Čtvrtek 20. leden 2022 18:33
reklama
fpmarkets
reklama
Purple Trading Smolen
reklama
fpmarkets
reklama
3ANGLEFX

Způsobil Fed kolaps amerického dolaru?

12.01.2022 08:38  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

analytics61de7a5f37cc9.jpg

Americký dolar klesl po prohlášeních Fedu o délce trvání normalizace měnové politiky. Hrozí, že dolar během tohoto procesu přijde o své výhody hlavní bezpečné měny.

Ve středu se americká měna propadla na nejnižší úroveň od listopadu 2021. Hlavním důvodem byly výroky předsedy Fedu Jeromea Powella, který připustil postupné zvyšování úrokových sazeb při pokračující vysoké inflaci ve Spojených státech. Vedení regulátora se domnívá, že rozhodnutí o snížení bilance centrální banky o 9 bil. USD bude trvat několik měsíců.

Podobně se tato měna ocitla ve stavu mírné strnulosti a snaží se vyrovnat s aktuálními ztrátami. Powellova prohlášení, že americká ekonomika "nepotřebuje agresivní měnová stimulační opatření", vyvolala další tlak. Centrální banka je připravena začít s normalizací měnové politiky, ale tento proces si vyžádá čas. Během projevu předsedy Fedu trhy očekávaly signály o možném načasování prvního zvýšení sazeb. Situace však zůstala nejasná, neboť šéf regulátora zdůraznil, že Fed se nezaměřuje na načasování změn měnové politiky a nerozhoduje o snižování bilance.

Napětí na celkovém pozadí světového finančního trhu šokovalo americký dolar. Ve středu ráno se měnový pár EUR/USD pohyboval v rozmezí 1,1373–1,1374. Euro zároveň vzrostlo od závěru předchozí seance, během níž se obchodovalo na úrovni 1,1364.

analytics61de7a7bccb7c.jpg

Odborníci se domnívají, že klíčovým faktorem ovlivňujícím dynamiku amerického dolaru je chuť riskovat, která v současné době určuje jeho stav a trh. Podle analytiků "jestřábí" postoj Fedu ovlivňuje americký dolar pouze v případě, že rizikový sentiment oslabí. Na pozadí averze k riziku americký dolar obvykle roste a s nárůstem rizikového apetitu klesá, což se stalo tento týden.

Skutečnost, že americká měna příliš nereagovala na páteční zprávu o zaměstnanosti v USA, účastníky trhu překvapila. Podle aktuálních údajů má americká ekonomika téměř plnou zaměstnanost. Odborníci vysvětlují "odtažitost" dolaru od makrostatistik tím, že na zvýšení ziskovosti reaguje pouze tehdy, když se prudce sníží rizikový sentiment. Americká měna roste pouze v době krize likvidity, kdy se znatelně snižuje podíl vypůjčených prostředků na akciových trzích.

Hlavním tématem pro účastníky trhu byly kroky Fedu související s chystaným omezením stimulačních opatření a zvýšením úrokových sazeb. Lze připomenout, že během posledních čtyř zasedání byla sazba federálních fondů zvýšena o 15 bazických bodů (bb). Podle předběžných prognóz se v letošním roce očekávají čtyři nebo více zvýšení sazeb Fedu. Podobný vývoj událostí se připouští, pokud inflace zrychlí.

Další kroky regulátora budou agresivnější, než se očekávalo – kvantitativní uvolňování (QE) nebo zvýšení sazeb o více než 25 bb. Po zvýšení sazeb se začne snižovat rozvaha Fedu, což bude trvat zhruba dva roky. Očekává se, že regulátor stáhne ze systému 1,5 bil. USD přebytečné likvidity, aby udržel globální finanční trh nad vodou. Současná situace oslabuje americký dolar, který odolává negativním vlivům. Americký dolar podporuje skutečnost, že trhy zvažují zpřísnění politiky Fedu při současných cenách.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Z prvej ruky: Dopad shutdownu na americkú ekonomiku (audio)
  Diskusná relácia k dopadom amerického shutdownu na ekonomiku na Rádiu Slovensko. Hostia: Kamil Boros, XTB; Martin Rajec, korešpondent RTVS z USA:
 • Z prvej ruky: Ekonomická situácia v Turecku
  Vo včerajšej relácii v Rádiu Slovensko z prvej ruky bol telefonickým hosťom v štúdiu Kamil Boros (od cca 5:50). Záznam z relácie nájdete pod nasledovným odkazom
 • Z prvej ruky: O výsledkoch zasadnutia G-7
  Bol som v pondelok v Rozhlase na debate o výsledkoch zasadnutia G-7. Keďže z nejakého dôvodu RTVS nešiel od pondelka web, tak pridávam link až teraz:
 • Z prvej ruky: 10. výročie pádu Lehman Brothers. Môže sa kríza zopakovať?
  Mám posledne také mediálne kolečko. Najnovšie som bol v Rádiu Slovensko s Ľubošom Pavelkom z Ekonomickej Univerzity k ...
 • Zpřesněný odhad potvrdil růst české ekonomiky
  Druhý odhad statistického úřadu potvrdil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,5 %. Mezikvartální růst byl o desetinu zvýšen na 0,4 %. Největší měrou k meziročnímu růstu přispěla spotřeba domácností a saldo zahraničního obchodu. Významně rostla i spotřeba vládního sektoru. Naopak poprvé po dvou letech byl zaznamenán negativní příspěvek tvorby hrubého kapitálu.
 • Zpřesněný odhad potvrdil zpomalení české ekonomiky
  Druhý odhad statistického úřadu o desetinu procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně přidal 1,8 %. Mezikvartální dynamika ztratila oproti třetímu čtvrtletí desetinu a dosáhla 0,3 %. Největší měrou k meziročnímu růstu přispěla spotřeba domácností a investiční výdaje, rostla však i spotřeba vládního sektoru. Naopak výrazně negativní příspěvek k růstu měla zahraniční poptávka.
 • Zpřesněný odhad zmírnil propad HDP
  Druhý odhad statistického úřadu o dvě desetiny procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. Oproti poslednímu loňskému čtvrtletí došlo ke snížení výkonu tuzemské ekonomiky o 3,3 %. Za propadem stojí především investiční aktivita a zahraniční poptávka, naopak vyšší výdaje vládních institucí přispěly pozitivně a bránily ještě hlubšímu propadu ekonomiky. Výdaje domácností mezičtvrtletně klesly o 2 %, v meziročním srovnání pak stagnovaly.
 • Zpřesněný odhad zmírnil propad HDP
  Zpřesněný odhad hrubého domácího produktu za čtvrtý kvartál 2020 přinesl vylepšení růstu ekonomiky z původně avizovaných 0,3 % na 0,6 % mezičtvrtletně, což v meziročním vyjádření znamená pokles o 4,7 % oproti původním 5,0 %. Celkově tak česká ekonomika uzavřela loňský rok se ztrátou 5,6 %. Současně byl revidován i výsledek za třetí kvartál, který přinesl zlepšení z původních 6,9 % k/k na 7,1 % k/k. Meziroční ztráta ve třetím čtvrtletí tak činila 4,9 %. V kontextu zásahu, jaký koronavirus představuje, se jedná o dobré výsledky, když s příchodem pandemie ukazovaly tržní odhady na dvouciferný pokles.
 • Zpřesněný odhad zvedl dynamiku české ekonomiky
  Třetí odhad statistického úřadu dále zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziročně přidal 2,0 %. Mezikvartální dynamika se zvedla o desetinu procentního bodu a dosáhla 0,5 %. Vlivem upravených dat ze čtvrtého kvartálu dosáhl růst HDP v loňském roce 2,5 % (oproti 2,4 % z předchozího vydání). ČSÚ zdůvodnil změnu zejména novými daty ze sektoru vládních institucí.
 • Zpřísňování evropské měnové politiky se odkládá na neurčito
  Evropská Centrální Banka (ECB) podle očekávání nechala úrokové sazby na nezměněné úrovni. Hlavní úrokové sazby zůstávají na minimální úrovni 0.0 procenta a depozitní úrokové sazby zůstávají nezměněny na mírně záporné úrovni -0.4 procenta.
 • Způsobí nedostatek palladia růst jeho ceny?
  Palladium rostlo uplynulý měsíc nejvíce ze všech drahých kovů. Nutno dodat, že od počátku roku byl tento kov co do výkonnosti tím nejhorším. V minulém týdnu ovšem přišla zpráva od přední chemické firmy Johnson Matthey. Podle její předpovědi bude již v tomto roce palladium nedostatkovým zbožím a to kvůli klesajícím dodávkám z Ruska a Jihoafrické republiky. Nepodaří se mu uspokojit poptávku jak pro investiční, tak pro výrobní účely. Palladium je nutné pro výrobu autokatalyzátorů. I když v minulém roce bylo palladium přebytkovým kovem, v letošním i příštím roce se čeká jeho “deficit?. A to pomůže jeho ceně jak v relativním, tak absolutním vyjádření. Největším problémem u palladia je to, že jeho trh je velmi malý a velká část investorů má tendenci se mu kvůli nízké likviditě a někdy také vysoké volatilitě vyhýbat.
 • Způsoby, jak přilákat na svůj e-shop více lidí
  Jakýkoliv e-shop může správně fungovat jen za předpokladu, že na konci snažení bude spokojený zákazník, který je ocho...
 • Způsoby, jak přilákat na svůj e-shop více lidí
  Jakýkoliv e-shop může správně fungovat jen za předpokladu, že na konci snažení bude spokojený zákazník, který je ochot...
 • Zraky se upírají k průmyslové výrobě ve Velké Británii
  Zdá se, že růst ve zpracovatelském sektoru se ve Velké Británii v září zastavil, a v důsledku toho...
 • Zraky všech se upírají k Trichetovi
  Ken Veksler, Senior Manager, Trading Advisory, Saxo BankJak již bylo řečeno včera, větši...
 • Z regionálních měn posiloval pouze polský zlotý
  Česká koruna ve čtvrtek zaznamenala marginální ztráty, když oslabila z ranních úrovní okolo 27,34 CZK/EUR na 27,36. Z okolních...
 • Z regionálních měn ve středu ztrácel pouze maďarský forint
  Během středečního obchodování koruna vůči euru přílišných změn nedoznala. Během rána měla koruna mírnou tendenci oslabovat z ranní úrovně...
 • Zrniny a olejniny po odražení konečně míří vzhůru
  Futures na pšenici na burze CBOT v průběhu včerejšího dne prorazil měsíc a půl odolávající hranici rezistence a zamířil vzhůru. Společně s pšenicí se cestou růstu vydaly také aktivní kontrakty na kukuřici a sóju.
 • Zrodila se příležitost pro long na USD?
  Máme za sebou dvě zajímavé události na americkém dolaru. Páteční data z amerického trhu práce NFP skončila alespoň na ...
 • Zrušení cel a slabá data z amerického trhu práce posílají akcie nahoru
  Páteční obchodování ve Spojených státech bylo ovlivněno zejména zveřejněnými daty o tvorbě nových pracovních míst. Ta překvapivě výrazně spadla, nicméně investoři svoji pozornost upřeli především na to, jaké to přináší implikace pro budoucí měnovou politiku. Slabší data posilují přesvědčení, že letos sazby už nahoru nepůjdou a naopak se zvyšují spekulace, že by Fed svoje měnové kohouty mohl zase uvolnit. Index S&P 500 a průmyslový Dow Jones tak uzavřely páteční seanci se ziskem jednoho procenta, technologický Nasdaq si dokonce polepšil o 1,7 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
IC Markets
NAGA
FX Global
reklama
Swissquote Bank