Pondělí 17. únor 2020 01:08
reklama
Admiral Markets Affil
reklama
reklama
Admiral Markets Affil

Jak se obchoduje na medvědích trzích?

18.02.2019 12:10  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Medvědí trhy jsou volatilní, nepředvídatelné a náročné na obchodování. V období, kdy jsou podmínky na trhu nastavené na averzi vůči riziku, je proto důležité mít dobrou strategii. Směřujeme ke globální recesi?

Období, jaké zažíváme nyní, vyžaduje náležitou reakci na změny. Tržní dynamika je stále v pohybu a cykly se mění. Býčí trh se v druhé polovině 90. let vyznačoval vysokou volatilitou. Rozbouřené technologické akcie dosáhly svého vrcholu v roce 2000. Nikdo nebyl připraven na jejich následný pád. Býčí trh, který přišel poté, v letech 2002 až 2007 přinesl postupně klesající volatilitu. A ten následující, který se zrodil po finanční krizi, mu byl do značné míry podobný.

Nyní jsme tak více než deset let od posledního skutečného medvědího trhu a více obchodníci a investoři nikdy na vlastní kůži neokusili, co medvědí trh znamená. Tento nedostatek zkušeností je velkým potenciálním rizikem. Od prasknutí technologické bubliny, s výjimkou finanční krize, tržní podmínky podporovaly pasivní expozici vůči rizikovým aktivům. Bylo to zvlášť patrné v posledních letech, kdy většina podílových fondů a dokonce i zajišťovacích fondů nedokázala překonat svůj benchmark v podobě tržních indexů. I snaha o krátkodobé spekulace se ukázala jako zbytečná. Panika se totiž téměř vždy přetavila do krátkodobých obchodů.

Jsou zde samozřejmě i výjimky. Většina roku 2015 byla pro globální trhy špatná. Ke dnu je táhly rozvíjející se trhy a silný dolar. Minulý rok byl zase dokonalým chaosem. Špatně se dařilo téměř všem třídám aktiv, takže se nebylo kam ukrýt. V prosinci se dokonce zdálo, že se něco na trhu zlomilo. Viděli jsme nejhorší poslední měsíc roku na americkém trhu od velké hospodářské krize v 30. letech.

Začátkem tohoto roku se však zdá, že se na trhy vrátil optimismus. Důvodem je zmírnění jestřábí rétoriky šéfa Fedu Jeroma Powella v prosinci a jasné holubičí signály v jeho projevu v lednu. Přesto se nový medvědí trh a s ním recese nezadržitelně přibližují. Když toto vše vezmeme v úvahu, jak by se na to měli připravit burzovní hráči?

Co je třeba mít na paměti v podmínkách medvědího trhu?

1) Připravte se na zvýšenou volatilitu oběma směry

Během medvědího trhu se volatilita zvýší na násobné úrovně a ceny se hýbou oběma směry. Investorům tyto pohyby mohou pomoci překonat široce spektrální investice. Velká volatilita trhu je způsobena i nedostatkem likvidity. Ceny se tak podle aktuální situace mohou pohybovat výrazně dolů i nahoru. Neznamená to, že sázka na pokles ceny může být na býčím trhu vždy tím ideálním řešením.

Pamatuje si někdo na prudké posílení indexu S&P 500 o 27 % od listopadu 2008 do ledna 2009? Následující tabulka obsahuje nejlepší jednodenní zisky tohoto indexu za posledních 40 let během býčích trhů nebo korekcí.

Největší jednodenní nárůsty indexu S&P 500 od roku 1987 (v %)


2) Využívejte opce

Během klidnějších období medvědího trhu mohou opce poskytnout obchodníkům stabilitu a ochranu před výkyvy ceny do dané míry. Umožní jim to zároveň mít větší přehled o své odolnosti vůči riziku.

3) Rezervní kapitál pro náhlé pohyby trhů

Obchodníci by neměli investovat veškerý kapitál pouze do aktuálně otevřených pozic. Zejména v krátkodobém horizontu se ukázalo jako užitečné, mít nějaký kapitál v rezervě. Je tomu tak i proto, že vlády a centrální banky mají v rukou účinné nástroje, které dokáží situaci velmi rychle otočit. Dlouhodobou strategií je proto pomalu investovat do rizikových aktiv a to zejména, když se tempo poklesu začíná zpomalovat. Ke zlepšení dochází vždy tehdy, když je evidentní, že věci už nemohou být horší. Kromě vysoké volatility, by si měli být obchodníci vědomi, že výprodeje trhů mají zvyk končit mnohem rychleji, než končí nárůsty trhů. Vydělávání na poklesech trhu je tedy možné zejména do doby, než volatilita nedosáhne nových rekordů, nebo na maximální úroveň nevzrostou hodnoty ukazatelů strachu. Na pokles se dá spekulovat i při růstu cen, ale s klesajícím momentem. Volatilita na medvědích trzích téměř vždy roste a klesá opačně, jak rostou a klesají ceny aktiv. Spekulovat na pokles cen při jejich růstu je tedy, díky nižším cenám put opcí, vždy levnější.

4) Význam technické analýzy

Když trhy rostou a přicházejí na ně stále noví investoři, poskytuje technická analýza jen malou přidanou hodnotu. Trend růstu trhu je totiž evidentní pro každého. Když je však likvidita malá a emoce napjaté nabízí technická analýza zajímavé postřehy. Jde například o dobře známou Fibonacciho úroveň, nebo klouzavý průměr. Jiné jsou méně známé, jako analýza Elliotových vln. Ta se například přesně hodí na vysvětlení medvědího trhu v letech 2007 až 2009.

5) Pozor na korelace

Investoři s pasivními investicemi jsou často vystaveni širokému spektru rizika. V klidných dobách se může zdát, že tato rizika jsou navzájem nezávislá. To však neplatí v dobách, kdy trhy zmítají emoce. Obchodníci si často neuvědomují, že celé jejich portfolio je citlivé na jedno riziko. Je třeba si uvědomit, že v době paniky investoři prostě prodávají všechno. Proto by portfolio mělo být postaveno tak, aby se neorientovalo celé jen jedním směrem. Není tomu tak dávno, kdy se například růst kurzu japonského jenu vyvíjel shodně s růstem amerických vládních dluhopisů a poklesem indexu S&P 500.

6)  Korelace napříč trhy

Graf níže znázorňuje perfektní korelaci mezi future sázkami na index S&P 500, výnosy 10letých amerických dluhopisů, jakož i kurz australského dolaru vůči americkému dolaru v prosinci minulého roku. Tyto instrumenty přitom v běžných časech nevykazují žádnou nebo jen malou korelaci.


Autor: John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak pravděpodobný je zářijový růst sazeb?
  Janet Yellenová v Jackson Hole nenechala nikoho na pochybách. Zářijový růst sazeb je velice vážně ve hře. Podle jejích slov se přes pomalejší růst ekonomiky stále vylepšuje trh práce, a to je hlavní argument pro další růst sazeb. V podobném duchu se v uplynulých týdnech vyjádřili i její nejbližší spolupracovníci uvnitř Fedu - Wiliams ze San Francisca i Dudley z New Yorku. V pátek navíc vyslal jestřábí signál i druhý muž Fedu - viceprezident Stanley Fischer. V rozhovoru pro stanici CNBC připustil, že sazby mohou růst již v září a mohou klidně do konce tohoto roku vzrůst vícekrát. Vše záleží jen na příchozích datech?
 • Jak přizpůsobit vaše ETF portfolio globálnímu vývoji?
  Megatrendy jsou hlavními globálními silami, které ovlivňují a přetvářejí náš svět. Od technologických inovací, přes demografické změny až po geopolitické posuny moci můžete na těchto megatrendech profitovat právě díky ETF.
 • Jak reagovaly akcie a dolar na předchozí prezidentské volby?
  Dnes si dáme pár grafů. Prezidentské volby v USA se nám blíží a abychom si mohli udělat lepší představu o tom, co nás možná příští týden čeká, podíváme se na to, jak trhy reagovaly na volby v minulých letech. Zaměříme se na S&P500 a vezmeme to popořadě od těch posledních, tedy Obama vs. Romney.
 • Jak se bude vyvíjet investiční prostředí ve 2Q 2017 podle Saxo Bank? Předstihne Evropa v atraktivitě Spojené Státy?
  Evropská aktiva, s výjimkou německých pevných výnosů, vstupují do druhého čtvrtletí roku 2017 s malým či velkým zlevněním na základě nervozity plynoucí z francouzských a německých voleb, ale i očekávání týkajících se konečného výsledku brexitu. S naším základním scénářem, že evropská ekonomika předstihne tu americkou v průběhu následujících čtyř let, vidíme velký rozdíl mezi vnímáním a realitou, pokud jde o evropská aktiva představující významné nákupní příležitosti pro investory ve druhém čtvrtletí roku 2017.
 • Jak se bude vyvíjet trh se zlatem
  Objem zlata držený prostřednictvím burzovně obchodovatelných fondů (ETF) překonal nový rekord ve výši 2619 tun. Jen za poslední tři měsíce, když cena zlata vzrostla o pouhé 2,3 procenta, přidali investoři 160 tun zlata. Přitom v předchozím stejném období šlo o 90 tun. Celkově by investoři rádi podpořili trh, ale zdráhají se přistoupit k větší akci, i když je nyní dobrá příležitost. Zlato tak nejspíše i nadále zůstane v rozmezí, kde se drželo během listopadu, tedy mezi 1705 a 1750 dolary. A mezitím bude čekat, než se objeví nějaký vnější růstový stimul.
 • Jak se kryptoměny těží, proč vznikly a znamenají finanční svobodu?
  Kryptoměny jsou stále poměrně mladým fenoménem ve světě kryptografie i finančnictví. Průkopníkem na tomto poli se stal Bitcoin v roce 2009. Jeho tvůrce Satoshi Nakamoto, jehož identita však není známa, kritizoval centrální banky a „tisknutí“ peněz. Naproti tomu prosazoval decentralizaci celého systému a „tvrdost“ čili vzácnost své měny prostřednictvím omezení celkového počtu mincí na 21 milionů.
 • Jak se kterým trhů dařilo v roce 2016?
  Poslední obchodní týden roku 2016 byl pro americké akciové indexy ztrátový. Především poslední den, pátek 30.12.2016, se všechny tři hlavní indexy pohybovaly jednoznačně v červených číslech. Benchmark index S&P 500 ztratil téměř půl procenta, užší index Dow Jones odepsal čtvrt procento a technologický Nasdaq se propadl nejvíce a ztratil téměř celé jedno procento.
 • Jak se mýlí analytici na koruně?
  ČNB v rámci pravidelného šetření očekávání účastníků finančních trhů zveřejňuje rovněž odhady budoucího vývoje kurzu koruny. Zpráva bývá publikována každý měsíc se zpožděním, takže především krátkodobé – měsíční - predikce mohou být nyní poněkud zastaralé. Aktuální průzkum se uskutečnil ke dni 16. 1. 2013, kdy fixing koruny činil 25,58 Kč za euro. Průzkumu se pravidelně účastní 10 až 14 domácích a zahraničních analytiků. Podívejme se blíže na roční prognózy.
 • Jak se naučit obchodovat zábavnou formou?
  Zhodnoťte virtuální milion korun a vyhrajte špičkový telefon nebo 1000 Kč týdně v investiční soutěži! Obchodujte se zlatem...
 • Jak se naučit žít s mírnou inflací?
  Inflace už zase hrozí, či spíše stává se realitou, se kterou se v nejbližších měsících a létech budeme muset naučit žít. Dlouho byla zadržená, hrozila deflace, tedy pokles cenové hladiny. Centrálním bankám včetně naší se nedařilo dosáhnout kýženého cíle vzrůstu inflace na úroveň kolem dvou procent. Nyní, jak to tak vypadá, budou mít problém opačný – aby inflace příliš nepřekročila dvě procenta. Nezaměstnanost je rekordně nízká, dalo by se hovořit i o přezaměstnanosti, a to vždy vyvolává tlak na růst cenové hladiny, čemuž se patrně neubráníme. Nečeká nás ovšem nic dramatického. Koruna posiluje, což hrozbu inflace poněkud snižuje. Rovněž tak patříme mezi země, které mají možnost přísunu kvalifikovaných pracovních sil, což v profesích, do kterých se našincům příliš nechce, poněkud omezuje růst mezd. Přesto je dobré počítat s tím, čemu jsme již odvykli, a chránit naše úspory před inflací, která by v některých měsících mohla meziročně vystoupat až k pěti či šesti procentům.
 • Jak se připisují dividendy?
  Dividendové investování roste na popularitě mezi českými investory. Vysvětleme si proto krok po kroku, jak se připisují dividendy. Kdy musíte akcie vlastnit, abyste měli nárok na získání dividendy, jak dlouho je musíte držet a kdy Vám bude dividenda připsána? vše podrobně vysvětlíme v článku níže.
 • Jak se připravit na riziko recese?
  V dnešní době jsme svědky extrémně dlouhého růstu, který však s jistotou nevydrží věčně. Důvodů k možnému vypuknutí recese je na trhu dost a dost. Evropa se dlouhodobě potýká s vypořádáním se s Británií po brexitu a riziko visí i nad Itálií a dalšími státy jižní Evropy. V neposlední řadě vyvolává vášně i obavy obchodní válka mezi USA a Čínou. Ukazovat prstem na onen sud se střelným prachem, který odstartuje krizi, je proto loterie.
 • Jak se společnost XTB staví k nové regulaci finančních trhů ESMA?
  Necelé dva měsíce zbývají do implementace většiny pravidel nové celoevropské regulace CFD kontraktů. V Česku je ale zatím ticho po pěšině, jakoby nervozita některých hráčů dokázala přehlušit blížící se realitu. Protože se jedná o jedno z nejzásadnějších omezení finančních trhů, které kdy bylo v Evropě schváleno, tak bychom rádi na toto téma rozproudili diskuzi.
 • Jak se stát bezcitným traderem na forexu
  V tomto seriálu, věnovanému automatickým obchodním systémům (AOS), jsme se v prvním díle dozvěděli základní charakteristiku AOS...
 • Jak se stát Forexovým Obchodníkem
  Ať už se začínáte o Forexu učit nebo se chcete stát nezávislým Forexovým obchodníkem, zjistěte, zda je to pro Vás to pravé.
 • Jak se stát profesionálním obchodníkem, na kterého regulace ESMA nedosáhne?
  Už v létě začne naplno platit nová regulace finančních trhů ESMA, která výrazně omezuje finanční páku, snižuje maximální přípustné ztráty a například také nařizuje ochranu proti negativnímu zůstatku na obchodním účtu (u XTB dávno splněno). Více detailů se o nové regulaci dozvíte pod tímto odkazem.
 • Jak se stát úspěšným obchodníkem na Forexu?
  Jak se orientovat a na co si dát pozor při obchodování s měnami? Jaké je tajemství těch úspěšných a jak se mezi...
 • Jak se určuje cena Bitcoinu
  Cena Bitcoinu se může dramaticky změnit během malého okamžiku. Může kolísat v rozmezí 20 000 USD, jak se to projevilo minulý prosinec a méně než 10 000 USD, což je přibližně aktuální stav. Cena Bitcoinu zažívá ohromné turbulence, jako na nekonečné horské dráze.
 • Jak se vedlo komoditám ve stínu napětí na Středním východě
  Zpráva COT týkající se týdne končícího 31. prosincem ukázala průběžnou akumulaci spekulativních dlouhých pozic. Po rekordním srpnovém propadu dosáhla čistá dlouhá pozice 24 termínovaných kontraktů na komodity svého 18měsíčního maxima. V neposlední řadě se nakupovaly drahé kovy a energie, než obnovené napětí na Středním východě znovu vyhnalo jejich ceny vzhůru.
 • Jak se vloni vedlo společnostem na pražské burze?
  Na pražské burze v loňském roce skončily v kladných číslech pouze akcie společností Avast a ČEZ. Pražská burza také zastavila propad trvající dekádu. Pomohl jí k tomu růst sazeb, stejně jako možné spojení Air Bank se společností Home Credit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA report