Pátek 19. duben 2024 15:07
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO král

Inflace v ČR stoupá k rekordu od roku 1998, nebýt redukce DPH na energie už by tam byla. Letos citelně podraží i potraviny, Češi si po delší době „utáhnou opasky“

12.01.2022 11:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Inflace v prosinci 2021 vykázala hodnotu 6,6 procenta v meziročním vyjádření. Jedná se o její nejvyšší úroveň od září 2008, kdy dosáhla stejné hodnoty. Vyšší byla naposledy v červenci 2008. Loni za celý rok tak inflace vykazuje nejvyšší průměrnou úroveň právě od roku 2008.

Stále však jde jen o „zahřívací kolo“ v porovnání s tím, co nás čeká letos. Letos průměrná celoroční míra inflace dosáhne či mírně převýší úroveň sedmi procent, přičemž v lednu bude i více než desetiprocentní. Půjde tak o nejvýraznější měsíční meziroční inflaci od poloviny roku 1998, kdy naposledy její míra dosáhla dvojciferné hodnoty. Lidé v ČR si tedy letos „utáhnou opasky“, neboť míra inflace poprvé od krizového roku 2013 překoná průměrné tempo růstu nominálních platů a mezd.

Prosincovou míru inflace podobně jako v listopadu 2021 opticky snižuje redukce sazby DPH na energie z 21 na nula procent. V listopadu tato redukce snížila míru inflace o jeden procentní bod. Pokud by tedy Babišova vláda k redukci nepřistoupila, přesáhla by prosincová inflace 7,5 procenta, takže by byla nejvyšší od října roku 1998.

Nicméně konečný údaj 6,6 procenta je v souladu s expertními odhady. Inflace tak přestává překvapovat svým nadměrným růstem, což je první náznak toho, že se inflační situace v ČR může začít stabilizovat. Už totiž jde o pojmenovaný problém, který centrální banka a koneckonců i Fialova vláda vnímají jako zcela klíčový a podnikají – či podniknout zamýšlí – proti němu razantní kroky. Fialova vláda však odmítá pokračovat v praxi redukce sazeb DPH na energie. To počátkem roku 2022 přispěje k růstu míry inflace právě až nad úroveň deseti procent, neboť vzestup cen energií bude klíčovým tahounem inflace i v letošním roce.

Například elektřina v prosinci meziročně zlevnila o patnáct procent a zemní plyn o necelých osm procent. Právě vlivem snížení sazby DPH. Jenže tento efekt se již za leden nezopakuje. Navíc v lednu například upravuje své ceníky směrem nahoru, v průměru o zhruba třetinu, největší dodavatel elektřiny domácnostem, společnost ČEZ. Nadále jako v prosinci i v lednu pokračuje enormní meziroční růst cen pohonných hmot, tedy i dopravy, nebo bydlení, resp. imputovaného nájemného, jež nadále zdražuje vlivem růstu cen stavebních materiálů a nemovitostí jako takových.

Navíc už v prosinci znatelně zrychloval meziroční růst cen potravin, jimž si jinak loni citelné zdražování víceméně vyhýbalo. Například brambory podražily o skoro pětinu, cukr o takřka osmnáct procent, pečivo o necelých sedm procent, mléko a sýry o necelých šest. Růst cen potravin bude v roce 2022 dále zrychlovat, z podstatné míry vlivem nynějšího zdražování energií. Na růst cen potravin, stejně jako energií, jsou zvláště citlivé sociálně nejzranitelnější vrstvy. Inflace tak letos bude mnohem více než loni i problémem sociálním. 

Koruna v reakci na oznámení prosincové inflace vůči euru mírně posílila. Celkově ale trh mírní svůj předpoklad ohledně dalšího letošního zvyšování základní sazby České národní banky. Ta by podle trhu měla vzrůst do března na 4,5 procenta, ze stávající úrovně 3,75 procenta. Zpevňování koruny totiž utahuje měnové podmínky natolik, že podle trhu nebude třeba jít se základní sazbou na úroveň 4,75, nebo dokonce pěti procent. Tento předpoklad ale může vzít za své příští měsíc, po oznámení lednových čísel k inflaci. Pokud ta trh překvapí směrem nahoru, nelze stále vyloučit růst základní sazby ČNB ještě v letošním prvním čtvrtletí až na úroveň pěti procent.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace v ČR dál mírně zpomaluje
    Spotřebitelské ceny v ČR v listopadu oproti říjnu stagnovaly. Meziroční tempo růstu cen tak dál zpomalilo na 2,7 % z předchozích 2,9 %. To bylo plně v souladu s naším odhadem a desetinku pod očekáváním analytiků. Oproti prognóze ČNB je nyní inflace níže o 0,2 procentního bodu.
  • Inflace v ČR dál zrychlila
    Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,7 %, což opět přebilo všechny odhady. Meziroční míra inflace se zvýšila na 4,1 % z předchozího tempa 3,4 %, zatímco se čekal v průměru výsledek kolem 3,6 %. Inflace je dokonce celý jeden procentní bod nad prognózou ČNB.
  • Inflace v ČR dosáhla hodnot 4,1 %. Ekonomika v EU se po recesi vrátila k růstu o 2,1 % v Q2
    Podle konečných údajů Eurostatu ekonomika v Evropské unii ve druhém kvartálu zaznamenala mezičtvrtletní růst o 2,1 %. Došlo tak k obnovení růstu po dvojité recesi, která byla způsobená pandemií. V zemích platících eurem v porovnání s prvním čtvrtletím ekonomika zpevnila dokonce o 2,1 %.
  • Inflace v ČR je 6 %, nad očekáváním ČNB. Rusnok oznámil další zvyšování sazeb
    Bank of Canada na svém posledním zasedání v tomto roce ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 0,25 %. Že centrální banka zůstane ve vyčkávajícím módu analytici očekávali, takže se nejednalo o žádné překvapení ze strany banky. Centrální banka se obává, že omikron by mohl mít vliv na růst ekonomiky, jelikož by mohl více narušit dodavatelské řetězce a snížit poptávku po některých službách. Bank of Canada také informovala, že i když došlo k oživení kanadské ekonomiky, tak ta se stále nachází o přibližně 1,5 % níže než před vypuknutím pandemie. Co se týče inflace, tak u ní banka predikuje návrat ke 2 % v druhé polovině příštího roku.
  • Inflace v ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Listopad přinesl další zmírnění meziročního růstu spotřebitelských cen v české ekonomice. Na úrovni 2,7 % je meziroční inflace nejnižší od loňského října. Ke zmírnění meziroční inflace přispěly ceny potravin, ceny energií a také položky spadající do jádrové inflace. Celková i jádrová inflace se tak nacházejí pod prognózou ČNB.
  • Inflace v ČR nad odhady
    Spotřebitelské ceny v ČR v březnu vzrostly oproti únoru o 0,2 %. Meziroční míra inflace tak zrychlila na 3,0 % z předchozího tempa 2,7 %. Výsledek se nachází na horní hranici odhadů a desetinu nad průměrným očekáváním analytiků. Současně byl výsledek celý jeden procentní bod nad cílem a 0,3 procentního bodu nad prognózou České národní banky.
  • Inflace v ČR nečekaně zrychluje
    Spotřebitelské ceny v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,7 %, což byl o 0,3 procentního bodu výš, než činilo očekávání analytiků. Meziroční míra inflace tak nečekaně zrychlila na 2,9 % z předchozího tempa 2,8 %.
  • Inflace v ČR opět zrychlila
    Světový kalendář byl dnes prázdný, nicméně rostoucí ceny energetických surovin přiživovaly obavy z růstu inflace. Akciové trhy mírně klesaly, zatímco dluhopisové výnosy v USA i Německu dál rostly. Dolar vůči euru neměl jasný trend.
  • Inflace v ČR opět zrychlila
    Meziměsíční růst spotřebitelských cen byl v červenci dvakrát rychlejší, než se čekalo. Meziroční míra inflace dosáhla 3,4 % a je tak 0,4 pb nad prognózou ČNB a míří ke 4 %. Zvyšují se především ceny služeb. Obava z růstu inflačních očekávání povede ČNB k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Nejistota blízkého cenového vývoje zůstává zvýšená.
  • Inflace v ČR roste o 1 % měsíčně. Evropská komise predikuje růst HDP jen o 4,3 % v 2022
    Evropská komise predikuje rychlejší zotavení ekonomiky z kovidové krize, když letos odhaduje růst HDP na 5 % z původně očekávaných 4,8 %. V příštím roce kvůli rostoucím cenám energií a nedostatku některých komponentů se Evropská komise domnívá, že ekonomika posílí jen o 4,3 %.
  • Inflace v ČR vystoupla na 6,6 %. Očekávat můžeme růst až na 10 %, tvrdí Holub
    Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice za prosinec činil 6,6 %. Inflace se tedy nyní nachází na nejvyšší hodnotě od září 2008. Průměrná inflace za celý loňský rok pak dosáhla 3,8 %.
  • Inflace v dubnu poblíž 14 %
    Růst spotřebitelských cen dosáhl v dubnu meziročně 14,2 % (v březnu 12,7 %), o jeden procentní bod více než se čekalo. Namísto meziměsíčního zvolnění tempa se dostavil růst cen o 1,8 % oproti 1,7 % v březnu.
  • Inflace ve Francii na novém vrcholu
    Inflace zůstává na radaru trhů i centrálních bankéřů. Španělsko a Francie dnes zveřejnily první odhady únorových údajů. Za normálních okolností jsou tyto údaje jen poznámkou pod čarou před údaji o inflaci v EMU, které budou zveřejněny o několik dní později (tento koš ve čtvrtek). Ne však dnes. Francouzská inflace vzrostla meziměsíčně o 0,9 % a meziročně o 6,2 %. Údaj podle harmonizované metodiky EU vzrostl až o 1,0 % m/m a dosáhl 7,2 % r/r, což je nejvyšší úroveň od začátku této řady.
  • Inflace versus zaměstnanost - eurodolar lehce koriguje zisky před daty z obou stran
    Včerejší oslabování dolaru dál nepokračuje a na hlavních párech sledujeme lehkou korekci. Eurodolar klesá na 1,2055 a trochu níž se pohybuje také libra proti dolaru. Po včerejšku, kdy ani dobrá data a růst výnosů dolar k ziskům nevybídly, přinese závěr týdne řadu ještě zajímavějších statistik.
  • Inflace ve Spojeném království je stále nad 10,0 %
    Libra nadále roste a mohla by se vrátit na dubnová maxima poté, co údaje ukázaly, že inflace ve Spojeném království zůstala v březnu vysoká. Tento scénář by mohl vyvinout tlak na Bank of England a přesvědčit ji, aby prodloužila další zvyšování úrokových sazeb.
  • Inflace ve Spojeném království klesá frustrujícím tempem
    „Inflace ve Spojeném království klesla potřetí za sebou, ale její pokles zůstává frustrujícím způsobem pomalý. Růst cen je stále dvouciferný a je nejvyšší mezi velkými ekonomikami na světě.
  • Inflace ve Spojeném království nejspíš do konce roku dosáhne 13 %
    Zdůraznil, že aby zabránila dalšímu růstu inflace, nejrychlejšímu za posledních čtyřicet let, musí centrální banka jednat. Zatím se předpokládá, že inflace do konce letošního roku překoná 13 %.
  • Inflace ve Spojeném království v lednu klesla více, než se očekávalo
    Dnes ráno zveřejněná zpráva o inflaci ve Spojeném království překvapila investory i obchodníky, neboť celková hodnota inflace byla nižší, než se očekávalo. Účastníci trhu se zaměří na zprávy o maloobchodních tržbách přicházející z USA a Velké Británie, aby zjistili, jak moc se spotřebitelů dotkly rostoucí životní náklady.
  • Inflace v EU
    Celková inflace spotřebitelských cen za eurozónu zpomalila v prosinci kvůli slabšímu růstu cen energií. Index spotřebitelských cen klesl z 1,5 procenta na 1,4 procenta. Míra jádrové inflace, která nezapočítává energii, potraviny, tabák a alkohol, dosáhla meziročně o 0,9 procenta oproti očekávání 1 procento. Průměrná jádrová inflace v roce 2017 byla na úrovni 0,9 procenta, což je nepatrně vyšší hodnota než 0,8 procenta v roce 2016.
  • Inflace v EU bude dál klesat, ECB může snižovat sazby rychleji
    Pátek skončil pro oba instrumenty vcelku nevýrazně. V průběhu dne ale došlo k několika událostem, které si zaslouží pozornost. Nemohu je označit za důležité, ale projevy prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové se nekonají každý den. Lagardeová však byla velmi stručná. Zmínila se jen o tom, že ona i celý měnový výbor očekávají další zpomalování inflace. Lagardeová se o tom zmínila už dvakrát.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost