Sobota 24. únor 2024 09:50
reklama
Purple Investiční příležitost pro rok 2024 (webinář)
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Investiční příležitost pro rok 2024 (webinář)
reklama
Fintokei ProTrader

Co čeká euro příští týden?

12.02.2024 05:45  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics65c8ba3682589.jpg

První únorový týden se ukázal jako velmi nudný. Ačkoli se dříve oba instrumenty propadly kvůli zasedání Bank of England a Federálního rezervního systému, projevům předsedy Fedu Jeroma Powella a silným údajům o ISM z USA, později jsme se žádných důležitých událostí ani zpráv nedočkali a pohyby v dalším týdnu byly velmi slabé. Proto bychom se podle mě měli pokusit pochopit, co od nadcházejícího týdne čekat.

V Evropské unii bude v následujících pěti obchodních dnech mnoho projevů a málo zpráv. Chystané zprávy mohou být zajímavé, ale nic víc. Za současných okolností si nemyslím, že zprávy o HDP a průmyslové produkci mohou trh přimět k aktivnějšímu obchodování. HDP bude zveřejněno ve druhém odhadu za čtvrté čtvrtletí. Očekává se, že evropská ekonomika nevykáže žádný růst. Podle mého názoru ale taková hodnota nevyvolá žádné emoce trhu.

analytics65c8ba41d83b2.jpg

Stačí si vzpomenout na poslední čtyři čtvrtletí a jejich hodnoty: -0,1 %, +0,1 %, +0,1 %, -0,1%. A teď by to mohlo být 0 %. Na jaké změny by měl trh reagovat? Totéž platí pro průmyslovou produkci. Tato zpráva sama o sobě není důležitá, ale prudký nárůst nebo prudký pokles mohou mít vliv na pohyb. Co teď ale čekat od údaje o produkci v EU? Naposledy jsme růst zaznamenali v srpnu 2023. Indikátor tehdy posílil o 0,4 %. Sedm z posledních 12 měsíců skončilo záporným výsledkem. Je vysoce pravděpodobné, že i nová zpráva vykáže pokles, ale rozhodně ne výrazný růst.

Všechny ostatní události týdne zahrnují projevy členů Rady guvernérů Evropské centrální banky. Philip Lane, Pablo Hernandez de Cos, Claudia Buchová, Anneli Tuominenová, Luis de Guindos, Christine Lagardeová, Isabel Schnabelová a znovu Lagardeová a Lane. Jak vidíme, projevů bude mnoho, ale kolik z výše uvedeného seznamu může trhu poskytnout nové, důležité informace pouhé dva týdny po zasedání ECB? Sdělí většina z nich konkrétní informace týkající se úrokových sazeb, když všechny předchozí projevy mluvily o jediném: nikdo nechce v ECB spěchat, politici se bojí udělat chybu, vše bude záviset na inflaci a ekonomických indikátorech?

Na základě analýzy jsem dospěl k závěru, že se vytváří medvědí vlnový pattern. Vlna 2 neboli B vypadá kompletně, takže v blízké době očekávám vytvoření impulzivní sestupné vlny 3 neboli C s výrazným poklesem instrumentu. Neúspěšný pokus o průraz úrovně 1,1125, která odpovídá Fibonacciho retracementu 23,6 %, naznačuje, že trh je déle než měsíc připraven prodávat. Short pozice zvážím jen s cíli poblíž úrovně 1,0462, která odpovídá Fibonacciho hladině 127,2 %.

analytics65c8ba4aee9dd.jpg

Vlnový pattern na páru GBP/USD naznačuje pokles. V tuto chvíli zvažuji prodej instrumentu s cíli pod úrovní 1,2039, protože vlna 2 neboli B nakonec skončí, stejně jako postranní pohyb. Počkal bych na úspěšný pokus o průraz úrovně 1,2627, který poslouží jako sell signál. V blízké době by se mohl objevit další signál v podobě neúspěšného pokusu o průraz této úrovně. V tom případě by pár mohl sebejistě klesnout minimálně na úroveň 1,2468, což by už pro dolar byl významný úspěch, protože poptávka po něm zůstává velmi nízká.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Co by znamenalo selhání Ruska splácet státní dluh?
  Rusko od začátku ukrajinské krize mnohé překvapilo tím, že plní své mezinárodní dluhové závazky. Západní vlády mu to umožnily díky tomu, že upustily od sankčních omezení těchto plateb, aby pomohly dlužníkům.
 • Coca-Cola hlási silné štvrťročné výsledky a zvyšuje vyhliadky
  Akcie spoločnosti Coca-Coly (KO.US) vzrástli v predobchodnej fáze o takmer 2% po tom, čo najväčší svetový výrobca sódy zverejnil pozitívne štvrťročné čísla. Spoločnosť zarobila 68 centov na akciu, čím prekonala konsenzuálne odhady vo výške 56 centov na akciu. Tržby 10,13 miliárd dolárov prekonali trhové očakávania vo výške 9,32 miliárd dolárov. Spoločnosť Coca-Cola tiež zvýšila svoje celoročné prognózy predaja a zisku, pretože dopyt po jej nápojoch sa od opätovného otvorenia divadiel, reštaurácií a štadiónov zvýšil. Spoločnosť Coke teraz očakáva, že za celý rok zaznamená organický rast výnosov v rozmedzí od 12% do 14%, oproti pôvodnej perspektíve vysokého jednociferného rastu. Spoločnosť tiež zvýšila svoju predpoveď rastu upraveného zisku na akciu na 13% až 15%, a to z pôvodného rozsahu vysokých jednociferných číslic na nízke dvojciferné hodnoty.
 • Coca-Cola chystá reorganizaci, zruší tisíce pracovních míst
  Americká společnost Coca-Cola, která je největším výrobcem nealkoholických nápojů na světě, plánuje reorganizaci svých aktivit. Firma dnes uvedla, že také zruší tisíce pracovních míst. Coca-Cola se nyní podobně jako mnoho dalších firem potýká s negativními dopady koronavirové krize. Bližší informace o celkovém rozsahu rušení míst ale Coca-Cola zatím neposkytla. Firma koncem loňského roku zaměstnávala zhruba 86.000 lidí.
 • Coca-Cola na Polygon uvrhla ,,speciální digitální sběratelství”
  V neděli 7. července (mezinárodní den přátelství) Coca-Cola oznámila, že „děkuje fanouškům, kteří byli součástí vývoje značky do metaverze za poslední rok.”
 • Coca-Cola na vlně silné poptávky a vyšších cen🥤
  Akcie globální společnosti Coca-Cola Company (KO.US) před zahájením dnešní peněžní seance posilují o téměř 1,5 % po zveřejnění lepších než očekávaných výsledků za 1Q 2023.
 • Coca-Cola ťaží z otvorenia ekonomík
  Americký nápojový gigant zverejnil pred pár hodinami svoje výsledky za posledný kvartál a aj celý predchádzajúci rok. Situácia firmy sa celý rok postupne zlepšovala a v mnohých oblastiach prekonala aj predpandemický rok 2019. Chcete vedieť, ktorým nápojom sa darilo najlepšie, alebo čo bude znižovať ziskovosť firmy tento rok? Pozrite si naše video.
 • Coca-Cola v premarketu po výsledcích za 4. čtvrtletí mírně vzrostla
  Společnost Coca-Cola (KO.US) dnes před zahájením obchodní seance na Wall Street oznámila finanční výsledky za 4. čtvrtletí roku 2022. Zpráva dopadla převážně v souladu s očekáváním trhu, a proto na akciích Coca-Cola nelze v dnešním předobchodním období na americkém trhu zaznamenat žádný výraznější pohyb. Cena akcií společnosti si necelé dvě hodiny před otevřením seance na Wall Street připsala 0,7 %.
 • Coca-Cola zastavuje pokles akcií po zprávě o výsledcích za 2. čtvrtletí
  Coca-Cola (KO.US) překonala očekávání Wall Street ohledně tržeb a zisku a stejně jako Pepsico zvýšila svůj celoroční výhled. Společnost sdělila, že i přes několikeré zvýšení cen produktů ve svém portfoliu nadále zaznamenává vysokou poptávku po svých výrobcích, přičemž k dalšímu zvýšení cen dojde v 1. čtvrtletí. Čisté tržby meziročně vzrostly o 6 %, ale slabší nálada na Wall Street dnes vyvíjí tlak na snížení ocenění akcií tohoto giganta:
 • Coca-Cola ztrácí 3,7 % - akcie na 52týdenním minimu 🚩
  Akcie společnosti Coca Cola (KO.US) dnes ztrácejí více než 3 % a obchodují se na úrovních, které byly naposledy zaznamenány v prosinci 2021. Akcie aktuálně ztrácejí nejvíce ze všech společností v indexu Dow Jones a od začátku roku klesly o 15 %, což je nejvíce od roku 2008, kdy odepsaly 26,2 %. Špatně se dnes vede také společnosti General Mills (GIS.US) - akcie výrobce cereálií a občerstvení ztratily od začátku roku téměř 25 % a stejně jako Coca Cola se obchodují na úrovních ze 4. čtvrtletí 2021.
 • Co čeká centrální banky v červnu?
  Není to tak dávno, co se červnové jednání FOMC považovalo za pravděpodobný zdroj prvního zvýšení úrokových sazeb od roku 2004, avšak díky nedávným slabým ekonomickým datům USA – podobným těm, která jsme zažili v loňském roce – a stabilně nízké inflaci je tento scénář v podstatě ze hry.
 • Co čekat dál od inflace
  Českou inflaci ženou dál vzhůru hlavně oddíly doprava a energie - zdražující pohonné hmoty, energie a imputované nájemné. Když k nim připočteme ještě potraviny, podílí se tyto tři oddíly na meziroční inflaci více než ze dvou třetin. A ne jinak tomu bude i v nejbližších měsících. Novinové titulky sice plní na prvním místě zdražující nafta a benzín, o dalším růstu inflace ovšem v nejbližších měsících rozhodnou zejména ceny energií a to, jak moc se promítnou vyšší ceny z globálních trhů do cen pro spotřebitele.
 • Co čeká tento týden EUR/USD?
  Eurodolar vstoupil do nového týdne pozitivně. Prozatím tak naplňuje intradenní divergenci na oscilátoru MACD, která ukazuje na možný průběh korekci. Z čistě technického pohledu našel trh možná dvojité dno. Rozhodující však bude, jak si býci poradí s odporem na ceně 1,1440, kde leží neckline hodnota. Z dlouhodobějšího hlediska (denní graf) však stále platí analýza, že trh je ve formaci rostoucího klínu, který by měl být proražen směrem k jihu.
 • Co čekat od aktuálního zasedání Bank of England?
  Ve čtvrtek odpoledne budou zveřejněny důležité novinky z Bank of England (BoE). Nejprve ve 13:00 nás čeká rozhodnutí o...
 • Co čekat od amerického dolaru?
  V Evropské unii nás čeká jen málo ekonomických událostí a situace ve Spojených státech příliš jiná nebude. Zpravodajské pozadí prvních dvou dnů týdne bude podobné jako u eura. V těchto dnech očekávám stagnaci dolarových párů. Ve středu večer bude zveřejněn protokol FOMC – zpráva z posledního zasedání americké centrální banky. Ve čtvrtek mohou obchodníky povzbudit indexy podnikatelské aktivity ve službách a ve zpracovatelském průmyslu (stejně jako kompozitní indexy) a počty prvotních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Dozvíme se i počet prodejů nových domů. Pátek bude prakticky klidný den bez významných událostí.
 • Co čekat od čtvrtečního zasedání OPEC?
  Zástupci zemí OPEC se pomalu sjíždějí do Vídně. Už ve čtvrtek proběhne oficiální zasedání této organizace, která stále hraje na ropných trzích prim. Nálada je méně napjatá, než na několika předchozích pravidelných zasedáních. Cena ropy v minulém týdnu pokořila padesátidolarovou hranici a nečeká se tak, že by se organizace dohodla na omezení těžby či jiných důležitých zásazích.
 • Co čekat od dnešního projevu Janet Yellenové, analýza USD/JPY, EUR/USD
  Šéfka Fedu Janet Yellenová má dnes před sebou těžký úkol. V 16:00 vystoupí před Sněmovnou reprezentantů a podá jí pravidelné půlroční hodnocení...
 • Co čekat od dnešního zápisu ze zasedání Fedu?
  Lednové zasedání Fedu se neslo v lehce holubičím duchu. Členové FOMC vyjádřili znepokojení nad vývojem v globální ekonomice a nadále počítali s pozvolným růstem sazeb. Příliš jsme se toho ovšem nedozvěděli, protože zasedání nedoprovázela tisková konference. Zároveň probíhalo uprostřed masivních výprodejů na finančních trzích, které mohlo některé účastníky strašit, ovšem obavy se do stručného shrnutí (Statementu) zveřejněného bezprostředně po zasedání nedostaly.
 • Co čekat od dnešního zasedání ECB?
  Očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) dnes udělá další kroky směrem k uvolněnější měnové politice, jsou velká. Všichni vědí, že banka...
 • Co čekat od dnešního zasedání ECB? Analýza EUR/USD
  Na základě včera publikovaných útržků z telefonních rozhovorů členů bankovní rady ECB je velmi pravděpodobné, že ...
 • Co čekat od dnešního zasedání Fedu?
  Zasedání americké centrální banky Fed patří dlouhodobě mezi nejdůležitější události v kalendáři každého obchodníka. S ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster