Vítám vás u dalšího článku, ve kterém se budeme věnovat psychologii tradingu. V tomto článku se podíváme na základní téma, se kterým se setkají začínající obchodníci velmi rychle a hned na začátku své tradingové kariéry. Povíme si něco o emocích, jak je vnímat, o čem nás informují a také jak s nimi pracovat tak, aby se emoce staly užitečným pomocníkem při tradingu, a ne důvodem, proč obchodník přichází o peníze. Jedná se o jedno ze základních témat psychologie tradingu, tak se do něj pojďme pustit.
Jsou emoce špatné?
Lidé si s věkem postupně osvojují zvláštní tendenci hodnotit věci kolem sebe. Přitom se jedná o čistě subjektivní vnímání, na základě výchovy, svých priorit a společenského prostředí, v němž žijí. Pro někoho daná věc nebo událost může být dobrá, ale pro jiného zase špatná. Je tedy nemožné určit její skutečnou povahu.
Doufám, že odstavcem výše jsem dostatečně nastínil, že hodnotit, zda jsou emoce dobré, nebo špatné, vůbec nedává žádný smysl. Například strach v tradingu může být i pozitivní, protože obchodníkovi brání otevírat obchody s nepřiměřenou lotáží. Na druhou stranu kvůli paralýze strachem nemusí obchodník nakonec žádnou příležitost využít.
Emoce tedy nejsou dobré, ale nejsou ani špatné. Buddhisté by řekli, že prostě jsou. I přesto, že se jedná o rozpoložení mysli, které není v naší společnosti běžně podporováno, je osvobozující si uvědomit, že nemusíme mít na vše vyhraněný názor a že si dokonce můžeme vybírat, jaké emoce v nás různé podněty vyvolávají, nebo zda je vůbec chceme mít emocionálně podbarvené.
Když bude obchodník ke svým emocím přistupovat neutrálně, mohou se postupem času stát velmi dobrým indikátorem. Trader se naučí své emoce vnímat a pokud pocítí jakoukoliv vnitřní nerovnováhu, je to pro něj signál, že není ten správný čas pro trading. Pokud se tyto dysbalance objevují častěji, je potřeba se zamyslet nad tím, co se mohlo změnit a co tuto nerovnováhu způsobilo. Příčinu je poté potřeba vyřešit, jinak bude její negativní vliv na obchodní výkonnost pokračovat.
Obchodník by tedy měl ke svým emocím přistupovat neutrálně a spíše je vnímat jako indikátor, který značí jakoukoliv nerovnováhu, než je hodnotit podle velmi subjektivních názorů. Strach může být pozitivní i negativní, stejně tak i euforie. Proto nedává smysl je hodnotit. Hlavním cílem obchodníka by tak měla být schopnost udržet emocionální rovnováhu, a pokud je narušena, hledat způsoby, jak ji znovu nastolit.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz