Středa 26. únor 2020 18:16
reklama
XTB live trading
reklama
Purple Trading scaner
reklama
Purple Trading scaner

Středoevropské měny: Jak na ně a na co si dát pozor?

Napsal:   Sekce: Analytický blog Jaroslava Brychty

Dvě nejčastější témata jsou: výhled pro tyto měny a faktory, které je nejvíce ovlivňují.

Poslední dobou si všímáme, že se mezi našimi klienty stále větší oblibě těší středoevropské měny. Koruna, zlotý, ale i maďarský forint prostě táhnou a to i přesto, že jsou v porovnání s hlavními měnovými páry dražší, díky nižší likviditě. Rostoucí obliba těchto měn vede k řadě dotazů. Dva nejčastější se však opakují. Výhled pro tyto měny a faktory, které jednotlivé měny nejvíce ovlivňují. V následujících řádcích se na tyto otázky pokusíme odpovědět.

Jakkoli podivně nám to může znít, středoevropské měny spadají do kategorie vedlejších až „exotických“, a to zejména díky nízkému podílu obchodů na celkovém FX volume. Jen pro zajímavost. Podle posledního reportu Banky pro mezinárodní platby se polský zlotý podílí na celkovém obratu na devizovém trhu z 0,7 %, v případě maďarského zlotého jde o 0,6 % a podíl koruny sahá dokonce na pouhých 0,4 %. Zlotý je 22 nejobchodovanější měna na světě, zatímco koruna je na 26 místě.

Pro tento typ měn platí samozřejmě stejná pravidla jako pro každou jinou měnu, konkrétně její kurz je do značné míry ovlivněn domácí měnovou politikou, která se odvíjí od celé řady makrodat v čele s výsledky CPI (za předpokladu, že CB cíluje pouze inflaci). Na rozdíl od majors jsou však exotické měny mnohem více náchylné k vnějším faktorům, které nejsou schopny ovlivnit. V případě středoevropských měn se jedná zejména o situaci v eurozóně a Spojených státech.

Důsledkem těchto vazeb je skutečnost, že všechny tři měny chtě nechtě sdílejí společný osud. Jako důkaz poslouží graf níže, který zachycuje vývoj středoevropských měn v průběhu finanční krize a letech, které následovaly. 

 

Na obrázku jsou na páru s dolarem polský zlotý (oranžová), maďarský forint (žlutá) a česká koruna (bílá) - tyto barvy budou představovat jednotlivé země i v nadcházejících obrázcích. Pod měnovými páry je pak hodnota amerického indexu S&P 500 vynásobena -1, aby nám grafy hezky korelovaly.

Jak vidno, pokaždé když se americké akcie dostaly pod tlak (na obrázku růst žlutého grafu), zamířily nahoru i měnové kurzy, což značí oslabení středoevropských měn. V obrázku jsou vyznačeny pouze období, kdy S&P 500 korigoval o více než 10 %, tedy finanční krize v roce 2008 a následné větší či menší etapy dluhové krize v Evropě.

Všechny tři měny v tomto období zřetelně slábly. Důvod? Investoři v dobách nejistoty hledali úkryt v bezpečných aktivech, tedy zejména hotovosti, zlatu a kvalitních dluhopisech, díky čemuž poptávka po středoevropských měnách klesla a investoři se jich začali zbavovat.

Otázka: Pokud tuto logiku obrátíme, znamená to, že v dobách klidných, kdy investoři naopak vyhledávají riziko, by dané měny měly zažívat boom a růst jako divé?

Odpověď: V minulosti tomu tak bylo. Dnes je tomu tak ale už jen z části.

Důvodem je změna paradigmatu, kterou jsme si v posledních letech prošli. Před krizí byla střední Evropa dynamickým regionem, který nabízel zajímavý výnos při relativně stabilních úrokových sazbách a nízkém riziku. Dnes si tento region prochází obdobím velmi slabého (až záporného) růstu a co je důležité – při extrémně nízkých a klesajících úrokových sazbách. Region a tamní aktiva již nejsou co bývaly, díky čemuž ani současná stabilizace a trzích nestačí k tomu, aby středoevropské měny výrazněji posilovaly. Světlou stránkou této skutečnosti je to, že přijde-li další krize, nebudou tyto měny tak volatilní, jako v roce 2008 – 2009.

Na obrázku referenční úrokové sazby centrálních bank Česka, Polska a Maďarska:

 

Co se týče domácích faktorů, podívejte se na následující dva grafy?

Míra inflace:

 

Růst HDP:

 

Jak vidno, inflace i dynamika růstu HDP jsou plus mínus podobné a mezi Českem, Polskem a Maďarskem tak není třeba hledat většího rozdílu. Ano, některé zemi se vede o něco líp, jiné zase hůře a ano Maďarsko bylo ještě nedávno na pokraji fiskální krize, ke které se Česko nepřiblížilo ani v nejhorším stádiu finanční krize. Bude-li situace na trzích ale podobně stabilní jako dnes, jsou tyto rozdíly z hlediska globálních kapitálových toků pod rozlišovací schopnost naprosté většiny institucionálních hráčů a velkých fondů. Jakkoli se tak mohou z naší české perspektivy zdát rozdíly významné, při pohledu na první obrázek a vzájemnou korelaci všech tří měn je zřejmé, že na region je nahlíženo jako na jeden kompaktní celek.  

Co tedy od středoevropských měn čekat do budoucna? Všechno je samozřejmě podmíněno situací na evropských a amerických finančních trzích. Budou-li Fed, ECB a další velryby podpírat trhy neustálým přívalem čerstvé likvidity, může současná stabilita přetrvávat ještě poměrně dlouhou dobu (nechme teď stranou potenciální katastrofální důsledky v dlouhodobém horizontu). V tomto případě lze očekávat stabilitu také u středoevropských měn. Leckdo by možná očekával i jejich růst. S žádným velkým zpevňováním však zdá se počítat nemůžeme vzhledem k jasné tendenci uvolňovat měnovou politiku, kterou demonstrují Polská a Maďarská centrální banka snižováním úrokových sazeb a ČNB dokonce devizovými intervencemi.

Výraznějších pohybů se tak můžeme dočkat zdá se především v případě návratu nervozity na trhy, která by v důsledku rostoucí averze k riziku vedla k oslabení všech tří měn,a to jak na páru s eurem, tak především k dolaru. Protože však něco takového v dohledné době neočekáváme (díky ochotě Fedu a spol. tisknout), jsme toho názoru, že všechny středoevropské měny zůstanou v relativně úzkém pásmu a budou ideálním nástrojem pro obchodníky, kteří preferují obchodování v bočním trendu.

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Strategie a přístup
  Dva pojmy, které jsou mnohými zaměňovány. Často nikoho ani nenapadne, o jak rozdílné věci se jedná a jak jejich utříbení může usnadnit trading. Obchodní přístup a obchodní strategie. Jedna z nich je čistě technická, druhá čistě filozofická součást našeho obchodování. Věřte mi, je důležité udělat si v nich jasno.
 • Strategie, která získala kapitál
  Forex, úspěšná obchodní strategie, indikátory, MT4.
 • Strategie London Break na EUR/USD?
  Tak jsem si říkal, že bych se mohl podívat na to, co nového by bylo možné obchodovat pomocí strategie průrazů časových pásem. To dělám docela často, nápadů jsou totiž tisíce. Protože se držím EUR/USD a líbí se mi London Break, tak jsem zkusil mrknout na to, jak by to momentálně vycházelo na tomto páru. Upřímně, berte to spíš jako začátek nápadu, ostatně podobně si zkouším každý takový nový nápad a na základě takového krátkého testu se pak rozhodnu, jestli má myšlenku vůbec smysl rozvíjet.
 • Strategie na DAX: Korelace dne v týdnu a směru trhu
  V tomto článku se budu věnovat jedné strategii na DAX (index 30-ti největších německých korporací), která se objevila v rámci webinářů jednoho brokerského domu na tuzemském trhu.
 • Strategie obchodování časových zón
  Tato obchodní strategie nebude využívat k vstupním a výstupním signálům technické indikátory. Základem strategie bude přesně stanovený čas pro otevření a uzavření pozice. Minimální podmínkou pro začínajícího investora jsou základní znalosti programu Microsoft Excel, základy money managementu a dobře zvládnutá obsluha jím používané obchodní platformy.
 • Strategie obchodování vnitřních svíček
  Tato obchodní strategie, podobně jako strategie předchozí, nebude využívat k vstupním a výstupním signálům technické indikátory. Základem strategie bude grafická formace dvou po sobě jdoucích svíček.
 • Strategie, o které se v žádné knize nepíše
  Při hledání vhodné strategie, která bude sedět mému obchodování jsem narazil na mnoho knih počínaje od Joe DiNapoliho, Alexandera Eldera nebo Kathy Lien. Nikde jsem nenašel zmínku o strategii S/D (supply a demand) neboli obchodování na institucionálních levelech.
 • Strategie založené na systému Martingale, aneb hrozba pro tradery jménem Martingale
  Nezáleží na tom, zda je obchodník začátečník či ostřílený profesionál. Pojem „Martingale“, který je hlavním tématem tohoto článku, mohou lidé znát i z dalších odvětví, ve kterých má tento systém money managementu různá uplatnění.
 • Stručné srovnání MT a SierraChart + návod na několik málo indikátorů
  Na žádost kolegů z mého druhého diskuzního vlákna přikládám subjektivní srovnání MetaTraderu a SierraChart doplněné o návod na několik základních ukazatelů.
 • Střednědobý S&P 500 Big Picture
  Při střednědobém a dlouhodobém portfoliovém investování je vhodné si udělat základní obrázek o vývoji důležitých trhů v delším časovém horizontu, analyzovat vývoj (nyní již s pomocí známých skutečností a událostí v uplynulém období) a stanovit pravděpodobný a logicky zdůvodnitelný výhled na další období.
 • Středoevropské měny skrývají slušný potenciál
  V dnešním článku se podíváme na středoevropské měny z pohledu fundamentální analýzy, jelikož dle mého názoru skrývají slušný potenciál.
 • Středoevropské měny v nové éře
  Po odeznění evropské dluhové krize nabraly středoevropské ekonomiky slušné tempo růstu – HDP Polska i Maďarska meziročně přidávají 3 % a výhled je velice dobrý.
 • Stříbro, drahý kov, který má potenciál
  Již po mnohá tisíciletí využívá lidstvo krásy a mnohostranné využitelnosti stříbra, kterou si zachovalo až do dnes. Jedním z hlavních důvodů, proč si stříbro zasloužilo i své místo mezi drahými kovy, je, že se již od starověkých civilizací (např.: Řecko) tento kov používal jednak jako platidlo, ale také i jako uchovatel hodnoty ve formách nejrůznějších drahokamů. Co se dnešní popularity týče, je i dnes o stříbro veliký zájem a to nejen z důvodu možného investičního využití, ale hlavně díky jeho širokému využití v průmyslu (např.: fotovoltaický průmysl, výroba plasmových obrazovek, a tak dále).
 • SUPER ŠTVRTOK: Rozbor očakávaní a obchodné stratégie
  Libra posilňuje smerom do zasadania a proti doláru dokonca atakuje 2-ročné maximá. Takto je zrejmé aspoň to, aké má trh predporozumenie pre dnešné zasadanie BoE. Najdôležitejšie témy, ktoré rozhodnú o tom či bude libra v tomto pohybe aj ďalej pokračovať, sú nasledovné: Zvýši BoE sadzby? Zníži sa alebo zvýši pomer hlasujúcich v radoch MPC, ktorí sú za zvyšovanie sadzieb? Prekvapí BoE s projekciami inflácie? A aký bude jej slovník predovšetkým vzhľadom k potenciálnemu rastu inflácie, respektíve k tesnejšej politike?
 • Supply a demand zóny, jak je identifikovat?
  V minulém článku jsme si ukázali strategii supply a demand zón. Dnes si povíme, jak tyto zóny identifikovat a kvalifikovat jako level. Supply a demand zóny najdeme na každém časovém rámci.
 • Supporty a rezistence jako čistý nástroj obchodování ceny
  Obchodováním ceny se myslí nákup či prodej na měnovém nebo jiném trhu bez použití jakéhokoli indikátoru technické analýzy. Trendové čáry stačí k tomu, aby trader identifikoval levely supportu a rezistence, ve kterých bude trh s největší pravděpodobností váhat.
 • Sváteční obchodní příležitosti
  Při nízké likviditě trhu mohou mnohdy automatizované příkazy velkých hráčů významně pohnout cenou, která se odchýlí od své fundamentální úrovně a poskytuje zajímavé příležitosti. Často se tak stává v období svátků, v rámci kterých ale zůstává burza otevřená. Většina traderů je doma a nechává za sebe maximálně obchodovat počítač. Takový Den díkůvzdání, který se v USA slavil minulý čtvrtek, ale v pátek se obchody rozjely, je přesně takový případ.
 • Svět fialových indikátorů
  V obchodních prvopočátcích se začátečníci seznamují s tržními principy a základy, které později využívají při svých analýzách a s pomocí těchto analýz se nakonec již jako pokročilejší obchodníci snaží určit, zda je určitý trh v danou chvíli překoupen, či přeprodán. Zní to jednoduše, ovšem naučit se poznat, kdy na trzích zavládla ta, či ona situace, může být složité nejen pro začínající obchodníky, ale v některých případech to nemusí být vůbec jednoduché ani pro více pokročilé a profesionály.
 • Svet forex "stresu"
  Zdravím som Dan a budem pravidelným prispievajúcim (snaď) haha do tohto forex stresu. Som fulltime trader obchodujúci na reálnom účte price action trading. Svoje metody a zámery popíšem nižšie, takže zrolovať, zaostriť zrak (nasadiť okuliare) a hurá nato páni a dámy forexový nadšenci, obchodníci a obchodničky.
 • Světle zelená svíčka souboj býků a medvědů nerozhodla, řeší se Fed
  Po třech ztrátových týdnech jeden plusový, i když jen lehce. Americký akciový index S&P 500 za pět obchodních dnů připsal 0,28 %, a to díky pátečnímu posílení o více než půl procenta.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama