Čtvrtek 25. duben 2024 10:29
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO král
reklama
FTMO král

Co stálo za překvapivě vysokou americkou inflací?

14.07.2021 09:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25,64

USD/CZK

21,75

EUR/USD

 

1,179

USD/PLN

3,877

Ropa Brent

USD/barel

76,43

Zlato

USD/unce

1812

Aktualizováno

9:04

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes je na řadě jediný zajímavý údaj z eurozóny za tento týden – průmyslová výroba. V USA vyjde index cen výrobců, který doplní včerejší spotřebitelskou inflaci. Ta opět citelně překonala odhady, když zrychlila z 5,0 % na 5,4 meziročně, přičemž medián trhu ukazoval na 4,9 %. Česká inflace na druhé straně nepřekvapila. Zpomalila na 2,8 % z 2,9 %, jen desetinku procentního bodu nad odhadem trhu i ČNB.

Průmysl v eurozóně je aktuálně zatížen komplikacemi na nabídkové straně. Květnová čísla tak patrně přinesou meziměsíční pokles poblíž 0,3 % poté, co výroba v dubnu ještě vzrostla o 0,8 %. Napovídají tomu již zveřejněné výsledky dvou největších ekonomik eurozóny. Průmyslová výroba ve Francii poklesla meziměsíčně o 0,3 % a v Německu o 0,6 % - zhoršení bylo zaznamenáno v továrních objednávkách, především těch exportních v automobilovém sektoru. Právě velký německý automobilový průmysl prochází zátěžovou zkouškou, kdy výrobcům chybí klíčové vstupy jako například čipy. Průmysl, který v době ekonomických uzavírek držel ekonomiku nad vodou, tak začíná být zátěží, ale ne vlastní vinou, a oživení táhnou spíše služby, které naopak během lockdownu nejvíce ztrácely.  

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Česká inflace v souladu s očekáváními v červnu zpomalila. Spotřebitelské ceny vzrostly o 2,8 % oproti předchozím 2,9 %. Nahoru je již méně tlačí efekt nízké srovnávací základny cen ropy, potažmo pohonných hmot, který v následujících měsících bude pouze pomalu slábnout. S efektem srovnávací základny víceméně za námi ale přichází nový proinflační faktor – proces otevírání ekonomiky. Detaily červnové statistiky spotřebitelských cen ukazují růst právě v těch kategoriích, které byly během restrikcí uzavřené a kde se aktuálně realizuje značná část spotřeby. Ceny služeb meziměsíčně vzrostly o 0,9 %, více než ceny zboží o 0,3 %. Jako názorný příklad poslouží kategorie oblečení a obuvi (+1,4 %) nebo sport a rekreace (+1,7 %). Je ale třeba podotknout, že ačkoliv jde o navýšení postcovidových cen, z historického pohledu se nejedná o nijak nestandardní zdražení.

Vyšší ceny služeb vyvíjí tlak na jádrovou inflaci. Ta podle metodiky ČNB meziměsíčně přidala 0,9 %, čímž její meziroční míra vzrostla na 3,5 % z květnových 3,1 %. Za celý druhý kvartál dosáhla meziroční jádrová inflace na 3,3 %, v souladu s naší prognózou. Celková inflace činila v průměru za celý kvartál 2,9 % pod naším odhadem 3,1 %, jelikož se v dubnu již nedostavilo předpokládané zrychlení cenové dynamiky.

Bude inflace po zbytek roku dále brzdit? Pravděpodobně ne. Od podzimu počítáme se zdražením potravin a také vyššími regulovanými cenami (např. ceny energií). Na druhé straně by ale jádrová inflace měla v meziročním srovnání pomalu zvolňovat. Napomůže ji k tomu nejen vysoká srovnávací základna z minulého roku, ale i posilující koruna. Naopak odolnější trh práce a očekávaný růst mezd bude na jádrovou inflaci působit opačným směrem.

V USA inflace opět překvapila a skončila citelně nad odhady. Dosáhla 5,4 % r/r zatímco trh čekal 4,9 %. Stejně na tom byla i jádrová inflace, která se zvýšila z 4,0 na 4,5 %. Avšak podrobnější pohled na data odhalí, že znovu dominovaly kategorie spojené s rozvolněním restrikcí, jako například hotely, letenky či půjčovny aut. Citelně zdražily především automobily. Například ceny ojetých vozů byly meziročně vyšší o více než 40 %, meziměsíčně o 10 %. Nedostatek nových vozů, žene ceny těch ojetých nahoru. Nicméně, nebýt těchto cenových pohybů souvisejících se znovuotevřením ekonomiky, či s problémy na nabídkové straně, které by měly být pouze dočasné, byla by inflace mnohem mírnější. Například ceny ojetých aut tvořily 1,1pb z celkového 5,4 procentního nárustu. Pro FED to znamená, že se může dále držet předpokladu, že vyšší inflace bude pouze přechodná.

Část trhu ale názor Fedu zpochybňuje. Výnosy amerických státních dluhopisů, které mimo jiné zohledňují inflační očekávání, včera mírně vzrostly. Dolar oproti euru posílil z 1,186 na 1,177. Koruna oproti euru přešlapovala na místě a setrvala v blízkosti 25,65.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

10:00

ČR

Účet platební bilance (květen, v mld. Kč.)

-

15,5

37,3

 

 

 

 

11:00

EUR

Průmyslová výroba (květen, m/m v %, sez. oč.)

-

-0,3

0,8

 

 

 

 

11:00

EUR

Průmyslová výroba (květen, r/r v %, kalend. oč.)

-

22,2

39,3

 

 

 

 

14:30

USA

Index cen průmyslových výrobců (červen, m/m v %)

-

0,6

0,8

 

 

 

 

14:30

USA

Index cen průmyslových výrobců (červen, r/r v %)

-

6,7

6,6

 

 

 

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ST: ČR platební bilance, EUR průmyslová výroba, USA ceny výrobců, USA Beige Book
ČT: USA týdenní žád. o podp. v nezam., USA průmyslová výroba, Čína HDP 2Q21
PÁ: EUR zahraniční obchod, USA maloobchodní tržby, USA UMich index

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co sledovat tento týden?
    Minulý týden byl na trzích divoký, přičemž klíčovou roli v pohybu trhů hrála situace na dluhopisech. Výnosy zůstanou v centru pozornosti i tento týden, kdy bude zveřejněn zápis z jednání FOMC a údaje o americkém indexu spotřebitelských cen za září. Kromě toho bude na Wall Street zahájena výsledková sezóna za 3. čtvrtletí 2023. V nadcházejícím týdnu nezapomeňte sledovat GOLD, US500 a EUR/GBP!
  • Co sledovat tento týden?
    Hlavní index spotřebitelských cen v USA zůstal v září nečekaně beze změny, ale peněžní trhy si stále nejsou jisté, zda Fed ještě letos přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb. Zatímco geopolitika se stává stále důležitějším faktorem, který je třeba na trzích sledovat, obchodníci by neměli zapomínat na řadu prvotřídních dat, která jsou na tento týden naplánována. Nezapomeňte v nadcházejícím týdnu sledovat USD/CAD, GBP/AUD a CHN.cash!
  • Co sledovat tento týden?
    Začal nový měsíc, a tak nastal čas zveřejnění americké zprávy NFP za září. Obchodníkům však bude nabídnuta i řada dalších zpráv z amerického trhu práce a také údaje o pracovních místech z Kanady. Měny protinožců budou ve střehu, protože tento týden mají RBA a RBNZ oznámit rozhodnutí o sazbách. V nadcházejícím týdnu určitě sledujte USD/CAD, AUD/NZD a index US500!
  • Co sledovat tento týden?
    Nadcházející týden bude plný zveřejnění makroekonomických událostí! Kromě toho zveřejní svá rozhodnutí o měnové politice další klíčové centrální banky jako Fed, BoE, SNB a BoJ. Na trhu jsme mohli zaznamenat zvýšenou volatilitu, takže v nadcházejících dnech lze očekávat, že vzhledem k množství klíčových tržních událostí bude ještě větší. Na mnoha trzích dojde tento týden k výrazným pohybům, ale podle našeho názoru stojí za pozornost Zlato, GBP/USD a US500.
  • Co sledovat tento týden?
    Zářijové zasedání FOMC se blíží, ale stále zbývá zveřejnit poslední klíčový údaj z USA, který bude zveřejněn tento týden - zpráva o indexu spotřebitelských cen v USA za srpen! Kromě toho bude obchodníkům nabídnuta řada špičkových amerických zpráv a také měsíční údaje o aktivitě z Číny a rozhodnutí ECB o sazbách. V nadcházejícím týdnu určitě sledujte Zlato, EUR/USD a Měď.
  • Co sledovat tento týden?
    Zářijový maraton rozhodnutí centrálních bank je již za námi a přecházíme do poměrně klidného období konce měsíce. Protože však půjde zároveň o konec čtvrtletí, mohou některé rebalanční toky vyvolat další volatilitu. V nadcházejícím týdnu určitě sledujte EUR/USD, US500 a Zlato.
  • Co sledovat tento týden?
    Minulý týden přinesl na finanční trhy mnoho negativních nálad. Společnost Evergrande požádala u amerického soudu o bankrotovou ochranu - druhý největší developer v Číně zvýšil nejistotu ohledně čínské ekonomiky a jejího aktuálního zpomalení. Mezitím zápis z jednání FOMC a silné ekonomické údaje z USA zvýšily pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu. Tento týden investory čekají další významné události, takže se vyplatí sledovat US500, EUR/USD a Bitcoin.
  • Cosmos (ATOM) ruší vzestupný trend
    Cena ATOM se ve vysokých časových intervalech snaží směřovat k vyššímu trendu, přestože v poslední době vykazuje spíše býčí sentiment.
  • Cosmos je stále výkonnější než Ethreum a Bitcoin
    Cena kryptoměny Cosmos je stále blízko maxima před týdnem i přes zhoršující se sentiment kolem digitálních aktiv. Token podobně jako nechvalně známý projekt Luna láká investory vysokými výnosy z pasivních investic do blockchainu tzv. staking:
  • Cosmos překonal Cardano v denní aktivitě na GitHubu
    Podle nejnovějších údajů překonaly projekty v ekosystému Cosmos s malým náskokem projekty Cardano. Cosmos s 603 revizemi v současnosti zaostává pouze za Ethereem s 806 revizemi.
  • Co stojí za propadem ceny kávy?
    Dlouhodobě nestabilní ceny kávy ještě více oslabil středeční propad na newyorské burze o 7,3 %. Nejhorší pokles ceny od roku 2010 jen podtrhl aktuální zranitelnost kávy Arabica způsobenou obavami ze špatného počasí a fluktuací brazilské měny.
  • Co stojí za růstem eura? Analýza CAD/JPY, AUD/NZD, USD/CHF
    Americký dolar včera zažil studenou sprchu, když data obchodní bilance poukázala na obrovský deficit zahraničního obchodu...
  • Co stojí za výprodej akcií? Donald Trump a Fed ruku v ruce.
    Americký akciový výprodej neustále pokračuje. Index S&P 500 ztratil další více než 2 %. Za 2 dny se propadla hodnota světových burz dokonce o více než 2 biliony dolarů. Nejvíc utrpěly akcie Netflixu a Googlu. Analytici se domnívají, že je na vině politika Donalda Trumpa a agresivní Fed.
  • Co teď bude s klienty Sberbank CZ? A jejich vklady? A hypotékami?
    Česká národní banka dnes zahájila proces odebírání licence bance Sberbank CZ. Pozbytím licence se Sberbank CZ stane akciovou společností. Nebude tedy bankou. Pokud nebude bankou, nesmí tedy už přijímat vklady, ani poskytovat jakékoli úvěry, včetně hypoték.
  • CO TEĎ DĚLAJÍ NEJLEPŠÍ INVESTOŘI? ❌ Recese vs. softlanding
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Co tento týden čekat od amerického dolaru?
    Tento týden se ve Spojených státech odehraje mnoho zajímavých událostí. V úterý bude zveřejněna významná zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Zprávy z poslední doby jsou pro trh velkým překvapením a já nevylučuji, že i tentokrát přinesou zajímavé údaje. Očekávání trhu jsou velmi negativní – pokles objemu objednávek se může pohybovat v rozmezí od 4 do 4,8 %. Pro dolar je tu ale jedna dobrá zpráva – jakékoliv snížení, i menší než očekávané, vyvolá pozitivní reakci trhu a posílí americkou měnu.
  • Co tento týden čekat od britské libry?
    Spojené království bohužel zveřejní jen velmi málo zpráv. Navzdory značnému množství důležitých událostí se britská libra v posledních týdnech a měsících prostě nudí. Když chybí zpravodajské pozadí, má libra tendenci stagnovat. Tentokrát podle mého názoru skončí vcelku bez výrazné změny a ani nebude potřebovat důležité zprávy. Je ale třeba uznat, že šance na konec horizontálního pohybu jsou v tomto týdnu extrémně nízké.
  • Co tento týden čekat od eura?
    Evropská měna strávila celý minulý týden ve fázi budování korekční vlny. Věřím, že neúspěšný pokus o průraz úrovně 1,0880, která odpovídá Fibonacciho hladině 61,8 %, ukazuje ochotu trhu vytvořit vlnu 3 v 3 neboli C. Pokud to tak opravdu je, mohly by kotace evropské měny příští týden znovu klesat. Je ale třeba pamatovat na zpravodajské pozadí, které má tendenci ovlivňovat tržní sentiment. Podívejme se proto na hlavní události následujících pěti dní.
  • Co to je kvantitativní uvolňování a co od něj čekat?
    Akcie a další riziková aktiva obecně si připisovaly včera drobné zisky v očekávání dnešního uvedení kvantitativního uv...
  • Co to jsou decentralizované finance (DeFi)
    Decentralizované finance jsou v současné době jednou z nejzajímavějších oblastí kryptoměn. DeFi představuje zkratku pro decentralizované finance. Jedná se o finanční systém v decentralizované podobě. Většinou je k tomu využíván blockchain.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani