Čtvrtek 07. prosinec 2023 23:46
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei Vánoce
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

A přestože ropa vzhledem k jednáním s Ukrajinou zlevňuje, býčí trend na trhu s černým zlatem bude pokračovat

16.03.2022 07:39  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

analytics62307bf58237d.jpg

Cena ropy v úterý dál klesá. Hlavní příčinou poklesu kotací jsou nadcházející jednání o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, která snižují obavy trhu z přerušení dodávek energie z Ruska.

Značný tlak na kotace vyvíjejí i zprávy o nárůstu případů covidu-19 v Číně. V Číně byl zaznamenán prudký nárůst denních případů nákazy covidem-19, který se v úterý ve srovnání s předchozím dnem více než zdvojnásobil. Celkový počet nových případů následně dosáhl nejvyšší úrovně za poslední dva roky, což zvyšuje pravděpodobnost zavedení přísných karanténních omezení. Čínská vláda od pondělí zavedla karanténu pro 24 milionů obyvatel provincie Ťi-lin, která sousedí s Ruskem a Severní Koreou. V pondělí byl vyhlášen i týdenní lockdown ve městě Šen-čen. Nefunguje tam už veřejná doprava, zavřeno je mnoho podniků a vzdělávacích institucí. V přelidněné Šanghaji začala omezení platit už o víkendu.

Vzhledem k tomu, že Čína je jedním z největších spotřebitelů ropných produktů na světě, hrozí tato alarmující situace zavádění poměrně přísných omezení výrazně snížit poptávku po černém zlatě na světovém trhu.

Futures na Brent klesly o 5,6 % na 100,95 USD za barel. Americká ropa West Texas Intermediate (WTI) klesla o 6,4 % na 96,35 USD za barel. Mimochodem, oba benchmarky se předchozího dne propadly o více než 5 %.

Připomeňme, že benchmark Brentu dosáhl 7. března nejvyšší úrovně za posledních 14 let – 139,13 USD za barel. Zhruba před týdnem byla na nejvyšší úrovni od roku 2008 i americká ropa WTI – její cena se odhadovala na 130,50 USD za barel.

Aktuální cenová korekce odráží mírné uvolnění globálního trhu v očekávání pozitivního vývoje rusko-ukrajinských jednání o příměří. Dnes, to je 15. března, se uskuteční pravidelný rozhovor ukrajinských a ruských politiků o zmírnění krize. Připomeňme, že v pondělí proběhlo bipartitní online jednání; skončilo bohužel bez jakýchkoli prohlášení o dalším pokroku.

Podle západoevropských médií hodlá americký prezident Joe Biden příští týden odcestovat do Bruselu, aby s vedoucími představiteli NATO projednal ruskou vojenskou operaci na Ukrajině. Spolehlivý zdroj zároveň uvádí, že Spojené státy varovaly Čínu před poskytnutím vojenské nebo finanční pomoci Rusku v tomto vojenském konfliktu.

Dva představitelé Indie uvedli, že Indie by mohla přijmout nabídku Ruska na nákup ropy a dalších komodit za zvýhodněnou cenu. Je zřejmé, že Dillí chce se svým klíčovým obchodním partnerem udržet normální vztahy.

Tsuyoshi Ueno, vedoucí ekonom výzkumného institutu NLI, je přesvědčen, že nadcházející jednání nebudou mít velký vliv na ceny ropy, což znamená, že ceny zůstanou na vysoké úrovni, i kdyby bylo dlouho očekávané rozhodnutí bojujících stran o příměří přijato. Snaha Západu izolovat Rusko prostřednictvím sankcí očividně bude pokračovat, v důsledku čehož budou omezené možnosti Ruska na světové scéně udržovat světový trh s ropou v mimořádně napjatém stavu.

Mezi zájemci se mimojiné objevuje i názor, že dodávky ropy z Ruska se mohou v blízké době snížit o celých 50 %, což vyvolá nevídanou krizi dodávek na světové scéně a pošle kotace černého zlata nad 150 USD za barel.

Býčí trend na trhu s ropou je více než relevantní i proto, že jednání mezi Spojenými státy a Íránem o obnovení jaderné dohody jsou evidentně v patové situaci. Bez dohody s americkou vládou nemůže Teherán zvýšit dodávky černého zlata na světový trh s uhlovodíky, ačkoli by s ohledem na vznikající silný nedostatek nabídky byly opravdu potřeba.

Závěrem bychom měli říct, že aktuální korekční pokles cen ropy je příznivou situací pro realizaci úspěšných nákupů.

analytics6231745984734.jpg

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Apple zpomaluje S&P a Nasdaq, žádosti o podporu v nezaměstnanosti ovlivňují ceny na trhu
  Apple, ikona technologického průmyslu, opět upoutal pozornost investorů a analytiků. Tentokrát se objevily obavy z možného omezení výroby iPhonů v Číně. A trh to jako vždy nenechal bez povšimnutí. Omamná vůně zisku táhla pozornost i k dohodě mezi McDonald's a Wells Fargo, ale čipový index zároveň mířil dolů. Dnes si povíme o klíčových událostech na trhu, které z něj dělají skutečně dynamickou podívanou. Apple, globální technologický gigant, se ocitl v centru aféry, když vyšlo najevo, že Čína plánuje zakázat používání iPhonů ve státních organizacích a na úřadech.
 • APPLE ZVEDÁ ASII PO FALEŠNÉM POPLACHU
  Apple se při včerejším večerním uzavírání po 4,9%-ním zisku vyšplhal na 425,95 USD. Hlavní příčinou byly jeho silné zi...
 • Apple zvýšil dividendu a zpětné odkupy akcií
  Společnost Apple zvýšila dividendu a zpětné odkupy akcií díky dobrým výsledkům a přebytku hotovosti. Výrobce chytrých ...
 • Apple žaluje NSO Group za napadení iPhonů špehovacím softwarem Pegasus
  Americká společnost Apple žaluje izraelskou NSO Group kvůli napadení přístrojů iPhone jejím špehovacím softwarem Pegasus. Chce zablokovat NSO možnost používat jakoukoliv technologii Applu, uvedla americká média s odkazem na prohlášení firmy. Apple tak následuje WhatsApp a její mateřskou společnost Meta, dříve známou jako Facebook.
 • Apple – Další den růstu
  Apple pokračuje vzhůru. Nejbližší cíl pro obchodníky je cena z 20. dubna 2018 (171 $ – 171,22 $). Pokud bude porušena, bude možné očekávat zvýšení ceny akcií Apple až na 175 či na 175,39 USD. Dalším potenciálním odporem je maximum ze 17. dubna 2018 (178,75 $ – 178,98 $). Nejbližší podporou ceny akcií Apple je díra z 1. května 2018 (165,27 dolarů – 165,5 dolarů). Pokud bude tato podpora překročena, bude možné otestovat dno z 27. dubna 2018 (160,63 – 161 dolarů).
 • Apple – Pozitivní reakce na čtvrtletní výsledky
  Akcie Apple překonaly vrchol z 20. dubna 2018 (171 $ – 171,22 $) a také maximální hodnotu od 19. dubna 2018 (175...
 • Apple – Testování důležitého odporu
  Kurz společnosti Apple se nachází v blízkosti významného odporu, kterým je hodnota z obchodování z 28. února 2018 (180,5 $ – 180,62 $). Pokud bude proražena, obchodníci budou mít otevřenou cestu k testování nové úrovně 190 dolarů. Nejbližší podpora je vrchol ze 6. března 2018 (178 – 178,24 USD). Pokud bude proražena i tato úroveň, bude možné testovat díru ze 7. března 2018 (174,27 – 175 $). Další možnou podporou je díra z 2. března 2018 (172,45 dolarů – 172,6 USD). Obchodníci získají výhodu pouze tehdy, pokud bude díra vypuštěna od 15. února 2018 (169 až 169,25 dolarů).
 • Apple – Test podpory
  Ze třech posledních zasedání vykrystalizovala výhodná nabídka. V důsledku toho se přiblížil kurz Apple do blízkosti díry z 2. dubna 2018 (164,47 dolarů – 165 dolarů). V případě průlomu této úrovni budou mít obchodníci otevřenou cestu k otestování díry z 13. února 2018 (161,65 – 162 dolarů).
 • Apreciace čínské měny očima studie MMF
  Velká exportně orientovaná ekonomika je v plném rozkvětu, ale její obchodní partneři rudnou vzteky...
 • Apríl je štatisticky najúspešnejší mesiac pre ropu
  Zo štatistického hľadiska bol za posledných 10 rokov pre ropu Brent najúspešnejší mesiac apríl. V apríli zaznamenala ropa Brent priemerný nárast o 5,44%. Nárast ropy podporil aj pokles produkcie vo Venezuele kvôli výpadkom elektriny. V dôsledku toho poklesla produkcia ropy v krajine počas dní, kedy boli výpadky energie, pod 600 tisíc barelov. Priemerná produkcia za celý minulý mesiac, bola na úrovni 890 tisíc barelov. Produkcia ropy vo Venezuele bola ešte začiatkom roka na úrovni 1,23 milióna barelov. Produkcia ropy vo Venezuele zaznamenala pokles na 16 ročné minimum.
 • Aptos vzrostl o 75 % – co ho udržuje v zelených číslech?
  Aptos byl tlačen nahoru vnitřním vývojem v ekosystému. Podle CoinGecko vzrostl APT o 75 % v rámci 14 dnů, přičemž největší zisky zaznamenal teď v lednu.
 • Arabika nejvýše od února loňského roku
  Na nejvyšší úroveň od loňského února posílil v průběhu včerejšího dne na burze ICE Futures U.S. nejaktivnější prosincový futures kontrakt na kávu typu Arabika. Zmíněné bylo dílem zvýšeného nákupního zájmu fondů, posilující brazilské měny, podpory ze strany rostoucích cen kávy Robusty v Brazílii a v souvislosti s tím také nárůstu domácí poptávky po kávě Arabice.
 • Aramco činí další kroky ke vstupu na burzu
  Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí vstup na akciovou burzu v příštím roce. Podle odborníků zřejmě půjde o největší primární veřejnou nabídku na světě.
 • Aramco chce kvůli levné ropě upravit cenu za převzetí SABIC
  Největší světový producent ropy Saudi Aramco se snaží o úpravu dohody o koupi kontrolního podílu v Saudi Basic Industries Corp. (SABIC), čtvrté největší petrochemické firmě na světě, protože hodnota firmy se po propadu cen ropy snížila o více než 40 procent. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Firma Aramco se loni dohodla, že koupí od státního fondu bohatství Saúdské Arábie PIF podíl 70 procent v SABIC za 69,1 miliardy USD (1,7 bilionu Kč). Dohoda se zařadila mezi největší dohody ve světovém chemickém průmyslu.
 • Aramco údajně plánuje odstartovat nabídku akcií 3. listopadu
  Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco plánuje odstartovat dlouho chystanou plánovanou primární nabídku akcií 3. listopadu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje. Nabídka by mohla být největší na světě a sama firma by se mohla stát největší veřejně obchodovanou společnost na světě.
 • Arbes Technologies vyvíjí modul investiční aplikace, který se postará o podporu účtů typu Dlouhodobý Investiční Produkt
  Přední český dodavatel technologických řešení pro finanční sektor, Arbes Technologies, inovuje své produkty tak, aby šly vstříc chystaným legislativním změnám v oblasti dlouhodobého investičního produktu (DIP). Součástí inovací je také rozšíření investiční aplikace, která uživatelům poskytne pohodlí v řízení jejich dlouhodobých investic.
 • Arbitráž v praxi: Kvôli vysokej prirážke ropy Brent k WTI opäť prudko poskočili exporty ropy z USA
  Na dnešných amerických dátach z ropného trhu nebol zaujímavý len headline, teda zásoby, ktoré opäť prudko klesli – o 6 mil. barelov (čakal sa pritom pokles o 0,5 mil.), ale aj vývoj zahraničného obchodu. A to predovšetkým exportov, ktoré opäť prudko poskočili na nové historické maximum 1,9 mil. barelov (graf od @JKempEnergy):
 • Argentina kvůli slabé měně zvýšila úrokovou sazbu na 40 procent
  Argentina stupňuje boj proti slabému kurzu domácí měny a vysoké inflaci. Centrální banka proto dnes zvýšila základní úrokovou sazbu na 40 procent z předchozích 33,25 procenta. Ke zvýšení úroků tak za posledních osm dnů přistoupila už potřetí, naposledy to bylo ve čtvrtek.
 • Argentina má za sebou děsivý týden. Země míří do dalšího bankrotu
  Argentinská ekonomika utrpěla minulý týden další šok. Peso se prudce propadlo a dvě ze tří nejvýznamnějších světových ratingových agentur, Fitch Ratings a Standard & Poor’s Global Ratings, zhoršily hodnocení dlouhodobého argentinského dluhu hlouběji do „prašivého“ pásma. Argentinské akcie zažily v uplynulých sedmi dnech jeden z nejhorších týdnů za posledních sedmdesát let.
 • Argentina povolila geneticky modifikovanou pšenici HB4
  „Geneticky modifikované plodiny zažívají velký rozmach, protože jejich pěstování je výnosnější než u standardních typů plodin. Na evropském trhu se běžně setkáváme s geneticky modifikovanou kukuřicí, sójou či řepkou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank