Čtvrtek 05. srpen 2021 07:53
reklama
Admiral Markets new demo
reklama
Swissquote Bank
reklama
Admiral Markets new demo

Robert Kiyosaki v Praze: Nové finanční zákonitosti

11.07.2011  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Ostatní   Tisk
Robert Kiyosaki v Praze: Nové finanční zákonitosti a 10 exkluzivních odpovědí pro FXstreet.cz

Legendární investor a autor knižních bestsellerů řady Bohatý táta se v červnu poprvé představil na veřejném semináři v České republice. Portál FXstreet.cz, hlavní partner celé akce, vám  přináší shrnutí toho, co se Robert snažil předat českým zájemcům o globální investování. Exkluzivně pro FXStreet také Robert se svojí ženou Kim odpověděli na několik otázek při osobním rozhovoru.

Robert Kiyosaki měl pro účastníky semináře v pražském Kongresovém centru nejedno šokující prohlášení a rady, jak na současných tržních podmínkách vydělat. Zastává názor, že právě nyní je správná doba na vydělávání a investování peněz. Své poslání shrnul do několika zásadních poznání a doporučení.

Naučte se využívat peníze druhých
Kapitalismus podle Roberta nespočívá v nutnosti tvrdě pracovat a tím  vydělávat peníze. Tajemství kapitalismu podle něj spočívá v umění naučit se využívat peníze druhých, jak ukázal na svých příkladech v podnikání s nemovitostmi.

Analyzujte bohaté na základě psychologie
V Kiyosakiho vizi vyspělého světa existují v zásadě dvě skupiny obyvatel: chudí a bohatí. Ty je však třeba dělit nejen podle peněz, ale především na základě psychologie chování a myšlení. Daňové zákony jsou podle něj ve všech státech téměř stejné a hrají vždy ve prospěch bohatých. Neurčují je vlády, ale banky na podporu podnikatelů a investorů.

Daním se vyhněte
Kiyosaki tvrdí, že první zásadou je daně neplatit. Nemá však na mysli obcházení daňové povinnosti pomocí finančních podvodů, klíč k úspěchu ve světě financí vězí ve schopnosti naučit se využívat dluhové financování, z něhož vyplývají nejrůznější daňové úlevy. ,,Rozhlédnete-li se kolem sebe, uvidíte spoustu slavných budov. Žádná z nich nebyla financována z peněz vlastníka, ale prostřednictvím bankovních úvěrů. Podnikáte-li z vlastních peněz, platí, že dvě a dvě jsou čtyři. Podnikáte-li s penězi banky, může být dvě a dvě osm. A jestliže použijete dluhové úvěrování, dojdete díky daňovým výhodám k výsledku, že dvě a dvě může být i šestnáct," říká Kiyosaki.

Využijte "nefér výhodu"
Zaměstnanci a živnostníci spoří vydělané peníze, které museli zdanit, přičemž jim stát jako bonus ještě napaří daň z úroku. Bohatí si tyto peníze vypůjčí a stát jim umožní, aby si poplatky za tyto vypůjčené peníze - úroky - z daní odepsali.Tento stav nazývám nefér výhodou, protože faktem je, že úlevy firmám a investorům nakonec vždy zaplatí chudí. Spojené státy americké podle Kiyosakiho rapidně chudnou. Během pár let zde pravděpodobně propukne otevřená bitva mezi voliči z řad seniorů, kteří budou chtít hájit své penzijní benefity, a mladými voliči, kteří na tyto benefity nebudou ochotni přispívat. Bohatí budou velmi bohatí, chudí budou velmi chudí a střední třída zcela zmizí.

Diferencujte dobrý a špatný dluh
Ten, kdo má dobré finanční vzdělání ví, že dluhy můžeme rozdělit na dva druhy: dobrý a špatný. Většina lidí má ale špatný dluh, a to je dělá ještě chudšími. Dobrý dluh si totiž na sebe dokáže sám vydělat, kdežto špatný dluh vám peníze z kapsy pouze bere, jelikož je použit většinou na spotřební zboží, na rozdíl od dobrého dluhu, díky kterému vám naopak peníze do kapsy stále přitékají a je použit na investici.

Fotografie ze semináře. Pohled na sál kongresového centra, kam dorazilo více jak 2000 posluchačů.Ondřej Hartman z FXstreet.cz měl možnost se s Kiyosakim poznat osobně. Robert a jeho žena Kim jsou velmi milí a přátelští lidé. ,,Překvapili mě svou otevřeností v diskusi nejen o investování, kterou jsme spolu po skončení semináře vedli," říká Ondřej Hartman.


Na fotografii: Ondřej Hartman, Kim Kiyosaki a Robert Kiyosaki

Exkluzivní rozhovor kolegy Tomáše Cíny, redaktora FXstreet.cz, s Robertem Kiyosakim a jeho ženou Kim.

Robert Kiyosaki exkluzivně pro FXstreet: Obchodování je jako fotbalový zápas.

FXstreet.cz: Jaké hlavní skutečnosti by podle vás měli lidé vědět o investování?

Robert: Určitě by měli rozumět tomu, do čeho investují. Já třeba rozumím realitám. Dále by měli vědět, jak velkou kontrolu nad tím, do čeho investují, mohou mít. A zároveň si musí být vědomi, jak se bude investice vyvíjet v dobrých i špatných časech.

FXstreet: Jaký je váš náhled na vývoj a budoucnost světových trhů jako jsou akcie, forex, futures, opce. Sledujete zde nějaké změny oproti minulosti a obchodujete také sami na některém z těchto trhů?

Kim: Lidé vždy obchodovali a budou obchodovat na finančních trzích. Myslím, že to, co se změnilo je, že lidé nakupovali akcie a jiné cenné papíry na dlouhou dobu a dnes obchodují více intradenně. A to je myslím hlavní změna ve vývoji..

Robert: To je cena za velký rozvoj, samozřejmě. Většina lidí je dnes na trzích více aktivních. Kdyby na trzích nikdo nebyl, tak zkolabují. Ale pokud se mně na to ptáte, myslím, že důležitou otázkou je, jestli většina lidí chápe toto investování jako riskantní. Je tu něco, co nazývám ,,nulovým součtem" - je to hra na výhru a prohru - když vyhraji, druhý musí prohrát. A to je v podstatě obchodování a investování na finančních trzích. Když já vydělám 1 dolar, tak musí protistrana 1 dolar prodělat.

FXstreet: Velmi mnoho lidí se vrhne na trhy příliš zbrkle a pak jsou překvapeni, že přijdou o své peníze.

Robert: Ano přesně tak!

FXstreet: Tak či onak - výdělek i ztrátu určuje především naše vlastní připravenost a disciplína. Nikoli druzí lidé.

Robert: Ano, já vím. Dívám se na obchodování na finančních trzích jako na fotbal. Víte, jako na dva týmy na hřišti. Jeden vyhraje a jeden prohraje. Nicméně já nechci jen hrát na hřišti, chci také vlastnit ono hřiště. Zkrátka a dobře, mám rád když koupím ropnou společnost, než když do ropy jen investuji. Na té bych vydělal v závislosti na otevřené pozici (long, short). Nicméně když budu vlastnit ropnou společnost, vydělám vždy. Takže ne vždy sázím pouze na hru, mám raději, když jí vlastním.

FXstreet: Jak se podle vás budou vyvíjet dvě největší světové ekonomiky a jejich měny v příštích letech - USA a Eurozona?

Robert: Myslím, že Euro je ve velkých potížích, ale v mnohem větším problému je americký dolar. Myslím si, že Spojené státy potká do deseti let bankrot. Víte, Řecku hrozí bankrot, ale jestli zbankrotuje, nic zásadního se nestane. Jestli zbankrotuje Island, nic moc se nestane, když zbankrotuje Španělsko, bude to další problém pro Eurozónu, ale nebude to zásadní. Naproti tomu, když zbankrotují Spojené státy, tak to bude hodně velké. A v tu chvílí budou teprve všichni křičet: ,,Co se to děje??? (Hlasitě se rozesměje). A myslím si, že se to skutečně stane. Tím skutečně podstatným není to,  kdo půjde první na řadu, jestli nějaký malý stát eurozóny, ale to, že Spojené státy půjdou jako druhé. Zbankrotují.....

FXstreet: Myslíte?

Robert: Ano, to je má předpověď. A doufám, že mám pravdu, protože pak vydělám spoustu peněz. (Hlasitě se rozesměje). Ale tak věci chodí. Nemůžete myslet tak, že tohle je dobré a tohle špatné, musíte si říct, ,,ooh" jestli je tamto špatné, tak tohle je dobré. Nemůžete se ve skutečnosti starat o to, jakým směrem to půjde.

FXstreet: U jakých rozvojových zemí - Brazílie, Indie, Čína vidíte největší potenciál možnosti investování?

Robert: Víte, největší potenciál je vždycky přímo naproti vám. Kdybych žil v Praze, hledal bych příležitosti tady. Znáte ekonomiku, situaci, cítíte s prostředím. Na druhou stranu se o rozvojové země ani nestarám. Právě jsme koupili obrovské doly s mědí v Argentině. Ale já se nestarám o Argentinu, starám se o měď.  Víte co tím myslím? Všechno o co se starám, je měď. Je měď nezbytná? Určitě! Měď je průmysl, svět se nemůže rozvíjet bez mědi, ropy, stříbra, jídla, vody. Starám se o Argentinu? Ne! Mám rád Argentinu? Ano. Ale raději mám měď. Chápete? Takže každý den je tu spousta příležitostí přímo před vámi, každý den. Právě teď v Americe většina hotelů bankrotuje... Je to stejné jako s hypoteční krizí, lidé jsou ve stejné situaci s hotely. Půjčovali si peníze na hotely ve chvíli, kdy šly ceny hotelů nahoru a teď ceny hotelů padají a oni mají obrovské půjčky... Takže to nyní nedokážou zafinancovat. Většina hotelů, jako třeba hotely na Hawaii, na Waikiki beach jsou ve velkých problémech. Dějí se stejné věci, jako se děly s půjčkami na bydlení před pár lety.

FXstreet: Co vás vedlo k tomu, stát se učitelem finančního vzdělávání?

Robert: Je to o pocitu potřeby být štědrý - dáváte - a já chci dávat. Na druhou stranu nemám rád školy, protože školy vás učí to,  jak se stát zaměstnancem. Takže chci být jako můj bohatý otec, když jsem ho objevil ve svých devíti letech. Všechno co teď dělám je, že dávám zpět to, co jsem se naučil. A myslím, že to má také velkou duchovní podstatu.

Není to ale pro všechny. Někteří chtějí být bankéři, doktory, já chci být prostě učitelem. Takže všechno co dělám je, že neříkám lidem, co mají dělat, to mi přijde hloupé, protože stejně udělají, co chtějí, jediné co dělám je to, že dávám lidem možnost volby. Co skutečně chcete dělat?

Je to jako kdybych řekl, že ten nebo ten trh je nejlepší na světě, ale vy řeknete ne, myslím si, že Argentina je lepší. Všechno, co děláme je, že učíme lidi myslet. Kdo a kým chcete skutečně být? Takže když bych vstoupil na trh s cizími měnami, budu momentálně v efektivitě někde na stupni nováčka. Ale komoditní trhy jako zlato a stříbro je pro mě jiné, tam už vím velmi dobře kdy nakoupit, kdy prodat. Těmto trhům rozumím. Takže ta hlavní otázka je, v čem chcete být dobří a čemu chcete rozumět? Rozhodněte se.

FXstreet: Ke kterým knihám, jež jste za svůj život přečetli, se rádi vracíte? Které z nich patří mezi vaše oblíbené?

Kim: Pro mě je to určitě ,,As a man thinket" od Jamese Allena(V České republice vyšlo v překladu pod názvem ,,Jak člověk smýšlí", pozn.red.). Tu knihu mám velice ráda. Je tu také jedna velice dobrá business kniha, která se jmenuje ,,Good to great" od Jima Collinse. To je skvělá kniha.

Robert: Moje nejoblíbenější kniha všech dob je The Sovereign Individual: Mastering the Transition to the Information Age (James Dale Davidson a William Rees-Mogg). Mluví o tom, jak člověk prochází různými vývoji. Od jeskynního muže - lovce, přes přechod do zemědělského věku, odtud do průmyslové doby až k době informační, která je nyní. Ale také uvádí další věk, který bude následovat. A to je věk svrchovanosti. A tato svrchovanost znamená, že jsem svobodný občan tohoto světa. Když jsem to četl, cítil jsem, že to je přesně to, co jsem vždycky chtěl. Chtěl jsem cestovat po celém světě. Je to o tom, jak porazit a změnit pravidla. Ale to co prostě chci je, být svobodnou lidskou bytostí. Respektuji vlády, ale nevěřím jim. A to je ta nejdůležitější věc pro mě. Víte, to co chci je, je být svobodný člověk.

FXstreet: Děkujeme vám oběma za rozhovor.

Kim: Také děkujeme.

Robert: Víte, tohle je pro nás tady nejšťastnější chvíle. Potkáváme mladé lidi, jako jste vy dva, jako je FXstreet.cz a vidíme, že jste úspěšní. To nás těší, z toho máme skutečně radost.

Ondřej Hartman a Tomáš Cína

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Popularita internetové měny bitcoin roste
  V posledních letech se stále častěji hovoří o virtuální měně bitcoin. Její popularita raketově roste, ale přesto kolem ní i nadále panují určité obavy. Víte, jak bitcoin funguje? Chtěli byste s bitcoiny obchodovat? A co byste měli znát, než uděláte svůj první obchod s touto měnou? Na to vše odpovíme v dnešním článku a podíváme se i na další často kladené otázky.
 • Poznejte nadčasový indikátor
  Kdybych měl zhruba spočítat, kolik různých indikátorů a obchodních systémů určených pro finanční trhy mi prošlo rukami, strávil bych nad tím celý víkend. Když se zamyslím třeba jen nad tím, kolik různých modifikací technického indikátoru MACD jsem už viděl, sestavil bych z toho celou sbírku.
 • Pozvánka na prémiový VIP seminář!
  Vážení čtenáři a příznivci portálu FXstreet.cz, rádi bychom vás informovali o blížícím se termínu a posledních volných místech na exkluzivním VIP semináři: Obchodujte jako bankovní trader! Tento seminář týmu FXstreet.cz proběhne 8.4.2017 v Praze.
 • Právě vychází nová kniha - Začínáme na burze
  Chcete dosáhnout úspěchu při obchodování na finančních trzích? Už jste to zkoušeli a stále se vám moc nedaří?
 • První investiční soutěž v ČR s reálnými penězi
  Investiční soutěže se v poslední době těší větší a větší popularitě. V České republice jsme měli možnost si touto formou vyzkoušet své obchodní dovednosti již několikrát, a to u více brokerů. Je to skvělá příležitost, jak si bez rizika vyzkoušet obchodování v praxi a zároveň srovnat své síly s ostatními. Navíc je tady možnost vždy něco zajímavého vyhrát.
 • První kolo investiční soutěže skončilo, Jindřich Šídlo porazil na demo účtu Leoše Mareše
  První kolo investiční soutěže společnosti Bossa, v němž se obchodovalo s fiktivním kapitálem ve výši 30 000 Kč, je úspěšně za námi. Tentokrát je traderské klání mnohem zajímavější, protože je obohaceno o hvězdný souboj mezi Leošem Marešem a Jindřichem Šídlem, s nimiž si čeští obchodníci mohou srovnat své síly, a to nejen s virtuálními ale i reálnými penězi. Pro hlavního analytika Hospodářských novin Jindřicha Šídla to byla první zkušenost s finančními trhy.
 • První profesionální broker v ČR a SK
  Revoluce na finančním trhu: Axiory - první profesionální broker u nás s revolučními obchodními podmínkami přichází! S velkou radostí vám oznamujeme, že na finanční trh v Čechách a na Slovensku přichází první profesionální broker s revolučními podmínkami k obchodování! Finanční trh tak zažívá podobnou revoluci, jakou nedávno zažil trh bankovnictví. Také již bylo na čase!
 • Představujeme další vylepšení unikátní VIP zóny!
  V týmu FXstreet.cz máme velkou radost, že vám můžeme představit další velmi užitečné vylepšení VIP zóny! Vždy se snažíme všem příznivcům portálu FXstreet.cz vyjít maximálně vstříc, realizovat vaše nápady na zlepšení našich služeb a poskytovat maximum možných služeb a informací v co nejjednodušší a nejefektivnější formě. A nyní přišla opět řada na VIP zónu, konkrétně na sekci vzdělávacích materiálů.
 • Příběh českého tradera na Wall Street
  Dnes přinášíme exkluzivní rozhovor o příběhu institucionálního profesionálního obchodníka a forexového analytika - Patrika Urbana, který se propracoval ze soukromého tradingu až ke spolupracím se zahraničními investičními společnostmi, mezi které patří i mezinárodní banka či investiční fond na Wall Street v New Yorku.
 • Psychologie obchodování aneb trh má vždycky pravdu
  V tomto článku, jak již bylo uvedeno, se však podíváme trochu podrobněji na neméně důležitý aspekt obchodování a tím je psychologie obchodníka. Co je psychologie?
 • Rozdíly mezi seriózními a neseriózními brokery
  Pokud již obchodujete forex, nejspíš si plně uvědomujete, jak velice je důležitý výběr správného brokera k dlouhodobě úspěšnému obchodování.
 • Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem
  Ředitel a zakladatel portálu FXstreet.cz, který má mnohaleté zkušenosti s obchodováním akcií a akciovým indexů, nyní se však permanentně věnuje swingovému obchodování Forexu.
 • Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem (2. díl)
  Ředitele a zakladatele portálu FXstreet.cz, Ondřeje Hartmana, asi není třeba příliš zdlouhavě představovat. Proto pouze dodáme, že patří k jedněm z prvních obchodníků v ČR a průkopníkům online tradingu u nás jako takového. Kromě mnohaletých zkušeností s obchodováním se však také úzce specializuje na jedno další téma. Tím je psychologie tradingu.
 • Rozhovor s Andy Tannerem, úspěšným obchodníkem
  Vzhledem k velmi úspěšné akci s Robertem Kiyosakim se do Prahy chystá další člen týmu Rich Dad. V souvislosti s touto akcí jsme připravili rozhovor s hlavním řečníkem Andy Tannerem.
 • Rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank
  Portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank Milanem Fischerem, se kterým jsme si povídali o probíhajících devizových intervencích Českou národní bankou (ČNB) a o případné reakci české koruny na ukončení intervencí. Milan Fischer v tomto rozhovoru také poodkryl některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu.
 • Rozhovor s investičním bankéřem Ondřejem Jonášem
  Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře rozhovor se známým investičním bankéřem Ondřejem Jonášem. Naše dotazy se mimo jiné týkaly neustále diskutovaných devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB), americké centrální banky (Fed), ale i profesního života jednoho z nejúspěšnějších českých investičních bankéřů.
 • Rozhovor: Snížení finanční páky se (nakonec) chystá
  Portál FXstreet.cz vám přináší exkluzivní rozhovor s výkonným ředitelem Purple Trading Davidem Vargou, se kterým jsme si povídali o regulaci ESMA týkající se snížení finanční páky na forexu a CFD produktech pro brokery regulované v EU.
 • Rozhovor s ředitelem Purple Trading nejen o regulacích
  Portál FXstreet.cz vám přináší exkluzivní rozhovor s výkonným ředitelem Purple Trading Davidem Vargou, se kterým jsme si povídali o regulaci ESMA týkající se snížení finanční páky na forexu a CFD produktech pro regulované brokery. Kromě toho jsme se také zeptali na připravované změny a novinky v tradingovém oboru.
 • Rozhovor s ředitelem tradingu ČSOB
  Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře další rozhovor s bankovním traderem. Na dotazy tentokrát odpovídal ředitel útvaru Operací na devizových a úrokových trzích banky ČSOB Zdeněk Procházka. Námi položené dotazy směřovaly mimo jiné k tématu nedávného britského referenda o setrvání země v Evropské unii, ale i k pozorně sledovanému tématu měnových intervencí České národní banky. Samozřejmě nechybí ani některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu.
 • Rozhovor s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem
  Největší portál o forexovém obchodování v České republice a na Slovensku FXstreet.cz vám přináší rozhovor s viceguvernérem České národní banky (ČNB) Mojmírem Hamplem. Povídali jsme si například o tom, jak se ČNB staví k často kritizovaným intervencím nebo kde by se mohla česká koruna po ukončení intervenčního režimu pohybovat. Mojmír Hampl v rozhovoru také odhalí, jak samotné devizové intervence Českou národní bankou probíhají.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral Markets new demo