Středa 27. říjen 2021 08:34
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
InstaMarkets

Zpřesněný odhad zmírnil propad HDP

02.03.2021 10:17  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Zpřesněný odhad hrubého domácího produktu za čtvrtý kvartál 2020 přinesl vylepšení růstu ekonomiky z původně avizovaných 0,3 % na 0,6 % mezičtvrtletně, což v meziročním vyjádření znamená pokles o 4,7 % oproti původním 5,0 %. Celkově tak česká ekonomika uzavřela loňský rok se ztrátou 5,6 %. Současně byl revidován i výsledek za třetí kvartál, který přinesl zlepšení z původních 6,9 % k/k na 7,1 % k/k. Meziroční ztráta ve třetím čtvrtletí tak činila 4,9 %. V kontextu zásahu, jaký koronavirus představuje, se jedná o dobré výsledky, když s příchodem pandemie ukazovaly tržní odhady na dvouciferný pokles.

České hospodářství přitom prakticky celé závěrečné čtvrtletí loňského roku provázel lockdown. Koncem října přistoupila vláda z důvodu nepříznivého epidemického vývoje k restriktivním opatřením, které byly po krátkém uvolnění opět zpřísněny. Uzavírky se dotkly především sektoru služeb, který tvoří bezmála 60 % českého hospodářství. Důsledky vyčísluje zveřejněná detailní struktura. Na straně tvorby klesla hrubá přidaná hodnota (HPH) v odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství meziročně o 14,8 %, čímž se tato kategorie nejvíce podílela na celkovém poklesu HPH. Na straně výdajů klesly spotřební výdaje domácností (po sezónním očištění) oproti Q3 2020 reálně o 4,2 % a oproti Q4 2019 o 8,3 %. Klesaly hlavně výdaje za nákup předmětů s dlouhodobou a střednědobou trvanlivostí a služeb. Jak naznačovala příchozí měsíční data, držel ekonomiku nad vodou především průmysl, jehož hrubá přidaná hodnota byla o 2,3 % k/k vyšší, a také příznivá zahraniční poptávka. Ostatně to potvrzují i objemy exportu, které byly oproti Q3 vyšší o 6,6 % a meziročně o 4,7 %. Stopa pandemie je viditelná v jejich členění. Zatímco vývoz zboží byl vzrostl meziročně o 8,9 %, v odvětví služeb poklesl o 16,7 %. Na straně dovozů byl pozorovatelný umírněnější vývoj (+0,2 % k/k, +6,1 % r/r), a to především z toho důvodu, že vlivem pandemie poklesla investiční aktivita firem. To ostatně indikuje tvorba hrubého fixního kapitálu, jež zůstala nadále slabá – oproti loňsku byla nižší o 12,3 %, ovšem mezičtvrtletní úbytek již byl mírnější a činil 0,3 %. Svižné tempo vývozů, a naopak nižší tempo dovozů nakonec vedly k rekordním přebytkům zahraničního obchodu. Není tak překvapivé, že lví podíl na překvapivě dobrém výsledku HDP v Q4 měl právě čistý vývoz, který k HDP v meziročním vyjádření přidal 3,3 p.b. Pozitivně (1 p.b.) přispěly také vládní výdaje. Ostatní složky HDP působily opačným směrem.

Zajímavé je srovnání poklesu výdajů domácností ve čtvrtém a druhém čtvrtletí 2020. Zatímco v Q2 činil pokles 7,2 % k/k, v Q4 jen 4,2 % k/k. Napomohlo tomu dočasné rozvolnění opatření na začátku prosince v kombinaci s blížícími se Vánocemi. Nicméně svou roli sehrála i adaptace spotřebitelů na epidemickou situaci. Ve hře byly nicméně i další faktory, jako například nižší srovnávací základna, jelikož se maloobchod během oživení ve třetím kvartále nestihl zcela vzpamatovat. 

V současné době se ekonomika nadále pohybuje ve dvojím režimu: zatímco služby čítají ztráty, export i průmyslová výroba jsou nad předkrizovými hodnotami. Nicméně i zde se již formují komplikace. Poslední „měkké“ indikátory odhalily rostoucí problém v přeshraničních dodávkách zboží a utažení opatření cílených na zastavení šíření Covid-19 představují limitují využití kapacit v průmyslu, když uzavření škol a školek a zvýšená míra testování navýší nedostatek pracovních sil. V naší prognóze počítáme v prvním čtvrtletí s mírným mezikvartálním poklesem o 0,2 %. Aktuální vývoj však ukazuje na citelnější pokles. Klíčovou roli zde sehraje míra omezení v průmyslu a komplikace v dodavatelských řetězcích zasahujících do exportu. Po rozvolnění restriktivních opatření očekáváme, že oživení ekonomiky bude taženo především spotřebou domácností, kde by se měla projevit odložená spotřeba a akumulované úspory. Celkově v letošním roce očekáváme růst HDP o 2,5 %, přičemž s výraznějším oživením lze počítat až v druhé polovině roku.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zprávy z USA; analýza EUR/USD
  Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl z 6měsíčního maxima na 358 000. Propad z 374 tisíc byl očekávaný,...
 • Z prevej ruky: 10. výročie pádu Lehman Brothers. Môže sa kríza zopakovať?
  Mám posledne také mediálne kolečko. Najnovšie som bol v Rádiu Slovensko s Ľubošom Pavelkom z Ekonomickej Univerzity k výročiu krízy.
 • Zprovoznění plynovodu Nord Stream 2
  Pokud neschválí Dánsko v blízké době stavbu plynovodu Nord Stream 2 ve svých vodách, Rusko nebude moci splnit termín zahájení provozu. Plynovod už dostal povolení několika zemí u Baltského moře, jejichž vodami plynovod prochází. Řadu měsíců už ale Rusko čeká na konečný verdikt Dánska. Ke spuštění provozu mělo dojít v závěru roku. Termín je však ohrožen. Pokud Dánsko neschválí povolení ke stavbě v příštích týdnech, termín nelze splnit.
 • Z prvej ruky: Dopad shutdownu na americkú ekonomiku (audio)
  Diskusná relácia k dopadom amerického shutdownu na ekonomiku na Rádiu Slovensko. Hostia: Kamil Boros, XTB; Martin Rajec, korešpondent RTVS z USA:
 • Z prvej ruky: Ekonomická situácia v Turecku
  Vo včerajšej relácii v Rádiu Slovensko z prvej ruky bol telefonickým hosťom v štúdiu Kamil Boros (od cca 5:50). Záznam z relácie nájdete pod nasledovným odkazom
 • Z prvej ruky: O výsledkoch zasadnutia G-7
  Bol som v pondelok v Rozhlase na debate o výsledkoch zasadnutia G-7. Keďže z nejakého dôvodu RTVS nešiel od pondelka web, tak pridávam link až teraz:
 • Z prvej ruky: 10. výročie pádu Lehman Brothers. Môže sa kríza zopakovať?
  Mám posledne také mediálne kolečko. Najnovšie som bol v Rádiu Slovensko s Ľubošom Pavelkom z Ekonomickej Univerzity k ...
 • Zpřesněný odhad potvrdil růst české ekonomiky
  Druhý odhad statistického úřadu potvrdil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,5 %. Mezikvartální růst byl o desetinu zvýšen na 0,4 %. Největší měrou k meziročnímu růstu přispěla spotřeba domácností a saldo zahraničního obchodu. Významně rostla i spotřeba vládního sektoru. Naopak poprvé po dvou letech byl zaznamenán negativní příspěvek tvorby hrubého kapitálu.
 • Zpřesněný odhad potvrdil zpomalení české ekonomiky
  Druhý odhad statistického úřadu o desetinu procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně přidal 1,8 %. Mezikvartální dynamika ztratila oproti třetímu čtvrtletí desetinu a dosáhla 0,3 %. Největší měrou k meziročnímu růstu přispěla spotřeba domácností a investiční výdaje, rostla však i spotřeba vládního sektoru. Naopak výrazně negativní příspěvek k růstu měla zahraniční poptávka.
 • Zpřesněný odhad zmírnil propad HDP
  Druhý odhad statistického úřadu o dvě desetiny procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. Oproti poslednímu loňskému čtvrtletí došlo ke snížení výkonu tuzemské ekonomiky o 3,3 %. Za propadem stojí především investiční aktivita a zahraniční poptávka, naopak vyšší výdaje vládních institucí přispěly pozitivně a bránily ještě hlubšímu propadu ekonomiky. Výdaje domácností mezičtvrtletně klesly o 2 %, v meziročním srovnání pak stagnovaly.
 • Zpřesněný odhad zvedl dynamiku české ekonomiky
  Třetí odhad statistického úřadu dále zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně přidal 2,0 %. Mezikvartální dynamika se zvedla o desetinu procentního bodu a dosáhla 0,5 %. Vlivem upravených dat ze čtvrtého kvartálu dosáhl růst HDP v loňském roce 2,5 % (oproti 2,4 % z předchozího vydání). ČSÚ zdůvodnil změnu zejména novými daty ze sektoru vládních institucí.
 • Zpřísňování evropské měnové politiky se odkládá na neurčito
  Evropská Centrální Banka (ECB) podle očekávání nechala úrokové sazby na nezměněné úrovni. Hlavní úrokové sazby zůstávají na minimální úrovni 0.0 procenta a depozitní úrokové sazby zůstávají nezměněny na mírně záporné úrovni -0.4 procenta.
 • Způsobí nedostatek palladia růst jeho ceny?
  Palladium rostlo uplynulý měsíc nejvíce ze všech drahých kovů. Nutno dodat, že od počátku roku byl tento kov co do výkonnosti tím nejhorším. V minulém týdnu ovšem přišla zpráva od přední chemické firmy Johnson Matthey. Podle její předpovědi bude již v tomto roce palladium nedostatkovým zbožím a to kvůli klesajícím dodávkám z Ruska a Jihoafrické republiky. Nepodaří se mu uspokojit poptávku jak pro investiční, tak pro výrobní účely. Palladium je nutné pro výrobu autokatalyzátorů. I když v minulém roce bylo palladium přebytkovým kovem, v letošním i příštím roce se čeká jeho “deficit?. A to pomůže jeho ceně jak v relativním, tak absolutním vyjádření. Největším problémem u palladia je to, že jeho trh je velmi malý a velká část investorů má tendenci se mu kvůli nízké likviditě a někdy také vysoké volatilitě vyhýbat.
 • Způsoby, jak přilákat na svůj e-shop více lidí
  Jakýkoliv e-shop může správně fungovat jen za předpokladu, že na konci snažení bude spokojený zákazník, který je ochot...
 • Způsoby, jak přilákat na svůj e-shop více lidí
  Jakýkoliv e-shop může správně fungovat jen za předpokladu, že na konci snažení bude spokojený zákazník, který je ocho...
 • Zraky se upírají k průmyslové výrobě ve Velké Británii
  Zdá se, že růst ve zpracovatelském sektoru se ve Velké Británii v září zastavil, a v důsledku toho...
 • Zraky všech se upírají k Trichetovi
  Ken Veksler, Senior Manager, Trading Advisory, Saxo BankJak již bylo řečeno včera, větši...
 • Z regionálních měn posiloval pouze polský zlotý
  Česká koruna ve čtvrtek zaznamenala marginální ztráty, když oslabila z ranních úrovní okolo 27,34 CZK/EUR na 27,36. Z okolních...
 • Z regionálních měn ve středu ztrácel pouze maďarský forint
  Během středečního obchodování koruna vůči euru přílišných změn nedoznala. Během rána měla koruna mírnou tendenci oslabovat z ranní úrovně...
 • Zrniny a olejniny po odražení konečně míří vzhůru
  Futures na pšenici na burze CBOT v průběhu včerejšího dne prorazil měsíc a půl odolávající hranici rezistence a zamířil vzhůru. Společně s pšenicí se cestou růstu vydaly také aktivní kontrakty na kukuřici a sóju.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
TradeCentrum
TopForex
Oanda
reklama
Dukascopy