Investice do palladia – 3 nejlepší palladiové akcie roku 2019

11.03.2019 11:14  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Investice fo palladia

Od našeho prvního doporučení ze začátku února 2018 se naše palladiové tipy vyvíjely perfektně. Maximální zhodnocení na jednotlivých titulech dosáhlo u Nikl Norilsk + 12%, Anglo American Platinum + 64% a North American Palladium + 78%.  Z dlouhodobého hlediska všechny tři akcie slibují další potenciál pro růst.

Během posledních tří let patřilo palladium ke komoditám s nejvyšším růstem cen. Celkově vzrostla hodnota palladia o 160 %. V desetiletém horizontu vzrostlo palladium o neuvěřitelných 650 %.

V roce 2018 po 17 letech překročila cena jedné unce tohoto drahého kovu cenovou hranici 1 000 USD. V současné době se cena jedné unce palladia pohybuje okolo 1 310 USD.

Většina drahých kovů prošla v roce 2018 silnou korekcí. Hodnota palladia vzrostla v průběhu minulého roku o 19 %. Dosáhla tak své all-time high ceny a momentálně je palladium dražší než zlato. Jaké jsou tedy důvody tohoto silného nárůstu ceny palladia a jak můžete do palladia investovat právě vy?

 

V článku se dočtete:

  1. Fakta o palladiu
  2. Vysoká poptávka po palladiu v průmyslu
  3. Palladiové akcie těží z dieselového skandálu
  4. Nejlepší palladiové akcie v roce 2019
 

Fakta o palladiu

Obchodování palladia - základní informace

Palladium je stříbrně bílý prvek platinové skupiny, který je o polovinu lehčí než platina.  Chemická značka je Pd a atomové číslo má 46. K extrakci palladia došlo poprvé v roce 1803. Své uplatnění nachází zejména při výrobě průmyslových katalyzátorů, při výrobě slitin používaných v dentálním zdravotnictví a při výrobě bižuterie.

Palladium a palladiové slitiny se v přírodě nacházejí zejména v říčních sedimentech. Velká ložiska se nalézala na Uralu, v Severní a Jižní Americe, Austrálii a Etiopii. Většina těchto ložisek je však považována za vyčerpaná nebo ekonomicky nevýhodná.

Hlavním zdrojem palladia je v dnešní době tedy zejména extrakce z mědi, niklu, olova a stříbra. Dvěma hlavními producentskými státy jsou Rusko a Jižní Afrika, ze kterých pochází téměř 80 % světové produkce. Menšími producentskými státy jsou pak Kanada, USA a Zimbabwe.

Více než 90 % nalezených světových zásob je uloženo v Jižní Africe. Další velká, dosud nenalezená ložiska se však podle předpokladů nachází v Rusku.

 

Vysoká poptávka po palladiu v průmyslu

Po palladiu je ve srovnání s jinými vzácnými kovy, jako je zlato, stříbro a platina jednoznačně nejvyšší poptávka v průmyslu. Jedním z důvodů je to, že kov má mezi niklovými kovy nejnižší hodnotu tání a také je velmi reaktivní. Více než dvě třetiny vyrobeného palladia se používají k výrobě katalyzátorů pro osobní automobily a tento poměr se neustále zvyšuje.

Podle odhadů analytiků Bankhaus Julius Baer se počet vyrobených aut s palladiovými katalyzátory zvýší do roku 2025 z aktuálních 76 milionů na více než 90 milionů vozů. Palladium se dále používá v elektronickém průmyslu, v chemickém průmyslu, v lékařských technologiích a ve výrobě šperků.

Graf Palladia (XPD/USD). Zdroj: Tradingview

Palladiové akcie těží z dieselového skandálu

Dieselový skandál byl jedním s nejvíce diskutovaných ekonomických témat posledních 2 let. Manipulace s výfukovými plyny vozů Volkswagen a dalších výrobců automobilů v roce 2015 přinesla skepsi do trhu s dosud velmi oblíbeným dieselovým pohonným systémem a způsobila silné turbulence v cenách automobilů.

Zákaz jízdy v centrech některých měst kvůli vysokému znečištění vedlo také k propadu produkce a prodeje dieselových vozů.

Čtěte také >>Investice do lithia – 3 nejlepší lithiové akcie roku 2019

Asi se ptáte, co má tento fenomén společného s investicemi do palladia? Odpověď je poměrně jednoduchá. Využití benzínu jako paliva v automobilovém průmyslu je zdaleka nejdůležitějším uplatněním této komodity. Palladium filtruje až 90 % škodlivých výfukových plynů a přeměňuje je na méně škodlivé substance.

To je důvod, proč palladium těží ze situace, kdy dieselové motory ustupují benzinovým. Vzhledem k tomu, že palladium je velmi nedostatkové zboží, není divu, že většina palladiových akcií je v silném uptrendu. V roce 2019 by investice do palladia mohly stát na stupních vítězů, co se zhodnocení týče.

Nejlepší palladiové akcie v roce 2019

Akcie palladiových producentů samozřejmě těží z narůstající hodnoty palladia. Představíme vám 3 nejzajímavější akcie těžařů palladia, u kterých lze očekávat v roce 2019 velmi zajímavé zhodnocení. Existují i další významní producenti palladia, které neuvádíme v našem seznamu, jako jsou například Vale, Stillwater Mining nebo Impala Platinum.

1. Akcie Norilsk Nickel: ruský palladiový gigant

Ruský těžař palladia Norilsk Nickel (ISIN: US55315J1025 – Symbol: NILSY – Měna: USD) je největším producentem niklu a palladia na světě. Společnost je na burze oceněna částkou 31 miliard USD. Oligarchové Vladimír Potanin, který je také předsedou představenstva, a Oleg Deripaska mají ve společnosti 30% a 28% podíl.

Těžba niklu značně zatěžuje životní prostředí, takže okolí města Norilsk je od roku 2001 pro veřejnost uzavřeno. V roce 2006 zařadil Blacksmith Institute Norilsk do seznamu 10 nejznečištěnějších míst na planetě. V budoucnosti můžeme očekávat velké náklady, jelikož Norilsk Nickel si zařadil environmentální iniciativu jako jeden z hlavních cílů.

Palladium je momentálně nejprodávanějším segmentem Norilsk Nickel. Společnost vlastní doly v Rusku, Botswaně a Jižní Africe. V roce 2017 zahájila nový těžební projekt na Sibiři. V následujících pěti letech se společnost chystá vynaložit zhruba 12 miliard USD na rozvoj své výrobní kapacity.

Zdroj: Tradingview

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

Chci se zdarma přihlásit k odběru

2. Akcie Anglo American Platinum

Anglo American Platinum (ISIN: ZAE000013181 – Symbol (Johannesburgská burza): AMS – Měna: ZAR) je největším světovým výrobcem platiny s přibližně 38% podílem na světovém trhu. Společnost se sídlem v Johannesburgu těží palladium v jihoafrických dolech. S produkcí 1,2 milionu uncí palladia je Anglo American Platinum druhým největším producentem palladia na světě.

Vedle těžby kovů také společnost dodává svým četným zákazníkům i recyklované kovové výrobky. Přibližně 38 % společnosti vlastní mateřská společnost, komoditní gigant Anglo American.

Anglo American Platinum vlastní několik fungujících dolů, hutí a rafinerií v Jižní Africe. Vlastní největší známé platinové ložisko Merensky Reef v komplexu Bushveld v Jihoafrické republice. Vedle platiny a palladia společnost těží také rhodium, ruthenium, iridium a osmium.

Společnost je momentálně oceněna na částku 9,3 miliardy EUR. V roce 2017 se produkce zvýšila o 4 % a prodeje se zvýšily o 6 % na 4,9 miliardy USD. Tržby se v důsledku vyšší hodnoty kovů téměř ztrojnásobily z hodnoty 47 milionů USD na 144 miliony USD. V roce 2018 pozitivní trend pokračoval dále a společnost v pololetních výsledcích ohlásila 70% nárůst zisku. Anglo American Platinum vyplácí dividendy ve výši 3,74 Rand (zhruba 0,23 EUR)

Zdroj: Tradingview

V roce 2017 se zvedly tržby o 11 % na 9,1 miliardy USD, zatímco čistý příjem se snížil na 2,1 miliardy v důsledku kolísání měn. Zisk před zdaněním, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA) se zvýšil o + 2% na 4 miliardy dolarů. V první polovině roku 2018 se tržby zvýšily o 37% na 5,8 miliardy dolarů, zatímco EBITDA se díky vyšším cenám kovů zvýšil o 77% na 3,1 miliardy dolarů.

Společnost momentálně nabízí 11% dividendový výnos. V loňském roce byly vyplácena dividenda ve výši 2,11 USD. Hodnota jedné akcie je momentálně okolo 19,40 USD.

Je potřeba mít však na paměti, že se jedná o ruskou společnost. Na jedné straně tedy máme levnější ocenění a vyšší dividendy, na straně druhé však existují obecně vyšší rizika a nejistoty zejména ohledně kurzu rublu v politického vývoje v Rusku.

3. Akcie North American Palladium: spekulativní tip

North American Palladium (ISIN: CA65704X1096 – Symbol: PDL – Currency: CAD) je jedinou společností na světě, která se zaměřuje výhradně na palladium. Společnost více než 20 let provozuje důl Lac des Iles v Kanadě. V roce 2017 společnost vyprodukovala 190 000 uncí palladia.

Ve 3. čtvrtletí 2018 společnost uvedla silné údaje. EBITDA se zvýšila o 69 % z 54 milionů USD na 91 milionů USD. Výroba vzrostla o 19 %. Tržní kapitalizace činí 450 milionů EUR.

North American Palladium je stále poměrně malým hráčem na trhu. Ve srovnání se 2 výše uvedenými tituly jsou akcie společnosti velmi volatilní. Navíc je velmi závislá pouze na hodnotě palladia, jejíž potenciální pokles by mohl mít pro North American Palladium fatální následky.

Zdroj: Tradingview

Investice do palladia u LYNX

Investovat do palladia můžete u LYNX z pohodlí svého domova prostřednictvím naší profesionální platformy.

Sledujte naše makroekonomické zpravodajství či frekventovanější WhatsApp mobilní zpravodajství.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi či forexem za příznivé poplatky.

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Objevte více o investování do akcií

Čtěte dále

  • Tipy na akcie těžařů zlata pro rok 2019
  • Nejlepší evropské dividendové akcie 2019
  • Nejlepší čínské akcie v roce 2019

The post Investice do palladia – 3 nejlepší palladiové akcie roku 2019 appeared first on LYNX Czech Republic.

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

Nejčtenější zprávy

 
reklama
NagaMarkets
 
LYNX Cesta Tradera

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD2.50 %
GBPGBP0.75 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.75 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Bře
23

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Dub
13

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Kvě
18

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
LYNX Cesta Tradera
reklama
Admiral Markets SE
reklama
Swissquote Bank
reklama
Bossa mentoring