Pátek 24. březen 2023 11:29
reklama
Purple Ropa se obchoduje u nas
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
Tickmill logo

Britské akcie a GBP pod silným prodejním tlakem

15.03.2023 18:32  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Pár GBP/USD a futures kontrakty UK100, které jsou navázány na britský index FTSE100, dnes prudce klesly, protože investoři se zbavovali rizikovějších aktiv v souvislosti s přetrvávajícími obavami ohledně evropského bankovního systému.  Obchodníci také strávili rozpočet britského ministra financí Hunta. Kancléř se zavázal snížit inflaci na polovinu, snížit zadlužení a nastartovat růst ekonomiky a uvedl, že Spojené království letos nevstoupí do technické recese a inflace pravděpodobně klesne na 2,9 % do konce roku 2023. Hunt vidí v roce 2023 pokles ekonomiky o 0,2 %, což je výrazně méně oproti dřívějším prognózám poklesu o 1,4 %. Očekává, že míra nezaměstnanosti vzroste na 4,4 %.

UK100 se ve středu propadl o více než 3,7 % a prorazil pod hlavní podporu na úrovni 7375 bodů, která se shoduje s 200 SMA (červená linie) a 50,0% Fibonacciho retracementem poslední vzestupné vlny. Pokud současný sentiment převládne, může se výprodej prohloubit směrem k další hlavní zóně podpory kolem 7200 bodů, která je vyznačena spodní hranicí struktury 1:1 a 61,8% retracementem. Zdroj: xStation5

GBPUSD klesl o více než 1,0 %, když se kupujícím nepodařilo prorazit nad hlavní rezistenci na úrovni 1,2215, která je vyznačena předchozími cenovými reakcemi. Aktuálně se pár blíží k dříve prolomené horní hranici klesajícího kanálu. Pokud dojde k proražení směrem dolů, další sledovaný support se nachází kolem 1,1850 a je vyznačen spodní hranicí lokální struktury 1:1 a 38,2% Fibonacciho retracementem klesající vlny započaté v červnu 2021. Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Britská průmyslová produkce zklamala. Příliv dobrých dat z Británie už není co býval
  Mezitím co trh čeká na odpolední zasedání Bank of England, přišla z Británie čerstvá data, která librové býky zrovna nepotěšila. Británie zveřejnila výsledky průmyslové produkce a produkce ve zpracovatelském sektoru a v obou případech jsme se dočkali špatných zpráv. Produkce ve zpracovatelském sektoru se totiž propadla o 0,6 %, zatímco trh počítal s pádem o 0,1 %. Květnová čísla navíc přinesla revizi minulého měsíce, podle které se v předcházejícím měsíci produkce nepropadla o 0,1 % ale o 0,3%. Hůře si vedla také produkce celého průmyslu, které v sobě zahrnuje i těžební operace a která klesla meziměsíčně o 0,5 %. Není tedy divu, že na dnešní čísla libra reagovala následovně?
 • Britská ropná společnost BP chce propustit 10.000 zaměstnanců
  Britská ropná společnost BP chce propustit zhruba 10.000 zaměstnanců, což odpovídá asi 15 procentům celkové pracovní síly. Firma dnes uvedla, že pandemie nemoci covid-19 prudce snížila ceny ropy i poptávku po této surovině. Generální ředitel Bernard Looney také plánuje, že zaměření podniku posune od těžby ropy a zemního plynu více k obnovitelným zdrojům energie, informovala agentura Reuters.
 • Britská superzbraň v měnové válce
  Nick Beecroft, předseda představenstva Saxo Capital Markets UK Limited, Saxo Bank. Myslím, že by bylo fér říct, že jsm...
 • Britská vláda bude v stredu hlasovať o alternatívnych scenároch Brexitu
  Britská vláda schválila dodatok, podľa ktorého budú poslanci dolnej snemovne v stredu hlasovať o alternatívach k dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Schválený návrh umožní sériu hlasovaní o alternatívnych scenároch Brexitu, čo zahŕňa napríklad zotrvanie Británie v colnej únii, alebo v jednotnom trhu, či druhé referendum o Brexite.
 • Britská vláda dává ruce pryč od záchrany majitele ostravských hutí, který je na pokraji krachu. Johnsonův kabinet označuje jeho finance za „velmi, velmi neprůhledné“
  Britská vláda dává ruce pryč od záchrany skupiny GFG Alliance Brita indického původu Sandžíva Gupty. Do jejího majetku patří také společnost Liberty Ostrava, tedy někdejší Nová huť (Klementa Gottwalda), později ArcelorMittal Ostrava. Ostravské hutě zaměstnávají přes šest tisíc lidí.
 • Britská vláda zmasakrovala dluhopisy i libru. Závěr týdne pod tíhou špatných zpráv
  Náladu investorů v posledních týdnech podlomila americká inflace spolu s jestřábím Fedem. Výrazně propadly dluhopisy, nárůst výnosů dostal pod tlak akcie a jejich kondici dál sráží klesající výhled pro fundament. Z tohoto soudku je například dnešní série horších indexů nákupních manažerů z eurozóny. Jenže to není vše. Že se podmínky zhoršují, dokládají přehodnocené výhledy pro akcie od velkých amerických bank. Dále to stále více vypadá, že strmý nárůst hypotéčních sazeb převáží zamrzající americký realitní trh směrem dolů. A k tomu se samozřejmě přidává technické varování s tím, jak se trhy blíží minimům z června.
 • Britská výroba drží solidní tempo, analýza EUR/GBP
  Britská výroba se v říjnu mohla těšit z nejrychleji rostoucích objednávek k exportu za poslední dva roky. Dobrý stav výrobního sektoru...
 • Britská výroba roste pomaleji, než se očekávalo, analýza EUR/GBP
  Britským společnostem se podařilo v prosinci zvýšit výrobní produkci, meziměsíčně došlo k expanzi o...
 • Britská výroba znovu slaví úspěch, kanadský trh práce zaváhal; analýza USD/CAD
  Britská výrobní produkcedosáhla v prvním čtvrtletí 1,4 procentního růstu a vytvořila tak nejlepší 3měsíční...
 • Britská zaměstnanost na rekordním maximu, slabší březnová data pozitivní obraz pracovního trhu nezměnila
  Britská data z pracovního trhu jsou venku a dojmy z jejich zveřejnění jsou trochu rozpačité. Británie v březnu podle s...
 • Britské akcie po volbách posílily, rostly i další evropské burzy
  Britské akcie dnes díky jasnému vítězství konzervativců v parlamentních volbách výrazně posílily, hlavní index londýnské burzy FTSE 100 přidal 1,10 procenta na 7353,44 bodu. Rostly i další evropské akciové burzy, panevropský index STOXX 600 tak obchodování zakončil blízko svého rekordního závěru z roku 2015. Akcie těžily i ze zprávy o dosažení dílčí obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou.
 • Britské akcie sa obchodujú vyššie napriek obavám z brexitu
  Väčšina európskych indexov zaznamenala na začiatku dnešného obchodovania pokles o 0,6% a index FTSE 250 zaznamenal dokonca pokles o 0,7%, pretože rastúce riziká brexitu bez dohody, obavy z rozpočtu EÚ a čerstvé čínsko-americké napätie oslabili chuť investorov nakupovať rizikové aktíva. Hlavným zdrojom obáv v Európe sú obchodné rokovania týkajúce sa brexitu, ktoré pravdepodobne nebudú ukončené dohodou, pretože kľúčové problémy stále pretrvávajú. Na začiatku obchodovania informovala spoločnosť Sun o tom, že premiér Boris Johnson môže ďalšie rozhovory odvolať „do niekoľkých hodín“, zatiaľ čo hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier informoval vedúcich predstaviteľov EÚ o tom, že medzi nimi stále existujú „závažné rozdiely“. Niekoľko ďalších médií, vrátane agentúr Reuters, Bloomberg a Wall St Journal, neskôr uviedlo, že „zatiaľ nedošlo k nijakému rozhodujúcemu pokroku, hoci sa dosiahol určitý pokrok“, pričom v tejto veci citoval vysokého diplomata EÚ. Gordon Rayner, politický redaktor denníka Daily Telegraph, píše: „Britské zdroje hovoria, že dnes je malá šanca na dosiahnutie obchodnej dohody o brexite. Premiér však neodíde, ak bude ešte nejaká šanca na uzavretie dohody s EÚ.
 • Britské akcie sú oproti európskym najlacnejšie za posledných 15 rokov
  Britský akciový index FTSE 100 je oproti európskemu akciovému indexu Euro Stoxx najlacnejší za posledných 15 rokov (merané na báze očakávaných ziskov). Nové opatrenia zamerané na spomalenie šírenia nákazy koronavírusu ohrozujú rodiace sa hospodárske oživenie, rovnako ako zhoršujúce sa obchodné rokovania zvyšujú vyhliadky na brexit bez dohody, čo poškodzuje akciový index krajiny.
 • Britské akcie zažily nejprudší týdenní nárůst za čtyři a půl roku
  Britské akcie dnes počtvrté za sebou posílily, podpořily je hlavně naděje na další stimulační opatření ze strany tamní centrální banky. Za celý týden zaznamenal hlavní index londýnské burzy FTSE 100 nejprudší nárůst za čtyři a půl roku. V oživení po propadu vyvolaném rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii ale dnes pokračovaly i další západoevropské trhy.
 • Britské banky prestávajú požičiavať Európe
  Ak je to vznikajúci trend je to veľmi vážne. Priložen&...
 • Britské HDP nepřekvapilo, libra od minulého týdne zpevnila o 5,5 % a blíží se k resistenci
  Británie dnes zveřejnila výsledky HDP za 4Q a velké překvapení se tentokrát nekoná. Britská ekonomika rostla v minulém čtvrtletí podle předběžných odhadů o 0,6%, což bylo jen desetinu nad většinovým konsenzem. O desetinu pak dokázal překonat většinový konsenzus také meziroční růst, který zůstává beze změny na 2,2 %.
 • Britské HDP příjemně překvapilo. Libra to ale s dalším růstem může mít docela složité
  Britský statistický úřad dnes zveřejnil předběžné odhady růstu HDP za 3Q a nová data dokázala příjemně překvapit. Odchylka od konsenzu však není nijak vysoká, když britská ekonomika rostla v minulém čtvrtletí o 0,4 %, zatímco trh počítal s růstem o desetinu nižším. Na meziročním růstu se však nic nemění a ten zůstává stejně jako v druhém čtvrtletí na 1,5 %, což je ve shodě s většinovým konsenzem. Reakce na libře byla pozitivní, i když poměrně malá a libra stále zcela nezlikvidovala ani ztráty, které nabrala během včerejší seance.
 • Britské HDP roste už 13 čtvrtletí v řadě, ovšem nejpomaleji od roku 2012
  Ekonomika Velké Británie nemá za sebou úspěšné čtvrtletí. Dle předběžných dat rostla v prvních 3 měsících roku o 0,4 %...
 • Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse
  Boris Johnson zítra předstoupí s nově dojednanou dohodou o brexitu v parlamentu a klíčovou otázkou je logicky to, zda dohoda projde. Zatímco premiérka Mayová s podobnou dohodou několikrát výrazně pohořela, tak nyní zde šance na schválení je, ale hlavně převládá velká míra nejistoty. V parlamentu funguje i v rámci hlavních stran řada frakcí s různými postoji. Situace je velmi nepřehledná i pro samotné Brity; televize Sky News dokonce spustila nový kanál beze zpráv o brexitu, neboť veřejnost celé téma už natolik otravuje, že přestává zprávy úplně sledovat.
 • Britské hodnotové akcie jako investice desetiletí
  Nad Británií se začínají rozfoukávat mračna a domácí akcie mají před sebou stále velký prostor k zaplnění mezery mezi rekordními maximy. Na světových trzích zrychlil přesun z technologických a růstových akcií do hodnotových a cyklických titulů a těch je v Británii většina. Dlouhodobější vyhlídky začínají být jasnější a britské akcie mohou být obchodem desetiletí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
Tickmill logo