Neděle 20. říjen 2019 06:49
reklama
Admiral Markets SE
reklama
Purple trading VIP
reklama
XTB strategie

Komodity: Zlato ztrácí na síle, drama kolem amerického rozpočtu totiž polevuje

14.10.2013 15:39  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Novinky z Washingtonu o dočasné dohodě a odvrácení technického bankrotu neměly v minulém týdnu na komoditní trhy příliš velký vliv. Naopak, obchodníci s komoditami spíše dopředu očekávali vyřešení celého amerického problému, což se projevilo jako další tlak na vzácné kovy. Cena mědi se propadla až na dolní hranici svého současného obchodního rozmezí, a to zejména kvůli snížení dlouhodobé cenové předpovědi. Naopak nejlépe se dařilo energetickému sektoru, který už druhý týden po sobě táhne kupředu zemní plyn a benzin.

Smíšeně se vedlo zemědělským komoditám – zatímco současné momentum nahrávalo kakau a cukru, a oba zástupci tak hlásí zisky už další týden po sobě, klíčové plodiny (s výjimkou pšenice typu Paris Milling) se vyprodávaly. Od černomořského regionu, přes Evropu až po Spojené státy se totiž právě shromažďuje úroda obilí. A jelikož byla velmi hojná, dostatečné budou také zásoby.

saxo2

Rozdílné výsledky zaznamenal v uplynulém týdnu energetický sektor. Jelikož počasí bylo chladnější než obvykle, podpořilo to ceny zemního plynu. Zvýšená poptávka po této komoditě ze strany elektráren dokonce měla na svědomí menší rally. Navíc říjen už pět let po sobě potvrzuje, že jde o měsíc vysokých cen zemního plynu. A ani tento rok nezklamal. Poptávka po plynu se bude ještě zvyšovat, protože ve Spojených státech už klepe zima na dveře a zásoby plynu začnou od prosince do února postupně klesat.

Právě rychlost ubývání zásob bude mít na ceny plynu určující vliv. V krátkodobém horizontu očekáváme, že se v příštích pár týdnech navýší jeho těžba. Ceny plynu se pak budou odvíjet od proměnlivosti počasí a poptávky ze strany průmyslu. Hladina odporu by se mohla dostat na 200denní klouzavý průměr a listopadový kontrakt na zemní plyn pak na 3,87 dolaru za therm

saxo3

Rostly také ceny benzinu dodávaného z newyorského přístavu. Podpořily je hlavně dva faktory: pokles poptávky z rafinerií kvůli sezoně údržby a nižší pobídky pro dovoz z Evropy. Zisková marže se totiž propadla téměř k nule.

Dodávky ropy by měly v roce 2014 růst, obavy z výpadků však přetrvávají

Pokles poptávky ze strany rafinerií vedl k relativně slabším výsledkům ropy WTI, protože týdenní zásoby zaznamenaly největší skok za poslední rok. Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve své měsíční zprávě očekává, že produkce ropy ze zemí mimo uskupení OPEC poroste v příštím roce o 1,7 milionu barelů za den. A to je nejvíce od roku 70. let minulého století. Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC tak bude moci omezit svou těžbu, která ještě nedávno dosahovala rekordních čísel.

Ovšem energetická agentura si všimla také toho, že během září produkce OPECu klesla pod 30 milionů barelů. K tomu došlo za poslední dva roky poprvé – kvůli neustálému narušování dodávek z Iráku, Libye a Nigérie. Pokud se podíváme na rok 2014 a odhady IEA, ropa Brent by se mohla podívat pod hodnotu 100 dolarů za barel. Vše ale bude záležet na dalším politickém vývoji na severu Afriky i v jiných zemích.

Navíc obavy z narušení dodávek a vyhrocení geopolitického napětí se objevily i poté, co byl unesen a následně propuštěn libyjský premiér Alí Zajdán. Díky tomu vzrostla u ropy riziková prémie, a naopak výhled růstu dodávek neměl na ceny černého zlata zásadní vliv. Ropa se tak během minulého týdne pevně držela kolem 110 dolarů za barel. A protože její zásoby ve Spojených státech rostou a jinde naopak dochází k výpadkům, rozdíl mezi cenou ropy Brent a WTI už narostl na téměř 10 dolarů za barel. Jde přitom o nejvyšší hodnotu od letošního června.

saxo4

Američtí politici se zřejmě brzy dohodnou, a zlato tak ztrácí podporu

Vzácné kovy se v uplynulém týdnu spíše prodávaly, jelikož rozbroje kolem amerického rozpočtu a dluhového stropu začaly polevovat. Politický debakl už není na pořadu dne a kovům se v souvislosti s jednáními ve Washingtonu nepodařilo nabrat podporu. Nyní se naopak objevují zprávy o to, že se rýsuje dočasná dohoda, a u vzácných kovů tak nelze vyloučit ani hlubší korekce. Pozornost se teď navíc vrátí ke spekulacím, zda a kdy začne americký Fed omezovat svůj program nákupu aktiv. To může opět vést k růstu dluhopisových výnosů, což není pro vzácné kovy a zejména pak zlato vůbec dobrá zpráva.

saxo5

Zlato ztrácí momentum, protože se začíná rýsovat řešení politické krize ve Washingtonu. Foto: Shuttershock

Fyzická poptávka po zlatě ze strany Asie začala zpomalovat a současně (i když pomalým tempem) pokračuje redukce burzovně obchodovaných produktů (EPT). Také na trhu s opcemi je zřetelné, že cena zlata bude v brzké době spíše klesat. Současně v uplynulém týdnu narostly náklady na ochranu před vyprodáváním pozic, a nyní stojí podstatně více, než obdobná býčí strategie.

Zlato se propadalo a nepodařilo se mu setrvat v ustáleném těsném rozmezí 1278 až 1323 dolarů za unci. To může vést až k pádu na 1233 dolarů za unci.

saxo6

Kakao je blízko pokoření dvouletých maxim

Kakao si i nadále upevňuje své silné býčí momentum a jeho ceny narostly na nejvyšší hodnoty za posledních 23 měsíců. Za vším stály výpadky dodávek a nižší produkce v západní Africe, která obstarává většinu světových zásob. Nahromadily se proto spekulace, jestli zásoby vůbec stačí pokrýt rostoucí poptávku. Evropští zpracovatelé kakaa už oživení poptávky zaznamenali, protože v regionu se začala vzpamatovávat i ekonomika. Ještě v červnu byla cena kakaa na minimu, konkrétně 2129 dolarech za tunu. Kontrakt futures s prosincovým dodáním však zdražil téměř o 30 procent na 2730 dolarů za tunu. I tak je to ale méně, než maximum z roku 2011 a 3775 dolarů za tunu – tehdy prudký nárůst cen odstartovala občanská válka v Pobřeží slonoviny.

Rostla také cena pšenice typu Paris Milling, která díky silné zahraniční poptávce vystoupala na 200 eur za tunu. Naposledy se za tuto cenu obchodovala v červnu. Podporu této pšenici poskytuje i výhled zimní produkce v Rusku a na Ukrajině. Došlo totiž ke zhoršení prognóz, jelikož se zpozdilo osévání polí a na mnoha místech muselo být kvůli mohutným dešťům a podmáčené půdě dokonce úplně zrušeno.

Cena kukuřice obchodované v Chicagu spadla na nejnižší úroveň za poslední tři roky a od loňského září se dostala téměř na polovinu. Plodina sice utrpěla kvůli zprávám o rekordní podzimní sklizni, ale na kolena ji srazila až novina, že americká vláda začne omezovat podporu pro složku biopaliv v benzinu. V důsledku toho by se mohla výroba etanolu destilovaného z kukuřice v příštím roce snížit na 13 miliard galonů ze současných 13,8 miliard. Poměr cen mezi pšenicí a kukuřicí narostl až na hodnotu 1,58. Pšenice je tak v tomto ohledu nejdražší od září 2010. A jakékoliv další navyšování tohoto rozdílu by nakonec mohlo poskytnout podporu kukuřici, jako levnější alternativě pšenice.

Měď obchodovaná na Londýnské burze kovů (LME) klesala už druhý týden v řadě. V nadcházejícím roce se totiž očekává růst zásob a panuje také nejistota o velikosti další poptávky – zejména kvůli politickému patu ve Washingtonu a zpomalení rozvíjejících se ekonomik v posledních měsících. Cena mědi se zasekla v relativně těsném rozmezí 7000 až 7350 dolarů za tunu. Analytici oslovení agenturou Reuters pak ve své předpovědi na další desetiletí navýšili svá očekávání o osm procent na 6948 dolarů za tunu. Vycházeli zejména z toho, že by měla růst nákladová inflace a také poptávka ze strany Číny, která je největším světovým odběratelem mědi.

 

 

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Komodity: Zemní plyn zpět nad 4 dolary poté co byl schválen vývoz LNG z USA
  Americké ministerstvo energetiky v pátek schválilo vývoz zkapalněného zemního plynu do všech zemí z termin...
 • Komodity: Zlato má namířeno vzhůru
  Komentář komoditního stratéga Saxo Bank, Ole Hansena: Po čtyřech týdnech poklesů vystřelilo zlato a stříbr...
 • Komodity: Zlato osciluje poblíž psychologické hranice 1300 dolarů za unci
  Cena zlata se pohybuje blízko psychologické hranice 1300 USD/oz, v návaznosti na sérii ztrát tohoto týdne. Kov ztratil...
 • Komodity: Zlato oslabuje po spekulacích, že Fed odloží další stimulační opatření
  Cena zlata a ostatních drahých kovů v úterý oslabila po spekulacích, že Federální rezervní systém odloží další kolo kvantitativního uvolňování, protože poslední makrodata nejsou tak slabá, jak se očekávalo. Ceny rezidenčních nemovitostí zaznamenaly první meziroční nárůst za poslední dva roky a potvrzují probíhající oživení sužovaného trhu s bydlením. Zpřesněný odhad HDP USA za druhé čtvrtletí dnes pravděpodobně ukáže rychlejší růst a vzestupnou revizi na 1,7% z předběžných 1,5%. V prvním čtvrtletí americká ekonomika rostla o 2,0%. Předseda Rady guvernérů Fedu Ben Bernanke přednese projev na výroční konferenci v Jackson Hole ve Wyomingu v pátek. Investoři budou jeho rétoriku pozorně sledovat. Na konferenci v roce 2010 nastínil druhé kolo nákupu dluhopisů v objemu 600 miliard dolarů. Situace na trhu a vybírání zisků ale naznačuje, že Fed může s dalším rozvolněním měnové politiky počkat. Nejaktivnější prosincový kontrakt zlata v úterý na Comex oslabil o 5,9 dolarů na $1669,7 za trojskou unci a dnes o 4,7 dolarů na $1665,0. Americký dolar se pohyboval v blízkosti dvouměsíčního minima vůči euru. Nejcennější kov zakončil níž poprvé v průběhu pěti seancí. V pondělí atakoval 4- měsíční vrchol. V uplynulém týdnu zlato posílilo o 3,3%, nejvíce od ledna.
 • Komodity: Zlato překročilo psychologickou hranici 1300 USD za unci, podpořily ho slabá data z USA
  Zlato zažívá nejdelší rally od července 2011. V průběhu včerejšího dne poprvé od 8. listopadu 2013 překročilo hranici ...
 • Komodity: Zlato roste pátou seanci v řadě, v minulém týdnu přidalo 1,96 %
  Zlato přidalo v minulém týdnu 1,96 % a páteční seanci uzavřelo na 1237,72 USD/oz. Jednalo se o nejvyšší týdenní růst o...
 • Komodity: Zlato se drží nad úrovní 1300 dolarů za trojskou unci
  Nejcennější kov postupně získává důvěru investorů v reakci na geopolitické nejistoty a slabší americký dolar. Nej...
 • Komodity: Zlato se odrazilo k růstu
  Zlato v úterý vyrazilo z formace a posílilo nejvíce za poslední dva týdny poté, co šéf Bundesbank varoval, že krize v ...
 • Komodity: Zlato se po nejdelší rally od roku 2011 dostalo na šesti měsíční maxima
  Zlato se postupně zotavuje ze ztrát, které utrpělo v loňském roce (propad o 28 %). Alespoň tomu nasvědčuje jeho vývoj ...
 • Komodity: Zlato ukončilo čtyři ztrátové seance růstem
  Zlato v úterý ukončilo čtyřdenní sérii porážek a uzavíralo se ziskem. Nejaktivnější únorový kontrakt na burze Comex po...
 • Komodity ztrácí na síle kvůli hrozícímu fiskálnímu útesu a silnému dolaru
  Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank. V prvním prosincovém týdnu ztrácely komoditní trhy pozitivní mo...
 • Komunikácia s bankami uviazla
  Podľa zdrojov blízkych EU uviazla komunikácia s bankami oh...
 • Komu ostane čierny peter?
  Hoci tento týždeň vyzeral skôr na pokles akcií (absencia dohody po víkende), už túto noc sme videli presný opak. A to opäť na základe rečí o blížiacej sa dohode. Na toto hľadíme s určitým skepticizmom a to hlavne po skúmaní, čo sa deje reálne a nie čo sa rozpráva.
 • Koncová podoba finančnej pomoci pre Eurozónu
  Celková pomoc uhasenie fiškálneho požiaru v EU má niekoľko bodov... po 1. EU vytvorí fon...
 • Končí bitcoinová párty? Oslabení kryptoměně pomůže, říkají analytici
  Hodnota tzv. kryptoměny Bitcoin v posledních dnech ztrácí lesk a připomíná silně rozevlátou houpačku. Během neděle atakovala cena Bitcoinu 6 000 dolarů a ztráta z posledních dní dosáhla více než 25 %. Jen za posledních dvacet čtyři hodin ztratil Bitcoin 1 000 dolarů. Poslední dění v segmentu kryptoměn ovšem naznačuje, že díky zpomalení rally odštěpené Bitcoin Cash, cena Bitcoinu zase mírně oživuje. Aktuálně se pohybuje kolem necelých 6 280 dolarů.
 • Končí éra dluhopisů a začíná doba akcií
  Stará otřepaná pravda říká, že akcie si vždy vedou lépe než dluhopisy. Alespoň j...
 • Končí posilování surové ropy?
  Surová ropa se v tuto chvíli zřejmě dostala tak daleko, jak to jen bylo možné. Posilování bylo způsobeno značným nárůstem investiční...
 • Končí po skandálech celá éra Euribor? Odcházejí velcí, EK se chystá nařizovat?
  Určující sazbou pro biliony eur zápůjčních produktů a zároveň opředena skandálem s manipulativním stanovováním sazby...
 • Kondice britského trhu práce se dál zlepšuje. Nižší tempo růstu mezd ale libře příliš nepomáhá
  Z Británie dnes přišly čerstvé výsledky z pracovního trhu a první dojmy jsou tak trochu smíšené. Kondice pracovního trhu je stále velmi dobrá. Míra nezaměstnanosti dokonce klesla o další desetinu na 4,7 %, což byl lepší výsledek než s čím počítal většinový konsenzus, který čekal výsledek beze změny. Nezaměstnanost je tak nejnižší od konce roku 2005. Po velmi silném lednovém reportu, kdy klesl počet žadatelů o podporu o skokových 42 tis. osob, navíc dopadla dobře i data za minulý měsíc, když klesl počet žadatelů o podporu o dalších 11 tis. Trh počítal s přírůstkem o 3,2 tis., takže další milé překvapení. Hůře si ale vede ukazatel, který je pro libru a její další vývoj paradoxně nejzajímavější. Na mysli máme mzdy, které rostly meziročně v Británii o 2,3 %, což je výrazné zpomalení proti minulému měsíci, kdy se zvyšovaly o 2,6 %. Dnešní výsledek navíc podstřelil většinový konsenzu, který počítal s růstem mezd o 2,4 %. Ještě hůře si přitom vedly mzdy po započtení bonusů, když v tomto případě zpomalil jejich růst z 2,6% až na 2,2 %.
 • Kondice evropské ekonomky zůstává velmi dobrá. Loňské růstové momentum ale pozvolna uvadá (PMI)
  Markit dnes zveřejnil čerstvé výsledky PMI pro eurozónu, což znamená že ze světové ekonomiky začínají postupně přicházet první data za letošní rok. Lednová čísla vypadají znovu velmi dobře, i když se zdá, že boomu z konce minulého roku, a výraznému růstu aktivity ve výrobě a službách, je prozatím konec.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
UFX