Neděle 01. říjen 2023 13:16
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB Ondřej Hartman

Týden na akciových trzích: Pozitivní vliv měl zejména „holubičí hike“ ECB

15.09.2023 17:53  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Na rozdíl od těch předchozích byl tento týden docela plodný na podstatná makrodata. Dopadla lépe, než se čekalo. Hlavní událostí bylo zvýšení úrokových sazeb z dílny ECB, které bylo kvůli nejednoznačným datům z ekonomiky tentokrát spojeno s velkou mírou nejistoty. Nicméně komentář prezidentky Lagardeové z hlediska adekvátní výše současných sazeb, která by měla stačit ke zkrocení inflace, vyzněl holubičím tónem. Dále už pravděpodobně sazby růst nebudou, což se může nakonec stát i v USA, kde Fed zasedá příští týden. To byl ve výsledku výrazný pozitivní impuls pro akciové trhy. Ale i další data z USA byla lepší (maloobchodní tržby, nezklamala jádrová inflace a průmyslová výroba). Pozadu nezůstala ani čínská data týkající se průmyslové výroby a maloobchodu, která překonala odhady.

Pražská burza

Týdenní výkon

Po dvou týdnech poklesu jsme se dočkali růstu. Index PX tento týden vzrostl o +2,44 % (1 353,96 b.).

Až na jednu výjimku všechny tituly posílily.  Nejlépe na tom byl v týdenním hodnocení tandem ČEZ (+3,95 % t/t, 961,50 CZK) a pojišťovna VIG (+3,43 % t/t, 633 CZK). ČEZ oslaboval jen v Po a Pá, to ale nemohlo překonat silný střed týdne. VIG na rozdíl výrazně rostl v pondělí. Dále následovaly banka Erste (+3,05 % t/t, 805 CZK), Moneta (+2,91 % t/t, 85 CZK) a Komerční banka (+1,18 % t/t, 687,50 CZK). Erste klesla za celý týden jen v pátek. Startovní pole uzavírala se slušným týdenním ziskem Kofola (+1,11 % t/t, 274 CZK). Philip Morris ČR (-1,73 % t/t, 17 080 CZK) jako jediný za týden oslabil. Došlo k tomu zejména na konci pátečního obchodování.

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a jednotlivých akcií je v příloze.

Pražská burza

Denní výkon (15. 9. 2023 - pátek)

Index PX (-0,17 %, 1 353,96 b.) se dnes obchodoval většinu času v záporném pásmu v docela úzkém rozmezí. Oslabily těžké váhy ČEZ (-0,67 %, 961,50 CZK) a banky Erste (-1,47 %, 805 CZK). Dále pak Philip Morris ČR (-1,61 %, 17 080 CZK), který doslova spadl v závěru dne. To stačilo aby se index překlopil do mínusu. Nejlépe na tom byla dnes Moneta (+1,67 %, 85 CZK), pojišťovna VIG (+0,48 %, 633 CZK), Colt CZ (+0,36 %, 557 CZK) a Komerční banka (+0,15 %, 687,50 CZK). 

Efektivně na konci dnešního obchodního dne došlo k převážení několika indexů. To zvýšilo aktivitu investorů v závěru obchodování. Dosavadní denní objem se v asi posledních 10 minutách seance více než ztrojnásobil.

USA

Americké akcie dle indexu S&P500 vzrostly do čtvrtka o +1,07 % (4 505,10 b.). Dnes zahajuje obchodování slabší o 0,4 % a dále klesá. Za celý týden s největší pravděpodobností posílí po předchozím poklesu o +0,4 %.

V USA došlo ve čtvrtek k asi letos největšímu IPO. Výrobce čipů ARM vystřeli z IPO ceny o asi +30 %.

Evropský index STOXX Europe 600 rostl na začátku týdne a pak na jeho konci. Zejména ve čtvrtek, kdy ECB podesáté zvýšila úrokové sazby, ale s komentářem, který ukazuje, že by to mohlo být poslední zvýšení. Dnes opět roste, ale ke konci obchodování došlo pravděpodobně pod vlivem negativního otevření v USA ke korekci. Krátce před koncem dnešní seance je sice index na svých denních minimech, ale stále silnější o +0,4 %. Za celý týden by to mohl být růst kolem +1,7 %. 

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

ČNB zrušila úročení povinných minimálních rezerv od 5. října. Dopad to bude mít na úrokový výnos bank. Podle tiskového prohlášení Monety to bude 120 mil. CZK v roce 2023 a 450 mil. v roce 2024. Komerční banka odhaduje vliv na -115 mil. CZK měsíčně při konstantní sazbě 7 %.

Zároveň ČNB snížila od. 1. října proticyklickou kapitálovou rezervu z 2,25 % na 2,0 %. Tato informace je pro banky naopak pozitivní. Uvolněný kapitál by se mohl třeba rozdělit mezi akcionáře ve formě dividend.

Podle premiéra Fialy pravděpodobně zůstane v platnosti daň z mimořádných zisků do konce roku 2025. To otáčí situaci, když se ministr Stanjura diskusi o jejich zrušení nebrání. Každopádně to dopadne zejména na ČEZ.

Co se dá čekat příští týden?

V úterý 19. září bude reportovat kvartální výsledky Colt CZ Group. Předpokládáme silnou poptávku z evropských zemí. Očekáváme také zúžení celoroční projekce.

Velmi důležité bude měnové zasedání Fedu a středeční rozhodnutí o sazbách. Změna se nečeká.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Týden na akciových trzích: Na začátku týdne opět rekord, pak sestup z výšin, na konci opět růst
  Ještě v pondělí dokázal širokopásmový index S&P500 posílit a dále vylepšit historické maximum, ale to bylo vše. Následně z výšin ustoupil.
 • Týden na akciových trzích: Na začátku týdne padaly ještě rekordy, pak přišel Fed a série mizerných makrodat
  Všechny oči i uši investorů se tento týden soustředily na výstupy amerického Fedu. Sazby a uvolněná politika beze změn, to se čekalo, takže to není překvapení. Ale co se nečekalo, byl doprovodný jestřábí komentář. K růstu sazeb dojde pravděpodobně již v roce 2023, a to hned dvakrát. Dosud se čekala stabilita sazeb do konce 2023. Několik guvernérů dokonce odhaduje vzestup sazeb již v roce 2022. A taky se blíží chvíle, kdy se začne pomalu diskutovat snižování objemu vykupovaných aktiv. Celkový výstup Fedu byl pro trhy docela silným impulsem. Bohužel ne pozitivním.
 • Týden na akciových trzích: Nižší inflace znamenala nemalé zisky
  Tento týden se čekalo na zveřejnění inflace v USA. To byla opravdu ta rozhodující událost. Byla nižší, než se čekalo. To okamžitě zalilo trhy optimistickou náladou. Interpretace trhu je, že sazby nakonec nebude nutné zvedat tak vysoko. A to je ten důvod silného růstu.
 • Týden na akciových trzích: Optimismus minulého týdne se vytratil, akciové indexy ztrácely na západě i východě
  Výsledková sezóna pokračuje. A nutno dodat, že velmi úspěšně. Většina firem, co za mořem reportovala, oznámila nejen lepší výsledky ve srovnáním s odhady trhu, ale hlavně předvedly meziroční růst čísel.
 • Týden na akciových trzích: Pátý růstový týden v Evropě, v Praze bohužel
  Z makrodat byly tento týden podstatně lepší, tedy nižší inflace průmyslových výrobců. Překvapivě silná data dorazila z Číny v podobě HDP za první kvartál a dnes byly dubnové indexy PMI nad odhady, a to jak v Evropě tak USA, a to hlavně ze sektoru služeb.
 • Týden na akciových trzích: Plno optimismu a zisky přes 3 %
  Úvod týdne by ve znamení růstu, a to po zprávách, že nová mutace koronaviru nebude tak „strašná“ a že třetí dávka výrazně zvyšuje ochranu proti ní. Ve druhé polovině došlo v Evropě (St, Čt, Pá) i za mořem (jen Čt) k mírnému vybírání rychlých zisků. Tento týden byla zveřejněna inflace v USA a taky v ČR. Obě čísla dopadla podle očekávání (ČR 6,0 %, USA 6,8 %). Pozitivně překvapila Německá průmyslová produkce, která vzrostla více, než se čekalo.
 • Týden na akciových trzích: Po pěti týdenních ztrátách pražská burza tento týden rostla
  Tento týden byl chudší na podstatné kurzotvorné události. V Německu byl zveřejněn Ifo index, který byl mírně lepší než očekávání. Jedná se o nárůst nicméně úroveň je stále nízká. Lepší byla taky osobní spotřeba v USA, což ukazuje na silnou poptávku.
 • Týden na akciových trzích potěšil, všechny a všude
  Po dlouhé době byly informace týkající se nárůstu nakažených na druhé koleji. Zveřejněná makrodata byla spíše lepší než se čekalo. Fed sice, podle očekávání, sazby nezvýšil, ale dál bude podporovat trh a dodávat na něj likviditu. Prim tento týden hrály jednoznačně americké prezidentské volby. Sice stále nevíme výsledek, když sčítání nadále probíhá, nicméně výsledek bude velmi těsný. Zatím to vypadá tak, že mírně navrch má vyzyvatel Biden. Ale Kongres s největší pravděpodobností zůstane rozdělený, protože republikáni ovládnou Senát. Sice se tak snižuje šance na brzké schválení stimulačního balíčku, ale ono to stejně jednou přijde. Trh si celé dění zatím vykládá pozitivně.
 • Týden na akciových trzích: Pozitivní nálada a bezbřehý optimismus, kam se podíváš
  Za mořem začala výsledková sezóna za první čtvrtletní tohoto roku. Tradičně jako jedny z prvních oznámily svá kvartální čísla velké banky. A nutno dodat, že dodané výsledky jsou opravdu dobré. Meziroční zisky rostly násobně (např. 5x). Důvodem je pravděpodobně rozpouštění rezerv ke špatným úvěrům a zisky z obchodování.
 • Týden na akciových trzích: Pozitivní týden na obou stranách Atlantiku
  Z makrodat se jednoznačně čekalo nejvíce na americkou inflaci. Zveřejněná data nakonec všechny překvapila. V meziročním srovnání inflace poklesla, což se opravdu nečekalo. Okamžitě se začalo spekulovat, jak na to zareaguje centrální banka Fed. Pokles inflace by mohl znamenat, že sazby se budou zvyšovat mírněji a ne tak vysoko. Pro akcie je to pozitivní prostředí.
 • Týden na akciových trzích: Pozitivní výsledková sezóna otočila sentiment obchodování, Praha tentokrát zaostala
  Naplno se za mořem rozjela výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. A nutno dodat, že začátek se podařil opravdu náramně. Tradičně jsou prvními reportujícími velké americké banky, které předvedly výrazně lepší výsledky ve srovnání s konsensem. Když odhlédneme od rozpouštění opravných položek ke špatným úvěrům, tak to ukazuje na čilý investiční ruch. Čísla jsou to lepší proti odhadům trhu, ale hlavně vyšší než vloni. Kvartální reporty pozitivně ovlivnily výsledky zejména ve druhé polovině týdne. Maloobchodní tržby v USA si zachovaly stejnou růstovou dynamiku jako předchozí měsíc, a překonaly odhady trhu. Ten počítal s poklesem. A inflace je v USA stejně jako u nás vysoká.
 • Týden na akciových trzích: Pozitivní závěr týdne jen korigoval celkovou ztrátu
  Začátek týdne byl ještě ovlivněn jestřábím vyzněním symposia v Jackson Hole. Nejdůležitější makrodata týdne se týkala především zámořského trhu práce. Dopadla smíšeně, počet nových pracovní míst se zvýšil, ale celková nezaměstnanost vzrostla (zní jako protimluv, ale rozdíl je dán mírou participace). V Evropě jsme se dočkali vyšší míry inflace. To podobně jako v USA naznačuje růst úrokových sazeb. Pro akciové trhy vesměs ne příliš povzbudivá data.
 • Týden na akciových trzích: Praha je tomto týdnu vítězem
  Výsledková sezóna pokračuje. A je to docela pěkný pohled, a to ze dvou důvodů. Za prvé společnosti reportují lepší výsledky ve srovnání s odhady trhu, ale hlavně jsou čísla lepší v meziročním srovnání. Tzn. že se hospodaření obchodovaných společností zlepšilo.
 • Týden na akciových trzích: Praha, každý den v plusu, překonala ostatní trhy
  Obchodování se tento týden přelévalo z kladného do záporného teritoria ovlivněno politickými hrátkami o posunutí dluhového stropu v USA. Důležitá makrodata týkající se počtu nových pracovních míst mimo zemědělství zklamala a byly podstatně pod odhady trhu. Za mořem začala také výsledková sezóna, která se naplno rozjede až příští týden.
 • Týden na akciových trzích: Praha klesla méně než ostatní
  Všichni čekali na rozhodnutí Fedu a ECB o nastavení úrokových sazeb. V obou případech došlo podle očekávání ke zvýšení o 50 bb. Nicméně komentář vyzněl více jestřábím tónem, zvláště ten od ECB. Nepotěšily maloobchodní tržby a průmyslová výroba (drahé energie, problémy v dodavatelských řetězcích). Týden přitom nezačal špatně. Inflace za mořem dopadla lépe a ukázala další zpomalování. Potěšily také indexy PMI v Eurozóně a Německu (index nákupních manažerů) naznačující, že pokles ekonomické aktivity v průmyslu, ale hlavně ve službách výrazně zpomaluje.
 • Týden na akciových trzích: Praha mezi nejlepšími, druhý týdenní růst v řadě
  Z makrodat zveřejněných tento týden stojí za zmínku ukazatele sentimentu PMI, které nezklamaly a Ifo index, který výrazně propadl pod odhady. V USA klesl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, na nejnižší hodnotu za mnoho posledních měsíců. Sentiment na akciových trzích nadále ovlivňovala válka na Ukrajině s různé zprávy o možných sankcích.
 • Týden na akciových trzích: Praha na desetiletých maximech, v Evropě i za mořem opět nové rekordy
  Inflační týden – na programu bylo zveřejnění inflace v ČR, ale také v USA. Zatímco v ČR inflace vzrostla, v USA mírně zpomaluje. A to je samozřejmě signál pro Fed, který se nepohrne do zvyšování sazeb. Pro akciové trhy pozitivní zpráva.
 • Týden na akciových trzích: Praha nedržela krok a zaostala
  V USA byla zveřejněna inflace ve výrobní sféře (PPI) a ukázala nižší nárůst. Spolu se spotřebitelskou inflací (CPI) zveřejněnou minulý týden by se mohlo zdát, že polevují inflační tlaky. Maloobchodní tržby za mořem byly lepší, než se čekalo, což ukazuje na odolnost poptávky vůči inflaci. Nicméně to hlavní zaznělo z Fedu. Několik guvernérů se nechalo slyšet, že nedojde k obratu v měnové politice – vysoké sazby. Což pro akcie není úplně nejlepší.
 • Týden na akciových trzích: Praha pokulhávala za Evropou, Amerika prohlubuje ztráty
  Mezi nejdůležitější makrodata tohoto týdne se bezpochyby zařadila inflace v USA. Meziročně sice již mírně klesla, avšak méně než se čekalo. Drobný pokles však nic nemění na tom, že americká inflace je stále vysoká a spekuluje se o tom, jestli tamní centrální banka Fed neutáhne šrouby měnové politiky více než se odhaduje. Pro akcie nepříliš radostný výhled.
 • Týden na akciových trzích: Praha po pěti rostoucích týdnech oslabila
  Silná série rostoucích týdnů v řadě skončila. Zastavila se na čísle pět, tento týden již pražská burza, respektive její hlavní index PX (-0,46 %, 1 359,56 b.) klesl. Sice počet růstových dnů byl větší, ale jejich zisky byly spíše kosmetické. V úterý a pátek cena oslabila o zhruba půl procenta a to stačilo, aby byl výsledek za celý týden v červeném.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank