Sobota 26. listopad 2022 17:12
reklama
Purple Trading VIP zona 2022
reklama
instaforex webinat giganti
reklama
XTB konference 2022 invest
reklama
XTB konference 2022 invest

Týden na akciových trzích: Praha nedržela krok a zaostala

18.11.2022 17:24  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V USA byla zveřejněna inflace ve výrobní sféře (PPI) a ukázala nižší nárůst. Spolu se spotřebitelskou inflací (CPI) zveřejněnou minulý týden by se mohlo zdát, že polevují inflační tlaky. Maloobchodní tržby za mořem byly lepší, než se čekalo, což ukazuje na odolnost poptávky vůči inflaci. Nicméně to hlavní zaznělo z Fedu. Několik guvernérů se nechalo slyšet, že nedojde k obratu v měnové politice – vysoké sazby. Což pro akcie není úplně nejlepší.

Německý ZEW ukázal zlepšení sentimentu investorů. 

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka index S&P500 odepsal 1,16 % (3946,56 b.). Ještě v úterý, kdy S&P500 posílil se téměř dotýkal hranice 4 tis. bodů. Následně klesal, aby v pátek opět začal růst. Dnes otevírá přes půl procenta v plusu a ke 4000 se opět blíží, nicméně dnešní obchodování je volatilní. Za celý týden skončí asi lehce pod touto hranicí a odepíše necelé procento. 

Evropské akciové trhy

Index STOXX Europe 600 tento týden klesal jen třetí a čtvrtý den. Dnes krátce před koncem obchodování roste kolem procenta (+0,99 %, 432,64 b.). Za celý týden to asi bude mírný růst (+0,09 %) a nepřetrhne se růstová řada. Toto by měl být pátý růstový týden v řadě. 

Pražská burza

Pátek

Dnes pražská burza posilovala. Hlavní index pražské burzy PX dnes posílil o +0,36 % (1 243,78 b.). Posilovala ale i většina evropských trhů a mnohdy více. Nejlépe na tom dnes byla Moneta se ziskem +2,26 % (72,50 CZK), která tak aspoň korigovala nepříznivý vývoj minulých dnů. Následovala Pilulka (+1,38 %, 735 CZK), nicméně za charakteristicky nízké likvidity, kdy i malá objednávka může zcela změnit kurz. Kofola si před výsledky (příští týden, viz níže) připsala +1,28 % (237 CZK).  Erste (+0,85 %, 709,60 CZK) peloton vítězů uzavírala.

Mírně dnes odepsal ČEZ (-0,43 %, 816,50 CZK), tento týden neznal jiný směr než dolů. Asi je stále ve vleku speciálních daní. Oslabila také pojišťovna VIG (-0,36 %, 555 CZK), Philip Morris ČR (-0,35 %, 16 840 CZK) a lehce také Komerční banka (-0,13 %, 749 CZK).

Colt (550 CZK), který příští středu oznámí kvartální čísla (viz níže) skončil dnes beze změny. 

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Pražská burza

Týdenní výkon

Index PX odepsal za týden 1,21 % (1 242,78 b.) a přetrhl šnůru čtyř rostoucích týdnů v řadě.

Nejlepší byly tento týden Pilulka (+5,76 %, 735 CZK), ale za malé likvidity. Slušný výkon podala Erste se ziskem +2,25 % (709,60 CZK) a to znamenalo čtvrtý růstový týden v řadě. Kofola rostla většinu dnů v tomto týdnu a za celý týden si připsala +1,72 % (237 CZK). A mírně ještě, rovněž před výsledky (viz níže) posílil Colt (+0,36 %, 550 CZK).

Nejvíce za celý týden oslabily ČEZ (-3,49 %, 816,50 CZK), Komerční banka (-2,98 %, 749 CZK) a VIG (-2,46 %, 555 CZK). 

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Pojišťovna VIG (titul nesledujeme) oznámila čtvrtletní výsledky v úterý. Hospodaření vzrostlo o asi 15 % a reportovaná čísla překonala konsensus o asi 5 %.  

Co se dá čekat příští týden?

Pokračuje, vlastně končí, výsledková sezóna v ČR.

Ve středu ráno před otevřením trhu zveřejní kvartální výsledky Colt. Odhadujeme slušný meziroční růst. Poptávka na hlavním trhu v USA sice klesá, ale stále jde o vysoké číslo v absolutní hodnotě. Podporou bude také plnění smlouvy s Armádou ČR.  

A hned ve čtvrtek, ale po skončení trhu bude pokračovat a vlastně aktuální výsledkovou sezónu zakončí, Kofola. Se zpožděním by se  měl projevit cenový růst. Ale inflace nákladů bude znamenat pokles marží. Velmi bude záležet na výhledu do konce roku.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Týden na akciových trzích: Plno optimismu a zisky přes 3 %
  Úvod týdne by ve znamení růstu, a to po zprávách, že nová mutace koronaviru nebude tak „strašná“ a že třetí dávka výrazně zvyšuje ochranu proti ní. Ve druhé polovině došlo v Evropě (St, Čt, Pá) i za mořem (jen Čt) k mírnému vybírání rychlých zisků. Tento týden byla zveřejněna inflace v USA a taky v ČR. Obě čísla dopadla podle očekávání (ČR 6,0 %, USA 6,8 %). Pozitivně překvapila Německá průmyslová produkce, která vzrostla více, než se čekalo.
 • Týden na akciových trzích potěšil, všechny a všude
  Po dlouhé době byly informace týkající se nárůstu nakažených na druhé koleji. Zveřejněná makrodata byla spíše lepší než se čekalo. Fed sice, podle očekávání, sazby nezvýšil, ale dál bude podporovat trh a dodávat na něj likviditu. Prim tento týden hrály jednoznačně americké prezidentské volby. Sice stále nevíme výsledek, když sčítání nadále probíhá, nicméně výsledek bude velmi těsný. Zatím to vypadá tak, že mírně navrch má vyzyvatel Biden. Ale Kongres s největší pravděpodobností zůstane rozdělený, protože republikáni ovládnou Senát. Sice se tak snižuje šance na brzké schválení stimulačního balíčku, ale ono to stejně jednou přijde. Trh si celé dění zatím vykládá pozitivně.
 • Týden na akciových trzích: Pozitivní nálada a bezbřehý optimismus, kam se podíváš
  Za mořem začala výsledková sezóna za první čtvrtletní tohoto roku. Tradičně jako jedny z prvních oznámily svá kvartální čísla velké banky. A nutno dodat, že dodané výsledky jsou opravdu dobré. Meziroční zisky rostly násobně (např. 5x). Důvodem je pravděpodobně rozpouštění rezerv ke špatným úvěrům a zisky z obchodování.
 • Týden na akciových trzích: Pozitivní týden na obou stranách Atlantiku
  Z makrodat se jednoznačně čekalo nejvíce na americkou inflaci. Zveřejněná data nakonec všechny překvapila. V meziročním srovnání inflace poklesla, což se opravdu nečekalo. Okamžitě se začalo spekulovat, jak na to zareaguje centrální banka Fed. Pokles inflace by mohl znamenat, že sazby se budou zvyšovat mírněji a ne tak vysoko. Pro akcie je to pozitivní prostředí.
 • Týden na akciových trzích: Pozitivní výsledková sezóna otočila sentiment obchodování, Praha tentokrát zaostala
  Naplno se za mořem rozjela výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. A nutno dodat, že začátek se podařil opravdu náramně. Tradičně jsou prvními reportujícími velké americké banky, které předvedly výrazně lepší výsledky ve srovnání s konsensem. Když odhlédneme od rozpouštění opravných položek ke špatným úvěrům, tak to ukazuje na čilý investiční ruch. Čísla jsou to lepší proti odhadům trhu, ale hlavně vyšší než vloni. Kvartální reporty pozitivně ovlivnily výsledky zejména ve druhé polovině týdne. Maloobchodní tržby v USA si zachovaly stejnou růstovou dynamiku jako předchozí měsíc, a překonaly odhady trhu. Ten počítal s poklesem. A inflace je v USA stejně jako u nás vysoká.
 • Týden na akciových trzích: Pozitivní závěr týdne jen korigoval celkovou ztrátu
  Začátek týdne byl ještě ovlivněn jestřábím vyzněním symposia v Jackson Hole. Nejdůležitější makrodata týdne se týkala především zámořského trhu práce. Dopadla smíšeně, počet nových pracovní míst se zvýšil, ale celková nezaměstnanost vzrostla (zní jako protimluv, ale rozdíl je dán mírou participace). V Evropě jsme se dočkali vyšší míry inflace. To podobně jako v USA naznačuje růst úrokových sazeb. Pro akciové trhy vesměs ne příliš povzbudivá data.
 • Týden na akciových trzích: Praha je tomto týdnu vítězem
  Výsledková sezóna pokračuje. A je to docela pěkný pohled, a to ze dvou důvodů. Za prvé společnosti reportují lepší výsledky ve srovnání s odhady trhu, ale hlavně jsou čísla lepší v meziročním srovnání. Tzn. že se hospodaření obchodovaných společností zlepšilo.
 • Týden na akciových trzích: Praha, každý den v plusu, překonala ostatní trhy
  Obchodování se tento týden přelévalo z kladného do záporného teritoria ovlivněno politickými hrátkami o posunutí dluhového stropu v USA. Důležitá makrodata týkající se počtu nových pracovních míst mimo zemědělství zklamala a byly podstatně pod odhady trhu. Za mořem začala také výsledková sezóna, která se naplno rozjede až příští týden.
 • Týden na akciových trzích: Praha mezi nejlepšími, druhý týdenní růst v řadě
  Z makrodat zveřejněných tento týden stojí za zmínku ukazatele sentimentu PMI, které nezklamaly a Ifo index, který výrazně propadl pod odhady. V USA klesl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, na nejnižší hodnotu za mnoho posledních měsíců. Sentiment na akciových trzích nadále ovlivňovala válka na Ukrajině s různé zprávy o možných sankcích.
 • Týden na akciových trzích: Praha na desetiletých maximech, v Evropě i za mořem opět nové rekordy
  Inflační týden – na programu bylo zveřejnění inflace v ČR, ale také v USA. Zatímco v ČR inflace vzrostla, v USA mírně zpomaluje. A to je samozřejmě signál pro Fed, který se nepohrne do zvyšování sazeb. Pro akciové trhy pozitivní zpráva.
 • Týden na akciových trzích: Praha pokulhávala za Evropou, Amerika prohlubuje ztráty
  Mezi nejdůležitější makrodata tohoto týdne se bezpochyby zařadila inflace v USA. Meziročně sice již mírně klesla, avšak méně než se čekalo. Drobný pokles však nic nemění na tom, že americká inflace je stále vysoká a spekuluje se o tom, jestli tamní centrální banka Fed neutáhne šrouby měnové politiky více než se odhaduje. Pro akcie nepříliš radostný výhled.
 • Týden na akciových trzích: Praha roste třetí týden v řadě, Evropa ještě v plusu, Amerika na nule
  Akcie samozřejmě reagovaly na vývoj války na Ukrajině. V úterý došlo ve vyjednáváních k posunu, a hned to bylo vidět napříč trhy (viz tabulka níže), kdy indexy slušně posilovaly. Reagovaly také na ostatní zprávy, které z válečného stavu vyplývají. Například platba / neplatba za energetické komodity v rublech. Ale ozval se také covid. Je tu a nikam nezmizel, jen je jakoby na druhé koleji. V megapoli Šanghaji kvůli pandemické vlně začal platit lockdown.
 • Týden na akciových trzích: Praha rostla, Evropa přetrhla růstovou řadu, Amerika opět na rekordech
  Tento týden nebylo mnoho důležitých makrodat. Za zmínku stojí snad jen maloobchodní tržby (motor US ekonomiky) a průmyslová produkce. Obě byly lepší, než se čekalo.
 • Týden na akciových trzích: Praha se kratším týdnem na rozdíl od ostatních burz vyhnula poklesu a rostla
  Podle šéfa Fedu J. Powella bude inflace, proti předchozím odhadům, delší dobu zvýšená. Dále trhem zmítala politická situace kolem dluhového stropu.
 • Týden na akciových trzích: Praha vítězem, Amerika ještě v plusu a Evropa stlačená v červeném
  Tento týden všichni čekali na měnová zasedání centrálních bank. ECB sazby neměnila, ale doprovodný komentář byl jestřábího charakteru. Bank of England podle očekávání zvýšila sazby o 25bb, o jeden hlas ale neprošlo zvýšení o 50bb. Naše ČNB také nepřekvapila a podle očekávání zvýšila sazby o 75bb na 4,5 %. To bylo podle očekávání analytiků, ale zdá se, že trh již zacenil vyšší 100bb růst.
 • Týden na akciových trzích: Praha vládla všem, skrze ČEZ, ostatní daleko za jejím výkonem
  Z makrodat byly důležité ceny průmyslových výrobců v Německu a u nás. Dopadly výrazně nad odhady. To jsou samozřejmě silné proinflační tlaky, které se s největší pravděpodobností projeví i ve spotřebitelských cenách.
 • Týden na akciových trzích: Pražská burza nahoře, Evropa dole, nejslabší USA
  Pracovní týden je/byl v USA i Evropě včetně ČR kratší o Velký pátek. Příští týden je Evropa zavřená ještě v pondělí (v USA je ale už otevřeno).
 • Týden na akciových trzích: Pražská burza posílila, na ostatních parketech tak veselo zdaleka nebylo
  I tento týden byl v Evropě kratší, tentokráte o Pondělí velikonoční. To ale neplatilo pro burzy v USA. Za mořem měly plnohodnotný pětidenní pracovní týden.
 • Týden na akciových trzích: Pražská burza vzrostla, ostatní naopak ztratily
  Žádné další maxima, nových rekordů se v tomto týdnu nikdo nedočkal, když trhy prošly drobnou korekcí. S výjimkou Prahy, která naopak procento a půl přidala. Ta rovnice je jednoduchá, na jedné straně je vyšší inflace v USA a na druhé růst sazeb, nebo aspoň obavy investorů, že by to tak mohlo dopadnout. A vidina rychlého ekonomického růstu naráz dostává trhliny.
 • Týden na akciových trzích: Pražská burza vzrostla, zatímco jinde došlo k výraznějším výprodejům
  Akcie ještě v pondělí prakticky všude rostly. Pak ale přišel obrat a po zbytek týdne akciové indexy klesaly. Hned v úterý spadly akcie zejména v USA, kdy reagovaly na inflační data, která byla vyšší, než se čekalo. Jádrová inflace byla dokonce dvojnásobná proti očekávání trhu. To samozřejmě naznačuje vyšší sazby po delší dobu. V Evropě dopadl bídně průmysl a německý ZEW index. Naopak u nás byla zveřejněná inflace nižší a to u nás naznačuje konec cyklu utahování měnové politiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto