Sobota 25. březen 2023 09:16
reklama
XTB konference brezen 2023
reklama
XTB konference brezen 2023
reklama
XTB konference brezen 2023
reklama
Tickmill logo

E-paliva! Co to je? Mohou přispět k tomu, aby auta nevypouštěla CO2?

13.03.2023 13:51  Autor: TriangleMarkets  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Na poslední chvíli se postavilo Německo proti přelomovému zákonu EU prodeje automobilů s emisemi CO2 v roce 2035 a chce, aby byl po roce 2035 povolen prodej nových automobilů se spalovacími motory, jestli budou poháněny elektronickými palivy.

Zákon EU by požadoval, aby všechny nové automobily, které se prodají od roku 2035 měly nulové emise CO2, což by znemožnilo prodej nových automobilů na fosilní paliva.

Tento zákon se ale považuje za smrtelnou ránu pro tuto technologii, jelikož chybí možnosti umožňující provoz automobilů bez produkce CO2.

CO JSOU TO E-PALIVA?

E-paliva (e-kerosin, e-metan nebo e-metanol) se vyrábí syntézou zachycených emisí CO2 a vodíku, který je vyroben pomocí obnovitelné elektřiny nebo elektřiny bez emisí CO2. Při spalování se uvolňuje z těchto paliv do atmosféry CO2.

Německo a Itálie chtějí získat od Evropské unie jasnější záruky toho, že prodej nových automobilů s vnitřním spalováním bude moci pokračovat i po roce 2035, jestli budou poháněny palivy s neutrálními emisemi CO2.

KDO JE VYRÁBÍ?

Většina velkých výrobců automobilů sází na bateriové elektromobily jako na nejdůležitější cestu ke snížení emisí CO2 u osobních automobilů.

E-paliva se zatím nevyrábí ve velkém množství. Před 2 roky byla otevřena v Chile 1. komerční továrna na světě, kterou podpořila společnost Porsche s cílem vyrábět 550 milionů litrů za rok.

MOHOU E-PALIVA VYČISTIT AUTA?

E-paliva se dají používat ve vozidlech s vnitřním pohonem a přepravovat pomocí logistických sítí pro fosilní paliva – to je dobrá zpráva pro dodavatele výrobců komponentů pro vozidla s vnitřním pohonem a společnosti přepravující benzín a naftu.

Podle zastánců nabízí e-paliva cestu ke snížení emisí CO2 u stávajícího vozového parku osobních automobilů bez toho, aniž by bylo nutné nahradit všechna vozidla těmi elektrickými.

Kritici dávají důraz na to, že výroba elektronických paliv je velmi nákladná a energeticky složitá. Z článku v časopise Nature Climate Change starého 2 roky je vidět, že používání e-paliv v autě s vnitřním spalováním vyžaduje cca 5x více obnovitelné elektřiny než provoz vozidla s elektrickým pohonem na baterie.

Dokonce i zastánci uvádí, že Evropa nebude mít dostatek volné energie z obnovitelných zdrojů a bude vyrábět e-paliva ve velkém měřítku.

CO DÁL S  EU PRÁVEM?

Německý ministr dopravy Volker Wissing pár dnů před závěrečným hlasováním o zákonu EU, zpochybnil podporu ze strany Německa. Překvapil tím mnohé politiky včetně ministerstva životního prostředí v čele se Zelenými.

Člen Svobodné demokratické strany Wissing uvedl, že by i po roce 2035 mělo být možné používání e-paliv a že k tomu stále chybí slíbený návrh Evropské komise.

Zákon EU uvádí, že Evropská komise předloží návrh, jak lze po roce 2035 prodávat vozidla na CO2 neutrální paliva, pokud to bude v souladu s klimatickými góly. Německé ministerstvo dopravy ale chce větší a jasnější ujištění.

Krok, který Berlín učinil na poslední chvíli, rozhořčil některé unijní zákonodárce a diplomaty,

kteří varují, že povolení jedné země narušit již odsouhlasený zákon by mohlo ohrozit další vyjednané dohody o politikách EU.

Prozatím, budoucnost jedné z nejzásadnějších evropských politik je nejistá. Nedokáže-li se  německá koaliční vláda shodnout na postoji k zákonu, bude se muset zdržet hlasování v EU.

Itálie spolu s dalšími zeměmi včetně Polska zvýšila šanci k zablokování zákona.

Evropská komise 6. března uvedla, že jedná „na všech úrovních“, aby byl zákon co nejdříve uzavřen.

CO CHTĚJÍ SPOLEČNOSTI?

Velcí dodavatelé automobilových komponentů v Německu, jako je Bosch, ZF nebo Mahle, jsou členy eFuel Alliance, průmyslové lobbistické skupiny, stejně jako ExxonMobil a Repsol, což jsou ropné a plynárenské společnosti.

