Měsíční report finančních trhů (prosinec 2022)
Závěr obchodního roku se nesl především ve znamení postranních trendů, při kterých vznikalo mnoho spekulací nad budoucím cenovým vývojem finančních aktiv. Ještě před tím, než si přiblížíme dění na jednotlivých instrumentech, porovnáme si sílu hlavních měn vůči americkému dolaru. Stejně jako v listopadu byl i v prosinci nejsilnější měnou japonský jen, který posílil vůči americkému dolaru o 5,36 %. Určitou výkonnost dále vykázalo euro a švýcarský frank se ziskem nad 2 %. Nejslabší měnou se stal kanadský dolar, který skončil ve ztrátě 0,88 %. Zbývající světové měny se držely zkrátka a díky cenové stagnaci jejich růst vůči americkému dolaru nepřekonal hranici 1 %.
Relativní výkon hlavních měnových párů
Měsíční měnový report
EUR/USD
Tempo růstu eura nebylo v prosinci tak enormní jako v listopadu, každopádně se jednalo o posilování této měny, a to v režimu nízké volatility. Po technické stránce má euro velmi dobře našlápnuto k dalšímu posilování. Trh totiž respektuje krátkodobý klouzavý průměr SMA 20 a zároveň koncem roku 2022 došlo k překřížení střednědobého SMA 50 a dlouhodobého SMA 200 klouzavého průměru, což bývá obvykle signál pro pokračování trendu. I z pohledu RSI existuje prostor k růstu, i když se indikátor již nachází na hranici překoupené oblasti.
Denní graf měnového páru EUR/USD
GBP/USD
Jak již bylo v úvodu řečeno, britská libra patří mezi ty měny, jejichž cena v prosinci především stagnovala a to konkrétně okolo hodnoty střednědobého klouzavého průměru SMA 50. Zároveň se tato měna obchoduje v úzkém cenovém pásmu ohraničeném ze shora SMA 20 a zezdola SMA 200. Pokud bude euro růst a zafunguje silná korelace mezi těmito dvěma měnami, může i libra posilovat, nicméně současné technické nastavení je velmi neutrální.
Denní graf měnového páru GBP/USD
USD/JPY
Vítězem prosincového obchodování je japonský jen, který vůči americkému dolaru posiluje v pravidelných cyklech, během kterých po silném cenovém poklesu následuje konsolidace ceny. Během své cesty trh překonal všechny hodnoty klouzavých průměrů, přičemž trh respektuje SMA 20, což značí výrazné tempo růstu japonského jenu (poklesu USD/JPY). Zároveň stále existuje prostor pro další posilování, protože indikátor RSI je stále poměrně vzdálen přeprodané oblasti. Pokud začátkem ledna dojde k proražení současných minim, je dosti pravděpodobné, že trh bude ve svém cyklickém klesajícím trendu pokračovat.
Denní graf měnového páru USD/JPY
USD/CAD
Prosincová cenová stagnace se na tomto měnovém páru odehrávala v mírném klesajícím trendu, který ovšem nedokázal negovat posílení amerického dolaru ze začátku měsíce. Indikátor RSI se nachází v neutrální oblasti, přičemž mírný pokles cenové konsolidace nahrává spíše posilování kanadského dolaru minimálně na začátku nového obchodního roku.
Denní graf měnového páru USD/CAD
USD/CHF
Výrazný trend, který se odehrává ve prospěch švýcarského franku, lze pozorovat na cenovém grafu již druhý měsíc. I zde došlo v prosinci ke zpomalení tempa růstu této evropské měny, přičemž trh svoji cestu zakončil tvorbou postranního trendu, při které vytvořil tři výraznější dna. I přes to se trh stále nachází v klesajícím trendu, při kterém respektuje hodnoty krátkodobého SMA 20, což může značit další posilování švýcarského franku na začátku roku 2023.
Denní graf měnového páru USD/CHF
AUD/USD
Vypadá to, že australský dolar zahájil koncem roku cestu k dlouhodobému klouzavému průměru SMA 200. Došlo totiž k vytvoření nových maxim, i když je potřeba jedním dechem dodat, že zároveň došlo k silné prodejní aktivitě a zamítnutí vyšších cen. Z pohledu indikátoru RSI má trh stále prostor k růstu a i dvouměsíční nákupní trend naznačuje, že bychom se začátkem nového roku mohli dočkat atakování SMA 200, případně i testu cenové úrovně 0,7000 AUD/USD.
Denní graf měnového páru AUD/USD
NZD/USD
Proražení dlouhodobého klouzavého průměru a následný pullback na jeho cenovou úroveň, byl asi tím nejzajímavějším, co se v prosinci událo na tomto měnovém páru. Jinak se novozélandský dolar vůči americkému celý měsíc obchoduje v postranním trendu. Indikátor RSI se nachází v neutrální oblasti a nízká volatilita cenových svíček taktéž nenapovídá nic o budoucím cenovém vývoji tohoto měnového páru.
Denní graf měnového páru NZD/USD
Měsíční futures report
ZLATO
Prosincová cenová stagnace nezasáhla pouze měnové trhy, ale projevila se i na trzích komoditních. Cena zlata si po zajímavém listopadovém růstu poměrně oddechla, přičemž se obchodovalo v sice volatilním, ale přesto úzkém cenovém pásmu, který vykazuje rostoucí tendenci. Při tvorbě této konsolidace došlo k několika zásahům SMA 20, který velmi dobře zafungoval jako support, od kterého se trh odrážel vzhůru. COT report na trhu se zlatem nenaznačuje žádné výrazné změny a rovněž i indikátor RSI se nachází v neutrální oblasti.
Denní graf komodity Zlato
STŘÍBRO
Z technického pohledu se stříbro obchoduje na rezistentní zóně vytvořené v dubnu loňského roku. Ovšem na této komoditě došlo k výrazné změně ve složení COT reportu. Velmi silný nárůst prodejních obchodních pozic u hedgerů může predikovat silný cenový pokles. Prodejní trend bude potvrzen, pokud trh překoná krátkodobý klouzavý průměr SMA 20, ideálně poté i lokální minimum na ceně 23 USD. Indikátor RSI se celý prosinec pohyboval na hranici překoupené oblasti, do které ovšem nevstoupil, což může být opět známka vyčerpání kupců a predikce cenového poklesu.
Denní graf komodity Stříbro
Ropa WTI
Obchodníci texaské ropy se snad již konečně dočkají výrazného cenového růstu této komodity. Trh totiž během prosince stihl vytvořit roční cenové minimum, které však bylo kupci zamítnuto a od této události ropa WTI už jenom rostla. Menší prodejní aktivita nastala po testu střednědobého klouzavého průměru, ale neměla dlouhého trvání a byla ukončena na hodnotě SMA 20, odkud následoval opět cenový růst. Ani indikátor RSI a ani COT report nepredikují žádné výrazné změny, které by měly vytvořit na tomto instrumentu nějaké zásadní cenové pohyby.
Denní graf komodity Ropa WTI
Akciový index S&P 500
K velmi razantnímu zamítnutí růstu akciového trhu došlo v polovině prosince, když akciový index S&P 500 testoval hodnotu 4.200 bodů. Toto zamítnutí spustilo výprodej na zbytek měsíce, který byl zakončen menší tržní konsolidací na cenových minimech. Trh se v současné době nachází pod hodnotou všech tří klouzavých průměrů, což může predikovat pokračující výprodej, stejně tak jako konsolidace ceny na minimálních cenách, což svědčí o snížené aktivitě kupců. Indikátor RSI se nachází v neutrální oblasti, což může značit jak budoucí posilování, tak i pokračování výprodeje po vytvoření prosincových cenových maxim.
Denní graf akciového indexu S&P 500
Závěr
Z cenové stagnace na měnových trzích vybočil v prosinci pouze japonský jen, který pokračoval ve svém listopadovém trendu a během prosince dokázal vůči americkému dolaru posílit o 5,36 %. Nejslabší měnou se stal kanadský dolar, avšak s téměř zanedbatelnou ztrátou 0,88 %. Velká změna nastala na komoditních trzích, kde COT report pro stříbro hlásí silný nárůst prodejních pozic, což je silný fundament i vzhledem k tomu, že se stříbro aktuálně obchoduje na rezistenci. Zlato se stále nachází v růstovém trendu, jehož síla byla v prosinci poněkud zpomalena. Ropa WTI dokázala v závěru roku vytvořit své minimum, od kterého se odrazila a po překonání SMA 20 se vydala vzhůru k testu střednědobého klouzavého průměru. Akciový index S&P 500 si prošel agresivním zamítnutím vyšších cenových úrovní, což způsobilo jeho pokles, jenž byl zakončen cenovou stagnací na minimu tohoto výprodeje.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz
Související články









Čtěte více
-
Jak využít trendové čáry pro vstup do obchodu
Trendové čáry jsou jedním ze základních nástrojů technické analýzy, které lze při tradingu využít. Jsou neodmyslitelnou součástí obchodování profesionálních traderů, ale své místo mají jistě u většiny obchodníků, kteří se věnují technické analýze. Tento článek se na zmíněný cenný prvek analýzy dívá z pohledu využití při vstupu do obchodu. -
K čemu je kvantitativní analýza dobrá na Forexu
Dnešním článkem budeme pokračovat v našem seriálu o kvantitativní analýze. V minulém článku jsme si představili všechny potřebné základy a v následujících dílech se podíváme na praktické ukázky a příklady. -
Konfluence a její síla v technické analýze
Dnešní vzdělávací článek bude zaměřen více do hlubin technické analýzy. Konkrétně se v tomto článku zaměříme na kombinaci několika faktorů, které obchodníkům dávají stejný signál ke vstupu do obchodní pozice. Nutno na začátek podotknout, že tento typ analyzování finančních trhů je opravdu velmi dobrou pomůckou, pokud ji skvěle ovládáte. A právě k tomu by vám mohl pomoci dnešní článek. -
Medvědí divergence mezi cenou a indikátorem
Ukázka konkrétního příkladu medvědí divergence a vstupu do pozice. To je další pokračování seriálu o divergencích. Může Vám pomoci proniknout do této účinné obchodní metody. Výběr konkrétních vstupních a výstupních podmínek a money managementu je vždy striktně podřízen traderovi. Stejně tak jako backtestování a sledování vznikajících divergencí v grafu, které předchází živým obchodům. -
Měsíční report finančních trhů (březen 2022)
Nejsilnější měnou měsíce března se stal australský dolar, který vykázal růst 3,57 %. Ihned v jeho závěsu se nachází novozélandský dolar, který vykázal růst vůči americkému dolaru 2,65 %. Naopak nejslabší měnou byl japonský jen, který během března oslabil vůči dolaru o 6,25 %. -
Měsíční report finančních trhů (červenec 2022)
Po dvouměsíčním posilování si americký dolar udělal pauzu a jako překoupené aktivum dal možnost ukázat sílu i ostatních měn. Možná právě v červenci jsme byli svědky počátku nových dlouhodobých trendů, protože měnové páry, které první polovinu roku oslabovaly, se nyní ujímají otěží. Nejsilnější měnou v červenci byl japonský jen, který vykázal posílení vůči americkému dolaru o 2,55 %. V jeho závěsu se nachází australský a novozélandský dolar, které v červenci dosáhly zhodnocení nad 1 %. Naopak nejslabší měnou měsíce se stalo euro, které ztratilo vůči americkému dolaru více než 2 %. Nyní si ukážeme cenový vývoj jednotlivých měnových párů. -
Měsíční report finančních trhů (červen 2022)
V měsíci červnu byl opět nejsilnější měnou americký dolar, který těží především ze současné krize v akciovém segmentu, jež se nachází na pokraji tzv. bear marketu (silný medvědí/prodejní trh). Jedinou měnou, která svou výkonností dokáže dolaru konkurovat, je švýcarský frank, který vykázal růst vůči americkému dolaru 0,01 %. Oproti minulému měsíci se nejslabší měnou stal australský dolar, který vůči USD ztratil 5,61 % a dále novozélandský dolar, který smazal zisk z minulého měsíce, díky poklesu o 4,99 %. -
Měsíční report finančních trhů (duben 2022)
V měsíci dubnu tvořil zisky především americký dolar, který se stal hlavním tahounem a iniciátorem trendových pohybů na všech měnových párech. Nejslabší měnou minulého měsíce byl novozélandský dolar, který vůči tomu americkému oslabil o 6,91 %. Ihned v jeho závěsu byl dolar australský, který vykázal pokles 5,95 %. V uvozovkách vítězem, tedy měnou, která nejlépe zvládla dolaru konkurovat, byl kanadský dolar, ovšem i ten vykázal pokles 2,83 %. -
Měsíční report finančních trhů (květen 2022)
Měsíc květen se nesel ve znamení korekčních pohybů, které v tomto měsíci korigovaly trendové pohyby, kterých se obchodníci dočkali minulý měsíc, díky silnému americkému dolaru. Nejsilnější měnou se v květnu stal australský dolar, který vykázal posílení vůči dolaru americkému o 2,32 %. Druhou nejsilnější měnou se stal švýcarský frank s 2,26 % a v jeho těsném závěsu je euro, které posílilo o 2,23 %. Naopak nejslabší měnou se v květnu stal japonský jen, který sice posílil o 0,21 %, ale i tak se jedná o nevýraznou tržní korekci. -
Měsíční report finančních trhů (listopad 2022)
Konec podzimu a nástup zimy je patrný nejen na venkovním počasí, ale rovněž se zima dostavila i na měnové trhy, kde zmrazila růst amerického dolaru. Listopad byl pro americký dolar nejslabším měsícem v letošním roce, čehož okamžitě využily a taktovky se ujaly ostatní měny a americký dolar tak poslaly do červených čísel. Nejsilnější měnou se v listopadu stal japonský jen, který byl po většinu roku pod silným tlakem amerického dolaru. Japonskému jenu k posílení pomohla spíše holubičí rétorika amerického FEDu, ale i tak bylo jeho posílení nejmarkantnější. Těsně v jeho závěsu skončil novozélandský dolar. Zbytek měn se pohyboval rovněž v zelených číslech, přičemž jednotlivé měny dokázaly vůči americkému dolaru posílit o více než 6 %. Nyní se již pojďme podívat na cenový vývoj jednotlivých měnových párů. -
Měsíční report finančních trhů (říjen 2022)
Říjnové obchodování na měnových trzích probíhalo ve znamení vzpoury proti americkému dolaru. Za jeho oslabením proti většině hlavních měn stála informace, že členové Federálního rezervního systému (FED) nejsou jednotní, co se týče aktuálního tempa růstu úrokových sazeb, a že na listopadovém zasedání může probíhat snaha o jeho zpomalení. Díky této nejistotě se stal nejsilnější měnou říjnového obchodování novozélandský dolar, který vůči americkému posílil o 3,89 %. V patách mu je britská libra, která díky výměně tamního premiéra posílila o 2,78 %. Naopak nejslabšími měnami byly japonský jen, a to i přes probíhající intervence Bank of Japan a švýcarský frank. Nyní se pojďme podívat na technickou analýzu jednotlivých měn. -
Měsíční report finančních trhů (srpen 2022)
Druhý prázdninový měsíc americký dolar opět ukázal svojí sílu, když poslal výkonnost všech hlavních světových měn do červených čísel. K posílení dolaru nejspíše přispělo i oznámení americké centrální banky (FED) o zářijovém zvyšování úrokových sazeb. Síle amerického dolaru nejlépe odolával dolar kanadský, který ztratil „pouze“ 2,46 %. Pod 3% ztrátu se dokázalo dostat ještě euro. Naopak nejslabší měnou se stal japonský jen, který odepsal vůči americkému dolaru 6,01 %. Výrazného oslabení se dočkala také britská libra, a to 5,7 %. Jak si vedly samotné měnové páry a ostatní hlavní finanční trhy? Tak na to se podíváme v tomto článku. -
Měsíční report finančních trhů (září 2022)
V září zářil hlavně americký dolar, ostatně jako většinu letošního roku. Především akcioví a komoditní obchodníci z tohoto faktu nejsou příliš nadšení, ovšem investoři, kteří drží hotovost v této měně, mohou jásat. Americký dolar doslova převálcoval dolar novozélandský, který oslabil o 8,71 %. Druhou nejslabší měnou byl dolar australský, který se propadl o 6,63 %. Za září patří všechna pocta také švýcarskému franku, který díky zvýšení tamních úrokových sazeb dosáhl ztráty vůči dolaru „pouze“ minimální, a to 1,37 %. Pojďme se nyní podívat blíže na situaci na hlavních měnových párech, kde probíhá zajímavá korekční aktivita. -
Nejvýznamnější svíčkové formace – část I.
Náš svět je plný znaků a symbolů. V běžném životě se s nimi setkáváme téměř všude. Příkladem různých forem grafických znaků a piktogramů jsou jakákoliv písma, dopravní značky, smajlíky, gesta, atd. Také finanční svět je bohatý na různé vizuální symboly a ztvárnění. Například býci a medvědi jsou symboly růstu a poklesu ceny, svíčkové grafy jsou obrazovým ztvárněním pohybů cen na trhu. Posledně zmíněným – svíčkovým grafům a formacím – se budeme věnovat v tomto článku. -
Nejvýznamnější svíčkové formace – část II.
V první části článku jsme si odpověděli na otázku, proč jsou svíčkové grafy a formace důležité a jsou tedy v tradingu velmi oblíbené. Zaměřili jsme se na jednosvíčkové Doji, Hammer, Hanging Man a dvousvíčkové Engulfing a Piercing Pattern. V dnešní druhé části si povíme více o protějšku k Piercing Pattern - Dark Cloud Cover, dále o dvousvíčkových patternech Harami, jednosvíčkových Inverted Hammer, Shooting Star a trojsvíčkových Morning Star a Evening Star. -
Obchodování formací konsolidace
V dnešním článku se podíváme hlavně na různé patterny konsolidace, které se objevují na různých úrovních grafu. Rozdělíme si je podle typů a řekneme si, co nám jejich prostřednictvím trh vlastně chce sdělit. Pro možnost jejich praktického využití si uvedeme i logické možnosti vstupu a výstupu z pozice. Jedná se v podstatě o čistou Price Action, tedy chování ceny samotné, protože nepotřebujete žádné indikátory k tomu, abyste tyto formace mohli obchodovat. -
Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (1/2)
V našem seriálu o Elliotových vlnách jsme postoupili kupředu a dnes již opustíme teorii a začneme se zabývat praxí. Pokusíme se v ní uvést vše, co jsme se dosud naučili. Začneme analyzovat trh, pokusíme se předpovědět následující pohyb a nastavit si obchod, v němž zadáme jak Profit Target (PT) tak i Stop Loss (SL). -
Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (2/2)
V minulém díle Elliotových vln jsme již opustili teorii a ukázali jsme si, jak prakticky dělat analýzu a jak náš analytický výstup zobchodovat. Ukázali jsme si, jak se dá dobře obchodovat v impulsu a dnes si ukážeme, že také korekce se dají obchodovat. A to i přesto, že jsou oproti impulsům obtížnější a více nevyzpytatelné. -
Oblíbené kombinace indikátorů s Price Action (1. část)
Obchodníci na finančních trzích mají možnost postavit svoji strategii na technických či fundamentálních ukazatelích. Většina retailových obchodníků ke své analýze využívá technickou analýzu, kde mají na výběr mezi Price Action a technickými indikátory, případně kombinují oba přístupy. Dnešní článek nemá ambici porovnávat, který přístup je lepší, ale naopak se podíváme na to, jaké jsou oblíbené kombinace sledování čistého grafu (Price Action) společně s technickými indikátory. V tomto článku se podíváme konkrétně na náš oblíbený indikátor Stochastic, který můžeme využívat jako potvrzovací signál ke vstupu do obchodní pozice, ale i k výstupu z obchodu. -
Oblíbené kombinace indikátorů s Price Action (2. část)
V předchozím článku jsme si představili některé kombinace technických indikátorů společně s Price Action, které mohou obchodníci využívat ke svému obchodování. Konkrétně jsme se zaměřili na oblíbený indikátor Stochastic. V dnešním díle se nezaměříme výhradně na jeden jediný indikátor, ale podíváme se na několik dalších možností, jak pomocí Price Action a indikátorů najít kvalitní obchodní signál.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |