Středa 22. leden 2020 06:34
reklama
reklama
reklama

Ruská ekonomika roste a padá s ropou. V současnosti platí to druhé s negativním výhledem

26.01.2016 15:28  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Včerejší ruské statistiky HDP ukázaly, že tamní ekonomika klesla v minulém roce o 3,7 % a nachází se tak v hluboké recesi. Negativní vývoj byl zaznamenán poprvé od krizového roku 2009, nicméně tempo růstu se v posledních letech postupně snižovalo. Svojí krizí si současně prochází ruská měna, jejíž pád se v minulém týdnu dostal až do panického módu. Přestože se rublu dosud podařilo nejvyšší ztráty korigovat, tak jen stěží lze počítat s obratem downtrendu. Problémů Ruska je stále příliš mnoho.

Je faktem, že čtvrt století po pádu Sovětského svazu zůstává Rusko ekonomikou závislou na exportu komodit. Jejich ceny postupně klesají už od roku 2011, a proto není snížení ekonomického výkonu žádným překvapením. Většinu exportů tvoří ropa a další energie, ovšem země je také významným vývozcem oceli, železné rudy. Země ve velkém vyváží také drahé a průmyslové kovy a obiloviny.

Situaci v Rusku zhoršily také geopolitické problémy v souvislosti s anexí Krymu v březnu 2014. USA a Evropská unie uvalily na Rusko sankce. Obchodní omezení snížilo poptávku po ruské měně a zvýšilo naopak tlak na růst cen. Další dějství přišlo po sestřelení ruského bombardéru na turecko-syrské hranici. Rusko následně výrazně omezilo obchodní styky s Tureckem, jehož role významného obchodního partnera v posledních letech citelně vzrostla (v souvislosti s politikou sankcí).

Ekonomické statistiky jsou slabé

Rusko se potýká s rostoucím schodkem státního rozpočtu. Do negativního teritoria se dostal už v roce 2012 a od té doby Rusové s deficitem zápasí. Za rok 2015 vzrostl schodek rozpočtu na 2,7 % HDP a podobná čísla se očekávají také v tomto roce. Problémem je, že aktuální rozpočet na tento roku stále počítá s cenou ropy ve výši 50 dolarů za barel. Pokud by se udržely ceny okolo 30 dolarů, schodek rozpočtu by mohl bez dalších zásahů dosáhnout až na 6 %.

Ekonomické indikátory Ruska

ectab

Strašákem je rostoucí inflace, která v roce 2015 zdvojnásobila své tempo. Z růstu CPI o 7,8 % v roce 2014 vyskočila až na 15,6 %. Inflační cíl centrální banky je stanoven na 4 %, hlavní úrokovou sazbu však banka udržuje už od počátku minulého roku na 11 %. A zjevně to na potlačení inflačních tlaků nestačí.

Hlavní příčinou růstu cen je propad rublu. V minulém roce sice pár USDRUB rostl pouze o desetinu, ovšem v roce 2014 jsme byli svědky nárůstu o více než 70 %. Místo 32 rublů, které se za dolar platily na počátku roku 2014, je na počátku roku 2016 potřeba už 80 rublů. Nižší hodnota ruské měny snižuje negativní dopady propadu cen komodit.

usdrub

Pokles reálných příjmů o 9,5 % y/y měl vliv na pád maloobchodních prodejů, které se v prosinci snížily meziročně o více než 15 %. Rusové kupují méně aut a nejezdí na zahraniční dovolené. Jejich počet klesl v prvních třech čtvrtletích minulého roku téměř o třetinu.

Spotřeba domácností a CPI v Rusku (v % y/y)

cpiretail

Vliv ropy

Ropný průmysl je nejdůležitějším odvětvím v Rusku a zároveň patří mezi největší na světě. V prosinci minulého roku země těžila 10,8 mil. barelů ropy denně (data za poslední roky naleznete zde). To znamenalo přibližně 12 % světové těžby a stejný podíl má Rusko také v případě globálních exportů. Téměř 3/4 vytěžené ropy v Rusku směřuje na export.

Při současné těžbě znamená pokles ceny ropy o 1 dolar výpadek příjmu rozpočtu ve výši přibližně 2 miliard dolarů. Rozdíl mezi současnou cenou a projektovanou cenou ropy pro tvorbu státního rozpočtu na tento rok znamená přibližně 40 miliardový výpadek příjmů. Pokles z ceny okolo 110 dolarů za barel, která byla obvyklá v letech 2011 – 2014  znamená, že jen kvůli snížení cen ropy je ruský rozpočet chudší o 160 miliard dolarů.

Exporty ropy se v roce 2014 podílely na 59 % veškerých ruských exportů. Společně s dalšími energiemi se podíl šplhá ke 3/4 exportů. Podíl exportů energií na HDP tvoří přibližně čtvrtinu celkového ekonomického výkonu. Pouze ropný průmysl se na HDP podílí z patnácti procent. Celkem 70 % ruské ropy končí u evropských zákazníků.

Příjmy z těžby ropy a zemního plynu se podílely v roce 2015 celkem na 44 % příjmů státního rozpočtu. V minulých letech se jednalo vždy téměř o polovinu všech příjmů. Výsledek minulého roku byl ovlivněn výrazným poklesem cen ropy.

oilgasshare

Vyhlídky vývoje ruské ekonomiky nejsou příliš povzbudivé. Mezinárodní měnový fond očekává další pokles o 1 % v roce 2016. Výsledek však může být také o mnoho horší. Dle původních odhadů z počátku minulého roku měla ruská ekonomika klesnout jen lehce v rozmezí desetin procenta.

Jedním z nejdůležitějších faktorů bude právě další vývoj cen ropy. Zde, jak by se dalo očekávat, shoda nepanuje. Nejčastěji se zmiňuje rozpětí cen v tomto roce mezi 20 – 50 dolary za barel. Cena ropy by se tak musela nacházet okolo horní limity současných předpovědí, aby Rusko nemuselo zavádět další úsporná opatření.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Rozvojové ekonomiky pod tlakem rizikové averze trhu
  Koruna po zvýšení úrokových sazeb ČNB v minulém týdnu dále oslabuje (o rozhodnutí ČNB jsme psali minulý týden). Začátkem týdne se pohybuje na úrovni EUR/CZK 25,98 a USD/CZK 22,30. Vůči euru je tak nejslabší od začátku října minulého roku a vůči dolaru od července. Oslabování se ale netýká pouze české koruny.
 • Rubl na dolaru padá na letošní minima, vadí mu fx převody ruských firem i nízké ceny ropy
  Ruský rubl pokračuje v pádu posledních měsíců. Dnes na páru s americkým dolarem ztrácel až 3,2 % a obchodoval se až na...
 • Rubl - navzdory oslabení mluví fundamenty i nadále proti ruské měně
  Vzhledem k výrazným ztrátám rublu a poslední aktivitě centrální banky přidáváme dlouhodobý pohled na tuto měnu. Ten má...
 • Rubl se stabilizuje, frank vzpamatovává ze šoku, dolar navyšuje zisky
  Pro dolar byl po včerejším impulsu z Fedu pozitivní i celý dnešní den. Americká měna rozšířila své zisky proti euru i jenu a obchoduje se na 1,2282, respektive 119,0. Příznivý je pro ni nejen výhled amerických sazeb, ale také výrazné zotavení akcií, které zároveň poslalo vzhůru americké výnosy. Ty stoupají rychleji než německé.
 • Rudá záře nad akciovými trhy
  Po vzoru burz v asijsko-pacifickém regionu i evropské a americké trhy zamířily dolů. Jediným tématem je podpis obchodní dohody mezi USA a Čínou. Evropský Stoxx 600 tak hodinu před závěrem odepisuje 0,4 %, když s výjimkou energetických společností, které se nacházejí v černé nule, se nedaří žádnému sektoru. Nejhlubší ztráty jsou patrné u těžařů a zpracovatelů komodit (-0,9 %).
 • Run na banky bude problém zastaviť
  Rast Apple nedokázal trhy potlačiť nahorSituácia na Cypre včera poriadne vystrašila US akciových obchodníkov, k...
 • Rusi plánujú zrušenie DPH zo zlata
  Ruské ministerstvo financií pripravuje návrhy na zrušenie DPH z investícií do zlata a dúfa, že toto opatrenie povzbudí obyvateľstvo k postupnému upusteniu od nákupu dolárov, podľa Alexandra Akhpolova, vedúceho oddelenia ministerstva financií.
 • Ruská centrální banka měnovou politiku nezměnila a signalizuje další stabilitu sazeb
  Ruská centrální banka dnes podle očekávání ponechala klíčové úrokové sazby beze ...
 • Ruská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu
  Ruská centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 7,25 procenta. Snaží se tak podpořit hospodářský růst prostřednictvím levnějších úvěrů, píše agentura Reuters.
 • Ruská ekonomika bude obětí vývoje na komoditních trzích
  „Padající ceny ropy a zemního plynu budou zhoršovat ekonomickou situaci v zemích, které jsou závislé na vývozu těchto surovin. Jednou z hlavních obětí se stane Rusko, které se nachází v nepříliš dobré ekonomické situaci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Ruská firma HeadHunter se chystá na burzu v USA
  Největší ruská internetová personální agentura HeadHunter Group plánuje vstup na americkou burzu. Pokud se jí podaří plány zrealizovat, bude to první primární nabídka ruské firmy v USA od zavedení sankcí vůči Moskvě kvůli ukrajinské krizi v roce 2014, uvedla agentura Bloomberg.
 • Ruské akcie a dluhopisy jsou po zlepšení ratingu na rekordu
  Ruské akcie a dluhopisy dnes vystoupily na nové rekordy. Reagovaly tak na dlouho očekávané zlepšení hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska, k němuž přistoupila ratingová společnost S&P Global Ratings. Ta v pátek hlavní rating země zvýšila zpět do investičního pásma na známku BBB- z předchozích BB+. Ke zvýšení ratingu přistoupila poprvé od roku 2006.
 • Ruské akcie a rubeľ sú kvôli eskalácii napätia pod tlakom
  Medzi Ruskom a Ukrajinou sa to začína opäť vyostrovať. Prognózy ďalšieho vývoja konfliktu radi prenecháme bezpečnostným analytikom. Z ekonomického pohľadu sa však opäť začína hovoriť o sankciách. Pozrime sa teda na to, že čo sa udialo na jedinom inštrumente z ponuky XTB, ktorý má priamu expozíciu voči dianiu v regióne, počas posledného kola sankcií – na ruskom akciovom indexe MOEX (RUS50).
 • Ruské tajné jaderné středisko a superpočítač k těžbě bitcoinů
  Inženýři z přísně střeženého jaderného střediska s názvem Sarov využili pracovní superpočítač k těžbě bitcoinů. Přišla si pro ně tajná služba.
 • Rusko a Čína v roce 2018? Technologie vedou ke změně paradigmatu
  Říjen mě přinesl zpět do jednoho z mých nejoblíbenějších míst k obchodování – do Ruska. Rusko bylo vždy vlídné k Saxo Bank i ke mně, ale tentokrát jsem pocítil trochu nejistoty až nedůvěry…a byl to silnější a znepokojivější dojem než jindy. Bylo to trochu zvláštní, protože ekonomická data Ruska se zlepšují. Rubl byl dokonce během posledních osmnácti měsíců ve špičkové formě.
 • Rusko a Saudská Arábia podporia predĺženie dohody o obmedzení produkcie ropy krajín OPEC+
  Minulý týždeň sa udiali dve zásadné udalosti, ktoré budú v najbližších týždňoch vytvárať tlak na rast ceny ropy. Prvou bolo stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínskych prezidentom Xi Jinpingom na samite krajín G20 v Japonsku. Obe hlavy štátov sa dohodli, že budú pokračovať v rokovaniach ohľadom dosiahnutia obchodnej dohody. Trump odložil zavedenie dodatočných ciel na dovoz čínskych produktov v ročnom objeme vo výške 300 miliárd dolárov. Čínsky prezident prisľúbil, že Čína sa bude snažiť znižovať obchodný prebytok s USA a to tak, že bude nakupovať veľké množstvá poľnohospodárskych produktov. Trump taktiež povolil americkým firmám spolupracovať s čínskou spoločnosťou Huawei, ktorú pred niekoľkými týždňami zaradil na tzv. „blacklist“. Najdôležitejšie ale je, že trhy vo všeobecnosti neočakávali takýto pozitívny scenár stretnutia medzi Trumpom a Xi, pretože v posledných týždňoch bola situácia medzi oboma krajinami veľmi napätá, takže tento výsledok je veľmi pozitívny pre trhy. V prípade dosiahnutia obchodnej dohody, klesá riziko spomaľovania globálneho hospodárskeho rastu, pretože dohoda by mala viesť k odstráneniu ciel medzi oboma krajinami, čo povedie k zvýšeniu kúpyschopnosti obyvateľstva, a teda krajiny budú dovážať a spotrebovávať viac, čo sa prejaví aj na raste dopytu po rope, a teda aj na raste jej ceny.
 • Rusko jako katalyzátor pro rozvíjející se trhy a problémy světové ekonomiky
  Když jsem nasedl do expresního vlaku směrem do Petrohradu, nechal jsem za sebou Moskvu a tamních minus 20 stupňů Celsia. Rusko je nedílnou součástí...
 • Rusko masivně nakupuje zlato
  „Česká republika v letech 1997 a 1998 prodala 56 tun zlata. V té době šlo těžko předvídat, jak se cena zlata bude vyvíjet. Z dnešního pohledu lze říci, že se Česko svých zlatých rezerv nemělo zbavovat, protože tak učinilo za nevýhodných podmínek,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Rusko může být „zajímavou investiční příležitostí“ pro odvážné investory
  S tím jak se zvětšuje optimismus investorů ohledně křehkého příměří na Ukrajině, může budoucnost přinést růst nejenom ...
 • Rusko nečekaně snížilo základní úrok, analytici mluví o zahájení nového cyklu
  Ruská centrální banka dnes překvapivě snížila svou refinanční sazbu o čtvrt proc...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA ebook