Tuto technologii vysoce podporují  jako jsou Piech, Porsche a Mazda. Porsche drží podíl ve výrobci e-fuel HIF Global a je jediným kupujícím paliva ze svého pilotního projektu v Chile. BMW investovalo 12,5 milionu USD do startupu Prometheus Fuels s elektronickým palivem a zároveň investovalo miliardy do technologie baterie. Ostatní výrobci automobilů, včetně Volkswagenu a Mercedes-Benz sází na dekarbonizaci elektromobilů na baterie.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Energie na trhu zlevňují, dodavatelé začínají reagovat novými tarify
  Dodavatelé elektřiny a plynu začínají v reakci na příznivý vývoj na energetickém trhu z posledních týdnů nabízet novým klientům tarify s cenami mírně pod vládou stanoveným maximem. Jde například o E.ON, nový ceník chystá i innogy. Situaci na trhu, kde ceny energií začaly klesat, analyzují i další velcí dodavatelé. Většinou půjde o tarify s dlouhodobou fixací. Vyplývá to z informací firem pro ČTK. Pod úrovní stropu prodávají energie svým stávajícím klientům i někteří menší dodavatelé.
 • Energie rostou, techy míří dolů a stahují Nasdaq
  Dnešní americká data nevyznívají úplně jednoznačně. Index ISM naznačil zpomalení průmyslové aktivity, která však zůstala na velice slušné úrovni. Zároveň překvapivě ukázal také další navýšení cenových tlaků ve výrobě. Vedle toho se nečekaně snížily výdaje ve stavebnictví. Smíšeně dopadla zpráva o žádostech o dávky v nezaměstnanosti.
 • Energie stále zdrojem nervozity, koruna inflaci ani volby moc nevyužila
  Ropa začala týden růstem o více než 2 procenta. Brent se dostává už nad 84 dolarů a mírně vyšší ceny registrujeme také na zemním plynu a elektřině. Dál nahoru se vydaly i výnosy dluhopisů v Evropě. Právě energie jsou nyní klíčovým zdrojem obav i pro akcie, které navíc mohou být nejisté před blížícím se startem výsledkové sezóny. Na pozitivní straně však můžeme uvést menší strach z čínské regulace, poté co Meituan dostal od antimonopolního úřadu menší pokutu, než se čekalo.
 • EONIA (European Over-Night Index Average)
  Medzibanková úroková swapová sadzba aktuálne započítava 50%-nú pravdepodobnosť navŕšenia sadzieb...
 • E.ON investuje 27 miliard eur, aby se připravil na přechod k zelené energii
  Německá energetická skupina E.ON do roku 2026 investuje kolem 27 miliard eur (více než 687 miliard Kč), aby připravila distribuční sítě i zákazníky na přechod k obnovitelným zdrojům energie. Firma si také stanovila cíle z hlediska tvorby zisku a plán výplaty dividend. E.ON se tak přidal ke svým rivalům, kteří podobné plány buď již nastínili, nebo se k tomu chystají.
 • E.ON: Pokud by přišlo embargo na ruský plyn, má Evropa velký problém
  Pokud by přišlo embargo na ruský plyn, má nejen Německo, ale celá Evropa velký problém. V sázce by mohla být i samotná existence Evropské unie. Hospodářskému deníku Handelsblatt to zopakoval šéf energetického koncernu E.ON Leonhard Birnbaum. Zároveň vyloučil návrat k jaderné energetice v Německu, nebrání se ale prodloužení životnosti německých uhelných elektráren.
 • E.ON sníží milionu stálých zákazníků ceny energií pod cenový strop
  Energetická společnost E.ON sníží od poloviny února všem svým stálým zákazníkům bez fixací ceny energií pod vládou stanovené cenové maximum. U elektřiny budou ceny nižší o šest procent, než činí cenový strop, u plynu o osm procent. Zlevnění se bude týkat více než milionu zákazníků. Roční úspora u klientů, kteří nepoužívají elektřinu či plyn k vytápění, bude v řádu vyšších stovek korun, u ostatních vyšší. Informovala o tom dnes společnost E.ON. Dosud tuzemští dodavatelé snižovali ceny pouze u produktů s fixací. Nové ceníky připravují i další dodavatelé.
 • EOS/USD
  EOS/USD se zotavil téměř o více než 20% poté, co dosáhl low na 15,91 USD. Dvojice dosáhla 29. dubna 2018 svého historického maxima na 23,02 dolarů a poté zaznamenala menší výplatu zisků. Parita získalo více než 450% z dočasného minima na 3,8700 dolarů a v současné době obchoduje kolem 18,45 dolarů.
 • EOS/USD
  EOS/USD zaznamenal masivní zotavení poté, co dosáhl minimální hodnoty 3.8723 (18. března 2018). Cena poté vyskočila o více než 150% a v současnosti obchoduje kolem 9.7890.
 • EOS/USD
  EOS/USD klesl téměř o 25% poté, co dosáhl čerstvého maxima na 23,02 dolarů. Pár dosáhl minima na 17,12 dolarů a od tét...
 • EPH prodává Pražskou teplárenskou skupině Veolia
  Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského prodává Pražskou teplárenskou francouzské skupině Veolia. Cena nebyla zveřejněna. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ČTK o tom dnes informoval mluvčí EPH Daniel Častvaj. Veolia získá také maďarského výrobce tepla Bert.
 • EPH se stane stoprocentním vlastníkem elektrárny Sloe v Nizozemsku
  Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského se stane stoprocentním vlastníkem paroplynové elektrárny Sloe o výkonu 870 megawattů v Nizozemsku. Svůj podíl holdingu prodala francouzská energetická společnost EDF a její partnerská firma PZEM, uvedla dnes v tiskové zprávě EDF. Žádné finanční podrobnosti dohody nezveřejnila. Mluvčí EPH Daniel Častvaj uvedl, že EPH plánuje od PZEM také odkoupit její velkoobchodní aktivity. Akvizicí EPH vstupuje na nizozemský energetický trh.
 • EPH státní úvěr na burzovní zálohy nedostal, ani ji už neočekává, uvedla skupina
  Skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského dosud nedostala od státu peníze, které měly být půjčkou na zálohy, jež musí výrobci elektřiny skládat při obchodování na energetické burze. Holding už čerpání půjčky do budoucna nepředpokládá. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí skupiny Daniel Častvaj. Podle ministerstva financí jednání o půjčce pokračují.
 • EPH uzavřel s mezinárodními bankami smlouvu o úvěrech ve výši miliardy eur
  Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského uzavřel se skupinou mezinárodních bank novou smlouvu o úvěrech ve výši miliardy eur (asi 26 miliard Kč). Krok má zjednodušit strukturu jeho financování. ČTK o tom dnes informoval mluvčí holdingu Daniel Častvaj. Na základě informací dostupných EPH patří tato transakce k největším bankovním financováním realizovaným v letošním roce na českém úvěrovém trhu.
 • EPH uzavře v Německu dvě uhelné elektrárny, vyhrál aukci na kompenzace
  Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského uzavře v Německu dvě uhelné elektrárny - větší černouhelnou Mehrum ve spolkové zemi Dolní Sasko a menší hnědouhelnou Deuben v Sasku-Anhaltsku. ČTK to dnes oznámil mluvčí holdingu Daniel Častvaj. EPH podle něj uspěl v aukci na platby za odstavení uhelných zdrojů. Výši finanční kompenzace mluvčí nesdělil.
 • EPH vykázal provozní zisk 57,4 mld. Kč
  Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského vykázal za 12 měsíců od začátku července 2019 do konce června 2020 provozní zisk EBITDA 2,1 miliardy eur (57,4 miliardy korun) a konsolidované tržby 8,9 miliardy eur (243,3 miliardy korun). Firma to dnes oznámila na svém webu, meziroční srovnání neuvedla. Za celý loňský rok EPH vykázal zisk EBITDA rovněž 2,1 miliardy eur (57,4 miliardy korun) a konsolidované tržby 8,6 miliardy eur (235,1 miliardy korun). Loňské výsledky označovala sama firma za rekordní.
 • EPH zvýšil loni zisk i tržby, dosáhl dosud nejlepšího výsledku
  Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského zvýšil loni provozní zisk EBITDA o desetinu na 56 miliard korun (2,1 miliardy eur), konsolidované tržby pak vzrostly o více než pětinu na 230 miliard korun (8,6 miliardy eur). Holding to dnes oznámil na svém twitterovém účtu. Uvedl, že jde o dosud nejlepší výsledek.
 • Epická bitva mezi konzolemi startuje
  „Mladí lidé se postupně stěhují z reálného světa do virtuálního prostředí. Koronavirová krize tento trend urychlila, což vedlo k vzestupu hraní konzolí. Již dnes je přitom herní byznys přibližně čtyřikrát větší než celá kinematografie,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Epidemie afrického moru prasat zdražuje v Česku prasata i vepřové, růst cen emisních povolenek zase elektřinu. Česká národní banka ale kvůli tomu úroky zvyšovat nebude
  V tuzemské výrobní sféře v prosinci polevovaly cenové tlaky v oblasti zemědělské produkce, zejména v rostlinné výrobě. Naopak poměrně silné cenové tlaky jsou patrné ve stavebnictví, v zemědělské živočišné produkci i v oblasti služeb. Tyto cenové tlaky však v souhrnu nedosahují takové dynamiky, aby ve výhledu podněcovaly růst spotřebitelských cen, který by Českou národní banku na jejím nadcházejícím měnověpolitickém zasedání měl nutně přimět ke zvýšení základní úrokové sazby.
 • Epidemie afrického moru prasat zdražuje v Česku prasata i vepřové, růst cen emisních povolenek zase elektřinu. Česká národní banka ale nezasáhne
  V tuzemské výrobní sféře v listopadu polevovaly cenové tlaky v oblasti zemědělské produkce, zejména v rostlinné výrobě, a také v průmyslu. Naopak poměrně silné cenové tlaky jsou patrné ve stavebnictví, v zemědělské živočišné produkci a v jisté míře v oblasti služeb. Tyto cenové tlaky však v souhrnu nedosahují takové dynamiky, aby ve výhledu podněcovaly růst spotřebitelských cen, který by Českou národní banku na jejím měnověpolitickém zasedání tuto středu přiměl ke zvýšení základní úrokové sazby.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto