Čtvrtek 25. duben 2024 13:09
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei SwiftTrader

Dodávky plynu Nord Streamem 1 vzrostly na původních 40 procent kapacity

21.07.2022 16:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dodávky zemního plynu potrubím Nord Stream 1 z Ruska do Německa se dnes dopoledne postupně zvýšily na 40 procent kapacity plynovodu, což je stejná úroveň jako před začátkem údržby zařízení. Ukazují to záznamy provozovatele plynovodu. Nenaplnily se tak obavy, že plyn už po údržbě nebude proudit. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie a kvůli údržbě byl deset dní odstaven. Mluvčí Kremlu řekl, že unie si problémy svými restrikcemi způsobila sama.

Fyzický tok plynovodem dopoledne činil 29,3 milionu kilowatthodin za hodinu (kWh/h). Šéf německého regulátora síťových služeb Bundesnetzagentur Klaus Müller ale na twitteru varoval, že zvýšení toku zpět na 40 procent kapacity není signálem zmírnění napětí. Nejistoty podle něj přetrvávají.

Dodávky by podle údajů na internetových stránkách provozovatele měly zůstat stejné i v pátek. Takzvané denní nominace, tedy rezervace na dodávky suroviny, plynovodem Nord Stream 1 na páteční ráno činily téměř 29,3 milionu kWh/h. To zhruba odpovídá dennímu objemu 67 milionů metrů krychlových.

Většinovým akcionářem konsorcia Nord Stream AG je ruský plynárenský gigant Gazprom, který zatím na žádost o komentář nereagoval. Podle mluvčího rakouské společnosti OMV Gazprom naznačil, že dnes firmě dodá zhruba 50 procent dohodnutého objemu dodávek, což by bylo stejně jako před odstávkou.

Podmořský plynovod Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011, vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Je dlouhý 1222 kilometrů a jeho maximální kapacita činí 55 miliard metrů krychlových plynu za rok. Z Německa jsou na Nord Stream 1 navázány plynovody do dalších zemí Evropské unie, včetně České republiky. Mimo provoz byl od 11. července a zejména Německo vyjadřovalo obavy, že kvůli napjaté situaci mezi Ruskem a Západem vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu by se dodávky nemusely obnovit.

Gazprom v polovině června snížil objem dodávek asi na 40 procent kapacity. Zdůvodnil to technickými problémy souvisejícími se zařízením, které partnerská německá společnost Siemens Energy poslala do Kanady na opravu. Zařízení se ale kvůli sankcím uvaleným na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu nemohlo z Kanady vrátit. Němečtí představitelé toto vysvětlení odmítli, Siemens Energy je naopak potvrdil. Kanada pak rozhodla o výjimce ze sankcí, která umožnila, aby se toto zařízení, kterým je kompresorová turbína, vrátilo do Evropy.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že Gazprom je připraven svým závazkům ve vývozu plynu dostát. Varoval nicméně, že kapacita plynovodu Nord Stream 1 by se kvůli pomalému postupu při údržbě zařízení mohla ještě snížit. Maximální kapacita činí až 167 milionů metrů krychlových plynu denně, před údržbou se pohybovala kolem 67 milionů metrů krychlových plynu.

Putin také upozornil, že není jasné, v jakém stavu bude turbína po opravě v Kanadě vrácena, což přispívá k nejistotě ohledně plného spuštění plynovodu. Také není zatím jasné, kdy bude možné turbínu instalovat na určené místo v plynovodní soustavě. Gazprom uvádí, že stále neobdržel dokumentaci k opětovné instalaci.

Rusko trvá na tom, že je spolehlivým dodavatelem energií a odmítá obvinění Západu, že využívá energii k vydírání Evropy. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes v telefonátu s novináři uvedl, že důvodem problémů s dodávkami plynu jsou omezení, která zavedli Evropané a kvůli kterým není možné realizovat potřebný servis. Odmítl i tvrzení o vydírání. Zdůraznil, že Rusko zůstává důležitou a nepostradatelnou součástí evropské energetické bezpečnosti a zopakoval, že Gazprom vždy plnil své závazky vůči klientům a bude je plnit i nadále.

Cena plynu pro evropský trh s dodáním v srpnu dnes klesá. Krátce po 15:00 SELČ se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 153 eur (asi 3750 Kč) za megawatthodinu (MWh), a vykazovala tak pokles o více než jedno procento. Před rokem plyn v TTF stál zhruba 21 eur/MWh.

"Ceny plynu na rotterdamské burze od dnešního rána klesají o více než tři procenta a dostaly se nejníže od začátku července. Jde o pokračování trendu poslední dvou týdnů, kdy se cena plynu postupně dostala o 21,07 procenta níže. Obavy ze zastavení kohoutků na ruské straně se alespoň prozatím nenaplnily, ale situace se může velmi rychle otáčet opačným směrem," řekl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek.

Riziko zastavení dodávek je podle Hájka stále vysoké, což zvyšuje poptávku po zkapalněném zemním plynu (LNG). "Zde se však bude muset o plyn z USA nebo Kataru poprat Evropa také s některými asijskými zeměmi. Například Jižní Korea výrazně zvyšuje své dodávky, ale z LNG trhu na druhou stranu zmizel jeden z největších kupců - Čína. Pokles cen na rotterdamské burze zároveň není příliš silný, což potvrzuje stále poměrně vysoká rizika dalšího vývoje," dodal Hájek.

Cena plynu se začala výrazně zvyšovat dlouho před válkou na Ukrajině, podle části analytiků kvůli energetické politice Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv. Loni v prosinci tak cena plynu vystoupila ke 130 eurům za MWh, než v lednu klesla asi na 60 eur/MWh.

Zdroj: ČTK, Reuters

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dodatečné zabezpečení účtu
    Pro posílení již tak vysoce nadstandardní bezpečnosti umožňuje Lynx klientům navíc zažádat o dodatečné zabezpečení účtu týkající se samotného...
  • Dodavatelé: Držet nynější cenu plynu je neudržitelné. Pomoci může Nord Stream 2
    Dodavatelé plynu připouštějí, že držet ceny plynu pro domácnosti je při nynějších velkoobchodních cenách neudržitelné. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Cena plynu pro příští rok na středoevropské energetické burze Power Exchange Central Europe (PXE) meziročně stoupla téměř trojnásobně na 43 eur (asi 1120 Kč) za megawatthodinu (MWh). Nárůst je tak ještě větší než u elektřiny. Experti tvrdí, že cenu plynu na burzách by mohlo snížit zprovoznění plynovodu Nord Stream 2.
  • Dodavatel energií Bohemia Energy končí, měl zhruba 900.000 klientů
    Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se zhruba 900.000 odběrných míst se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Požádá Energetický regulační úřad o zrušení licencí všech výše uvedených společností. Firma o tom dnes informovala ČTK. Uvedla, že zákazníci se nemusí obávat, že by zůstali bez energií, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance - tj. hlavní dodavatel na daném distribučním území. Podle společnosti je důvodem přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích.
  • Dodavatelé se obávají o zásobování kvůli prohlubování konfliktu na Ukrajině
    V úterý vzrostly ceny ropy kvůli obavám z možného narušení dodávek v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině. Toto téma aktuálně převažuje nad debatami o koordinovaném celosvětovém uvolňování zásob ropy, které mají uklidnit situaci na trzích.
  • Dodavatelské řetězce v napětí
    Pokračující dozvuky pandemie COVID 19 a ruská invaze na Ukrajinu udržují v řadě dodavatelských řetězců výrazné napětí. Dubnové podnikatelské nálady v eurozóně ukázaly, že nedostatek vstupů zasahuje čím dál větší spektrum průmyslových podniků. S tím opět oživují debaty o globálním přenastavení výrobních řetězců, jejich zjednodušení a větší lokalizaci produkce.
  • Dodávky elektřiny do závodu Tesly u Berlína se po téměř týdnu obnovily
    Po téměř týdnu se dnes večer obnovily dodávky elektřiny do závodu amerického výrobce elektromobilů Tesla nedaleko Berlína. Oznámil to podle agentury DPA dodavatel elektřiny. Výpadek elektřiny způsobený sabotáží minulý týden v úterý zastavil v továrně výrobu. Firma škodu minulý týden vyčíslila na stovky milionů eur.
  • Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
    Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent méně než ve stejném období loni, kdy dodal 239 letadel. Zákazníci rušili nebo odkládali dodávky letadel kvůli kolapsu letecké přepravy po zavedení omezení pro cestování s cílem zabránit šíření nemoci covid-19. Konkurenční evropský výrobce letadel Airbus minulý týden oznámil, že jeho dodávky se snížily o 49 procent na 196 letadel, nejníže za 16 let.
  • Dodávky Luny se před posledním zastavením Terra vyšplhaly na 6,5 bilionu mincí 
    Cirkulující zásoby Luny (LUNA) se vyhouply na více než 6,5 bilionu ve chvíli, kdy byl terra blockchain podruhé zastaven ve snaze zachránit hroutící se ekosystém.
  • Dodávky plynovodem Nord Stream 1 klesly, Německo mluví o mocenské hře
    Dodávky ruského plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 do Německa dnes v souladu s pondělním oznámením ruské společnosti Gazprom klesly. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Gazprom do Evropy dodává tolik plynu, kolik je jen možné a nutné - ve větších dodávkách mu podle něj zabránily evropské sankce, které zpozdily opravu turbíny pro plynovod. Mluvčí německé vlády hovoří o mocenské hře, argument s turbínou odmítá.
  • Dodávky plynu do ČR jsou stabilní, krizový štáb se pravidelně schází
    Současné dodávky plynu do České republiky jsou stabilní. Centrální krizový štáb plynárenské soustavy byl poprvé svolán již před několika týdny a od té doby se pravidelně schází. Zemní plyn lze do České republiky dodávat na několika místech a z několika zdrojů, řekl dnes ČTK Vojtěch Meravý, mluvčí Net4Gas, který je provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v ČR. Uvedl to v reakci na postup Německa, které očekává problémy s dodávkami ruského plynu. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck dnes oznámil, že vyhlásil stupeň včasného varování, což je první ze tří varovných stupňů.
  • Dodávky plynu z Německa do Česka klesly v prvním týdnu po odstavení Nord Streamu 1 o takřka 40 procent. Do Česka nyní z Německa proudí hlavně norský plyn
    Do Česka v uplynulých sedmi dnech netekl žádný z Ruska. Důvodem je odstavení plynovodu Nord Stream 1. Přesto se dodávky plynu z německé do české plynovodní sítě ztenčily jen o necelých 40 procent. Důvodem je fakt, že do Česka přes Německo nadále proudí plyn z jiných zemí, než je Rusko. Zejména se jedná o Norsko.
  • Dodávky plynu z Ruska do Německa plynovodem Jamal se dnes ráno takřka zastavily. Cena plynu v EU vylétla na třítýdenní maximum
    Dodávky plynu plynovodem Jamal, kterým surovina teče z Ruska do Německa, se dnes ráno takřka zastavily. Burzovní cena plynu v EU přitom vyskočila až na 133 eur za megawatthodinu, jako plyne z dat Bloombergu. To je nejvyšší úroveň od 11. března, tedy za poslední tři týdny. Z cenového vývoje plynu je patrný návrat citelné nervozity na trh.
  • Dodávky ropy Družbou do Česka se zastavily v důsledku raketového úderu. Cena ropy míří vzhůru
    Dodávky ropy ropovodem Družba z Ruska do zemí EU, včetně Česka, jsou přerušeny. Uvedla to maďarská petrochemická společnost MOL. Důvodem přerušení dodávek je zasažení související infrastruktury na ukrajinském území. Hlavní město Ukrajiny Kyjev a další místa se dnes staly terčem raketových úderů ruských vojsk, které jsou nejrazantnější a nejplošnější od únorového začátku invaze.
  • Dodávky ropy nadále rostou
    Trh s černým zlatem nadále dosahuje nových minim. Pandemie koronaviru tlačí poptávku po ropě stále níže, a také cenová válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií neprospívá tomu, aby se trend komodity v blízké budoucnosti změnil.
  • Dodávky ropy z Kazachstánu do EU ohrožuje poškozený ropovod CPC
    Evropu čekají další problémy kolem zásobování energiemi z východu. Poškozen je totiž ropovodní systém, který do EU přivádí ropu z Kazachstánu přes Rusko. Provozovatel ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC) uvedl, že vývoz ze dvou z celkem tří kotevních bodů terminálu v Černém moři byl pozastaven, informovala dnes agentura Reuters.
  • Dodávky ruského plynu do EU klesly, Kyjev nepovoluje tranzit přes Sochranovku
    Dodávky ruského plynu přes ukrajinský propojovací bod Sudža do Evropské unie mírně klesly. Dnešní objem dosahuje 43,6 milionu metrů krychlových proti 44,5 milionu ve čtvrtek. Ruská plynárenská společnost Gazprom oznámila, že její požadavek na tranzit plynu přes ukrajinskou stanici Sochranovka Ukrajina odmítla. Plyn pro evropský trh je teď přesto nejlevnější od poloviny února, tedy od doby, než začala válka na Ukrajině.
  • Dodávky ruského plynu do Německa plynovodem Jamal jsou nízké, cena roste
    Dodávky ruského plynu do Německa plynovodem Jamal zůstávají po víkendovém propadu nízké. Vyplývá to z údajů německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Plynovodem proudí ruský plyn přes Bělorusko a Polsko do Německa. Cena klíčového kontraktu na zemní plyn se dnes vyšplhala na 146,73 eura (3703 Kč) a blíží se říjnovému maximu 155 eur.
  • Dodávky ruského plynu do Německa přes plynovod Jamal jsou dál zastavené
    Dodávky ruského plynu z Polska do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal zůstávají zastavené, tok plynu je nadále obrácený ze západu na východ. Ukazují to dnes údaje německého provozovatele plynovodní sítě, společnosti Gascade. Podle ní to tak zůstane minimálně do úterý a mluvčí firmy podle agentury Reuters upozornil, že nejde o nic neobvyklého. Rovněž Polsko potvrdilo, že Rusko nadále plní své smluvní závazky. Ceny plynu se v Evropě přesto vydaly vzhůru, i když odpoledne už zisky odevzdaly a vykazovaly mírný pokles.
  • Dodávky ruského plynu přes plynovod Jamal se zastavily
    Záznamy německého provozovatele společnosti Gascade ukázaly, že dodávky ruského plynu přes plynovod Jamal. Plynovod Jamal vede přes Polsko, které však dostává množství suroviny odpovídající smlouvě s dodavatelem. Agentura Interval sdělila informaci, že tok plynu byl přesměrován opačným směrem, ze západu na východ, bez jasných příčin.
  • Do dluhopisů se promítl strach o světovou ekonomiku. Akcie kleají, zlato roste
    Obavy ze zpomalení světové ekonomiky posílají dolů evropské i americké akcie, takže euforie z úterního odkladu protičínských cel je dnes už jenom vzpomínkou. Naopak zájem o státní dluhopisy roste takovou měrou, že se dvouleté americké výnosy vyšvihly nad dluhopisy s desetiletou splatností. Naposledy se tak stalo v roce 2007 před vypuknutím finanční krize. Poprvé od finanční krize invertovala také britská výnosová křivka.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI