. V případě takzvaných jádrových cen, které nezahrnují ceny energií a potravin, počítáme jen s mírným zpomalením jejich meziměsíčního navyšování na 0,2 % (sezónně očištěno), což by znamenalo zpomalení meziroční jádrové inflace na 3,2 % z předchozího tempa 3,6 %. V průběhu roku i nadále počítáme se slábnutím jádrové inflace, ale zůstává velkou neznámou, jak se v budoucnu ve statistice projeví otevření služeb a obchodů. Pro celkovou inflaci odhadujeme pro únor růst o 0,4 m/m a mírné zrychlení meziročního tempa na 2,3 %. Snižující se srovnávací základna z minulého roku v nejbližších měsících způsobí navyšování meziroční míry inflace až na 2,6 % v květnu. Poté by se opět měla začít snižovat.

Průmyslová výroba: Předstihové indikátory ukazují na pokračování expanze výrobního sektoru, který nebyl zasažen protipandemickými opatřeními. Index nákupních manažerů v lednu setrval na předchozí úrovni 57,0 značící expanzi výroby předchozím tempem. Nicméně úroveň indexu je z části způsobena prodlužujícími se dodávkami, což není pouze výsledkem růstu objednávek, ale také problémy v subdodávkách komponent zejména v automobilovém průmyslu. K tomu se přidávají problémy na hraničních přechodech, které omezují zahraniční obchod, jenž je pro průmyslovou výrobu důležitý. Produkce směřující do Velké Británie bude pravděpodobně snížena z důvodu předchozího předzásobení kvůli finalizaci brexitu. Produkce aut na začátku ledna meziročně klesla o 11,7 % po prosincovém růstu o 9,9 %. Přispěly k tomu kalendářní vlivy, ale i po očištění činil pokles kolem 8 % y/y a 2 % m/m. O oslabené výrobě v regionu na začátku roku svědčí i její zpomalení v sousedním Polsku na 0,9 % y/y po předchozím růstu o 11,2 % y/y. Pro tuzemskou průmyslovou výrobu tak odhadujeme za leden pokles o 1,5 % meziměsíčně a o 4,5 % meziročně. Po očištění o meziroční nevýhodu v podobě chybějících dvou pracovních dnů by meziroční pokles průmyslu činil 1,1 % (hlavní číslo zveřejňované ČSÚ). Od průmyslové výroby pro celý letošní rok naše prognóza počítá s růstem lehce pod 10 %, a to i za předpokladu, že v samotném prvním čtvrtletí bude produkce klesat. Domácí pandemický vývoj a rostoucí problémy se subdodávkami komponent ale představují riziko pomalejšího oživení. Tragická pandemická situace navíc představuje zejména pro první polovinu roku pomyslný Damoklův meč nuceného uzavření výroby, což by naší prognózu v závislosti na délce trvání výrazně ovlivnilo.

Maloobchodní tržby: Poté, co v prosinci vláda rozvolnila opatření a maloobchodní tržby silně narostly, přišlo již na konci minulého roku opětovné zavření obchodů a služeb, které pokračovalo i v prvních letošních měsících. Na transakcích platebních karet je v lednu výrazný pokles nad rámec běžného povánočního vývoje. Spotřebitelská důvěra rovněž po prosincovém zvýšení obrátila svůj směr k nižším hodnotám a její sestup pokračoval i v únoru. S ohledem na aktuální pandemický vývoj a zpřísňování opatření ani od března navzdory slibnému počasí nelze čekat zlepšení spotřebitelské důvěry. V lednu počítáme s poklesem maloobchodních tržeb bez zahrnutí segmentu aut o 4,7 % meziměsíčně, což by znamenalo opětovné sklouznutí do meziročního propadu o 6,2 %. Pokud letošní leden očistíme o meziroční nevýhodu v podobě chybějících dvou pracovních dnů činil by meziroční pokles 4,8 %. Zahrnutí prodeje aut pak ukazuje na ještě slabší výsledek. Registrace aut se v lednu po prosincovém nárůstu o 8,7 % propadly meziročně o 22,7 %. Pro prodeje aut odhadujeme za leden propad o 5 % meziměsíčně a 11,5 % meziročně. V souhrnu by tak v lednu maloobchodní tržby klesly meziročně o 7,1 % po prosincovém růstu o 2,6 %. Výše zmíněný pokles důvěry a vývoj protipandemických opatření bohužel ukazuje, že maloobchodní tržby zůstanou na nízké úrovni celé první čtvrtletí a přispějí k recesi, ve které se česká ekonomika může nyní nacházet. Proti lock-downu bude částečně působit snížení daní a potažmo růst čistých mezd.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ekonomika eurozóny na začátku roku solidně rostla
  Ekonomika v eurozóně by už měla být z nejhoršího venku. Dnes zveřejněný předběžný údaj jejího růstu by měl ukázat, že na začátku letošního roku solidně přidala. Přesto je sentiment v eurozóně nejpesimističtější od roku 2016. V regionu zasedá maďarská centrální banka, změnu sazeb ale nečekáme.
 • Ekonomika eurozóny roste, inflace klesá
  Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí letošního roku zrychlila svůj růst nad očekávání analytiků, avšak spotřebitelské ceny klesly více, než se čekalo.
 • Ekonomika eurozóny roste nerovnoměrně
  Dnešní finální výsledek indexů nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby v eurozóně ukázal na ekonomickou nesourodost mezi členskými zeměmi eurozóny. Zatímco expanze výroby a zaměstnanosti do značné míry táhne silný růst v Německu, v Itálii i Španělsku se růst téměř zastavil a Francie a Řecko zaznamenaly dokonce smrštění výrobní produkce. Nevyvážený ekonomický růst může začít dělat starosti Evropské centrální bance. Navíc páteční data HDP za druhé čtvrtletí ukázala, že ekonomika eurozóny rostla polovičním tempem než v prvním kvartálu.
 • Ekonomika eurozóny rostla na konci roku o nudných 0,3 %, Řecko se dostalo zpět do recese
  Ekonomický vývoj v eurozóně vykázal opět lehký růst. HDP přidalo v posledním kvartálu 2015 o 0,3 % dle očekávání analy...
 • Ekonomika eurozóny se zřejmě opět řítí do recese
  Evropská ekonomika se kvůli negativním dopadům šíření pandemie koronavirus ocitla v recesi již v první polovině minulého roku. I když se mezitím situace změnila a nabrala pozitivní scénář, opětovné restrikce a uzamčení ve většině zemí Evropy znovu ženou hospodářství do červených čísel. Tento vývoj předpokládají hned dvě světoznámé bankovní instituce.
 • Ekonomika eurozóny si drží stabilní tempo růstu, analýza EUR/NZD
  Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí rostla stejným tempem jako ve druhém, zatímco inflace v říjnu mírně zrychlila díky stabilizaci cen energií. Hrubý domácí produkt eurozóny v období od července do září mezikvartálně stoupl o 0,3 procenta, v souladu s očekáváními trhu. V meziročním srovnání ekonomika expandovala o 1,6 procenta.
 • Ekonomika eurozóny zpomaluje
  Poslední čtvrtletí letošního roku nezačalo pro eurozónu z hlediska důležitých makroekonomických dat příliš slavně. Ve čtvrtek byl totiž zveřejněn Kompozitní index nákupních manažerů PMI, tj. nejdůležitější předstihový indikátor sentimentu mapující aktuální kondici i očekávání do příštích měsíců u soukromých společností v průmyslu a ve službách. Pokles indexu byl větší než analytici očekávali, když se ze zářijových 54,1 bodů propadl na 52,7 bodů. Na základě historické korelace mezi hodnotou indexu a dynamikou HDP je aktuální hodnota indexu konzistentní s mezikvartálním růstem HDP eurozóny ve výši 0,3 procenta, což je nejslabší tempo za posledního dva a půl roku.
 • Ekonomika eurozóny zůstává dynamická i po dosažení růstového vrcholu
  Německo, Nizozemsko a státy Pyrenejského poloostrova udržely ve druhém čtvrtletí eurozónu ve stavu stabilního růstu (+ 0,4 %). Roční míra se přitom průměrně pohybovala na hodnotě + 2,2 %. Zdá se, že obchodní válka nemá tak znatelný dopad, jak se očekávalo.
 • Ekonomika chřadne. Roste nezaměstnanost a stát se zadlužuje
  „Opatření proti šíření koronaviru poničila naši ekonomiku. Na trhu práce narůstá nezaměstnanost a některým lidem se propadá životní úroveň. Stát se masivně zadlužuje a řada podniků balancuje na hraně bankrotu. Pandemie koronaviru pravděpodobně vyvolá největší ekonomickou krizi v novodobých dějinách České republiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Ekonomika na dně, ČNB dál sníží sazby
  Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu května ukáží ekonomiku která v březnu začala padat volným pádem a v průběhu dubna dosáhla pravděpodobně dna. Nyní ekonomika začíná růst, ale její útlum je stále vysoký a oživení má řadu překážek. ČNB proto pravděpodobně dál sníží úrokové sazby.
 • Ekonomika padá, akciové trhy rostou
  Registrace aut v eurozóně, které už v předchozích měsících meziročně klesaly o více než 7 %, v březnu vlivem opatření proti šíření pandemie propadly do meziročního záporu 55.1 %. Není náhoda, že k největšímu poklesu došlo v Itálii (-85,4 % y/y). Naopak nejmenší pokles hlásí Finsko (-0,9 %) či Švédsko (-8,6 %). V Česku registrace aut meziročně klesly o 36,6 %.
 • Ekonomika padá, trhy rastú
  Akciové indexy v Európe a v USA majú za sebou pozitívny týždeň, nakoľko všetky hlavné indexy zaznamenali nárast. Hnacím motorom rastu ostávajú naďalej početné fiškálno-monetárne stimuly zavedené centrálnymi bankami a vládami na podporu ekonomík, ako aj klesajúca dynamika šírenia nákazy koronavírusu, ktorá motivovala niektoré vlády pristúpiť k postupnému uvoľňovaniu karanténnych opatrení. Tieto správy investorov na finančných trhoch potešili a v vďaka tomu vzrástol dopyt po rizikových aktívach – akciách.
 • Ekonomika poklesla nejvíce ve své historii
  Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu ČSÚ poklesla česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 10,7 %. Oproti prvnímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt snížil o dalších 8,4 % a zaznamenal tak nejvýraznější propad v novodobé historii. To, zdali dnešní čísla naplnila očekávání, či nikoli, lze jen těžko říct. Předpovědi jednotlivých analytiků se totiž značně lišily, když odhady meziročního poklesu ekonomiky sahaly od 8 % do 16 %. V tomto ohledu lze tak považovat dnešní výsledek za spíše optimistický. K těm optimistickým patřil i náš odhad, když jsme očekávali mezičtvrtletní pokles ekonomiky o 6 %.
 • Ekonomika roste rychleji, co na to Fed?
  Nový týden je neobvykle napěchován klíčovými makroekonomickými událostmi zejména USA včetně tří nejd...
 • Ekonomika roste zatímco inflace by měla zpomalovat
  Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu srpna by měla potvrdit, že expanze průmyslu a maloobchodních tržeb pokračovala. Bilance zahraničního obchodu rovněž pravděpodobně doznala zlepšení. Inflace by na druhou stranu měla zpomalovat z vyššího tempa za přispění nižších cen potravin. ČNB na příštím měnověpoltickém zasedání na začátku srpna ponechá nastavení měnové politiky beze změny.
 • Ekonomika Saúdské Arábie loni vzrostla jen o 0,3 procenta
  Ekonomika Saúdské Arábie v loňském roce vzrostla jen o 0,3 procenta, což bylo méně, než se čekalo. Mohl za to prudký propad ropného sektoru. Bez ropného sektoru ekonomika výrazně rostla. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad.
 • Ekonomika si sáhla na dno
  Makroekonomický obrázek první poloviny roku byl velmi nepříznivý. Zklamáním byl zejména vývoj v průběhu prvního...
 • Ekonomika Spojených států rostla pomaleji, než jsme si mysleli. Akciím to zatím nevadí
  „I přes nejistotu ohledně vývoje světové ekonomiky, obavy o hospodářský růst v Evropě, nepřehlednou situaci kolem brexitu či recesní signál v podobě inverze na krátkém konci výnosové křivky u amerických dluhopisů se akciovým trhům velmi dobře daří. Napětí mezi obchodníky však postupně narůstá s blížící se výsledkovou sezónou za první čtvrtletí letošního roku,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
 • Ekonomika USA roste, ale tempo růstu klesá
  „Rekordně nízká nezaměstnanost ani snížení daní nezabralo. Spojeným státům již druhé čtvrtletí po sobě klesá tempo hospodářského růstu. Je možné, že se americká ekonomika blíží vrcholu svého hospodářského cyklu,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
 • Ekonomika USA se zotaví dříve než zbytek světa – za cenu rekordního schodku obchodní bilance
  „Podle naší aktuální ekonomické analýzy očekáváme, že po 3,5% poklesu v roce 2020 dojde letos k růstu HDP Spojených států o 5,7 %. To by umožnilo americké ekonomice vrátit se na předkrizovou úroveň již v polovině roku 2021, tedy dříve než ostatním rozvinutým ekonomikám,“ řekl Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko. K oživení amerického hospodářství dojde i díky bezprecedentní fiskální reakci vlády na ekonomickou krizi. Balíček na podporu ekonomiky, který byl přijatý v březnu 2021, činí 1,9 bilionu USD (částka rovnající se 27 % HDP USA), což je více než v jakékoli jiné vyspělé ekonomice. Coface odhaduje, že by však schodek obchodní bilance mohl v důsledku stimulačního plánu vzrůst o 56 miliard dolarů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading srovnani platformy 2