Pátek 24. březen 2023 14:09
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy forex
reklama
XTB konference brezen 2023

Dolar oslabuje, Powell snižuje očekávání týkající se uvolňování měnové politiky

09.02.2023 11:04  Autor: 3angleFX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americký dolar na začátku evropského obchodování klesl a ustoupil poté, co relativně holubičí projev Jeroma Powella, předsedy FEDu, vyvolal naděje, že centrální banka brzy uvolní měnovou politiku.

Dolarový index sledující zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, obchodoval níže na úrovni 103,005 poté.

Devizový trh předpokládal, že Jerome Powell zatlačí na očekávání uvolnění sazeb, hlavně po překvapivě silné zprávě o zaměstnanosti v USA, která byla zveřejněna v pátek. Místo toho Powell sice připustil, že úrokové sazby se budou muset nejspíš posunout výše, než se předpokládalo, zároveň ale zopakoval, že podle něj probíhá proces dezinflace.

I přes to jsou dolarové ztráty omezené a index je i nadále nedaleko úterního měsíčního maxima poté, co v pátek počet pracovních míst mimo zemědělství stoupl o 517 000, což zvýšilo očekávání, že FED bude muset ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat.

Analytici ze společnosti ING uvedli: „Celkové prostředí dělá jen málo pro to, aby dostalo trhy zpět k rizikovým aktivům a odklonilo je od bezpečného dolaru“. Dodali: „Napětí mezi USA a Čínou se stává zdrojem strachu a nejspíš zatěžuje globální sentiment a eurozóna nemůže počítat s příznivým tokem dat, který by udržel proces přehodnocování růstu.“

Měnový pár USD/JPY se snížil na 130,98, poté co v předchozí seanci klesl o 1,2 %. Pozornost se stále soustředí na to, kdo se stane příštím guvernérem Bank of Japan. Fumio Kišida, japonský premiér, informoval ve středu, že nový guvernér Bank of Japan musí mít silné komunikační schopnosti a také schopnost úzké koordinace se světovými centrálními bankami.

Měnový pár USD/INR klesl na 82,612 poté, co Reserve Bank of India (RBI) podle všeobecných předpokladů zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů, ale zároveň překvapila trhy ponecháním otevřených dveří k dalšímu zpřísnění a uvedla, že jádrová inflace je stále vysoká.

RBI od 4. čtvrtletí minulého roku spravuje kurz měnového páru USD/INR v rozmezí 81,00-83,00. Intervence RBI na úrovni 83,00 by měla v blízké době omezit další růst měnového páru USD/INR. Je tady ale jisté riziko, že se intervenční úroveň RBI dostane výše (na 84,00) v prostředí silného dovozu. Měnový pár NZD/USD se snaží ve středu získat významnější impuls a zůstat v úzkém pásmu nad hranicí 0,6300.

Mírnější tón na akciových trzích se považuje za klíčový faktor působící jako překážka pro kiwi, které je citlivé na riziko, ačkoli mírné oslabení amerického dolaru poskytuje páru NZD/USD podporu. Nálada na trhu je stále křehká v souvislosti se strachem z ekonomických protivětrů, které plynou z rostoucích nákladů na půjčky, vypuknutí COVID-19 v Číně a rusko-ukrajinské války. Kromě toho obavy z horších vztahů mezi USA a Čínou mírní investorskou chuť k rizikovějším aktivům.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dolar omezil své ranní ztráty proti euru i jenu
  Koruna oslabila dnes ráno a pozici poté už příliš neměnila. Před závěrem se nachází na 27,48 za euro. Podobně na tom...
 • Dolar opatrně posiluje, obchodníci na většině trhů ale spíše vyčkávají
  Po sedm týdnů trvajícím výprodeji zahajuje americká měna nový týden opatrným růstem a korekcí dřívějších ztrát. Zisky jsou však zatím malé a růst se zdá být jen technickou korekcí. Té možná částečně pomáhá jen pokračující růstu dluhopisových výnosů, na které dolar zdá se konečně reaguje. Výnosy z desetiletých splatností v Americe dnes překonaly hranici 2,7 % a pokračují ve výrazném růstu, díky kterému se již dostaly na nejvyšší úrovně od května 2014.
 • Dolar opět nablízku ke stěžejní metě 19 za korunu
  Meta 19 USDCZK se zdá být silnou hranicí rezistence a to již od měsíce února ...
 • Dolar opět pod MA 100, tlak na pokles zesiluje, japonská měna může obrátit, S/R úrovně pro páry s USD
  Americký dolar zůstává pod tlakem, který neochabuje ani po dvoudenních projevech Bena Bernakeho. Ten ostatně...
 • Dolar opět posiluje, přispívá tomu válka na Ukrajině
  Ve čtvrtek opět posílil dolar a index amerického dolaru přerušil dvoudenní sérii ztrát. Poté co ministři zahraničí Ruska a Ukrajiny nedosáhli pokroku v příměří, investoři začali být na začátku pátku opatrní.
 • Dolar opět silnější na většině měnových párů, risk-off efekt zatím nepolevuje
  Vstupujeme do prvního obchodního týdne druhé poloviny letošního roku a i tentokrát je nervozita na trzích jasně viditelná. Nálada zůstává po slabém minulém týdnu mizerná a na vině je opět hlavně strach z obchodní politiky v USA a nově také obavy o osud německé koaliční vlády, kterou ohrožují rozpory mezi CDU a CSU. K tomu všemu se navíc přidává dopad silného dolaru, který i nadále potápí především měny emerging markets ekonomik. Na silný dolar, a na půtky mezi USA a Čínou, začíná výrazně doplácet například čínský juan, který má za sebou jeden z nejhorších měsíců za posledních 20 let, když se na páru s dolarem propadl za poslední dva týdny o více než 4 % až na úroveň 6,67 CNY.
 • Dolar osekává úvodní zisky, koruna končí týden bez pohybu
  Na závěr týdne se hlavní západní trhy horko těžko drží pozitivního vývoje. Euforický návrat investorů do rizika se po posledních otřesech nedostavil, spíše bychom hovořili o ústupu obav z dopadu obchodních válek a přesunu pozornosti k optimistickým vyhlídkám výsledkové sezóny.
 • Dolar oslabil vlivem horších dat z trhu práce
  Česká koruna se v pondělí nacházela poblíž EUR/CZK 26,30. Začátkem minulého týdne byl kurz u EUR/CZK 26,43. Proti dolaru se koruna nacházela poblíž USD/CZK 23,32, před týdnem kurz činil USD/CZK 23, 66.
 • 📉Dolár oslabuje počas Powellovej konferencie❗
  Aj keď dnešné vyhlásenie Fedu trhy neprekvapilo, mohli sme pozorovať jasnú reakciu na EURUSD aj na hlavných akciových indexoch. Krátko po vydaní rozhodnutia Fedu, EURUSD poklesol o 40 pipov, ale pred začiatkom konferencie Jerome Powella bol pokles vymazaný a v súčasnosti sa pokračuje v pohybe nahor. Hlavný menový pár sa prelomil nad úroveň 1,1830 a testuje včerajšie maximá. Vo vyhlásení prezidenta Powella nie je nič nové, uviedol, že Fed zatiaľ ani nepristupuje k diskusii o zvyšovaní úrokových sadzieb a že je príliš skoro na normalizáciu menovej politiky. Federálny rezervný systém bude však naďalej pozorne monitorovať situáciu a v prípade potreby reagovať.
 • Dolar oslabuje pod tíhou čínských problémů
  V průběhu dnešní noci čínský akciový trh ztratil více než 7 % a donutil tak čínskou vládu intervenovat na burze. Tyto problémy ovlivnily...
 • Dolar oslabuje se zlepšujícím se rizikovým sentimentem
  Evropské indexy po nevýrazném otevření v pondělí posílily, zatímco futures vázané na indexy na Wall Street smazaly počáteční ztráty a rovněž se posunuly výše, což zase vytváří tlak na americký dolar. Nálada na starém kontinentu se zlepšila poté, co Evropská komise zlepšila svůj hospodářský výhled pro Evropskou unii i eurozónu a uvedla, že se bloky brzy vyhnou očekávané recesi, k čemuž přispěly klesající ceny plynu, zmírnění energetické krize a silný trh práce.
 • Dolar oslabuje v reakci na šéfa Fedu
  V minulém týdnu si z projevu šéfa Fedu Jeroma Powella investoři vybrali tu část, kde mluvil o stabilní inflaci, která dosahuje něco nad dvě procenta, a také o tom, že ekonomika nevykazuje žádné známky přehřívání. Reakcí trhů byl výprodej amerického dolaru, neboť investoři tuto řeč vyhodnotili jako „ne-jestřábí", tedy ne ve prospěch zvyšování sazeb. Z části navíc můžeme oslabení dolaru připsat i silnější intervenci Číny za oslabení čínského juanu.
 • Dolár oslabujú aj obavy ohľadom uzávierky vlády a dlhového stropu. O čo sa jedná?
  Americkú politiku čakajú hektické momenty. Pokiaľ sa Kongresmani nedokážu dohodnúť, tak čaká krajinu od piatka uzávierka vlády a niekedy od prelomu marca a apríla jej hrozí dokonca technický bankrot. Práve tieto politické udalosti môžu prispievať k predajnému tlaku na dolár, prípadne aj k nákupnej horúčke na zlata. Pozrime sa na to, o čo sa jedná.
 • Dolár ostáva synonymom bezpečia
  Včera bol akciový trh v US zatvorený, no obchodovanie malo ďaleko od pokojného. Hneď po spustení ázijského obchodovania boli euro ako aj austrálsky dolár podporované správami o možnosti zvolenia pro-záchrannej koalície v Grécku ako aj očakávania fiškálnych stimulov zo strany Číny.
 • Dolar o své zisky odpoledne přichází navzdory prodejům rizika a americkým číslům
  Během první poloviny dne se eurodolar posouval dolů. Dělo se tak ještě předtím, než vyšla data o HDP a inflaci za ce...
 • Dolárová likvidita
  Eurodolárový swap klesá na ďalšie no...
 • Dolarová výnosová křivka invertuje
  Debata o možné recesi v USA dostala včera nový impuls, když část americké výnosové křivky tzv. invertovala. Konkrétně rozpětí mezi desetiletým a dvouletým výnosem amerického dluhopisu se poprvé od roku 2019 dostalo do záporu. Proč je to důležité? Sklon výnosové křivky je totiž jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší předstihový indikátor americké recese v poválečném období.
 • Dolarové investice válcují akcie. Mezi Čínou a USA je dočasné příměří.
  Podle současné situace na trhu je zřejmé, že investory lákají dolary mnohem více než akcie. USA je v podstatě klíčovým...
 • Dolárové šorty zaplačú
  20. marca, keď sa EURUSD obchodoval na úrovni 1,2350, sme zverejnili analýzu „Veľké posilnenie dolára na obzore?“. Odvtedy je americký dolár silnejší o 5%, a otázkou je, čo ďalej.
 • Dolaroví býci své pozice neopouští, akciové indexy se mezitím vrací do červených čísel
  Po dvou klidných seancích se nám dnes na akciovém trhu opět připomíná mírná nervozita. Ta podle všeho souvisí hlavně se silným dolarem a strachem z jeho dopadu na situaci v emerging makets ekonomikách. I tentokrát se přitom mluví hlavně o Turecku, kde se tamní regulátor rozhodl bojovat se slábnoucí lirou zavedením opatření, která budou komplikovat spekulace na její další oslabování. Lira dnes sice pokračuje v mírném zpevňování, strach z dalšího výprodeje na EM trzích ale i nadále jednoznačně přetrvává.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ropa se obchoduje u nas