Úterý 16. srpen 2022 06:54
reklama
Coinfy
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaMarkets

Těžiště investic PPF by mělo být v Evropě, chce rozvíjet Air Bank, řekl Šmejc

29.06.2022 17:14  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Těžiště investic skupiny PPF by nyní mělo být v Evropě, v Asii chce skupina hledat partnery. Ucelenou investiční strategii bude PPF schopná definovat v září. Novinářům to řekl nový ředitel PPF Jiří Šmejc. Po zrušení spojení Moneta Money Bank s bankovní částí PPF chce skupina dále rozvíjet Air Bank, uvedl. Šmejc také řekl, že je ochotnější se při obchodních příležitostech spojit s partnery, než býval zesnulý zakladatel PPF Petr Kellner. Do čela skupiny Šmejc nastoupil v polovině června.

PPF pokračuje v prodeji aktiv v Rusku. Prodej majoritního podílu v ruské Home Credit & Finance Bank by skupina měla dokončit do konce června, řekl Šmejc. V Číně se podle něj PPF snaží najít najít strategického partnera, který by v čínském Home Creditu získal majoritu a poté firmu zcela ovládl. Zpětně viděno chybou bylo, že se v roce 2017 PPF nepodařilo čínský Home Credit prodat, podotkl Šmejc. Vizí PPF bylo vytvořit firmu s hodnotou deset miliard dolarů (zhruba 235 miliard Kč), což se podle Šmejce nepodařilo kvůli strukturálním změnám v čínské ekonomice i pandemii koronaviru.

Na trzích v jihovýchodní Asii je podnikání obtížné bez bankovní licence a získávání financování. "Všude, kde nemáme bankovní licenci, chceme dlouhodobě získat partnera," upozornil Šmejc. PPF se baví s konkrétními hráči, žádný obchod zatím neuzavřela. Bankovní licenci má nyní pouze v Kazachstánu.

PPF má investice na Balkáně, Šmejc by rád udělal obchody také v západní Evropě, řekl. Jejich hodnota bude podle něj přesahovat miliardu eur (zhruba 24,7 miliardy Kč). Mohlo by jít o průmyslové podniky nebo finanční služby. Šmejc v této souvislosti připomněl, že ho mrzelo rozhodnutí zastavit projekt nové verze Air Bank pro Německo. Nevyloučil oživení nějakého podobného projektu. Na akviziční příležitosti se PPF podle Šmejce dívá také v telekomunikacích. Tam by šlo ale spíše o spojení s dalším finančním či investičním partnerem.

Kroky PPF po smrti jejího zakladatele pouze potvrzují směřování skupiny směrem na Západ, uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek. "Vzhledem k aktuálnímu geopolitickému napětí, které je způsobené vpádem Ruska na Ukrajinu, se podle něj není čemu divit. Čínský trh je velkou neznámou vzhledem k neutichající situaci kolem koronaviru," podotkl.

S balíkem akcií, které drží PPF v Monetě, zatím skupina nebude podle Šmejce dělat prudké pohyby. "Nic nás netlačí, abychom dělali rychlé rozhodnutí," řekl. Nemyslí si, že by PPF měla odlišný pohled na rozvoj Monety, než jaký má skupina J&T, která v bance nedávno získala balík akcií. Samotná Air Bank je dále schopná ve všech ohledech výrazně růst, uvedl Šmejc.

Svým přístupem k Monetě PPF nepřímo vyjadřuje, že za svůj podíl v bance očekává atraktivnější částku, řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Investory podle něj potěšilo, že skupina přemítá nad více možnostmi, jak s podílem naložit, jako je výměna za jiné aktivum nebo fúze s jiným peněžním ústavem. "Za posilováním akcií Monety v posledních dnech mohou být i nákupní akce jiných hráčů se silnou přítomností v akcionářské struktuře banky," dodal.

Vize směřování PPF není nyní podle Šmejce zásadně jiná od té, s níž skupinu vedl Kellner, který zemřel loni v březnu. Kellner by nyní také preferoval investice v evropském regionu, řekl Šmejc. V Česku podle něj není mnoho investorů, se kterými by se PPF vzhledem k velikosti mohla spojovat, spíše by tak šlo o západní hráče. PPF historicky dobře fungovala s Danielem Křetínským a na tom není co měnit, poznamenal.

Primárnímu úpisu akcií se PPF podle Šmejce nebrání, v této době se ale nic aktuálního nepřipravuje. "Situaci na kapitálových trzích vnímám jako příležitost, která akorát ještě nepřišla. Bude ještě hůř," odhadl v souvislosti s aktuálním propadem světových akcií. Spíš pesimista je Šmejc také v otázce makroekonomické situace, vysoká inflace podle něj brzy neskončí.

Investiční skupina PPF podniká ve 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Do skupiny patří spolu se splátkovou společností Home Credit a Air Bank také telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.

Zdroj: ČTK, Cyrrus

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Těžba dřeva stoupá, ceny se propadají
  Těžba dřeva se zvyšuje, ceny jsou však mnohem nižší. Kůrovec připravil v loňském roce státní podnik Lesy ČR o 3 miliardy korun.
 • Těžba kryptoměn, spotřeba energie a CO2
  Světová těžba kryptoměn v roce 2018 spotřebovala stejní množství energie jako celé Polsko a vyprodukovala 800 tun CO2. Uživatelé o těžbě mnohdy nevědí.
 • Těžba lithia v ČR – ČEZ půjčí EMH 2 miliony eur
  Energetickou skupinu ČEZ vlastní ze 70 % stát. Nyní prozkoumává možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firmě European Metals Holdings, která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku 2 miliony eur, v přepočtu asi 51,2 milionu korun.
 • Těžba ropy letos poroste rychleji než poptávka
  Růst celosvětové těžby ropy bude v letošním roce rychlejší než růst poptávky. Spojené státy by tak díky rychlému růstu těžby mohly letos vystřídat Rusko na postu největšího producenta ropy na světě. Odhad letošního růstu poptávky po ropě vzrostl na 1,4 milionu barelů denně z dosud předpokládaných 1,3 milionu barelů denně. Růst těžby ropy by se měl mírně zpomalit z loňských 1,6 milionu barelů denně. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nyní snaží podpořit ceny ropy omezením dodávek na trh. Jejich snahu ovšem podkopává rostoucí těžba ve Spojených státech.
 • Těžba ropy rostla v prvním čtvrtletí mnohem rychleji, ceny ale rostly také
  Těžba ropy rostla v prvním čtvrtletí mnohem rychleji, ceny ale rostly také, uvedl dallaský Federální rezervní systém. Cenový sentiment byl nicméně optimistický, protože většina respondentů průzkumu očekává, že WTI bude koncem roku 2022 stát 80–90 USD za barel. Menší část dotázaných, přibližně 5 %, předpokládala, že cena WTI bude koncem roku 2022 činit 110–120 USD. Je zajímavé, že většina respondentů se domnívala, že referenční cena v USA se zastaví na ceně přes 120 USD za barel.
 • Těžba ropy v Rusku se loni z části zotavila, vzrostla o víc než dvě procenta
  Těžba ropy v Rusku se loni zotavila z útlumu vyvolaného pandemií a zvýšila se o více než dvě procenta. V průměru tak činila 10,52 milionu barelů denně, oznámilo dnes ruské ministerstvo energetiky. Na úroveň před pandemií se Rusko chce dostat do května, což je ale podle analytiků ambiciózní plán vzhledem k tomu, že ropná pole se vyčerpávají.
 • Těžba ropy v Rusku v dubnu klesla o devět procent, nejvíce od rozpadu SSSR
  Těžba ropy v Rusku v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem klesla téměř o devět procent, zejména kvůli dopadu sankcí, které západní země uvalily na Moskvu za její invazi na Ukrajinu. Pokles těžby je přitom nejvyšší od rozpadu Sovětského svazu na začátku 90. let. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se s odvolává na údaje skupiny OPEC+, zahrnující Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Těžba celé skupiny OPEC+ pak byla v dubnu o 2,6 milionu barelů nižší, než stanovuje její dohoda o těžbě.
 • Těžba uhlí klesá, množství vyrobeného koksu ale narůstá
  V ČR se v roce 2018 meziročně vytěžilo méně uhlí. Produkce černého uhlí se oproti roku 2017 snížila o 18 % na 4,5 milionu tun. Objem vytěženého hnědého uhlí klesl o 0,4 % na 39,2 milionu tun. Množství vyrobeného koksu vzrostlo o 2,5 % na 2,5 milionu tun.
 • Těžba uhlí v Polsku klesá a uhlí se vozí z Ruska
  V Polsku nastal obrat ohledně těžby uhlí. Těžba uhlí v poslední době setrvale klesá a oproti tomu Varšava začala zvyšovat dovoz uhlí z Ruska. Podle údajů zveřejněných Eurostatem bylo od ledna do září letošního roku do Polska dovezeno celkem 8,5 milionu tun uhlí. Jde o 42 % více uhlí, než se dovezlo ve stejném období loňského roku.
 • Těžební společnosti (-2 %) srážejí Evropu z šestiročních maxim
  Evropské indexy si dnes vybírají oddechový den, panevropský Stoxx 600 klesá o 0,3 % a vzdaluje se tak od šestiletých m...
 • Thajsko položilo základy pro kryptoturistiku, aby oživilo ekonomiku
  Thajsko se zaměřuje na nově nabyté krypto milionáře, aby vdechlo život svému pandemií zmítanému turistickému průmyslu.
 • Thales Group podpísala významnú zmluvu s americkou armádou
  Thales Group je francúzsky konglomerát známy svojimi podielmi v oblasti obrany a kritickej infraštruktúry. Spoločnosť sa zameriava na špičkové, pokročilé 'deep tech' systémy, dátovú analytiku, AI, komunikáciu, obranu, vesmír a pracuje na kvantových technológiách. Spoločnosť včera oznámila, že podpísala 10-ročný kontrakt na dodávku rádiových systémov s americkou armádou v hodnote 6 miliárd dolárov. Thales sa stal jedným z dvoch subjektov, ktoré vyhrali tender. Celkové príjmy Thales za rok 2021 dosihali takmer 17 miliárd EUR:
 • THE AUSTRALIAN DOLLAR?S RATE IS DECREASING AFTER THE RELEASE OF WEAK DATA FROM CHINA
  Today, the Australian dollar was decreasing due to the weak data from China, and the minimum of the day is the level o...
 • The Banking Sector In Europe Is Under Pressure
  In absence of the American players on Monday, the European stock indices finished the trading session without any sign...
 • THE BRITISH POUND IS GETTING WEAKER AFTER RECEIVING CONTRADICTORY DATA ABOUT INDUSTRIAL MANUFACTURING
  The British pound?s rate decreased in the beginning of the week in comparison to the US dollar. GBPUSD got below 1.670...
 • THE BRITISH POUND IS GETTING WEAKER AFTER RECEIVING CONTRADICTORY DATA ABOUT INDUSTRIAL MANUFACTURING
  The British pound?s rate decreased in the beginning of the week in comparison to the US dollar. GBPUSD got below 1.670...
 • The Euro is preparing to grow
  The EUR/USD pair continued to renew local minimums last week, by falling to the level of 1.36500 – the minimal mark si...
 • The European indices seems more confident than the American ones
  The situation in the stock markets is developing quite ambiguously. Opposition between Russia, the US, and Europe, sti...
 • The First Sanctions Against Russia Have Only Political Character
  The Russian President, Vladimir Putin, has signed the decree regarding the recognition of the Republic of Crimea. This...
 • The IMF Increased Forecasts On GDP
  The International Monetary Fund raised forecasts on growth rates of the world economy for the first time in the last t...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bidaskbit ebook