Pátek 29. březen 2024 08:13
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader

Kryptoměny klesají 📉 Trh se obává události "FTX 2.0"

03.03.2023 15:20  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Trh začíná v případě společnosti Silvergate Capital pozorovat podobnosti se situací, která se stala s FTX, i když tentokrát je velikost Silvergate mnohem menší a bankrot není předurčen. Tržní kapitalizace společnosti Silvergate je nyní nižší než 200 milionů USD;
  • Bitcoin přes noc klesl do blízkosti 22 300 USD, během pouhých 20 minut ztratil 1 200 USD a tržní kapitalizaci 22 miliard USD;
  • Ethereum rovněž ztrácí, z jeho kapitalizace se vypařilo téměř 10 miliard USD. Celkově trh kryptoměn ztratil přes noc téměř 50 miliard dolarů a jeho hodnota se nyní pohybuje kolem 1,08 bilionu dolarů;
  • Hodnota všech likvidací futures je více než 230 milionů dolarů a pohyb ceny ukazuje, že pokles byl vyvolán masivním "margin call";

Mohla by to být událost FTX 2.0 ?

Společnost Silvergate poté, co v roce 2022 vykázala čistou ztrátu ve výši téměř 1 miliardy USD, uvedla, že nestihne včas předložit SEC výroční zprávu ve formátu 10-K, a navíc varovala před možnými finančními problémy. V důsledku toho byly mimo jiné pozastaveny vklady do a z banky Coinbase a akcie Silvergate klesly o 57 %. Vyšetřování vztahů banky s FTX a Alameda Research vede americké ministerstvo spravedlnosti. Pokud dojde k bankrotu, můžeme očekávat zvýšený počet komentářů ze strany regulátorů, i když zatím není jasné, do jaké míry se na neutěšené finanční situaci nepodepsaly vazby na FTX a "run" na listopadové a prosincové výplaty - například v roce 1929 se kvůli lavině výplat zhroutily i dobře kapitalizované banky v USA. 

FDIC 

V loňském roce klesl klíčový ukazatel finanční páky - který měří podíl vlastního kapitálu banky na celkových aktivech - u Silvergate o téměř 6 % ze zdravých 11 % na něco málo přes 5 %. To je mezní bod, po jehož poklesu pod tuto hranici obvykle zaklepe na dveře FDIC, regulátor bankovních úpadků. FDIC garantuje výnosy až do výše 250 000 dolarů, ale aktiva nashromážděná u Silvergate jim nepodléhají, protože nařízení se nevztahují na kryptoměny. CoinDesk upozornil, že banky obvykle v pátek večer nevykazují činnost, což umožňuje FDIC pracovat, převést vklady k novému správci a hledat kupce pro zbývající aktiva - tentokrát však budoucnost zůstává nejistá a naznačuje pokračování runů na banky a možný bankrot, jehož dopady zatím nelze plně předvídat.

U naprosté většiny altcoinů dochází k výraznému poklesu. Nejvíce ztrácí Filecoin a DYDX. Zdroj: xStation5

Cena akcií společnosti Silvergate Capital (SI.US) je v současné době na historickém minimu. Zdroj: xStation5Graf Bitcoinu, interval H4. Poklesy byly dočasně zastaveny, ale odraz je velmi slabý a pro další vývoj může být důležitější zóna v okolí 20 000 až 21 500 dolarů (oranžová barva), vyznačená třemi předchozími cenovými reakcemi (lokální vrchol z doby před bankrotem FTX, pokus o výstup nad něj z ledna a lokální minima z poloviny února) a 38,2 Fibonacciho retracementu vzestupné vlny zahájené na začátku listopadu 2022. To může naznačovat možné otestování další úrovně podpory. Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kryptoměny: Jaká jsou rizika decentralizace
    Decentralizace je klíčovou užitnou hodnotou kryptoměn. Umožňuje budování důvěry a poskytování služeb bez prostředníků. Ale protože nic není zadarmo, i s decentralizací jsou spojena závažná rizika. Důkazem je zneužití protokolu Wormhole, které nadělalo v minulém týdnu škody za 320 milionů dolarů. To může snížit důvěryhodnost decentralizovaných aplikací a dát podnět k další regulaci.
  • Kryptoměny jako prostředek pomoci Ukrajině?
    Krypto aktiva jsou nyní často zmiňována v souvislosti s válkou na východě. Mnoho Ukrajinců a Rusů krypto aktiva ve velkém nakupují, protože jejich národní měny přirozeně ztrácejí na hodnotě. Leč kryptoměny mohou být i snadným prostředkem, jak poslat finanční pomoc ukrajinskému státu. Třeba v podobě kryptoměny etherea, kterou lze poslat na oficiální účty ukrajinského státu.
  • Kryptoměny, jež je vhodné sledovat, v době kdy blockchain bojuje proti Fedu
    S uvolněním peněžní zásoby se kupní síla amerického dolaru od června letošního roku mírně zvýšila. Pokud bude Fed pokračovat v implementaci své strategie zpřísňování politik, kryptoměny a další riziková aktiva budou čelit značnému protivětru. to vše vychází z jednoduchých ekonomických motivů. V rámci inflačního cyklu měli lidé dvě základní možnosti, jak naložit se svými penězi: utratit je nebo je investovat. Jinak by držení hotovosti vedlo k erozi bohatství. V deflačním cyklu je tomu naopak. Lidé mají motivaci držet hotovost, aby v podstatě bez rizika rostli své bohatství. V konečném důsledku je takový scénář pro kryptoměny čistým negativem.
  • Kryptoměny jsou čím dál tím populárnější
    V roce 2017 zveřejnil Thomas Peterffy v deníku Wall Street Journal celostránkový inzerát, v němž varoval před nebezpečím, které představují futures na bitcoin pro kapitálové trhy.
  • Kryptoměny jsou na vzestupu po zabráněné odstávce americké vlády
    Bitcoin vzrostl koncem týdne poté, co americký kongres vyřešil dohodu a zabránil tak vládní odstávce.
  • Kryptoměny jsou před zasedání Fedu slabší 📉 Očekáváme další nárůst volatility BTC?
    Kryptoměny se obchodují mírně slabší na pozadí smíšeného sentimentu na indexech před rozhodnutím Federálního rezervního systému a konferencí šéfa Fedu Jeroma Powella, která potenciálně zajistí aktivům riziko vysoké volatility. Bitcoin se snaží udržet poblíž 23 000 dolarů, zatímco většina altcoinů se obchoduje s poklesem, mezi nimiž převažují Dogecoin, Avalanche a Dydx.
  • Kryptoměny jsou připraveny na velkou korekci v příštím roce
    Podle průzkumu francouzské mezinárodní finanční skupiny Natixis mezi investičními manažery je nyní oblast kryptoměn po velké rally a působivých ziscích v roce 2021 připravena na korekci.
  • Kryptoměny jsou svědky dalšího vzestupného a sestupného týdne
    Kryptoměny mají za sebou dalších sedm dní, kdy se ceny pohybují nahoru a dolů, a i když výkyvy zasáhly všechna aktiva, vykazují menší volatilitu než minulý týden.
  • Kryptoměny jsou teď spíše prostředkem pro spekulace než pro investice
    Kryptoměny dělají velké pohyby nahoru i dolů a dostávají se do hledáčku médií i lidí, kteří by takto rádi zhodnotili své peníze. Spojovat nákupy kryptoměn s investicemi je ale z mého pohledu spíše omyl, vymykají se totiž většině pravidel, podle kterých se můžeme při investování například do komodit rozhodovat.
  • Kryptoměny klesají kvůli očekávání vyšších sazeb v USA a situaci v Kazachstánu
    Bitcoin klesl na nejnižší úroveň od svého náhlého propadu v prosinci v souvislosti s rostoucími očekáváními zvýšení výpůjčních sazeb, která tlačí na některá z nejvýkonnějších aktiv posledních let.
  • Kryptoměny klesají uprostřed globálního výprodeje růstových a technologických aktiv
    Hodnota bitcoinu (BTC) je nyní na cenovém minimu od června 2020. Bitcoin se propadl o zhruba 50 % ze svého historického maxima (ATH) z listopadu 2021, kdy byla cena bitcoinu víc než 69 000 amerických dolarů.
  • ❗ Kryptomeny klesajú 📉
    Kryptomeny zaznamenali počas dnešného obchodovania pokles. Bitcoinu sa nepodarilo prelomiť nad oblasť odporu blízko 46 500 dolárov, čo sme v posledných dňoch opakovane spomínali. Ethereum dlho neostalo nad hranicou 3 200 dolárov. Tieto dve kryptomeny klesajú vo štvrtok zhruba o 4%. Pokiaľ ide o Ripple, výpredaj je ešte výraznejší, pretože kryptomena klesá o 6%.
  • 📉 Kryptomeny klesajú
    Dnes je možné spozorovať na trhu s kryptomenami vysokú volatilitu. Bitcoiny klesajú už druhý deň po sebe a napriek zotaveniu časti strát sa dnes stále obchodujú asi o 12% nižšie. Bitcoin sa obchoduje s viac ako 20% zľavou z nedávneho maxima. Po korekcii zo začiatku januára došlo k poklesu cien až o 30%. Kľúčovou úrovňou, ktorú je potrebné sledovať, je hladina 45 000 dolárov, kde je možné nájsť spodnú hranicu štruktúry Overbalance. Pokles pod túto úroveň môže predznamenať pokles smerom k predchádzajúcemu lokálnemu maximu v oblasti 41 500 dolárov.
  • Kryptomeny klesajú, Bitcoin pod hladinou $55,000
    Počas dnešnej seansy môžeme pozorovať jasný risk-off sentiment aj na trhu s kryptomenami. Na trh sa nedostali žiadne konkrétne informácie, takže pokles bol väčšinou spôsobený likviditou, alebo skôr jej nedostatkom – v dôsledku predĺženého víkendu v USA a objavenia sa nového variantu koronavírusu. Najhoršie je na tom Litecoin, ktorého cena klesla o 12 %, zatiaľ čo Ethereum stratilo 10 % a Bitcoin klesol o 7 %.
  • Kryptomeny: Kryptomeny zaznamenali pokles kvôli obvineniam Bitfinexu
    Generálny prokurátor v New Yorku zažaloval Finex Inc – spoločnosť, ktorá stála za stablecoinom, Tetherom a Bitfinexom, kvôli krytiu straty vo výške 850 miliónov dolárov. Hovorí sa, že masívna strata bola krytá hotovostnými rezervami Tetheru. Správa bola uverejnená minulý piatok. Bitcoin zaznamenal pokles o 6%, ale podarilo sa mu časť strát vymazať a uzavrel so stratou 2,5%, zatiaľ čo kapitalizácia kryptomien klesla o približne 10 miliárd dolárov. Tether zaznamenal pokles o 3%.
  • Kryptomeny: Kryptopriemysel v USA na ústupe
    Spojené štáty, rovnako ako niektoré ázijské krajiny, nepochybne patria k najdôležitejším krajinám, pokiaľ ide o vývoj nových technológií. Blockchain je nepochybne nová technológia, ktorá sa neustále vyvíja. Posledné trendy však naznačujú, že kryptomenový priemysel neustále klesá v najväčšej ekonomike na svete, pretože niektoré veľké spoločnosti sa už rozhodli ukončiť svoje aktivity v tejto krajine. Aké sú dôvody tohto rozhodnutia? Nepriateľský postoj vládnych inštitúcií voči kryptopriemyslu, vrátane kongresu a senátu. Okrem toho posledné negatívne vyjadrenia prezidenta USA Donalda Trumpa týkajúce sa kryptomien priliali olej do ohňa. Pokiaľ ide o kryptomenové spoločnosti, firma Binance už stiahla svoje kryptoobchodné služby z USA. Tieto spoločnosti, ktoré slúžia zákazníkom v USA - BitMEX a Bitfinex -, čelia vážnym regulačným problémom a sú predmetom vyšetrovania amerických agentúr.
  • Kryptomeny: Libra sa pokúša získať licenciu od švajčiarskych regulátorov
    Od vydania našeho posledného článku ohľadom kryptomien z minulého týždňa sme na trhu kryptomien videli zmiešaný vývoj. Zatiaľ čo hlavné digitálne meny ako Litcoin, Ethereum alebo Dash boli svedkami určitého nárastu cien, Bitcoin sa vyvíjal opačným smerom a stratil časť svojej hodnoty. Pokiaľ ide o zaujímavé správy týkajúce sa kryptopriemyslu, oplatí sa pozrieť na to, čo Facebook nedávno ohlásil. Konkrétne americká spoločnosť chce získať licenciu švajčiarskeho platobného systému pre svoj nedávno narodený projekt s názvom Libra. Najväčšia svetová spoločnosť v oblasti sociálnych médií dodala, že sa snaží rozšíriť nad rámec sociálnych sietí a posunúť sa smerom k elektronickému obchodu a globálnym platbám. Z tohto dôvodu je potrebné, aby projekt Libra schválili rôzne regulačné orgány vrátane švajčiarskeho - FINMA. Asociácia Libra so sídlom v Ženeve uviedla: „Zúčastňujeme sa konštruktívneho dialógu s FINMA a vidíme uskutočniteľnú cestu, aby sa sieť s otvoreným zdrojovým kódom stala regulovaným platobným systémom s vysokým zabezpečením,“ na druhej strane americký zástupca vo veciach terorizmu a finančného spravodajstva, Sigal Mandelker v utorok uviedol, že každý projekt kryptomien musí spĺňať najvyššie štandardy v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu teororizmu, ak chce začať podnikať.
  • Kryptomeny: Mnuchin a Powell nevidia potrebu kryptomeny podporovanej Fedom
    Tento týždeň sa blíži ku koncu, ale investori aj naďalej hľadajú smer, kam sa budú uberať kryptomeny. Väčšina hlavných kryptomien sa obchoduje v pásme a zdá sa, že neexistuje krátkodobý katalyzátor väčšieho pohybu. Tento týždeň sa pozrieme na Ethereum Classic a kryptomenný pár ADA / BTC.
  • Kryptoměny mohou klesnout na nulu
    Bitcoin a ethereum nadále ztrácejí na hodnotě navzdory rizikům zvýšení úrokových sazeb v USA, zejména ve světle předpovědí nárůstu inflačních tlaků v USA v lednu tohoto roku.
  • Kryptoměny mohou Londýnu poskytnout výhodu oproti evropským konkurentům
    Philip Hammond, britský politik a v letech 2016 – 2019 kancléř státní pokladny, si myslí, že finanční krizi po brexitu, kterou prochází Velká Británie, by mohla snížit digitální aktiva. Londýn prý riskuje, že bude převálcován evropskými konkurenty, pokud nebude brát kryptoměny vážně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FXDD
Sunbird FX
Capital.com
reklama
Purple trading AI