Úterý 23. duben 2024 17:31
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO král

Příliš hořká švýcarská čokoláda? Co si odnést z problémů nejen okolo banky Credit Suisse

23.03.2023 20:20  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Patnáct let od krize v roce 2008 opět plní novinové titulky zprávy o krachujících bankách. V rychlém sledu zkolabovaly tři americké banky a také švýcarská vláda musela hasit problémy Credit Suisse, před lety (a mnoha skandály) výstavní skříně švýcarského bankovnictví. Bankovní dům za zlomek původní ceny nakonec pohltí jeho největší domácí konkurent. Co by si z toho měl odnést majitel běžného účtu v tuzemské bance nebo drobný investor? Zejména to, že strach je špatný rádce a zpravidla na něm vydělává někdo jiný než ten, kdo mu podlehne.

Rozhodně nenastal čas utíkat do banky a vybírat peníze z účtů a ukládat je doma do matrací, zlata nebo kryptoměn. Bankovní vklady jsou až do výše 100 000 eur, tedy aktuálně asi 2,4 milionu korun, ze zákona pojištěny. Jak takové pojištění zafungovalo v praxi, jsme viděli loni po krachu i v Česku působící Sberbank. Klienti, kteří se vešli do pojištěním krytého limitu, dostali po pár dnech peníze bez problémů vyplaceny díky Garančnímu systému finančního trhu.

Pojistný limit 100 000 eur platí pro jednoho vkladatele u jedné banky (nebo družstevní záložny). Máte-li tedy u jedné banky účtů více, a to i různých typů (běžný, spořicí, termínovaný vklad…), částky se sčítají. Máte-li účty u více bank, limit platí pro každou banku zvlášť, což je tedy řešení pro ty, kteří mají „problém“, kam s větším množstvím peněz, aby byly zcela v bezpečí.

Řetězec skandálů

Druhý důvod, proč se neuchylovat hned k apokalyptickým scénářům, je, že tuzemské banky vycházejí z pravidelných zátěžových testů jako zdravé a stabilní domy se ziskovým hospodařením. Jistě není v bankovním světě v Evropě všechno zalité sluncem  (třeba zrovna na slunném Jihu), ale přeci jen jsme i z hlediska regulace podstatně jinde než před 15 lety. Credit Suisse za sebou měla v posledních letech bohatou historii skandálů a špatných rozhodnutí, které torpédovaly její stabilitu a spolu s ní mizely i peníze vkladatelů, kteří je převáděli jinam.

Zákonitě se nyní vyrojila řada článků věštících kolaps finančního systému či „alespoň“ blížící se burzovní krach. Roky mě naučily, že všechny tyto analýzy a predikce je potřeba brát s velkou rezervou. I třeba akcie té nešťastné Silicon Valley Bank byly v případě řady analytiků ze slovutných finančních domů jasný tipem ke koupi i  těsně před jejím krachem. Lidi čtou rádi o katastrofách, takže článek o budoucím kolapsu bude jistě čtenější než článek, který se snaží dívat na věci střízlivým pohledem.

Bruslení na tenkém ledě

Zcela pochopitelně způsobilo dění okolo bank turbulence na finančních trzích. Ty zde byly vždy a vždycky budou. Viděli jsme poklesy (i vzestupy) o desítky procent v rozmezí jen pár hodin. Určitě na tom někteří obchodníci pohádkově vydělali. Ale měl by se do takových obchodů pouštět běžný investor? Odpověď asi tušíte. Je to velmi tenký led, na kterém je už spousta děr po předchozích méně šťastných bruslařích.

Jak s tím tedy má běžný investor naložit? Všechny podobné články ignorovat. Je to víc byznys než realita. Důležité je soustředit se na dlouhodobý cíl, který mám, a nenechat se podobným děním svést ze své cesty. Tedy ideálně nezpanikařit a se ztrátou investici neprodat, byť každý budeme mít ten cíl jinde a v průběhu času se nám bude měnit.

Příležitost nakoupit se slevou

Například mně bude ani ne za rok 60. Nepotřebuju objevit akcie příštího Microsoftu, Tesly nebo Apple. Je mi celkem jedno, jestli se moje investice za 10 let ztrojnásobí. Chci mít pravidelný příjem z dividend. Už dnes mám z akcií stejný měsíční příjem jako výsluhu za službu v armádě. Pokles mi dá příležitosti přikoupit se slevou další akcie vyplácející dividendy a  zvýšit si dividendový příjem. Jsem ale opatrný, takže bych rozhodně nenakupoval za všechno, co mám k dispozici.

Jinak je na tom mladík kolem 20 až 30 let. Jeho cíl bude jiný. On by rád nový Microsoft mezi akciemi objevil. Jeho cílem je z malého portfolia, které nejspíš má, udělat velké portfolio, a když se mu to povede, tak se soustředit na vybudování pasivního příjmu. I jemu může být jedno, jestli akcie spadnou o dalších 20 procent. Malé portfolio znamená malou průběžnou ztrátu a větší šanci na nízkých cenách vybudovat velké portfolio. To, na co se má soustředit, je, aby vydělal dostatek peněz, které bude moct v případě propadu poslat na trh.

Víc škody než užitku

Ať už patříte do jakékoliv skupiny, tak vám zkrátka čtení apokalyptických článků přinese víc škody než užitku. Poučení a vzkaz ze Švýcarska je jasný: zásadní je diverzifikace – rozložení investice. Když máte například prostřednictvím fondu peníze rozložené mezi akcie 500 firem, krach jedné z nich s vaším portfoliem tolik nezamává. Když máte ve stejně velkém portfoliu firem deset a jedna zkrachuje (nebo její cena spadne přes noc na zlomek předchozí ceny, jako se stalo v případě Credit Suisse), máte vážný problém.

Trhy jako celek se z podobných zakolísání vždycky vzpamatovaly, některé firmy při tom bohužel zůstanou na odpis. Cíl je mít investici rozloženou tak, aby vás pád pár jednotlivců nemusel trápit a mohli se naopak rozhlížet po dalších příležitostech, když trhy přechodně klesnou.

Václav Pech, investiční analytik, Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Příjmy domácností rostou, polepšily si i firmy
    Finální odhad růstu HDP za třetí čtvrtletí potvrdil, že česká ekonomika postupně zpomaluje. Mezičtvrtletní růst byl potvrzen na úrovni 0,4 %, ve srovnání s 0,6 % za druhé čtvrtletí. V meziročním srovnání dynamika dosáhla 2,5 %.
  • Příjmy rozpočtu nafoukla inflace, na skutečném osekání výdajů bude muset Fialova vláda ještě zapracovat. Nebo zvýšit daně, jak radí prezident Zeman i Mezinárodní měnový fond
    Po včerejšku máme nový rozpočet. Alespoň tedy jeho základní rámec. Vláda tak učinila první krok ven z provizoria, kompletně by se z něj měla dostat zhruba za měsíc. Oproti rozpočtu Babišovy vlády omezila výdaje o 77 miliard korun. Mnohdy ale jde spíše jen o optické omezení nebo o omezení, které bude obtížně udržitelné pro příští léta.
  • Příjmy Ruska z vývozu ropy a plynu podle IEA v lednu klesly téměř o 40 procent
    Příjmy Ruské federace z vývozu ropy a plynu v lednu meziročně klesly o 38 procent na 18,5 miliardy dolarů (409 miliard Kč), uvedla dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výnosy exportu, který je pro Moskvu nejlukrativnější, stlačily západní sankce a cenové stropy zavedené kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Loňský leden byl posledním měsícem před invazí.
  • Příjmy Ruska z vývozu ropy za dva týdny klesly o 1 miliardu USD
    Příjmy Ruska z vývozu ropy kvůli znečištění suroviny v ropovodu Družba za první dva týdny měsíce května klesly asi o jednu miliardu dolarů (23,1 miliardy Kč). Vyplývá to z propočtů agentury Reuters. Ropné firmy Total a Eni podle informovaných zdrojů zastavily platby za kontaminovanou ropu, kterou jí prodávají ruské firmy a oznámily, že platby obnoví, až se dohodnou na kompenzacích.
  • Příjmy Rusů poklesly nejvíce od roku 1999
    Peněžní příjmy Rusů v druhém čtvrtletí letošního roku meziročně poklesly o osm procent, uvedl list Kommersant s odvoláním na údaje zveřejněné ruským statistickým úřadem Rosstat. Naposledy se příjmy Rusů ztenčily ještě více - o deset procent - jen v roce 1999, připomněl.
  • Příjmy z DPPO i v červenci vylepšily hospodaření státního rozpočtu
    Stát do konce července hospodařil s deficitem ve výši 214,1 mld. CZK. Meziměsíčně se tedy deficit státního rozpočtu podruhé v řadě zmírnil, tentokrát však pouze o 1,2 mld. CZK. To odráželo zejména vyšší výběr daně z příjmu právnických osob (DPPO), kde měla v červenci pozitivní dopad úhrada vyrovnání za zdaňovací období roku 2022.
  • Příjmy z EU a DPPO v červnu výrazně srazily schodek státního rozpočtu
    Stát do konce června hospodařil s deficitem ve výši 215,4 mld. CZK. Meziměsíčně se tedy deficit státního rozpočtu v červnu zmírnil o 56 mld. CZK (z květnových 271,4 mld. CZK). Červen býval i v předpandemickém období tradičně měsícem, kdy se průběžné hospodaření státu zlepšovalo, což bylo dáno sezónním inkasem daně z příjmu právnických osob (DPPO). Příjem z DPPO přitom v letošním roce podpořila i solidní ziskovost korporátního sektoru. Červnový výsledek ale tentokrát podpořily rovněž příjmy z EU, konkrétně na projekty z Národního plánu obnovy, které již byly na výdajové straně předfinancovány.
  • Příklon Evropy k pravici příliš nepomůže nezaměstnaným ani růstu ekonomiky
    Zastánci společného evropského velkoprojektu to měli přes víkend opravdu těžké a marně hledali argumenty mluvící ve pr...
  • Příležitosti na EUR.USD k 17.1.2019
    I přes relativně mnoho geopolitických zpráv se pár EUR.USD chová technicky a choval se dobře dle předpokladu. Prvotní cílové rozmezí 1,14500 – 1,14600 pár dosáhl docela rychle. Po předpokládaném boji u klesající linie pokračoval ještě výše až 1,15700. K druhé cílové ceně jsme se tedy nedostali, ale vzdálenost 85 pips k té první je uspokojivá.
  • Příležitosti na EUR.USD k 31.1.2019
    V minulém newsletteru jsme si řekli, že očekávám pohyb do strany s větší tendencí nahoru a prvotním cílem 1,15250. Vyplnilo se nám to relativně přesně a po falešném průrazu o kousek níže se pár velmi čile odrazil, aby se dostal až k ceně 1,15150. To není cena až tak vzdálená od ceny před dvěma týdny, nemůžeme to tedy považovat za pevný trend, ale můžeme usoudit, že pár nabývá na agilitě.
  • Příliš mnoho adres na málo BTC
    Nejznámější kryptoměna Bitcoin je sice pro každého, ale z důvodu své omezené nabídky pro každého nestačí. Podle influencera zaměřující se na kryptoměny, Anthonyho Pompalina existuje 38 milionů bitcoinových adres, které mají zůstatek větší než nula. Prakticky je k dispozici více adres než bitcoinů, který je založen na algoritmu, který umožňuje vytvoření jen 21 milionů bitcoinů.
  • Přílišný klid?
    V posledních týdnech se výrazně zlepšilo prostředí pro přijímání rizik. Navzdory dramatické situaci, kterou má prezident Trump doma, se zdá, že si v zahraničí vykračuje. To přineslo naději na snížení napětí mezi USA a Čínou, což by umožnilo vzestup na asijských akciových trzích. S nízkou a stabilní měnovou politikou Fedu, po níž následoval slušný globální růst, by ceny akcií měly růst. Kromě toho je klima s nízkou volatilitou příznivé pro carry FX. Možná jsme příliš optimističtí, že zpomalení růstu USA bude mírné, vyhne se ekonomické recesi a/nebo Brexit nezhorší chuť k riziku.
  • Příliš vysoká zaměstnanost
    Tržní očekávání ohledně pozvolna slábnoucího trhu práce vypadají čím dál víc jako přání než realita. Březnový report ministerstva práce byl opět jeden z těch silných, a to hlavně na úrovni zaměstnanosti. Počet pracovních míst se za březen zvedl o 303 tisíc po 270 tis. v únoru.
  • Příliv bitcoinů na burzy roste – připravují se obchodníci na prodej?
    Nedávný příliv bitcoinů na burzy, zejména v hodnotách nad 1 milion dolarů, vyvolává mezi obchodníky zvědavost a naznačuje možnou volatilitu trhu.
  • Příliv BTC ohrožuje potenciální dno 20 000 dolarů
    Data naznačují, že investoři jsou nervózní a další pokles ceny by mohl vyvolat řetězovou reakci, protože mnoho obchodníků plánuje likvidovat své investice do BTC.
  • Příliv dobrého makra ze světa nepolevuje. Tentokrát překvapila Británie
    Velká Británie dnes zveřejnila nové makro a výsledky asi málo koho překvapí. Možná kromě analytiků, kteří vytváří konsenzus v ekonomickém kalendáři. Dočkali jsme se totiž jeho dalšího výrazného překonání. Konsenzus počítal s meziměsíčním růstem průmyslové produkce o 1 %, ta ale nakonec vyskočila o 2,1 %. Ve zpracovatelském sektoru byla situace podobná. Konsenzus počítal s růstem o 0,5 %, finální meziměsíční růst dosahoval v listopadu ale 1,3 %. Meziročně pak produkce v průmyslu a ve zpracovatelském sektoru roste o 2 % a 1,2 %.
  • Příliv kryptoměn po kroku společnosti BlackRock k ETF prudce vzrostl
    Data ukazují, že správci aktiv mohou následovat Blackrock a začít se angažovat v oblasti kryptoměn.
  • Přímá a nepřímá nabídka devizového trhu
    Přímá a nepřímá nabídka devizového trhu Obchodování, respektive forex a s ním i celý CFD trading, proš...
  • Přimějí ruské útoky na ukrajinskou pšenici českou vládu k embargování jejího dovozu, jak jej praktikují další země Visegrádské skupiny? Zřejmě nebude vyhnutí, ani zákaz vývozu rýže z Indie nepomůže
    Rusko zvyšuje, ale zároveň snižuje cenu pšenice ve světě. Zákaz vývozu rýže z Indie citelný globální růst cen potravin nezpůsobí, úroda dalších zemědělských plodin je totiž dobrá.
  • Příměří? Bude to složité, ale je třeba se připravovat
    Zatímco dění na finančních trzích se nadále točí kolem důsledků války a budoucí politiky Fedu, je dobré se připravovat na vývoj, který by mohl následovat. Konkrétně na okamžik, kdy Ukrajina s Ruskem uzavřou příměří. To bude samozřejmě důležitý moment i pro finanční trhy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
IFC Markets
MIG Bank
FXDD
reklama
Fintokei SwiftTrader