Sobota 20. července 2024 10:53
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
FTMO férovost

Drahé levné akcie – Příběh dvou měst

10.07.2024 14:47  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Trhy klamou silným růstem a za atraktivním přebalem se skrývá vcelku znepokojivý příběh, který se pravděpodobně bude ještě zhoršovat,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než 150 let třetí nejvyšší zaznamenaná hodnota. Vyšší hodnoty byly zaznamenány pouze v roce 1999 (tedy před splasknutím dotcom bubliny, kdy hodnota poměru odpovídala na špici 44,0) a v roce 2021, kdy tento poměr vystoupal až na 38,0. To ukazuje, že akcie skutečně nejsou levné. Nicméně realita je složitější a ani v tomto případě nelze soudit knihu podle obalu.

Proč jsou akcie drahé?

Ačkoli akciové indexy jsou na historické poměry velmi drahé – v současné situaci by bylo chybou říct, že tím pádem jsou všechny tituly a sektory drahé. Důvodem je takřka bezprecedentní koncentrace na akciových trzích, kdy hrstka největších a nejvýkonnějších společností ohýbá mnohé statistiky a ukazatele. Tato koncentrace je extrémní na amerických trzích, ale i evropské trhy jsou vysoce koncentrované. Je to zapříčiněno vysokými úrokovými sazbami, které působí škody hlavně zpracovatelskému sektoru a menším a středně velkým společnostem. Naopak větší společnosti s velkou zásobou peněz z vysokých úrokových sazeb mohou paradoxně i těžit!

Hrubě řečeno od počátku roku 2024 za 30 % celého růstu indexu S&P 500 zodpovídá jediná společnost – NVIDIA.  10 % největších společností zase zodpovídá za růst celého indexu asi ze 75 %! Na opačném spektru, index Russell 2000, jež sdružuje menší americké společnosti (tržní kapitalizace v průměru nižší jednotky miliard USD) za posledních 4,5 roků nevyrostl po ošetření o inflaci téměř vůbec! Tato anomálie je typická v konečných fázích hospodářského cyklu, kdy se daří pouze vyvolené skupině společností, které jsou v dané době nejodolnější. Investoři se zdráhají v období vysokých úrokových sazeb riskovat svůj kapitál investicemi do oslabujících společností.

Příběh dvou měst

Jsou to tedy ty největší společnosti, které v současnosti způsobují valuační anomálie. Čím je tato skupina společností větší, tím více ovlivňuje celý index, neboť v něm má čím dál větší zastoupení a tím pádem silněji ovlivňuje veškeré poměry a ukazatele. Například podle Schwab Research nyní 40 % indexu S&P 500 je tvořeno sektorem „information technology and communication services“. Pro srovnání sektory veřejné infrastruktury, komoditní a nemovitostní každý tvoří pouze 2,4 % indexu S&P 500.  S velkým odstupem se podílí na indexu nejvíce pak sektory finanční (12,9 %) a zdravotnický (12,0 %). Velmi silný růst hlavních akciových indexů tak může vytvářet klamný obraz velmi zdravé ekonomiky, ovšem je nutno poznamenat, že většina titulů se na tomto růstu nepodílí a jejich vývoj je mnohem méně optimistický.

Ačkoli tedy je celkový index drahý, skupina menších společností a sektory jako jsou veřejná infrastruktura, nemovitosti, energetický, komoditní či některé kapsy zdravotnického a cyklického sektoru obsahují množství titulů, jež se draze nejeví. Také menší inovativní společnosti a růstové společnosti se záporným ziskem v mnohých případech zlevnily, což prokazuje například velmi špatná výkonnost inovativního fondu Cathie Wood – ARK Innovation ETF. Fond za posledních 4,5 let vygeneroval ztrátu 15 %. Je zde ovšem dobrý důvod, proč jsou tyto sektory levné, ony totiž nejvíce trpí v důsledku zvýšených úrokových sazeb. A to že jsou nyní relativně levné, nebo zlevňovaly v posledních letech nemusí nutně znamenat, že jsou skutečně levné. Logicky tedy cestou nejmenšího odporu je pro mnohé investory investovat do těch nejsilnějších společností a „přečkat“ toto obtížné období právě v nich.

Problém

Problém ale začíná být v tom, že čím déle tato mentalita ovládá investory a jejich rozhodování, tím více bobtnají valuace těch „vyvolených“, které se čím dál více vzdalují realitě. Lze tedy říct, že dokud úrokové sazby nezačnou spolehlivě klesat k úrovním, které by přestaly přiškrcovat ekonomický růst bude tato mentalita pokračovat. Valuace těch největších titulů se tedy mohou i nadále dofukovat do více extrémních úrovní a ostatní tituly mohou i nadále stagnovat, nebo dokonce klesat. Proto i přes relativně přijatelné valuace menších společností a některých sektorů nelze nyní určit, jak rychle dojde k obnově růstu v těchto oblastech trhu. Například pokud se ukáže, že úrokové sazby zůstanou výše po delší dobu, protože inflace není dostatečně krotká, pak tyto sektory a menší společnosti mohou i nadále stagnovat či zlevňovat. Takže co se nyní jeví jako relativně levné se může za určitých podmínek ukázat být drahé, a proto se tomu investoři vyhýbají.

Nejspolehlivějším scénářem udržitelného růstu těchto levnějších titulů by byla ekonomická recese následovaná prudkým snižováním úrokových sazeb, kvantitativním uvolňováním a fiskálním deficitem. Nejméně příznivým scénářem by byla již zmíněná stagnace úrokových sazeb a případně i jejich další růst, který bude i nadále přikládat zátěž již tak zatíženým společnostem. Stagnace sazeb, nebo případně jejich další růst není nemyslitelný vzhledem k tomu, že americká inflace, obzvlášť jádrová se zasekla kolem 3 % a v posledních měsících vykazuje malý progres.

Proto za velmi atraktivním „přebalem“ akciových trhů ve formě dominantních technologických gigantů se skrývá pomalu ochabující jádro, které je ale z ekonomického hlediska mnohem významnější, než onen přebal a představuje mnohem větší část ekonomiky a lidské pracovní síly.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • 🥈 Drahé kovy klesajú pred zverejnením CPI dát
  Zverejnenie údajov CPI v USA o 14:30 je kľúčovou udalosťou dňa. Očakáva sa, že správa za december ukáže, že rast cien sa medziročne zrýchli o 7 %, čo je najvyššia úroveň od roku 1982! Situácia bola vtedy značne odlišná, keď trhové sadzby (10-ročný výnos v USA) dosahovali 14 %, v porovnaní s približne 1,8 % dnes. Avšak faktory v hre a celkové trhové prostredie boli vtedy tiež odlišné. Očakáva sa, že jadrová inflácia sa medziročne zrýchli na 5,4 %, čo je najvyššia úroveň od začiatku roku 1991. Silné prekonanie dnešných údajov by mohlo podporiť stávky na jastrabie kroky Fedu. To by mohlo pomôcť USD a zároveň vytvoriť tlak na drahé kovy a akcie.
 • Drahé kovy pokračujú v raste
  Počas ázijského obchodovania vzrástlo zlato až na 1 866 dolárov za uncu, čo predstavuje najvyššiu úroveň od roku 2011, keďže nedávna dohoda vedúcich predstaviteľov EÚ o rozsiahlom balíku na podporu ekonomiky vytvára tlak na americký dolár. Ceny zlata vzrástli o 25% oproti marcovým minimám. Medzičasom sa striebru prvýkrát od októbra 2013 podarilo prekonať hranicu 22 dolárov . Mimoriadne nízke úrokové sadzby a bezprecedentné fiškálne stimuly od vlád a centrálnych bánk na celom svete spolu s obavami z inflácie zvýšili cenu drahých kovov.
 • Drahé kovy posilují proti slabému dolaru
  Předseda amerického Federálního rezervního systému Jerome Powell uvedl, že nedávný nárůst případů virů se týká zejména těch, kteří se domnívají, že tempo hospodářského oživení se zmírnilo. Americký dolar se také na pozadí volební nejistoty zhroutil a byl jednou z nejslabších měn tohoto týdne.
 • Drahé kovy po zasedání FOMC
  Nečekané bylo prohlášení, které vydal Federální rezervní systém, a způsob, jakým zlato reagovalo na nové změny měnové politiky. Obchodníci zjevně nevěnovali pozornost tržnímu konsensu. Očekávalo se, že úrokové sazby zůstanou na stejné úrovni a že Federální rezervní systém dokončí proces snižování nákupů aktiv v březnu a oznámí první zvýšení sazeb bezprostředně po ukončení programu QE.
 • Drahé kovy pred vianočnými sviatkami rastú
  Na začiatku nového týždňa zaznamenali výrazný nárast drahé kovy. Zlato a striebro profitujú z averzie k riziku na ázijských a európskych akciových trhoch, zatiaľ čo platina sa snaží zotaviť sa z piatkového prepadu. Zlato sa obchoduje mierne pod kľúčovou zónou odporu v rozmedzí okolo úrovne 1485 dolárov.
 • Drahé kovy procházejí delší konsolidační fází
  Sektor drahých kovů prochází v současnosti delším obdobím konsolidace, které dává po předchozím výrazném růstu cen investorům i obchodníkům čas popadnout dech a zvyknout si na vyšší cenovou hladinu. Po dvou neúspěšných pokusech získat podporu nad 2400 USD teď zlato od počátku dubna zpravila uzavírá denní obchodování mezi 2280 a 2380 USD. Největší problém v tomto období nastal, když se ukázalo, že Čínská lidová banka po 18 měsících nepřetržitých nákupů v květnu zlato kupovat přestala.
 • Drahé kovy procházejí výraznou korekcí, může za to očekávaný růst sazeb a zpomalující Čína
  Noční propad cen zlata s sebou strhl také další drahé kovy. Přestože poklesy u stříbra, platiny a paládia nedosahovaly...
 • 📈 Drahé kovy rostou díky oslabování USD 💲
  Drahé kovy jsou dnes nejvíce rostoucí třídou aktiv. Cenové zisky se pohybují hlavně mezi 1 % a 2 %. Hlavním důvodem je oslabování USD, který je dnes naopak nejslabší z hlavních světových měn. Nejvíce se daří stříbru, které vykazuje více než 2 % zisky. Zlatu se podařilo dostat zpět nad 1 900 dolarů za unci a směřuje k nejvyšším hodnotám tohoto týdne k důležité cenové zóně v blízkosti úrovně 1 915 dolarů za unci.
 • DRAHÉ KOVY V ASII SE HROUTÍ
  Zlato a stříbro se dnes ráno v Asii hroutí. Zlato kleslo na jednu z nejnižších úrovní za poslední roky, kdy od pátku z...
 • Drahé kovy začínají být možná až příliš drahé
  Drahé kovy začínají být nejen drahé, ale možná už i trochu předražené. Jsme sice fandové drahých kovů a dlouhodobý výh...
 • Drahé uhlí a ropa a i plyn rekordně zdraží Čechům Dušičky, o desítky procent. Za květiny, svíčky či upomínkové předměty utratí letos lidé v ČR zhruba 1,3 miliardy korun
  Dušičky, které si letos připomeneme už zítra, jsou z ekonomického hlediska, resp. výše příslušných tržeb obchodníků a prodejců stále čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. Po suverénně vedoucích Vánocích, Silvestru a Velikonocích. Letos Češi u obchodníků nechají za svíčky, hřbitovní květiny typu chryzantém, věnce a další předměty uctívající památku zesnulých v průměru zhruba 190 korun za osobu. Celkově pak přibližně 1,3 miliardy korun.
 • Drahé uhlí a ropa a i plyn rekordně zdraží Čechům Dušičky, o desítky procent. Za květiny, svíčky či upomínkové předměty utratí letos lidé v ČR zhruba 1,3 miliardy korun
  Dušičky, které si letos připomeneme příští středu, jsou z ekonomického hlediska, resp. výše příslušných tržeb obchodníků a prodejců stále čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. Po suverénně vedoucích Vánocích, Silvestru a Velikonocích. Letos Češi u obchodníků nechají za svíčky, hřbitovní květiny typu chryzantém, věnce a další předměty uctívající památku zesnulých v průměru zhruba 190 korun za osobu. Celkově pak přibližně 1,3 miliardy korun.
 • Drahé Vánoce? Nic proti příštímu roku… Štědrovečerní hostina citelně zdraží, i proto dnes Česká národní banka opět nadstandardně zvedne své úroky
  Ke štědrovečerní hostině si letos všichni dáme inflaci. Která bude navíc jenom předznamenáním toho, co nastane v příštím roce. Česká národní banka přitom nyní může krotit převážně jen inflaci, jež nastane o příštích Vánocích, těch roku 2022, a pak dále. Takže s růstem hladiny spotřebitelských cen příštích dnů, týdnů a měsíců nic moc nezmůže. I tak ale musí vyslat signál. A nadělit pod letošní stromeček další nadstandardní zvýšení základní úrokové sazby. Proto na svém dnešním měnověpolitickém zasedání její bankovní rada nejspíše většinově odhlasuje růst základního úroku o 0,75 procentního bodu, na 3,5 procenta.
 • Drahota sílí. Nečekaně silná inflace v otázkách a odpovědích
  Češi se musí připravit na inflaci, jakou dlouho nezažili. Tím hůře jim bude, že se nyní potkají citelná inflace s velmi chabě úročenými vklady v bankách. Běžné spoření tak bude představovat nejrychlejší cestu do chudoby. Citelná inflace bude totiž úspory rychle požírat. Doba nutí lidi investovat. Často i velmi rizikově, třeba do pochybných firemních dluhopisů. Bude tedy pokračovat enormní zájem Čechů o investice do nemovitostí. S růstem inflace však dojde také k růstu sazeb ČNB a k růstu sazeb hypoték. Hořká kombinace dále zdražujících nemovitostí a zdražujících hypoték učiní vlastní bydlení nedostupné pro nové zástupy Čechů.
 • Drahšiemu tankovaniu sa nevyhneme
  Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa mierny pokles, nakoľko sa zlepšila nálada na finančných trhoch. V súvislosti s postupným uvoľňovaním blokovacích opatrení (najmä v USA a v Európe) sa zvyšuje počet nových prípadov koronavírusu. Ukazuje sa teda, že hospodárske oživenie v druhej polovici roka 2020 môže byť pomalšie, ako sa očakávalo, keďže ďalšie uvoľňovanie opatrení môže byť ohrozené.
 • Drahšiemu tankovaniu sa zrejme nevyhneme
  Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa pokles, ktorý bol spôsobený najmä zhoršením nálady na finančných trhoch, keďže sa objavili obavy z možného výskytu druhej vlny koronavírusu v USA, keďže niektoré štáty pristúpili príliš skoro k uvoľňovaniu opatrení a zaznamenali nárast nových prípadov koronavírusu. Medzi ohrozené štáty patria napríklad Texas, Florida a Kalifornia.
 • Drahší, stratovejší a menší
  Nový týždeň sa na Wall Street niesol v znamení ziskov. V zisku zatvorili všetky segmenty indexu SP500, prekonať samotný benchmark sa ale podarilo len sektorom energií a telekomunikácii. Dôvodom rastu sektoru energií boli lepšie výsledky firmy Sempra Energy, aj keď firma nakoniec svoje zisky udržať nedokázala. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones +0,15%, SP500 +0,36%, Nasdaq Composite +0,37%.
 • Drahý australský dolar škodí ekonomice
  Australské maloobchodní tržby se v prosinci propadly již po třetí v řadě. Australský statický úřad naměřil 0,2 pr...
 • Drama EUR/USD
  Pár EUR/USD klesl v pátek poté, co údaje ukázaly, že zaměstnavatelé v USA zaměstnali více pracovníků, než se očekávalo (červencová data), a také zvýšily mzdy, což signalizovalo pozitivní růst trhu práce.
 • Drastická inflace maže výhodná spoření
  Inflace na současné výši 9,9 procenta je špatnou zprávou pro všechny, kteří mají peníze na vkladových produktech, jako jsou spořicí účty či termínované vklady. Výnosy sice po dlouhé době dosahují vyšších hodnot na úrovni čtyři až pět procent, nicméně investoři reálně o část peněz přicházejí. Pokud mají lidé peníze na vkladu, který nese výnos například čtyři procenta, peníze se inflací znehodnotí téměř o pět procent.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Broker EX-CAP
LYNX
HOTFOREX
reklama
Purple trading AI