Úterý 31. březen 2020 08:37
reklama
Admiral Markets Affil new
reklama
Purple Trading koronavir aktualne
reklama
Bossa live trading

Lék na krizi: Hotovost

23.03.2020 15:42  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Přímé rozdávání hotových peněz představuje zásadní politický nástroj pro zotavení z koronavirové pandemie. Následující analýza vysvětluje, jaký má význam a také proč bychom se na to měli v Evropě připravit.

Jako politický nástroj není rozdávání hotovosti žádnou novinkou. V roce 2011 dal Hongkong každé osobě s trvalým pobytem zhruba 6000 HKD a Macao je známé tím, že rozdává peníze pravidelně. Tohle je ale poprvé, kdy se o něčem podobné debatuje v takovém rozsahu.

V některých zemích se už o přímém rozdávání hotových peněz domácnostem rozhodlo a v dalších se o tom diskutuje:

 • Singapur v únoru v rámci stimulačního balíčku o objemu 1,6 miliardy dolarů oznámil jednorázovou výplatu 100 a 300 singapurských dolarů všem Singapuřanům od 21 let věku.
 • Hongkong oznámil výplatu zhruba 10 000 hongkongských dolarů v hotovosti všem lidem s trvalým pobytem ve věku od 18 let výš. V současnosti vláda debatuje o tom, zda by neměla uvolnit významnější částku (zhruba 100 000 HKD na osobu).
 • Americký Kongres řeší, zda nezačít od počátku dubna rozesílat všem dospělým Američanům šeky na 1000 USD.
 • Japonská vládní strana zvažuje možnost výplaty hotovostních částek domácnostem v rámci stimulačního balíčku, jehož objem může dosáhnout 276 miliard USD.
 • Indický stát Uttarpradéš, který má zhruba stejný počet obyvatel jako Brazílie, plánuje začít rozdávat peníze dělníkům bez formálního zaměstnání.

Helikoptérové peníze

Pozorovatelé často poukazují, že výše uvedená opatření představují v podstatě helikoptérové peníze. Exaktně vzato se tady sice o helikoptérové peníze nejedná, ale je třeba uznat, že rozdíly nejsou velké. Opatření sestávající z rozdávání peněz se sice označují za fiskální podporu, ale přímo vycházejí z myšlenky helikoptérových peněz a z dočasného základního nepodmíněného příjmu (UBI). Základní myšlenkou je rozdávat po dobu trvání krize lidem hotovostní prostředky (takzvanou pomoc v nouzi).

Noční můra jménem nezaměstnanost

Je zcela logické, že se k řešení ekonomické krize používají nejprve odklady daní a státní záruky. Není však příliš pravděpodobné, že by se poptávka po skončení karanténních opatření, která mohou v Evropě vydržet i další dva nebo tři týdny, sama rychle zotavila. Proslýchá se, že firmy přestávají přijímat nové zaměstnance, ukončují smlouvy s odborníky na volné noze, nebo je prostě neobnovují, a propouštějí zaměstnance ve zkušební lhůtě. Už dnes vidíme, že v některých amerických státech, například v Ohiu, stoupá počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti. A stejná situace nastane i v Evropě. Pro většinu zemí bude epidemie viru COVID-19 představovat hlavně poptávkový šok. A tady může mít rozdávání peněz svůj smysl.

KLÍČEM JE NAČASOVÁNÍ – Hotovost by se měla začít rozdávat, jakmile obchody znovu otevřou, aby začala stoupat spotřebitelská důvěra.

CÍLENÁ ODEZVA – Rozdávat peníze všem, dokonce i nejbohatším 10 % populace, je jako slina pro slona. Bylo by asi efektivnější zaměřit se na ty, kteří jsou krizí zasaženi nejvíce, přinejmenším zpočátku. Zároveň je potřeba zajistit, aby takto rozdané peníze neskončily v úsporách, ale v oběhu. A to zejména v evropských zemích, které jsou ke spoření značně náchylné.

Evropská opatření

V Evropě je debata o přímém rozdávání peněz dosud v raném stádiu. Pokud vím, neexistuje zatím žádná legislativní iniciativa týkající se rozdávání peněz občanům, ale už před pandemií viru COVID-19 se politici i lidé z podnikatelské sféry čím dál víc zajímali o nějakou formu helikoptérových peněz.

Z krátkodobého hlediska je pravděpodobnost využití helikoptérových peněz ve formě převodu prostředků z ECB přímo domácnostem v podstatě nulová. K tomu by bylo potřeba, aby se dohodly všechny členské státy eurozóny a ECB, a distribuce by vyžadovala velmi složitý mechanismus založený na digitální měně centrální banky, který zatím není k dispozici.

Navzdory tomu pravděpodobnost nějaké formy fiskálního stimulu, který může být kombinací helikoptérových peněz a UBI, neustále roste, protože v mnoha zemích stoupají rizika propadu poptávky. Koncem dubna a začátkem května se bude muset většina evropských zemí vypořádat s vážným ekonomickým problémem – malé a střední podniky budou mít stále větší problémy s cash flow, vzroste nezaměstnanost a důvěra spotřebitelů bude velice nízká. A právě v tom okamžiku bude rozdávání hotových peněz v rámci proticyklických opatření očividným a slibným politickým nástrojem, jak je tomu už dnes ve Spojených státech.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Lehce pozitivní závěr týdne pro globální trhy, slušné zisky pro Prahu
  Optimismus o uvolnění měnové politiky se hlavních trhů nepouští. Pomáhá vzhůru akciím, přičemž klíčové indexy registrují většinou menší nárůst do půl procenta, i americkým dluhopisům. Ty si dnes ovšem polepšily pouze drobně. Zatímco akciím se daří na obou stranách Atlantiku, evropské dluhopisy dnes zaostávají a většinou sledujeme nárůst výnosů, především u těch mimo jádro.
 • Lehce zklamané akcie a další ztráty pro korunu
  Středeční obchodování na hlavních trzích ukazuje lehký odklon investorů z akcií a směřování do dluhopisů. Nejde ovšem o nic velkého. Evropské akcie jsou na tom smíšeně při podpoře bank a IT, americké indexy pak lehce klesají. Zájem o dluhopisy se soustřeďuje zejména na ty americké, přičemž v Evropě sledujeme pokles hlavně u delších výnosů.
 • Lehká korekce včerejšího optimismu. Od Číny se pozornost opět přesune do britského parlamentu
  Pozitivní dojem ze včerejšího prohlášení poradce Kudlowa dnes podtrhl čínský zástupce ministra zahraničí Le. Podle něj obě země v jednáních postupují kupředu, a dokud se budou vzájemně respektovat, mohou vyřešit jakýkoli problém. Celé prohlášení je, jak to bývá zvykem, hodně politické. Nese se však v pozitivním, kooperativním duchu.
 • Lehká nervozita svědčí japonskému jenu, v obchodování se mísí řada zpráv
  V dnešním obchodování na hlavních finančních trzích se mísilo několik vlivů. Vyšla celkem dobrá data z Číny, naproti tomu Donald Trump údajně připravuje další várku cel, tentokrát speciálně na Čínu. Šéf ECB slovně lehce zaintervenoval proti euru, které podle něj může tlumit inflaci. Odpoledne vyšla nová makrodata v USA, která nepodpořila obavy z agresivnějšího Fedu, ale na druhou stranu ani příliš nepotěšila, co se týče evidence síly americké ekonomiky.
 • Lehké známky stabilizace eurozóny
  Index nákupních manažerů ve výrobním sektoru eurozóny v červnu mírně vzrostl na 47,8 bodu z předchozích 47,7 bodu. Je to sice zlepšení, ale stále v teritoriu indikující kontrakci výrobního sektoru. Hranice 50-ti bodů odděluje kontrakci sektoru od expanze. Příznivou zprávou je zlepšení PMI indexu v Německu, kde se index sice nachází níž na 54,4 bodech, nicméně zde došlo k výraznějšímu zlepšení z předchozí úrovně 44,3 bodu, přičemž trh čekal 44,6 bodu. Potěšením je nárůst výrobního PMI indexu ve Francii na 52,0 bodu z předchozí úrovně 50,6 bodu.
 • Lehký pokles nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti - Dnes nezaměstnanost v Kanadě
  Přehled denních fundamentů 10.6.2016 Komentář k trhům V průběhu včerejšího dne zapadl do skládačky zvané ekonomik...
 • Lehman Brothers 10 let poté
  15. září uplyne 10 let od doby, kdy o ochranu před věřiteli požádala proslulá, před svým kolapsem čtvrtá největší investiční banka Lehman Brothers. Nebyla to sice zdaleka první (IndyMac, Bear Stearns atd.) a ani poslední (Washington Mutual, AIG atd.), ale byla to suverénně největší a nejviditelnější oběť v té době již přes rok doutnající finanční krize. A co je nejdůležitější, byl to ve vývoji krize dramatický zlom: pokud vývoj do onoho osudného víkendu v polovině září 2008 připomínal zákeřnou, ale plíživou rakovinu, vývoj po něm pak otevřenou zlomeninu s masivním krvácením.
 • Lehman Brothers – 6 let poté
  15. září 2008 bylo jedním z nejpozoruhodnějších dní finanční historie. Jeden z velikánů Wall Street investiční banka Lehman Brothers vyhlásil bankrot...
 • Lekce z roku 2008: Zlato jedním z hlavních indikátorů
  Čtvrtek 12. března vstoupil do dějin jako jeden z nejdivočejších dnů v historii obchodování vůbec. Znovu totiž kulminovala honba za hotovostí a snaha uvolnit investované finanční prostředky. Po výprodeji, který se nevyhnul žádnému trhu, se akciový index S&P 500 propadl o 9,5 % a Evropa si vedla ještě mnohem hůř, když index Euro Stoxx 600 uzavíral o 11,5 % níž. Tento výprodej se však lišil v tom, že vůči němu nebyla imunní žádná třída aktiv, což odráží typické chování v rámci medvědího trhu. Úvěrové napětí tlačilo níž i vysoce kvalitní obligace a zlato se propadlo o více než 3 %.
 • Lék na koronavir bude až za více než rok, varuje švýcarský farmaceutický gigant. Proč za tak dlouho?
  Šéf švýcarského farmaceutického gigantu Novartis předpokládá, že účinná vakcína na v současnosti se rapidně šířící koronavirové onemocnění bude k dispozici až za více než dvanáct měsíců. Vas Narasimhan to uvedl v rozhovoru pro televizi CNBC. Do té doby mohou být šířící se nákazou fatálně ohroženi zejména lidé, kteří již trpí některou z chorob typu hypertenze či cukrovky a jejichž imunita je oslabena.
 • Lenihan (írsky minister financií)
  "Je jasné, že Írsko bude potrebovať nejaký druh asistencie (pomoci)", "Gu...
 • Lenihan (írsky minister financií)
  "Írska vláda popísala súčasnú situáciu a problémy Írska veľmi jasne... 4-ročný plán fiškálnej konso...
 • Lenihan (minister financií Írska)
  " firemné dane sa v Írsku nemôžu a nebudú zvyšovať"... komentár: na írsku vládu sa zvy...
 • Lenihan (minister financií Írska)
  "Írsko je plne sebestačne vo financiách do polovice roka 2011"..." EU ...
 • Lenihan (minister financií Írska)
  " Rozhodnutie o finančnej pôžičke leží na írskej vláde n ie na centrálnom bankárovi"...
 • Len štvrtina Talianov chce ItExit. Situácia ohľadom Talianska sa upokojuje. Spomalenie rastu eurozóny však môže pokračovať.
  Situácia ohľadom Talianska sa upokojuje. Zrejme to majú na svedomí rýchle prieskumy ohľadom podpory eura, podľa ktorých je proti euru len niečo menej ako štvrtina ľudí. To na ItExit stačiť nebude. Trhy sa teda upokojujú, bez ItExitu je bankrot Talianska na dlhy veľmi málo pravdepodobný, keďže taliansky dlh garantuje ECB.
 • Le Penová vítězí nad Fillonem
  Francouzské prezidentské volby vypadají stále více jako estráda. Kampaň Francoise Fillona je díky skandálu kolem možného „fiktivního“ zaměstnání jeho manželky (což je, nutno říct, stará francouzská tradice) zcela paralyzovaná.
 • Lepšící se americký trh práce pomohl dolaru
  Euro proti dolaru v závěru týdne spadlo pod 1,3000 USD/EUR. Zatímco po většinu týdne se kurz držel těsně...
 • Lepšící se německý průmysl podporou euru, koruna setrvává zhruba „na svém“
  Evropské měně dnes po včerejším oslabení vůči dolaru dodávají podporu údaje z ekonomiky. Euro se obchoduje u 1,3360 ...
 • Lepší časy v energetice? E.ON potvrdil výhled a vrhá se do komodit, Verbund čeká růst cen elektřiny
  Šéf největší německé energetiky Johannes Teyssen potvrdil krátce před firemními výsledky za první čtvrtletí roku celor...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama