Čtvrtek 15. duben 2021 00:48
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy

Spojené státy chystají novou obchodní válku, tentokrát tu proti daňovým rájům. Budou však ochotny jít i proti vojenským spojencům typu Irska?

06.04.2021 18:15  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Snad z důvodu poklidu Velikonočního pondělí si česká média výrazněji nepovšimla slov americké ministryně financí Janet Yellenové. Ta oznámila záměr americké administrativy prosadit celosvětově závaznou spodní hranici podnikové daně. Pokud by se jí to podařilo, značí to malou revoluci ve světovém finančním pořádku. Spodní hranice podnikové daně, patrně výrazně nad nulovou úrovní,  by totiž v takovém případě znamenala zánik daňových rájů, jak je dnes známe. Ve své podstatě tak včera Yellenová vyhlásila „obchodní válku“. Nikoli Číně jako předchozí Trumpova administrativa, ale právě daňovým rájům. Svým významem pro svět jde o plně srovnatelná válčení.   

Ze současné podoby globálního finančního pořádku daňové ráje enormně profitují. A ještě více pochopitelně velké nadnárodní korporace, které do rájů převádí své zisky. Zatímco tedy pracovní místa Západu utíkají do Číny a dalších zejména asijských či obecně rozvíjejících se ekonomik, daňové příjmy se Západu nevratně ztrácí v daňových rájích.  

Zejména v mnoha zemích západní Evropy je tak stále neúnosnější financování nákladného státu sociálního blahobytu, což vede k neúměrnému předlužení zemí, jako je Itálie či Francie. Evropská centrální banka sice stlačováním úrokových sazeb bankrot právě třeba Itálie oddaluje, avšak výsledkem je pokles úročení celoživotních úspor obyvatelstva eurozóny až prakticky na nulu či růst spekulativní poptávky po nemovitostech. Ruku v ruce s tím dochází k polarizaci západní společnosti, která je vodou na mlýn antisystémovým politickým silám.  

Ne všechny země EU jsou ovšem současným světovým daňovým pořádkem poškozeny. Například Nizozemsko, Irsko či Lucembursko lze také řadit k daňovým rájům. Třeba Nizozemsko, kde je sazba podnikové daně dokonce vyšší než v Česku, by se ovšem se zavedením celosvětově závazné nenulové spodní hranice podnikové daně vypořádalo snáze než takové Britské Panenské ostrovy nebo Kajmanské ostrovy, které podnikové zisky vůbec nezdaňují.  

Nizozemsko je daňovým rájem nikoli pro nízkou sazbu podnikové daně, nýbrž pro prvotřídní legislativu, prověřenou desítkami let praxe, týkající se ochrany investic. Případ Irska už je ale odlišný. Čtyři z pěti největších irských firem jsou tamní odnože velkých amerických technologických firem. Apple, Google, Facebook a Microsoft si „zelený ostrov“ za svoji evropskou základnu zvolily nejen pro jeho členství v EU a jazykovou vybavenost tamního obyvatelstva, ale i pro atraktivní daňovou politiku dublinské vlády. Kvůli ní se Irsko dokonce dostává „do křížku“ s Evropskou komisí, jíž extrémně nízké, leckdy rovněž prakticky nulové irské daně vadí. Dublin za tyto nízké daně však získává velký počet dobře placených pracovních míst v atraktivním a rychle rostoucím technologickém odvětví, která by jinak do Irska v takové míře zřejmě nikdy nedostal. Vyjednávací síla velkých korporací je tedy enormní. Mají co nabídnout.    

Pokud země jako Irsko nebudou se zavedením spodní hranice celosvětově závazné daně souhlasit, takové řešení patrně neprojde. Dost ovšem záleží na tom, jak daleko bude Bidenova administrativa ochotna zajít. Prezident Biden v třech svých už schválených či oznámených balících rozpočtových opatření nasype do americké ekonomiky přes pět bilionů podpůrných dolarů, což je historicky nevídaná suma. V té souvislosti minulý týden oznámil záměr zvýšit sazbu podnikové daně v USA. Tím ovšem opětovně zvýší motivaci amerických korporací vyvádět zisky do zahraničí, do daňových rájů. Prosazení celosvětové minimální sazby podnikové daně by mu tedy hrálo do karet, proto s ním ostatně právě nyní „jeho“ ministryně financí Yellenová přichází.  

V krajním případě mohou Spojené státy země typu Irska dotlačit k přijetí celosvětově závazné spodní hranice podnikové daně také sankcemi. Mohou pohrozit i odstřihnutím od světového finančního systému, který je stále založen na dolaru. Jak takové odstřižení vypadá, může říci třeba Carrie Lamová, správkyně Hong Kongu. Tu Spojené státy sankcionovaly loni, takže nyní dostává výplatu v hotovosti, neboť dokonce ani čínské banky působící v Hong Kongu nechtějí riskovat rozmíšku s americkým ministerstvem spravedlnosti.  

Bidenova administrativa tedy má páky na to, jak globální minimální podnikovou daň prosadit, otázkou zůstává, zda je bude ochotna použít. Podle OECD svět, zejména Západ, přichází ročně o 100 miliard dolarů (podle jiných odhadů, dokonce o více než 200 miliard dolarů), které by na daních získal, jestliže by došlo k zavedení reforem, jež alespoň utlumí přelévání zisků do daňových rájů. To jsou velké peníze. Zda ovšem budou Bidenovi stát desítky miliard dolarů ročně za to, aby se i tvrdým nátlakem na vojenské spojence pokusil překopat mezinárodní finanční řád, se teprve uvidí.  

Z hlediska dlouhodobého rozvoje globální ekonomiky je navíc „zátah“ proti daňovým rájům do značné míry sporný. Jejich existence totiž zostřuje konkurenci mezi jednotlivými daňovými jurisdikcemi. Hospodářsky vyspělé ekonomiky i proto v uplynulých dvanácti letech sazbu podnikové daně spíše snižovaly.

Existence daňových rájů tedy vede také k tomu, že výdajová rozmařilost Západu není ještě citelnější. Nemusí tedy nutně znamenat „závod ke dnu“. Pokud by došlo k zavedení minimální sazby podnikové daně na globální úrovni, státy Západu snáze prosadí její zvýšení. Po nějaký čas tedy budou hospodařit s nižším rozpočtovým deficitem, případně dokonce sníží svůj dluh. Středně- až dlouhodobě se ovšem pravděpodobně vrátí do starých kolejí. Příjmy z navýšené podnikové daně získají svá nová užití v rámci veřejných výdajů a státu se vrátí schodky i hlubší dluh.  

Skutečně dlouhodobě udržitelným řešením je tedy spíše zeštíhlení státu tak, aby se obešel bez příjmu navíc.  Bonus takového řešení je v tom, že nezavdá důvod k růstu napětí v ekonomických vztazích takových zemí, jako jsou Spojené státy a Irsko. Západ by měl v době hrozící nové studené války, té s Čínou, držet při sobě a tlačit na zefektivnění a zeštíhlení státní správy spíše, než aby hledal nové, ovšem nejspíše stejně jen přechodné zdroje navýšeného daňového inkasa. 

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Spekulantů na pokles EURUSD opět přibývá
  Hlavní měnový pár EURUSD udržel díky vývoji v posledních dnech své stěžejní pásmo rostoucího trendového kanálu, kdy...
 • Spekulujte na pokles EURO/CZK
  Koruna může posílit už začátkem dubna 2017, podmínka pro uvolnění kurzu měny padla již v prosinci loňského roku. Během inflace koncem roku vzrostly ceny o dvě procenta, to je nejvíce za poslední 4 roky. Zdražily zejména potraviny a pohonné hmoty. Levnější by naopak měly být zahraniční dovolené.
 • S&P: Grécko čaká druhá a väčšia reštrukturalizácia
  Podľa ratingovej agentúry Standard and Poors čaká Gr&eac...
 • Split akcie – co to je dělení akcie a jak funguje
  Dělení akcií, štěpení akcií nebo také stock split přináší investorům mnoho otázek. Co přesně je takové dělení akcií? Jaké jsou jeho důsledky a čemu byste při probíhajícím dělení akcií měli věnovat pozornost?
 • Spočítejte si na této kalkulačce pojištění auta: Neplatíte nyní příliš?
  Nechcete platit velké částky za povinné ručení na své auto? Přečtěte si, jak na to. Povinné ručení je ze zákona nutné a musí jej mít každé auto pro případ, že způsobí někomu nehodu či škodu. My vám ukážeme, jak jednoduše snížíte cenu tohoto pojištění a mnohdy získáte i lepší pojistnou ochranu než dosud. Jak platit až o 70 % méně?
 • Spočítejte si na této kalkulačce pojištění auta: Neplatíte nyní příliš?
  Nechcete platit velké částky za povinné ručení na své auto? Přečtěte si, jak na to. Povinné ručení je ze zákona nutné a musí jej mít každé auto pro případ, že způsobí někomu nehodu či škodu. My vám ukážeme, jak jednoduše snížíte cenu tohoto pojištění a mnohdy získáte i lepší pojistnou ochranu než dosud. Jak platit až o 70 % méně?
 • Spojené kráľovstvo schvaľuje očkovaciu látku proti koronavírusom od spoločností Pfizer-BioNTech
  Akcie spoločnosti Pfizer (PFE.US) a nemeckej spoločnosti BioNTech (BNTX.US) vzrástli v predobchodnej fáze o 3,9% a 6,5% po tom, čo britskí úradníci povolili ich vakcínu proti COVID-19 na núdzové použitie. Britská vláda je údajne prvou na svete, ktorá formálne schválila vakcínu spoločností Pfizer-BioNTech pre široké použitie. Britskí úradníci uviedli, že vakcína bude uvedená na trh od budúceho týždňa u starších ľudí v opatrovateľských ústavoch a u zdravotníckych pracovníkov. Britský minister zdravotníctva, Matt Hancock uviedol, že Británia očakáva, že prvú dodávku 800 000 vakcín dostane „do niekoľkých dní“, a očkovanie sa začne ihneď, ako Národná zdravotná služba dostane vakcínu. Britské regulačné orgány zvažujú aj ďalšiu vakcínu vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca (AZN.UK) a Oxfordskou univerzitou.
 • Spojené státy a Čína dosáhly pokroku v obchodních válkách
  „Podle Mezinárodního měnového fondu se kvůli obchodním válkám zpomalí globální růst ekonomiky v letošním roce na 3,0 procenta. To je nejnižší tempo růstu za poslední dekádu. Negativní dopady obchodních válek by se však mohly proměnit v silný růstový impuls v příštím roce, jestliže dojde k uzavření dohody mezi Spojenými státy a Čínou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Spojené státy a EU mohou vstoupit do obchodních jednání
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování v mírné ztrátě. Všechny tři hlavní indexy, Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq shodně ztratily jednu desetinu procenta. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo finančním institucím (-0,6 %) a protiváhou jim byli výrobci nezbytného zboží se ziskem 0,7 %. Investory příliš neuspokojily hospodářské výsledky velkých bankovních domů, jako Goldman Sachs a Citigroup. Jejich ziskovost sice překonala očekávání o 21,7 %, respektive 11,4 %, avšak investoři byli zklamáni z poklesu tržeb. Ty nenaplnily očekávání analytiků, když byly přibližně o 2 % nižší než konsensus trhu. Současně trhy podlehly nervozitě z budoucích obchodních jednání mezi Spojenými státy a Evropskou unií, jejíž zástupci si včera odhlasovali, že EU může do těchto jednání s USA vstoupit. Jediná země, která vyjádřila svůj nesouhlas, byla Francie.
 • Spojené státy bojují s technologickými společnostmi
  „Velké technologické společnosti byly nejsilnějšími globálními hráči už před koronavirovou krizí. Pandemie jejich dominanci ještě posílila, protože urychlila přechod z reálného do virtuálního světa,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Spojené státy jednají s Mexikem ve snaze předejít uvalení cel
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ziskem. Indexy Dow Jones a S&P 500 si shodně polepšily o 0,8 % a technologický Nasdaq vzrostl o 0,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo realitním developerům (+2,3 %) a síťovým odvětvím (+2,1 %). Pouze energetické společnosti si ze včerejší obchodní seance odnesly ztrátu ve výši 1,1 %. Včera začalo dvoudenní jednání mezi zástupci Spojených států a Mexika. Hlavními tématy jsou imigrace do USA a pašování drog. Bohužel nebylo prozatím dosaženo žádného konsensu, jak tyto problematické oblasti vyřešit. Nicméně mexický ministr zahraničí prohlásil, že očekává významný posun v rámci dnešního jednání. Pokud se tak nestane, tak od pondělí vstoupí v planost 5% cla na veškeré mexické dovozy do Spojených států.
 • Spojené státy pravděpodobně budou mít první ministryni financí v historii
  „Nastupující americká administrativa se pokusí zavést nové regulace, které by měly směřovat ke snižování ekonomické nerovnosti ve Spojených státech. Rovněž se zaměří na boj s klimatickými změnami, což může podpořit rozvoj nových odvětví. Do defenzívy se však zřejmě dostanou těžební společnosti,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Spojené státy prožily první dekádu bez recese
  „Zatímco dříve byly ekonomické recese ve Spojených státech zcela běžné a trvaly velice dlouhou dobu, dnes se jedná pouze o krátkodobý jev, který se úspěšně daří řešit. Lidé si mohou myslet, že toto prohlášení je příliš optimistické, ale statistická data nám říkají, že naprosto odpovídá realitě,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Spojené státy přitvrzují v obchodní válce
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátou. Index Dow Jones odepsal 0,4 % své hodnoty, S&P 500 si pohoršil o 0,7 % a technologický Nasdaq ztratil 0,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vedlo průmyslovým podnikům (-2,2 %). Na opačné straně se nejlépe umístila síťová odvětví se ziskem 0,4 %.
 • Spojené státy rozdmýchávají obchodní spory na všech frontách
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování s mírnými ztrátami. Index Dow Jones odepisuje 0,2 %, S&P 500 ztrácí 0,1 % a technologický Nasdaq klesá o 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede energetickým společnostem (-1,4 %). Naopak vydařený začátek obchodování mají realitní developeři, jejichž akcie rostou o 1,2 %. Hlavní událostí dneška je, že americký úřad pro obchod navrhuje uvalení dovozních cel na vybrané evropské zboží v hodnotě 4 mld. USD. Důvodem jsou pře mezi Spojenými státy a Evropskou unií ohledně dotací pro letecké společnosti.
 • Spojené státy rozšiřují černou listinu o další čínskou společnost
  Americké akciové indexy uzavřely včerejší obchodování převážně v zisku. Průmyslový Dow Jones posílil o 0,4 %, S&P 500 vzrostl o 0,3 % a technologický Nasdaq si pohoršil o 0,1 %. V rámci S&P 500 se nejlépe dařilo výrobcům spotřebního zboží (+1,5 %) následovaným realitními developery (+1,3 %). Na opačné straně se nejhůře umístily energetické společnosti se ztrátou 0,5 %.
 • Spojené státy se na daňové reformy v blízké době nechystají
  Do popředí francouzských prezidentských voleb se dostala Velká Británie, která nečekaně včera ohlásila předčasné parlamentní volby na 8. června. Britská premiérka Theresa Mayová své rozhodnutí odůvodnila tím, že to je jediná cesta k zaručení politické stability pro příští roky, kdy bude Velká Británie vyjednávat o podmínkách svého odchodu z Evropské unie. Libra posílila proti euru i dolaru, když si investoři oddechli, že se nepotvrdily spekulace o demisi premiérky.
 • Spojené státy se řítí do recese
  Inspiroval jsem serverem The King Report a předělal jeden zajímavý graf. Znázorňuje, že Spojené státy potřebují 4procentní růst ekonomiky (v nominálním vyjádření), aby se vyhnuly recesi. Pokaždé, když se americká ekonomika dostala pod tuto hranici, nastoupila právě recese. Přehledně jsem to zvýraznil v grafu níže.
 • Spojené státy si díky koronaviru půjčují nejlevněji v dějinách, zatímco trhy spekulují, že Japonsko bude muset kvůli témuž zrušit letní olympiádu
  Výnos desetiletého amerického vládního dluhopisu se včera propadl na své dějinné minimum. Znamená to, že Spojené státy si na svůj provoz půjčují nejlevněji v historii. Zato v Japonsku se začínají obávat, aby kvůli nákaze nemuseli nakonec rušit letošní letní olympijské hry.
 • Spojené státy trpí největším růstem nezaměstnanosti od Velké hospodářské krize
  „Firmy ve Spojených státech a Evropské unii trpí kvůli pandemii koronaviru srovnatelným způsobem. Přesto nezaměstnanost ve Spojených státech narůstá výrazně rychleji než v Evropské unii. Ukazuje se, že evropská podpora pracovního trhu je účinná. Jakmile však skončí, mohou desítky milionů Evropanů přijít o práci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading srovnani platformy 2