Sobota 20. duben 2024 08:54
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani

Putinův projev otřásl burzami, hlavní náraz ale teprve přijde. I tak ropa letí vzhůru k úrovni 100 dolarů za barel a rubl je vůči koruně právě teď nejslabší v historii

22.02.2022 08:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ruské akcie i rubl se dnes v reakci na zásadní vystupňování konfliktu na Ukrajině mohutně propadly. Krok ruského prezidenta Vladimira Putina, který uznal dvě povstalecké republiky na východě Ukrajiny, citelně zvyšuje riziko v celé oblasti. To stahuje dolů jak ruská, tak ukrajinská aktiva. Ve Spojených státech se dnes z důvodu prázdnin na burzách neobchoduje. 

Během Putinova televizního vystoupení, v němž svůj přelomový krok oznámil, se ruské akcie propadly až o osmnáct procent. Stalo se tak v rámci večerního obchodování po skončení řádných burzovních hodin. Během nich se stěžejní ukazatel moskevské burzy, index MOEX, propadl o takřka jedenáct procent. Jedná se o jeho nejvýraznější pokles od anexe Krymu v březnu 2014. 

Rubl se vůči dolaru propadl o více než tři procenta, na nejslabší úroveň od listopadu 2020. Citelně oslabil také vůči české koruně. Vůbec poprvé v historii se dnes koruna prodává za 3,7 a více rublu. V roce 2002 mezi oběma měnami panoval kurs 1:1, od té doby ruská měna trendově vůči koruně oslabuje, až právě na svoji dnešní historicky nejslabší úroveň (viz graf). 

Nelze ale očekávat, že by koruna zůstala vůči citelnému zvýšení rizika imunní. Naopak. Pokud nepočítáme rubl a ukrajinskou hřivnu, patří mezi měny, jež jsou vůči vystupňování konfliktu zranitelné vůbec nejvíce, vedle polského zlotého nebo maďarského forintu. Vůči euru ale koruna zatím ztrácí poměrně nepatrně. Zítra lze ovšem očekávat výraznější oslabení, až se rozjede obchodování na klíčových devizových trzích. Stejně tak je třeba zítra počítat s propadem akciových trhů všude po světě. Naopak dařit by se mělo tradičním bezpečným útočištím, jako je dolar, americké dluhopisy, švýcarský frank nebo zlato. 

Pravděpodobnost bankrotu Ruska během příštích pěti let dnes stoupla na přibližně dvacet procent, nejvýše od roku 2016, vyplývá z cenových pohybů na trhu s pojištěním proti platební neschopnosti. Trhy totiž začínají započítávat výrazné zhoršení finanční pozice Ruska vlivem předpokládaných razantních sankcí Západu vůči němu, jež mohou nabýt i podoby odstřižení od mezinárodního platebního systému SWIFT, jejž kontroluje Západ. 

Bezprostředně však Rusku nahrává vývoj na trhu s ropou. Ta vlivem dnešního Putinova kroku citelně zdražuje na nejvyšší úroveň od roku 2014. Barel Brentu se dnes večer středoevropského času prodával až za 97,30 dolaru za barel. Rusko z vysokých cen ropy profituje, neboť představuje klíčového světového čistého vývozce ropy. Nyní nelze vyloučit, že už zítra cena ropy přesáhne psychologickou úroveň 100 dolarů za barel a následně může jít ještě citelně výše. Na obzoru je tak možné zdražení benzínu a nafty v ČR na historická maxima, na ceny kolem 40 korun za litr.

Rubl dnes znehodnotil na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v historii, koruna vyšla až na 3,72 rublu (zdroj: Bloomberg).


Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Putinova mobilizace Čechům pohonné hmoty nezdraží. Zatím
    V Česku paliva v uplynulém týdnu opět zlevnila, cena nafty se dostala pod 44 korun za litr. Za týden nafta na litru zlevnila o 73 haléřů, ve středu za ni řidiči platili v průměru 43,97 koruny za litr. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,35 Kč, před týdnem byl o 74 haléřů dražší. Benzín je nejlevnější od letošního 26. února, tedy od třetího dne po invazi Ruska na Ukrajinu. Cena benzínu je už je jen o necelou korunu na litr vyšší než v poslední den před invazí.
  • Putin povolil prodej ruské dcery firmy J&T Banka majiteli banky Realist
    Ruský prezident Vladimir Putin schválil dohodu o koupi ruské dceřiné společnosti české firmy J&T Banka. Aktiva banky získal holding Bjurokrat, jehož majitelem je ruská banka Realist, informoval list Kommersant.
  • Putin požaduje platbu za plyn v rubľoch – sentiment sa zhoršuje
    Rusko bude dodávať plyn v súlade s predchádzajúcimi dohodami a cenami. Sentiment sa po zverejnení tejto správy zhoršil. Dolár jednoznačne rastie a zotavuje sa aj ropa.
  • Putin prý bere 250 tisíc korun měsíčně. Jen na jachtu Šeherezáda, kterou má vlastnit, by tak vydělával 5270 let
    Ruský prezident Vladimir Putin loni vydělal 10,2 milionu rublů. Uvádí to včerejší zpráva ruské prezidentské kanceláře. Taková částka podle loňského průměrného kurzu (1 rubl = 0,29428 Kč) odpovídá takřka na korunu přesně třem milionům korun. Putin tedy loni bral oficiálně 250 tisíc korun měsíčně. Letos by to už bylo jen 225 tisíc korun měsíčně, neboř rubl v důsledku války na Ukrajině a sankcí oslabil.
  • Putin: Rusko bude pokračovat v dodávkách plynu na světové trhy
    Rusko bude pokračovat v nepřetržitých dodávkách zemního plynu na světové trhy. V dopise pro energetickou konferenci v katarském městě Dauhá to uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Jeho vyjádření přichází v době, kdy se západní země chystají zavést proti Rusku sankce kvůli situaci na východě Ukrajiny, informovala dnes agentura Reuters.
  • Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit dodávky
    Rusko je připraveno bezprostředně po schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2 zvýšit dodávky plynu do Evropy, a to zhruba o deset procent. Podle listu Financial Times to řekl ruský prezident Vladimir Putin.
  • Putin sází na evropskou nerozhodnost. Energie prudce zdražují a rubl sílí
    Dnešek přináší obrat akcií negativním směrem. Týká se to hlavně Evropy, zatímco Amerika se celkem drží a třeba Nasdaq jen balancuje kolem nulové změny. Celkově tedy zhoršení sentimentu není až tak výrazné. Eurodolar dál balancuje kolem 1,1000 a na dluhopisových výnosech dochází k mírnému poklesu. Velký posun sledujeme na energiích, když ropa přidává kolem 5 procent a evropský plyn je výš o 16 pct. Během dne však rostl až o 35 pct.
  • Putin straší investory
    Dobrá nálada na finančních trzích z počátku roku nevydržela dlouho. Investoři se bojí a riziková averze roste. Sešlo se hned několik faktorů, které trhy negativně ovlivňují. Kromě chystaného utahování měnové politiky v USA jde především o potenciální invazi Rusů na Ukrajinu. Jak moc zaplatíme za rusko - ukrajinský konflikt?
  • Putin tlačí na Ruskou centrální banku k optimističtějšímu pohledu na ekonomiku
    Vláda Vladimira Putina tlačí na centrální banku kvůli tomu, aby se vyjádřila více optimisticky o výhledu ekonomiky a naznačila, že je připravena uvolnit měnovou politiku v době, kdy válce na Ukrajině stále pokračuje.
  • Putin upevňuje svůj vliv v ropné mocnosti Lybii. EU si přitom slibovala, že lybijská ropa pomůže nahradit zakázané ruské dodávky
    Rusko upevňuje svůj vliv v Lybii. Plánuje znovuotevřít svoji ambasádu v její metropoli, Tripolisu. Ruský prezident Vladimir Putin skrze takzvanou Wagnerovu žoldáckou skupinu svého spojence Jevgenije Prigožina tudíž rozšiřuje nadvládu nad podstatnou částí severoafrické země a jejími ropnými poli, jeho vliv navíc přesahuje i do Súdánu a Mali.
  • Putinův útok ztrojnásobil objem obchodů na ukrajinské kryptoburze
    Podle údajů CoinGecko se objem obchodů na ukrajinské kryptoburze od doby, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, více než ztrojnásobil.
  • Putin vstoupil na východ Ukrajiny
    Podnikatelská nálada v eurozóně se v únoru znovu vylepšila, když kompozitní index PMI vyskočil na 55,8 bodu - nejsilnější úroveň za posledních pět měsíců. Pod povrchem však už zdaleka tak veselo není. Vylepšení táhl sektor služeb, zatímco nálada v průmyslu spadla na dvouměsíční minima. Navíc podle únorového průzkumu dál rostou inflační tlaky. Pomalu se vrací do normálu vztahy se subdodavateli.
  • Putin vypíná plyn Němcům, což vážně ohrožuje dodávky plynu také Česku. Kancléř Scholz čelí kritické situaci
    Německá vláda je podle dnešních slov kancléře Olafa Scholze připravena zachránit Uniper. Tento plynárenský kolos ze země našich západních sousedů se zmítá ve vážných finančních problémech poté, co jej ruský prezident Vladimir Putin v polovině června odstřihl od zhruba 60 procent nasmlouvaných dodávek plynu. Jeho akcie se dnes propadají o skoro dvanáct procent, za poslední měsíc jsou dole o takřka 41 procent.
  • Putin začal fandit bitcoinu a to jej může zničit
    Do bitcoinu jsem se zamiloval z ideologických důvodů. Obchází totiž jak banky a jejich poplatky, tak i vlády a jejich intervence. Digitální měny byly příslibem návratu k tomu, čím peníze kdysi bývaly. Nevadil mi ani růst ceny bitcoinu, protože obchodovat jsem s ním začal už před dvěma lety. Stoupající cenu jsem naopak bral jako důkaz toho, že já i moji libertariánští kolegové máme pravdu a historie nám nakonec bude důkazem. Když jsem ale zjistil, že ruský prezident Vladimir Putin se začal o digitální měny také zajímat, propadl jsem panice, píše na stránkách Politico investor a podnikatel Vijai Maheshwarim.
  • Putin zatím více plynu do EU neposílá, navzdory příslibu. Plyn zdražuje a s ním i pohonné hmoty v ČR, hrozí další krachy typu toho Bohemia Energy
    Velkoobchodní cena zemního plynu v EU se dnes poprvé od 28. října vrátila nad úroveň 81 eur za megawatthodinu, poskočila až o takřka deset procent. Koncem předminulého týdne se přitom dostala už i pod úroveň 65 eur za megawatthodinu. Stalo se tak po příslibu ruského prezidenta Vladimira Putina, že Gazprom, plynárenský monopol většinově ovládaný Kremlem, navýší své krátkodobé dodávky do EU. Mělo se tak stát právě k dnešnímu dni, tj. k 8. listopadu. Jenže zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Rusko mělo své dodávky navýšit.
  • Putin získava moc nad ropným trhom
    Po viac než 50 rokov platilo, že minister energetiky v Saudskej Arábii mohol hýbať trh s ropou svojimi vyhláseniami, hlavne čo sa týka budúcich plánov OPECu. To dokázalo vygenerovať milióny až miliardy dolárov pre ľudí s insider informáciami. Vyzerá to však tak, že jeho vplyv začal rýchlo klesať a nahradil ho ďalší veľmi mocný muž na planéte – Vladimír Putin. A to Rusko ani nepatrí do združenia krajín OPEC.
  • Putin zítra vypne plyn Finsku. Přihláška do NATO odpojení uspíšila, Finsko ale zejména odmítá platit rubly, na rozdíl od italských či německých podniků
    Po Polsku a Bulharsku je Finsko další zemí, kterou Kreml odpojí od dodávek ruského plynu. Už zítra, Finský státní plynárenský podnik Gasum v týdnu varoval, že k zastavení ruských dodávek může brzy dojít. Odpojení od ruského plynu může být součástí rozsáhlejší odvety Kremlu za vstup Finska do NATO. Helsinki přihlášku podaly tento týden. Rusko již dříve varovalo, že takový krok představuje „hrubou chybu, jež bude mít dalekosáhlé konsekvence“.
  • PVH roste o více než 18 % díky optimistickému finančnímu výhledu
    Akcie společnosti PVH (PVH.US) v úterý vzrostly o více než 18 % poté, co mateřská společnost značek Calvin Klein a Tommy Hilfiger zveřejnila lepší než očekávané čtvrtletní výsledky, přičemž tržby překonaly očekávání trhu.
  • PwC: Prodej elektromobilů v Evropě poprvé překonal Čínu
    V západní Evropě se v 1. čtvrtletí poprvé prodalo více elektromobilů než v dosud vedoucí Číně. Na sedmi hlavních evropských trzích vzrostl prodej o 65 procent na 104.000 elektrických vozů, v Číně prodej kvůli snížení státní podpory a koronaviru klesl o 58 procent na 77.000 aut. V Česku se prodej elektromobilů zvýšil téměř pětinásobně. Vyplývá to z nové studie PwC E-Mobility Sales Review.
  • PX dnes klesl, hlavní zásluhu měla Este Bank (RBAG.CZ)
    Hlavní akciové indexy dnes bojují o zisky. Trhy čekají na zprávy, které by je mohly posunout výše. Mírný růst výnosů z dluhopisů však ukazuje na vzestup rizikové averze. Hlavním tématem na trzích zůstává inflace. Ve čtvrtek budou zveřejněna inflační data z USA, která by mohla trhy přesvědčit k výraznějšímu pohybu. Burza cenných papírů Praha dnes ukázala poklidnou seanci. Vývoj se v průběhu dne mírně zhoršoval a index PX (CZKCASH) končil seanci na denních minimech. Ztratil 0,19 % a závěr ho zastihl na 1 177,99 bodech. Z blue chips zaznamenaly nejvyšší ztrátu Erste Bank (RBAG.CZ;-1,2 % na 869,20 Kč) a O2 (TELEC.CZ;-0,84 % na 295,50 Kč). Obě akcie však v posledních seancích výrazně rostly. Obstojný zisk naopak předvedla Komerční banka (KOMB.CZ;+0,38 % na 792 Kč). Osmi set korunová úroveň však stále zůstává nepokořena. Česká koruna dnes měla tendenci k poklesu. V 17. hodin se pár EURCZK obchodoval na úrovni 25,43 a USDCZK na 20,86.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster