Čtvrtek 20. leden 2022 19:07
reklama
fpmarkets
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Purple Trading Smolen
reklama
3ANGLEFX

HDP ve 3. čtvrtletí stoupl víc, než se čekalo, ekonomika přesto zaostává

07.01.2022 16:09  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Forexové analýzy a zprávy   Tisk


Česká ekonomika loni ve třetím čtvrtletí podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stoupla o 3,3 procenta a mezičtvrtletně o 1,6 procenta. Proti jeho předchozímu odhadu je sice hrubý domácí produkt (HDP) o něco vyšší, nicméně podle analytiků tuzemská ekonomika v dohánění úrovně před epidemií koronaviru zaostává. Důvodem je vývoj v průmyslu, na kterém z velké části stojí. V listopadu ale průmyslová výroba po třech měsících poklesu meziročně vzrostla a do plusu se dostal po pěti měsících i zahraniční obchod Česka. Růst stavebnictví zpomalil, informoval dnes ČSÚ.

"Ani dnešní čísla nic nemění na tom, že v dohánění předpandemické ekonomické úrovně česká ekonomika zaostává. Spojené státy i eurozóna jako celek jsou již nad úrovní před pandemií, zaostáváme i v rámci regionu. Vysvětlení jde primárně na vrub průmyslovému charakteru naší ekonomiky," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek k dnes zveřejněným údajům o HDP za třetí čtvrtletí. Odhad statistiků z konce listopadu přitom uváděl nižší růst české ekonomiky, a to o 1,5 procenta proti předchozímu čtvrtletí a o 3,1 procenta proti třetímu kvartálu roku 2020.

Ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet uvedl, že spotřeba domácností na obyvatele rostla třetí čtvrtletí v řadě. Naproti tomu úhrn jejich peněžních a nepeněžních příjmů mezičtvrletně reálně mírně klesl o 0,2 procenta, meziročně byl vyšší o 2,5 procenta. To, že příjmy českých domácností rostou výrazně pomaleji než spotřeba, v mnoha rodinách podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka způsobí vážné finanční problémy. "Na vině je zdražování, které sužuje naši ekonomiku," doplnil.

Údaje ČSÚ z průmyslu za listopad ale podle analytiků dávají naději na lepší výsledky i v nadcházejícím období. V listopadu se průmyslová produkce meziročně zvýšila o 1,6 procenta, předtím tři měsíce klesala kvůli problémům v automobilovém průmyslu, který se potýká vedle covidové pandemie například s nedostatkem čipů. V listopadu se ale díky ukončení odstávek v největší automobilce Škoda Auto a zmírňování potíží v dodavatelských řetězcích tuzemský průmysl dostal do plusu, shodli se analytici oslovení ČTK.

Hodnota nových zakázek v průmyslu loni v listopadu meziročně vzrostla o 9,3 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 10,5 procenta, tuzemské vzrostly o 6,8 procenta.

"Za poslední loňský měsíc zřejmě průmysl ukáže obdobný nebo ještě o něco lepší výsledek než v listopadu, což by nasměrovalo celoroční růst produkce ke zhruba sedmi procentům," řekl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Šanci na zrychlení růstu produkce v prosinci zvyšují podle něj silnější hodnoty ukazatelů nálady ve zpracovatelském průmyslu i oživení růstu nových zakázek, včetně zakázek ve výrobě aut.

Pozitivně překvapil podle oslovených analytiků také výsledek českého zahraničního obchodu za loňský listopad, kdy po pěti měsících vykázal přebytek. Činil 5,7 miliardy korun, meziročně byl ale o 26,3 miliardy Kč nižší. Meziročně stoupl dovoz i vývoz zboží, přičemž k jejich vyšší hodnotě přispěly hlavně rostoucí ceny energií a vstupních surovin. Naopak obchod s auty brzdil, uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové zveřejněná čísla naznačují, že se začíná narovnávat i trh s auty, což je vidět na jejich zvyšující se výrobě a vyšším počtu registrací nových aut. "Přebytek obchodu s motorovými vozidly se sice meziročně snížil o 4,5 miliardy korun, v říjnu však pro srovnání toto zhoršení činilo 13,8 miliardy korun," uvedla.

Naproti tomu stavební výroba loni v listopadu zpomalila meziroční růst na dvě procenta z říjnových 3,7 procenta. Pozemní stavitelství, tedy stavba budov, se meziročně zvýšilo o 5,1 procenta. Naopak inženýrské stavby, jako cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, o čtyři procenta klesly. Meziměsíčně zůstala stavební produkce na stejné úrovni. Podle analytiků problémem českého stavebnictví zůstává nedostatek pracovních sil. Zdražující vstupy navíc prodražují budování staveb, což může snížit zájem o koupi nemovitostí.

Budování staveb prodražují podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka drahé stavební materiály, vysoká cena práce a růst cen pozemků, čímž vzniká tlak na zdražování nových movitostí. "To v kombinaci se zdražováním hypotečních úvěrů může vést ke snížení zájmu lidí o koupě nových nemovitostí," uvedl Křeček.

Stavební výrobu zasáhl po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 propad. Od dubna 2020 vytrvale oslabovala a až od loňského května opět meziročně posiluje.

Zdroj: Reuters, ČTK, Komerční banka, BHS, UniCredit Bank

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • HDP Nizozemska letos asi poroste rychleji
  Nizozemská centrální banka dnes zvýšila odhad letošního růstu tamní ekonomiky na 2,5 procenta, zatímco v lednové prognóze růst hrubého domácího produktu (HDP) odhadovala na 2,3 procenta. Banka se domnívá, že příznivý vývoj zahraničního obchodu a firemní investice přinesou Nizozemsku nejsilnější expanzi v tomto desetiletí. Informovala o tom agentura Reuters.
 • HDP rostl v USA nejrychleji od roku 2011
  Ekonomika Spojených států rostla ve druhém čtvrtletí nejrychleji za dva a půl roku. Hrubý domácí produkt...
 • HDP Ruska se v letošním prvním čtvrtletí meziročně snížil o jedno procento
  Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním prvním čtvrtletí meziročně snížil o jedno procento kvůli přetrvávajícím dopadům pandemie covidu-19. Uvádí to včerejší předběžná zpráva statistického úřadu Rosstat. V předchozím kvartálu se ruské HDP meziročně snížil o 1,8 procenta. Zlepšení naznačuje, že ruská ekonomika se zotavuje, napsala agentura Reuters.
 • HDP: Růst americké ekonomiky ve 2Q zpomalil
  Ekonomika Spojených států v letošním druhém čtvrtletí podle očekávání stoupla o 1,5 procenta...
 • HDP se loni propadl nejvýrazněji od vzniku samostatné ČR, potvrdil ČSÚ
  Česká ekonomika se v loňském roce propadla o 5,6 procenta, potvrdil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Hrubý domácí produkt tak klesl nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. Předtím šest let rostl. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 se HDP meziročně snížil o 4,8 procenta, ve srovnání se třetím čtvrtletím ale stoupl o 0,6 procenta. Loňský rok výrazně ovlivnila pandemie koronaviru. Proti předchozímu odhadu ze začátku března statistici mírně upravili meziroční změnu ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí, celoroční výsledek zůstal beze změny.
 • HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
  Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesl o rekordních 41,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo obchodu a průmyslu.
 • HDP Španělska prý může klesnout až o 12 procent
  Španělská ekonomika by letos mohla vykázat pokles o 6,8 až 12 procent, odhaduje tamní centrální banka. Rozhodující podle ní bude, zda opatření na omezení šíření koronaviru zavedená v polovině března budou platit osm, nebo až 12 týdnů. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
 • HDP Španělska ve čtvrtletí mírně zpomalil
  Španělské ekonomice se ve třetím čtvrtletí podařilo odolat politické nejistotě a udržela si relativně silný růst...
 • HDP Španělska ve 3Q mírně zpomalil růst
  Španělská ekonomika pokračovala ve třetím čtvrtletí v růstu, i když ve srovnání s předchozím čtvrtletím jeho tempo mírně zpomalilo. Hrubý domácí produkt (HDP) se za červenec až září zvýšil o 0,7 procenta po růstu o 0,8 procenta ve druhém čtvrtletí. Oznámil to španělský statistický úřad. Potvrdil tak své předběžné údaje z konce října.
 • HDP v eurozóně se vrátil k růstu
  Hrubý domácí produkt eurozóny v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupl o 0,5 procenta po poklesu o 0,3 procenta...
 • HDP ve 3. čtvrtletí zmírnil meziroční pokles na 5,8 procenta
  Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
 • Hedgeové fondy měly špatné období
  Nezávislá společnost Eurekahedge se specializuje na výzkum a analýzu hedgeových fondů. Rok 2015...
 • Hedgeové fondy spekulují proti čínské měně
  Několik významných hedgeových fondů spekulují na další oslabování čínského jüanu vůči americkému dolaru. Zprávu uvedl deník Wall Street Journal.
 • Hedžové fondy zažívají perné čtvrtletí
  Akciové a komoditní trhy klesají, zatímco kreditní spready (high yield credit spread) se rozšířily. Díky tomu...
 • HFSF vyplatil řeckým bankám 18 miliard eur
  Řecký fond finanční stability (HFSF) včera vyplatil čtyřem největším bankám v zemi celkem 18 miliard eur
 • HighSky Brokers jako první z obchodníků v ČR nabízí MetaTrader 5
  Nový český obchodník s cennými papíry, společnost HighSky Brokers, a. s., započala v minulém týdnu nabízet své služby v oblasti investování do měn.
 • HighSky Brokers ukončuje své služby
  Česká makléřská společnost HighSky Brokers a.s. již neposkytuje investiční služby novým klientům. Společnost to dnes oznámila na svém webu. Obchodní pozice klientů a obchodní účty klientů budou uzavřeny dne 31.3.2019.
 • Historický vývoj české koruny
  Ceny zboží a služeb se v ČR od vzniku země v roce 1993 téměř ztrojnásobily, zatímco kurz české koruny posílil za tu dobu zhruba o čtvrtinu. Vyplývá to z analýzy Raiffeisenbank.
 • Hlava a ramena na EUR/NZD
  Měnový pár EUR/NZD při pohledu na denní graf před několika dny prolomil směrem dolů rostoucí trendovou linii z června, kterou následně otestoval (pullback - nyní rezistence), čímž zároveň utvořil pravé rameno formace hlavy a ramen. Aby byla tato formace platná, musí nejprve dojít k jasnému proražení linie neckline směrem dolů. Uvidíme tento scénář s dalším možným oslabením směrem k hladině supportu 1,6620?
 • Hlava a ramena na EUR/USD
  Měnový pár EUR/USD při pohledu na 4hodinový graf utváří formaci hlava a ramena, kde aktuálně dochází k prolomení linie neckline této formace směrem dolů. V případě, že toto prolomení bude platné, bude patná také zmíněná formace a EUR/USD by mohl pokračovat v poklesu směrem k psychologické hladině 1,1500. Uvidíme tento scénář?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
IC Markets
NAGA
FX Global
reklama
Bidaskbit ebook