Ticker Tape by TradingView
Finanční sektor v ČR zůstává podle zátěžových testů ČNB odolný
Finanční sektor v Česku zůstává vysoce odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Banky jsou dostatečně kapitálově vybavené pro absorpci šoků i v případě déletrvajících ekonomických potíží a klimatických šoků. Nebankovní finanční sektor, tedy pojišťovny či penzijní fondy, zůstává rovněž odolný. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovali představitelé České národní banky. ČNB nechala poměr výše hypotéky a hodnoty nemovitosti (LTV) na 80 pct. Na úrovni platné od června zůstaly i limity dalších ukazatelů. Bankovní rada ČNB nechala beze změny sazbu takzvané proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu. Je 1,5 pct.
Podzimní zpráva ČNB o finanční stabilitě obsahuje rovněž výsledky zátěžového testu bankovního sektoru zohledňujícího klimatická rizika. Výsledek dokladuje jeho schopnost ustát delší období silně negativního vývoje včetně dopadů klimatických rizik a politik, které na ně reagují. Došlo by však podle ní ke značnému nárůstu úvěrových selhání a silnému oslabení ziskovosti.
"Výchozí pozice bankovního sektoru je příznivá. Jeho klíčovým rizikem nicméně zůstává další vývoj kvality úvěrového portfolia. U toho sice pozorujeme signály mírného zhoršování, prozatím ale nejsou doprovázeny zvýšenými úvěrovými ztrátami, jejichž včasné a konzervativní identifikaci bankami přikládá ČNB zásadní význam,“ uvedl ředitel sekce finanční stability ČNB Libor Holub.
Bankovní sektor jako celek by plnil regulatorní kapitálové limity v základním scénáři vývoje ekonomiky i v hypotetickém nepříznivém scénáři s klimatickými riziky. Nicméně dopad nepříznivého scénáře do kapitálového vybavení bank by byl velmi citelný a zvýraznil by význam kapitálových rezerv. Silné nejistoty ohledně dalšího vývoje domácí i světové ekonomiky a souběh řady rizik vyžadují od bank vysokou míru obezřetnosti při řízení bilancí, rizik i kapitálu, včetně dividendové politiky, doplnil.
Podzimní zpráva o finanční stabilitě, která hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a jeho odolnost vůči nepříznivým šokům, byla pro bankovní radu východiskem pro nastavení tzv. makroobezřetnostní politiky, jejímiž hlavními nástroji jsou proticyklická kapitálová rezerva bank a limity ukazatelů pro poskytování hypotečních úvěrů. Ty rada dnes ponechala beze změny. "V době, kdy je náš hlavní cíl podstatné snížení inflace, musíme být velmi přísní a neslevovat v nárocích na banky i jejich klienty, aby vznikalo méně dluhů,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.
ČNB nechala limity pro poskytování hypoték beze změn
Česká národní banka (ČNB) dnes ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 80 procentech. Beze změny proti poslednímu posouzení v červnu zůstaly i další dva limity pro poskytování hypoték. ČNB o tom dnes informovala na tiskové konferenci poté, co bankovní rada projednala podzimní Zprávu o finanční stabilitě.
ČNB zároveň konstatovala, že ceny nemovitostí zůstávají nadhodnocené. V letošním pololetí byly podle centrální banky zhruba o 60 procent vyšší, než by odpovídalo úrovni příjmů mediánové domácnosti, a zhruba o 40 procent vyšší, než by odpovídalo požadovaným výnosům z pronájmu nemovitosti. Pod deset procent klesl podíl domácností, kterým příjmy umožňují bezpečně dluhově financovat průměrný byt při současné výši úrokových sazeb.
Podle scénáře ČNB by ceny rezidenčních nemovitostí měly v prvním pololetí příštího roku meziročně klesnout o šest až deset procent. Pravděpodobnost této úpravy cen roste, řekl ředitel sekce finanční stability Libor Holub. "Určité signály korekce už na trhu pozorujeme," řekl. K rychlejšímu poklesu cen nemovitostí by podle Holuba mohlo přispět především zvýšení míry nezaměstnanosti nebo omezení dostupnosti hypotečních úvěrů.
ČNB zpřísnila limity pro poskytování hypoték loni v listopadu s platností od letošního dubna. Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) snížila na 80 procent z předchozích 90 procent. Limit 90 procent je možné uplatnit pro žadatele mladší 36 let. Zároveň obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték. Limit ukazatele DTI, tedy celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu, je od dubna 8,5. Pro mladé do 36 let pak je 9,5. Limit ukazatele DSTI, tedy poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem, je 45 procent. U mladých do 36 let to aktuálně činí 50 procent.
Bankovní rada považuje rizika spojená s poskytováním hypotečních úvěrů nadále za zvýšená, uvedla členka rady Karina Kubelková. "Nadhodnocené ceny nemovitostí, vyšší úrokové sazby z hypotečních úvěrů, dopad inflace a cen energií na životní náklady domácností, očekávané zpomalení hospodářské aktivity a významné ekonomické a geopolitické nejistoty jsou faktory, které v současnosti zvyšují rizika spojená s poskytováním hypotečních úvěrů," řekla novinářům. Upozornila, že přes 40 procent úvěrů má rizikový poměr výše splátky k příjmům.
Podle Holuba by však případné změny fixací hypoték neměly posunout významnou část úvěrů do rizikového poměru DSTI. Data ČNB podle něj ukazují, že by se sazby úvěrů po změně fixace mohly zvýšit o 2,5 až 4,2 procentního bodu. Vzhledem k růstu nominálních mezd od původní fixace nepředpokládá zásadní dopady na schopnost domácností splácet hypotéku.
Rada ČNB nechala sazbu na ochranu úvěrového trhu beze změny
Bankovní rada České národní banky dnes ponechala beze změny sazbu takzvané proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu. ČNB o tom dnes informovala na své internetové stránce. Aktuálně je sazba 1,5 procenta, k 1. lednu vzroste na dvě procenta a od dubna bude 2,5 procenta.
Bankovní rada v dnešním rozhodnutí zohlednila dříve přijatá rizika v bilanci bankovního sektoru, zhoršený výhled vývoje ekonomiky a rychlou dynamiku především u úvěrů v cizí měně, uvedla po jednání rady členka bankovní rady Karina Kubelková. Rada podle ní také přihlédla ke geopolitickým nejistotám a k hrozbě zvýšení systémového rizika kvůli rostoucímu zadlužení vládního sektoru.
"V případě zhoršení ekonomické situace a vzniku významných úvěrových ztrát v domácím bankovním sektoru je ČNB připravena sazbu rezervy snížit, případně rezervu zcela rozpustit s cílem pokrýt vzniklé ztráty a podpořit schopnost bank plynule úvěrovat reálnou ekonomiku," řekla Kubelková novinářům.
Rezervu by měly banky vytvářet v době růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Efektem může být zpomalení růstu úvěrů.
"Naposledy byla proticyklická rezerva snižována po příchodu pandemie, v loňském roce však začala být opět postupně navyšována. Pokud by se ekonomická situace začala opět výrazněji zhoršovat, ČNB může rezervu opět rychle rozpustit, aby podpořila úvěrování reálné ekonomiky. Tato situace však prozatím kromě úvěrů na bydlení nenastala, zároveň vzhledem k nízkým rizikovým váhám je její vliv na zajištěně úvěry na bydlení spíše menší. I z toho důvodu tak bylo dnešní rozhodnutí sazbu neměnit spíše očekávané," sdělil ČTK hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Upozornil, že úroveň 2,5 procenta, na kterou se má sazba zvýšit od dubna, je nejvyšší, kdy platí mezinárodní reciprocita a na úvěry v tuzemské ekonomice musí držet vyšší kapitál i relevantní zahraniční banky, které nepodléhají regulaci ČNB. "Na tuto maximální výši prozatím plánují sazbu v příštím roce zvýšit kromě v ČR také v Norsku a Dánsku," uvedl Seidler.
ČNB stanovuje sazbu této rezervy čtvrtletně, zpravidla s ročním předstihem. Proticyklická kapitálová rezerva je jedním z opatření směrnice EU o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi a investičními podniky (CRD IV).
Zdroj: ČTK, ČNB
Klíčová slova: Inflace | Rizika | Kapitál | Sazby | Bankovní rada | Centrální banky | Korekce | LIBOR | Pozice | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Banky | EU | Finanční sektor | Ekonom | Pravděpodobnost | Výsledky | Penzijní fondy | Banka | Bankovní rada ČNB | Fondy | Guvernér ČNB | Nemovitosti | Portfolia | Signály | Zpráva | ROCE | Úvěr | Světové ekonomiky | Bankovní sektor | Ceny nemovitostí | Rada ČNB | Kapitálová rezerva | Kapitálové rezervy | Guvernér | Ztráty | Výhled | Ekonomická situace | Příjmy | ČTK | Hlavní ekonom | Aleš Michl | Podniky | Vyšší úrokové sazby | Jakub Seidler | Reálné ekonomiky | Financovat | Pojišťovny | Nejistoty | Bankovní rada České národní banky | Hypotéky | Bydlení | Ukazatele | Situace | Pandemie | Zpomalení růstu | Směrnice EU | Ekonomické aktivity | Vývoj | Další vývoj | Domácnosti | Asociace | Bankovní asociace | Ekonomiky | Poskytování hypoték | LTV | Zadlužení | ČR | Představitelé České národní banky | Proticyklická kapitálová rezerva | Proticyklické kapitálové rezervy | DSTI | Výhled vývoje ekonomiky | Ceny | Oslabení | Úvěry na bydlení | Opatření | Česká národní banka (ČNB) | CRD IV | Zpomalení růstu úvěrů | Karina Kubelková | Finanční sektor v ČR | Snížení inflace | Životní náklady | Rezervy na ochranu úvěrového trhu |
Čtěte více
-
Finanční poradci sjednali v prvním čtvrtletí 2025 finanční produkty v celkové hodnotě více než 53 miliard Kč
Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF) zveřejnila data za 1. čtvrtletí 2025. Finančně poradenský trh zaznamenal dynamický vývoj napříč klíčovými produktovými oblastmi. Penzijní produkty a investice, financování bydlení, životní pojištění i neživotní pojištění vykazují nejen růst, ale také dokumentují změny v chování klientů a jejich snahu upravit osobní finanční plány podle měnící se ekonomické situace. -
Finanční poradci zprostředkovali ve 2. čtvrtletí 2025 finanční produkty za více než 60 miliard korun, klientům pomohli zajistit každou druhou hypotéku v Česku
Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF) zveřejnila výsledky trhu za druhé čtvrtletí 2025. Data potvrzují, že finanční poradci a zprostředkovatelé zůstávají nenahraditelnou spojkou mezi finančními domy a jejich klienty. Zajišťují dostupnost širokého spektra řešení napříč segmenty, nezávisle produkty hodnotí a významně přispívají k dlouhodobé finanční stabilitě českých domácností. -
Finanční průlom: S&P 500 a Dow po snížení sazeb Fedu stoupají na historická maxima
Index S&P 500 těsně poté, co Federální rezervní systém oznámil snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů a naznačil budoucí kroky, ve čtvrtek vystřelil na rekordní hodnoty a zavřel na nových maximech. -
Finanční půjčky: Jaká je historie dluhů?
Zmínky o prvních půjčkách najdeme již ve starověku. K dnešním online půjčkám vedla dlouhá doba, během které se měnili lidé, jejich potřeby i fungování bankovnictví. Jak tomu bylo kdysi a zůstaly některé funkce z dávných období zachovány i v dnešním toku peněz? -
Finanční represe na rozvinutých trzích
Finanční represe je termín, který popisuje skutečnost, že na mnoha rozvinutých trzích jsou reálné dluhopisové výnosy do doby splatnosti, tedy nominální výnosy snížené o inflaci, záporné. Důsledkem tohoto faktu je, že držitelé vládních dluhopisů v reálném vyjádření dosahují záporných výnosů a držbou těchto dluhopisů reálná hodnota jejich kapitálu, resp. úspor v čase klesá. -
Finanční restart Čechů? Lidé touží opět více investovat do volného času i vlastní budoucnosti. Na jídle a bydlení chtějí naopak šetřit!
Ekonomická situace v Česku se postupně stabilizuje a s ní i odvaha Čechů utrácet a zároveň si uvědomit, kde rodinný rozpočet krvácí nejvíce. Průzkum Provident Financial ukázal, že téměř polovina lidí by ráda více škrtila výdaje na nejnákladnější položky, jako jsou energie, údržba bytu i jídlo. Naopak v investicích do spořících produktů či vlastního volného času by Češi rádi opět přidali. -
Finanční ředitel ČEZ: Plynu je v Evropě dost, zdražování je běžný sezonní stav
Plynu a kapacit pro jeho zpracování je nyní na evropském trhu dostatek, dodávky v ohrožení nejsou. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl finanční ředitel energetické skupiny ČEZ Martin Novák. Podle něj se současný růst velkoobchodních cen plynu nevymyká běžným sezonním výkyvům a nelze jej připodobnit k loňskému skokovému zdražování. Upozornil na to, že evropské zásobníky na plyn budou brzy plné, a navíc přibývají nové terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG). -
Finanční ředitelé napříč světovou ekonomikou jsou čím dál pesimističtější
Výsledky pravidelné studie Duke University/CFO Global Business Outlook za třetí čtvrtletí ukázaly, že podnikatelský optimismus v USA v aktuálním třetím čtvrtletí poklesl na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Většina finančních ředitelů očekává nástup hospodářské recese ještě před prezidentskými volbami v příštím roce. Tato studie finančních ředitelů přitom probíhá již 94 čtvrtletí v řadě. -
Finanční ředitelé v očekávají pro rok 2024 růst HDP až 1,5 %. Výzvou zůstává udržitelnost
Čeští finanční ředitelé očekávají v roce 2024 optimističtější ekonomický výhled s růstem HDP mezi 0,6 % a 1,5 %. Pro loňský rok přitom většina z nich počítala s růstem do 0,5 %. Přetrvává však opatrnost při přijímání rizik. Vyplývá to z průzkumu mezi finančními řediteli českých společností realizovaným poradenskou a technologickou společností Deloitte. Významnou výzvou zůstává udržitelnost a nové povinnosti v oblasti ESG. Firmy čelí zejména vysokým nákladům a obtížnému měření výsledků. Přesto se snaží hledat způsoby, jak tyto překážky překonat a dosáhnout dlouhodobé udržitelnosti a konkurenceschopnosti. -
Finanční sektor na vzestupu?
Aktuálním tématem kapitálových trhů jsou dopady proinflačního prostředí na jednotlivé akciové sektory. Pod tlakem se nachází především růstové akcie, zejména technologické firmy. Peníze investorů tak proudí do nových odvětví, a to do oblastí financí, energetiky a základních surovin. Ty totiž nejvíce trpěly uzavřením ekonomiky kvůli pandemii COVID-19. „Pro banky je navíc obecně slibným faktorem probíhající hospodářské oživení. Finanční tituly totiž mají tendenci překonávat průměr trhu v době, kdy se obnovuje aktivita v průmyslu, rostou sazby, výnosová křivka je strmější a rostou inflační očekávání,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. -
Finanční skupina SAB Finance letos dosáhne rekordního zisku
Rok 2021 je pro SAB Finance extrémně úspěšným: Třetí čtvrtletí roku 2021 se stalo nejvýnosnějším kvartálem v historii SAB Finance s výnosy téměř 85 milionů korun. Jen za říjen SAB Finance dosáhla rekordních výnosů ve výši 42,5 milionů Kč a očekávaný zisk před zdaněním za prvních 10 měsíců atakuje hranici 148 milionů Kč. -
Finanční společnost State Street oznámila výsledky za 4Q, výhled analytiky nepotěšil
Finanční společnost State Street reportovala výsledky za čtvrtý kvartál fiskálního roku 2024. Výsledky mírně překonaly analytická očekávání, avšak výhled čistých úrokových výnosů analytiky nepotěšil. -
Finanční správa zabránila daňovému úniku v oblasti hazardních her za 540 mil. Kč
Finanční správa zabránila finančnímu úniku v oblasti hazardních her za 540 milionů korun. Specializovaný finanční útvar odhalil nesrovnalosti u finančních toků v kasinech a provozovateli hazardních her doměřil daň za roky 2021 a 2022. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskovém prohlášení. -
Finanční technologie mění pravidla hry ve finančním sektoru
Rychlé proměny v digitálním světě jsou jedním z aktuálních témat a globální finanční sektor si je konečně vědom příležitostí, které představují finanční technologie. -
Finanční trh bude sledovat především červencovou inflaci
Hlavním motivem tohoto týdne je inflace. Červencové statistiky budou zveřejněny v ČR a následně USA. V tuzemsku se růst spotřebitelských cen měl udržet pod 3 % a v USA patrně poprvé za 5 měsíců nedošlo k dalšímu navýšení tempa – dle odhadů ale nadále zůstává vysoké (nad 5 %). Dále dorazí tuzemská nezaměstnanost a řada důležitých předstihových indikátorů z USA i eurozóny. Zbylé země CEE regionu, Maďarsko a Polsko, zveřejní předběžné výsledky HDP za druhý kvartál. -
Finanční trh se dál hroutí
Zlato v reakci na rostoucí výnosy dluhopisů, které podpořily dolar a během jednoho dne klesly o 50 USD, zaznamenalo prudký výprodej. Drahý kov čelí výzvám, protože investoři stále ještě vstřebávají páteční údaje o inflaci a opětovné obavy z dalšího zpomalení růstu v Číně kvůli poslední vlně covidu. Situace související s covidem-19 v Číně by mohla vyústit v delší období problémů s dodavatelskými řetězci, což by posílilo obavy z inflace. Navíc, očekávání agresivního zvyšování sazeb Federálního rezervního systému, která jsou nyní z hlediska kontroly inflace považována za nedostatečná, jsou poněkud nadsazená. Očekávalo se, že Fed dokáže zpomalit zvyšování sazeb do září nebo října. Teď se ale taktika změnila. Analytici odhadují, jak agresivní bude a jak dlouho potrvá. Agresivní zpřísňování by mohlo pokračovat do konce roku. Zlatu v důsledku toho dál hrozí výraznější výprodej. Support na hladině 1 800 USD za unci se nemusí udržet a trh se zlatem by mohl klesnout na 1 750 USD za unci. -
Finanční trhy hledají jednotící myšlenku, ropa ještě využívá obnovení sankcí
Úterní obchodování v Evropě se rozjíždí bez jasného směru či jednotného tématu. Ropa ještě využívá k mírným ziskům poslední zprávy o plném obnovení amerických sankcí, ale dluhopisy jsou nerozhodné při mírném nárůstu výnosů a akcie v Evropě od začátku nasbíraly drobné ztráty. -
Finanční trhy jsou v poslední době trochu „tricky“
Vývoj cen některých finančních instrumentů se v poslední době může někomu zdát trochu chaotický a ne tak úplně odpovídající ekonomickým fundamentům. -
Finanční trhy očekávají zhoršení obrázku veřejných financí a vyšší emisi státních dluhopisů
Předpokládáme, že pouze z důvodu nižších daňových příjmů vzroste deficit státního rozpočtu minimálně na 150 mld. Kč. Další prohloubení deficitu půjde na vrub výdajové strany, která závisí na diskrečních opatřeních vlády. V menší míře očekáváme i výpadek daňových příjmů municipalit a horší hospodaření zdravotních pojišťoven skrze nižší výběr pojistného. V případě, že by státní rozpočet opravdu dosáhl deficitu 200 mld. Kč, jednalo by se tak o nejvyšší deficit v historii. S těmito vyhlídkami již počítají i finanční trhy. České státní dluhopisy se v posledních dnech dostaly pod tlak a investoři se jich zbavují. Desetiletý výnos státního dluhopisu vzrostl za poslední týden o 70 bazických bodů a tento trend bude pravděpodobně pokračovat. I tak se však výnosy státních dluhopisů drží z historického hlediska na velmi nízké úrovní. V kombinaci s vysokým ratingem země a nízkým zadlužením nebude problém pro Ministerstvo financí vydat nové státní dluhopisy na pokrytí deficitu státního rozpočtu. -
Finanční trhy od začátku roku a od brexitu. Komodity září, Evropa zaostává
Zajímavá grafika z dílny německé Deutsche Bank, která mapuje výkonnost finančních aktiv od začátku roku a od brexitu (černý kosočtverec) ke dnešnímu dni via FTAlphaville.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Brazílie: Komoditní gigant s největším akciovým trhem Latinské Ameriky (11. díl)
Top strategie pro investory v roce 2026
Jak sestavit kvalitní trading plán? (40. díl)
ODHALUJEME! Zisková obchodní strategie AMD pro tradery
Země, která zrušila peníze. Kambodžský riel se zrodil po řádění Rudých Khmerů
Revoluce v nabídce Purple Trading: Přichází unikátní Clash CFDs, nové komodity i indexy
Eli Lilly, Novo Nordisk a Oscar Health: Proč mají tyto akcie tak rozdílné vyhlídky?
Válka ve Vietnamu vedla k dongu. Měna dnes patří mezi nejslabší na světě
Speciální AKCE: Získejte VIP zónu FXstreet.cz zdarma ke každému účtu RebelsFunding!
Kanadské akciové indexy: Trh, kde vládnou banky, ropa a komodity (10. díl)
Brazílie: Komoditní gigant s největším akciovým trhem Latinské Ameriky (11. díl)
Top strategie pro investory v roce 2026
Jak sestavit kvalitní trading plán? (40. díl)
ODHALUJEME! Zisková obchodní strategie AMD pro tradery
Země, která zrušila peníze. Kambodžský riel se zrodil po řádění Rudých Khmerů
Revoluce v nabídce Purple Trading: Přichází unikátní Clash CFDs, nové komodity i indexy
Eli Lilly, Novo Nordisk a Oscar Health: Proč mají tyto akcie tak rozdílné vyhlídky?
Válka ve Vietnamu vedla k dongu. Měna dnes patří mezi nejslabší na světě
Speciální AKCE: Získejte VIP zónu FXstreet.cz zdarma ke každému účtu RebelsFunding!
Kanadské akciové indexy: Trh, kde vládnou banky, ropa a komodity (10. díl)
Denní kalendář událostí
V Německu státní svátek
V Kanadě státní svátek
V Británii státní svátek
Ve Švýcarsku státní svátek
V Itálii státní svátek
Guvernér BoJ Kazuo Ueda
V Británii státní svátek
V Kanadě státní svátek
V USA státní svátek
Ve Francii státní svátek
V Německu státní svátek
V Kanadě státní svátek
V Británii státní svátek
Ve Švýcarsku státní svátek
V Itálii státní svátek
Guvernér BoJ Kazuo Ueda
V Británii státní svátek
V Kanadě státní svátek
V USA státní svátek
Ve Francii státní svátek
Tradingové analýzy a zprávy
Forex sentiment 22.12.2025
Swingové obchodování AUD/USD 22.12.2025
Intradenní Price Action patterny na zlatě 22.12.2025
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů a společností
Swingové obchodování EUR/USD 22.12.2025
Swingové obchodování bitcoinu 22.12.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/USD 22.12.2025
Intradenní Price Action patterny na ethereu 22.12.2025
Státy EU prodloužily sankce proti Rusku
VIDEO: 🔴 Počátek změny je tady 😱 | Japonsko to spustilo 💣 | Stříbro šokuje 🚀 | Musk pokořil rekord 💰
Forex sentiment 22.12.2025
Swingové obchodování AUD/USD 22.12.2025
Intradenní Price Action patterny na zlatě 22.12.2025
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů a společností
Swingové obchodování EUR/USD 22.12.2025
Swingové obchodování bitcoinu 22.12.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/USD 22.12.2025
Intradenní Price Action patterny na ethereu 22.12.2025
Státy EU prodloužily sankce proti Rusku
VIDEO: 🔴 Počátek změny je tady 😱 | Japonsko to spustilo 💣 | Stříbro šokuje 🚀 | Musk pokořil rekord 💰
Blogy uživatelů
Příběh TUI: Jak cestovní gigant přežil největší krizi moderní historie
INVESTIČNÍ GLOSA: Analytici letos vyhlížejí vánoční rally. Loni se na ni čekalo marně
Kdo je funded trader a jak se jím stát?
Forex před Štědrým dnem: Má smysl obchodovat v posledních dvou dnech?
Období Santa Claus rally se blíží
Zlato, stříbro, platina pod stromeček
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (19. 12. 2025)
Praktické okénko: Ukázka swingového a intradenního obchodu na ropě a zlatě
Na konci roku: co si z tradingu skutečně odnášíme
Moje cesta prop tradingem: Rozjetý obchod na hlavním měnovém páru, který může být dlouhodobější
Příběh TUI: Jak cestovní gigant přežil největší krizi moderní historie
INVESTIČNÍ GLOSA: Analytici letos vyhlížejí vánoční rally. Loni se na ni čekalo marně
Kdo je funded trader a jak se jím stát?
Forex před Štědrým dnem: Má smysl obchodovat v posledních dvou dnech?
Období Santa Claus rally se blíží
Zlato, stříbro, platina pod stromeček
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (19. 12. 2025)
Praktické okénko: Ukázka swingového a intradenního obchodu na ropě a zlatě
Na konci roku: co si z tradingu skutečně odnášíme
Moje cesta prop tradingem: Rozjetý obchod na hlavním měnovém páru, který může být dlouhodobější
Forexové online zpravodajství
Nvidia rozšiřuje portfolio. Otevřené zdroje jako cesta k úspěchu na pozadí čínské konkurence?
10 investičních otázek pro rok 2026 (na co si dát pozor ve svém portfoliu)
České Vánoce: za sváteční jídlo utratíme 2 000 korun, více než čtvrtina skončí v koši, a přitom nákupní košík roste nejrychleji v Evropě
US OPEN: Obnovený optimismus na začátku týdne
USA: Index aktivity Chicago Fed v září na -0,21 b. při očekávání -0,17 b.
Paramount Skydance v upravené nabídce na Warner Bros. Discovery garantuje podporu Larryho Ellisona
Americké futures indikují otevření trhu v plusu
Makroekonomický výhled pro tento týden: Vývoj HDP (USA), spotřebitelská důvěra (ČR, USA),..
Nvidia: Potenciální dodávky čipů H200 do Číny v centru pozornosti
Netflix refinancuje část úvěru na akvizici Warner Bros Discovery
Nvidia rozšiřuje portfolio. Otevřené zdroje jako cesta k úspěchu na pozadí čínské konkurence?
10 investičních otázek pro rok 2026 (na co si dát pozor ve svém portfoliu)
České Vánoce: za sváteční jídlo utratíme 2 000 korun, více než čtvrtina skončí v koši, a přitom nákupní košík roste nejrychleji v Evropě
US OPEN: Obnovený optimismus na začátku týdne
USA: Index aktivity Chicago Fed v září na -0,21 b. při očekávání -0,17 b.
Paramount Skydance v upravené nabídce na Warner Bros. Discovery garantuje podporu Larryho Ellisona
Americké futures indikují otevření trhu v plusu
Makroekonomický výhled pro tento týden: Vývoj HDP (USA), spotřebitelská důvěra (ČR, USA),..
Nvidia: Potenciální dodávky čipů H200 do Číny v centru pozornosti
Netflix refinancuje část úvěru na akvizici Warner Bros Discovery
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Forex: ECB ponechala sazby beze změny
Denní shrnutí: Wall Street roste; Dow Jones dosahuje historického maxima po vítězství Trumpa 💵 Americký dolar posiluje uprostřed rostoucích výnosů
Americký akciový trh uzavřel níž, Dow Jones klesl o 1,78 %
Ropa – krátkodobý výhled
Ekonomický kalendář: Zpráva JOLTS z USA v centru pozornosti trhu
BREKING: Změna zásob zemního plynu podle EIA mírně vyšší, než se očekávalo
Makro: Spotřebitelská důvěra USA v březnu padá na 15- měsíční minimum, ISR
BREAKING: Nemecká inflácia je najvyššia za takmer 30 rokov
BREAKING: CAD po údajích o stavebních povoleních klesá
Pražská burza po otevření mírně klesá, výsledky reportoval Colt a po trhu se přidá Kofola
Forex: ECB ponechala sazby beze změny
Denní shrnutí: Wall Street roste; Dow Jones dosahuje historického maxima po vítězství Trumpa 💵 Americký dolar posiluje uprostřed rostoucích výnosů
Americký akciový trh uzavřel níž, Dow Jones klesl o 1,78 %
Ropa – krátkodobý výhled
Ekonomický kalendář: Zpráva JOLTS z USA v centru pozornosti trhu
BREKING: Změna zásob zemního plynu podle EIA mírně vyšší, než se očekávalo
Makro: Spotřebitelská důvěra USA v březnu padá na 15- měsíční minimum, ISR
BREAKING: Nemecká inflácia je najvyššia za takmer 30 rokov
BREAKING: CAD po údajích o stavebních povoleních klesá
Pražská burza po otevření mírně klesá, výsledky reportoval Colt a po trhu se přidá Kofola
Blogy uživatelů
Bank of England predpovedá kryptomenám pád
Praktická ukázka: Když jeden obchod unese celý týden
Výběr z nedělní přípravy: USD/CHF
Buffett investorům: odprodej Applu, strach z AI a příležitosti v Kanadě
Multitimeframe analýza: 22.8.2024 akcie Siemens
Roubini predikuje stagflaci
Je zlato lepší investicí než S&P 500?
Brexit znovu zkouší libru
Jak v hlavě zmáčknout tlačítko „Profesionální trading“ aneb někdy se začít musí
Fundamentální analýza akciových trhů – využití opčních trhů ve fundamentální analýze (4. díl)
Bank of England predpovedá kryptomenám pád
Praktická ukázka: Když jeden obchod unese celý týden
Výběr z nedělní přípravy: USD/CHF
Buffett investorům: odprodej Applu, strach z AI a příležitosti v Kanadě
Multitimeframe analýza: 22.8.2024 akcie Siemens
Roubini predikuje stagflaci
Je zlato lepší investicí než S&P 500?
Brexit znovu zkouší libru
Jak v hlavě zmáčknout tlačítko „Profesionální trading“ aneb někdy se začít musí
Fundamentální analýza akciových trhů – využití opčních trhů ve fundamentální analýze (4. díl)
Vzdělávací články
Trading u futures prop firem, je to výhodné?
Obchodní platforma cTrader – recenze a návod
FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2025! ⭐️🎄
Brazílie: Komoditní gigant s největším akciovým trhem Latinské Ameriky (11. díl)
Deník obchodníka: část 2. fundamentální analýza
Smart Money Trading: Order blocky, breaker blocky a jejich mitigace (33. díl)
Zajímavá data z prop tradingu: 7 % traderů dosáhlo výplaty
Forex: Výhled na rok 2018
Budoucnost Prop Tradingu
VIP zóna: Institucionální objednávky a výsledky obchodování za říjen
Trading u futures prop firem, je to výhodné?
Obchodní platforma cTrader – recenze a návod
FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2025! ⭐️🎄
Brazílie: Komoditní gigant s největším akciovým trhem Latinské Ameriky (11. díl)
Deník obchodníka: část 2. fundamentální analýza
Smart Money Trading: Order blocky, breaker blocky a jejich mitigace (33. díl)
Zajímavá data z prop tradingu: 7 % traderů dosáhlo výplaty
Forex: Výhled na rok 2018
Budoucnost Prop Tradingu
VIP zóna: Institucionální objednávky a výsledky obchodování za říjen
Tradingové analýzy a zprávy
Forex: Anylytici Danske Bank čekají posílení EUR/CHF
Obchodujeme kryptoměny: LTC/USD (Litecoin) - technická analýza 26.6.2019
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
EK kvůli koronaviru uvolní pravidla o rozpočtech a státní pomoci
Analýza hlavních měnových párů 12.1.2021
Allianz Trade: Český HDP letos poroste o dvě procenta
Zlato - Intradenní výhled 22.12.2025
Maloobchodní tržby v USA v březnu klesly
Německo věří ve smírné řešení sporů o obchod s USA
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Forex: Anylytici Danske Bank čekají posílení EUR/CHF
Obchodujeme kryptoměny: LTC/USD (Litecoin) - technická analýza 26.6.2019
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
EK kvůli koronaviru uvolní pravidla o rozpočtech a státní pomoci
Analýza hlavních měnových párů 12.1.2021
Allianz Trade: Český HDP letos poroste o dvě procenta
Zlato - Intradenní výhled 22.12.2025
Maloobchodní tržby v USA v březnu klesly
Německo věří ve smírné řešení sporů o obchod s USA
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Témata v diskusním fóru
Tajemství twitterového účtu Elona Muska, které musí každý investor a trader znát
USD/CAD blízko silnej rezistencie, GBP/CAD v konsolidácii a zaujímavý EUR/GBP
Bitcoin znova konsoliduje
Fundamentálně výživný rok 2024 – Pozor na FOMO
Byznys s obezitou, který odstartoval jízdu dánského Novo Nordisk
Investice v Jihoafrické republice? Akcie jsou podhodnocené, ale riziko vysoké!
Sidův SOK - Silová Oscilační Korelace
Moje obchodovanie na reálnom účte - fibo, aos a iné.....
EUR/USD
Zasedání o úrokových sazbách v USA již dnes! Dají se takové situace využít?
Tajemství twitterového účtu Elona Muska, které musí každý investor a trader znát
USD/CAD blízko silnej rezistencie, GBP/CAD v konsolidácii a zaujímavý EUR/GBP
Bitcoin znova konsoliduje
Fundamentálně výživný rok 2024 – Pozor na FOMO
Byznys s obezitou, který odstartoval jízdu dánského Novo Nordisk
Investice v Jihoafrické republice? Akcie jsou podhodnocené, ale riziko vysoké!
Sidův SOK - Silová Oscilační Korelace
Moje obchodovanie na reálnom účte - fibo, aos a iné.....
EUR/USD
Zasedání o úrokových sazbách v USA již dnes! Dají se takové situace využít?




