Středa 06. prosinec 2023 06:05
reklama
Fintokei Vánoce
reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V5)
reklama
Instaforex ebook
reklama
Fintokei ProTrader

Jak se měnilo portfolio známých investorů ve 3. kvartále?

15.11.2023 14:38  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

„Aktivita známých investorů byla ve 3. kvartále spíše utlumená, často docházelo k výběru zisků,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Co je to formulář 13F?

Formulář 13F je čtvrtletní zpráva, kterou jsou povinni podávat všichni institucionální investiční správci se spravovanými aktivy ve výši alespoň 100 milionů dolarů a to do rukou Komise pro cenné papíry (SEC). Hedgeové fondy jsou povinny podat formulář 13F do 45 dnů po posledním dni kalendářního čtvrtletí. Většina fondů čeká až do konce tohoto období, aby utajila svou investiční strategii před konkurencí a veřejností. Investiční fondy v těchto formulářích musí zveřejnit nákupy a prodeje amerických akciových podílů a také případné nákupy opčních kontraktů, jež souvisí s americkými akciovými trhy.  V posledních týdnech došlo ke zveřejnění portfolií většiny hedgeových fondů, neboť již uplynulo 45 dnů od posledního kvartálu. Pro investory se jedná o jedinečnou příležitost, jak nahlédnout pod pokličku nejúspěšnějších investičních správců.

Hodnotoví investoři – W. Buffett, C. Munger, Li Lu, C. Icahn

Skupina hodnotových investorů, kteří si jsou velmi podobní, co se investiční filosofie týče se vyznačovala tím, že ve 3. kvartále nevyvinula téměř žádnou aktivitu. Berkshire Hathaway v čele s Warrenem Buffettem redukovala o 10,5 % svojí 5. největší pozici Chevronu a pak o něco málo přes 5,0 % zredukovala menší pozice ve společnostech Amazon a Aon. Celkově tedy jeho portfolio zůstalo bez větších změn, co se ale kupí je hotovostní pozice Berkshire, kdy tato společnost má bokem přes 157 miliard dolarů. Největší pozicí v portfoliu Berkshire zůstává Apple (50,0 %) a dále Bank of America (9,0 %), American Express (7,2 %) či Coca Cola (7,2 %). Portfolia Daily Journal Charlieho Mungera a Himalaya Capital Li Lu zůstaly ve 3. kvartále beze změny a podobně na tom bylo portfolio Carla Icahna. Slabá nákupní aktivita této skupiny investorů může poukazovat na relativně vysokou valuaci akciových titulů na trhu ve 3.kvartále. To se týká pouze větších společností, protože tito velikáni společnosti s menší tržní kapitalizací běžně opomíjejí.

Michael Burry

Burry proslavený jak „Big Short“ po zveřejnění pozic ve 2. kvartále přitáhl pozornost médií svými medvědími put opcemi proti velkým americkým akciovým indexům S&P 500 a Nadaq Composite, kterých se ale již zbavil. Ve 3. kvartále znovu nakoupil put opce, tentokrát proti indexu výrobců čipů SOXX. Put opce se často používají za účelem ochrany, ale i spekulace a vede k zisku, když podkladový akciový titul padá. Co se týče akciového portfolia, Burry dokupoval akcie Stellantis (jež tvoří 17,4 % portfolia), Nexstar Media (15,9 %), nebo Booking Holdings (10,5 %). Vrátil se také k čínským titulům, kterých se v minulých kvartálech zbavoval a nakupoval akcie JD.com (8,3 %) a Alibaba Group (9,9 %). Čínské akcie zažily výrazný pokles a pro hodnotové investory tak představují velmi atraktivní nákupní příležitost. Ovšem Čína je poměrně rizikovou investiční destinací, a to je potřeba brát v potaz.

Bill Gates

Bill & Melinda Gates Foundation Trust je nadace známého miliardáře Billa Gatese, která mimo jiné investuje i do amerických akcií. V předešlém kvartále tato nadace nevyvinula moc aktivity, mezi největší patří malá redukce o 10,4 % akcií Berkshire Hathaway a kosmetické navýšení pozic ve společnostech: Microsoft, Walmart, nebo United Parcel Service.

Stanley Druckenmiller

Druckenmiller je považován za jednoho z nejúspěšnějších investorů a během jeho investiční kariéry údajně tvořil průměrný roční zisk 30 % a neměl jediný ztrátový rok. Spolu se Sorosem slavně „zlomili“ anglickou libru. Druckenmiller lehce redukoval jeho největší pozici v portfoliu: Nvidia (nyní 13,7 % portfolia), druhá největší pozice Coupang (12,8 %) zůstala beze změny. Dokupoval akcie společností Microsoft (9,8 %), Teck (6,4 %) a Google (4 %).

Bill Ackman

Správce Pershing Square Capital Management taktéž nevykázal velkou aktivitu. Fond dokoupil akcie Hilton Worldwide (14,8 % portfolia) lehce snížil pozici v Lowe’s (14 %) a zdvojnásobil pozici v Alphabet Inc. (5,4 %).

Všeobecný pohled

Nejfrekventovaněji nakupované akcie ve 3. kvartálu mezi množinou tzv. superinvestorů (Dataroma) jsou sestupně Meta, Alphabet, Amazon, Disney, Microsoft, United Health, Thermo Fisher Scientific, Dollar General nebo Apple. Ukazuje to, že trh ještě pořád zůstává u velké sedmičky, která téměř vlastnoručně táhne trh od počátku roku výše. Listopadový výrazný nárůst akcií USA se týkal především velkých technologických společností a výrobců čipů. Mnozí správci se ve 3. kvartále vyhýbali velkým obchodům a vybíralo lehce zisky na již existujících pozicích.

Ačkoli jsou tyto obchody inspirující, je potřeba se vyhnout bezmyšlenkovému kopírování portfolií známých investorů. Je nutné porozumět investiční strategií investora a firmě samotné před nákupem akcií. Může se stát, že fond nakupuje pozici jen za účelem krátkodobé spekulace a má nástroje na rychlé vystoupení z pozice. Také je třeba si uvědomit, že tyto pozice se mohly již výrazně změnit, neboť se jedná o stav k 30.9.2023.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak se bude chovat cena zlata v lednu 2022?
  Cena zlata po poklesu v říjnu a listopadu a po třítýdenním období konsolidace v prosinci prudce vzrostla. Dostalo tedy mírnou podporu, což vyvolalo na trhu vlnu nadějí na možný další pohyb směrem nahoru.
 • Jak se bude vyvíjet investiční prostředí ve 2Q 2017 podle Saxo Bank? Předstihne Evropa v atraktivitě Spojené Státy?
  Evropská aktiva, s výjimkou německých pevných výnosů, vstupují do druhého čtvrtletí roku 2017 s malým či velkým zlevněním na základě nervozity plynoucí z francouzských a německých voleb, ale i očekávání týkajících se konečného výsledku brexitu. S naším základním scénářem, že evropská ekonomika předstihne tu americkou v průběhu následujících čtyř let, vidíme velký rozdíl mezi vnímáním a realitou, pokud jde o evropská aktiva představující významné nákupní příležitosti pro investory ve druhém čtvrtletí roku 2017.
 • Jak se bude vyvíjet trh se zlatem
  Objem zlata držený prostřednictvím burzovně obchodovatelných fondů (ETF) překonal nový rekord ve výši 2619 tun. Jen za poslední tři měsíce, když cena zlata vzrostla o pouhé 2,3 procenta, přidali investoři 160 tun zlata. Přitom v předchozím stejném období šlo o 90 tun. Celkově by investoři rádi podpořili trh, ale zdráhají se přistoupit k větší akci, i když je nyní dobrá příležitost. Zlato tak nejspíše i nadále zůstane v rozmezí, kde se drželo během listopadu, tedy mezi 1705 a 1750 dolary. A mezitím bude čekat, než se objeví nějaký vnější růstový stimul.
 • Jak se daří akciím Adidas ve stínu napětí mezi USA a Čínou?
  Adidas si v posledních pěti letech vede mnohem lépe než Nike, zejména v oblasti růstu provozních zisků, zvyšování podílu na severoamerickém trhu a budování pozic v Číně. Minulý týden společnost oznámila, že byly její čínské tržby ve druhém čtvrtletí vyšší než ve stejném období loňského roku, což naznačuje, že čínští spotřebitelé dávají značce Adidas přednost před Nike. Příčinou může být přetrvávající napětí mezi Čínou a USA. Německá vláda navíc oznámila, že od 1. července snižuje DPH z 19 % na 16 %, což firmě Adidas nepochybně pomůže taktéž.
 • Jak se Fed vypořádá s inflačními tlaky?
  Ačkoliv cena ropy Brent se včera dostala pod 100 USD za barel a snad tak poskytne částečnou úlevu spotřebitelům (i když jde samozřejmě o vývoj cen ropných produktů a ne o ceny ropy surové), tak je zřejmé, že nabídkové inflační tlaky sílí. Nejen našemu pravidelnému čtenáři jistě neuniklo, že ceny nejen energetických komodit v meziročním srovnání letí vzhůru.
 • Jak se chová cena ropy Brent?
  Ropa, ze které se vyrábějí plasty, pohonné hmoty nebo některé druhy léků, je u investorů na burze dlouhodobě oblíbená, a to i přes výzvy související s uhlíkovou neutralitou. Jaký je rozdíl mezi ropou Brent a konkurencí, WTI? Jak vypadá graf její momentální ceny a jaká je výhledová prognóza do budoucna?
 • Jak se kryptoměna Solana stala tak úspěšnou?
  Solana na konci srpna překročila hranici 100 dolarů a stala se tak jednou z 10 největších kryptoměn. Kryptoměnu Solana založil v roce 2017 americký startup Solana Lab za účelem vybudovat rychlou a energeticky efektivní blockchainovou síť. Solana má svůj token SOL, což je digitální měna, kterou investoři mohou nakupovat a prodávat. Namísto akcií, což je tradiční způsob získávání kapitálu, startup Solana Lab prodává digitální tokeny. Peníze mají jít na rozvoj aplikací a platforem v oblasti rychle se rozvíjejících decentralizovaných financí.
 • Jak se kryptoměny těží, proč vznikly a znamenají finanční svobodu?
  Kryptoměny jsou stále poměrně mladým fenoménem ve světě kryptografie i finančnictví. Průkopníkem na tomto poli se stal Bitcoin v roce 2009. Jeho tvůrce Satoshi Nakamoto, jehož identita však není známa, kritizoval centrální banky a „tisknutí“ peněz. Naproti tomu prosazoval decentralizaci celého systému a „tvrdost“ čili vzácnost své měny prostřednictvím omezení celkového počtu mincí na 21 milionů.
 • Jak se kterým trhů dařilo v roce 2016?
  Poslední obchodní týden roku 2016 byl pro americké akciové indexy ztrátový. Především poslední den, pátek 30.12.2016, se všechny tři hlavní indexy pohybovaly jednoznačně v červených číslech. Benchmark index S&P 500 ztratil téměř půl procenta, užší index Dow Jones odepsal čtvrt procento a technologický Nasdaq se propadl nejvíce a ztratil téměř celé jedno procento.
 • Jak se měnilo portfolio známých investorů ve 3. kvartále?
  „Aktivita známých investorů byla ve 3. kvartále spíše utlumená, často docházelo k výběru zisků,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
 • Jak se mýlí analytici na koruně?
  ČNB v rámci pravidelného šetření očekávání účastníků finančních trhů zveřejňuje rovněž odhady budoucího vývoje kurzu koruny. Zpráva bývá publikována každý měsíc se zpožděním, takže především krátkodobé – měsíční - predikce mohou být nyní poněkud zastaralé. Aktuální průzkum se uskutečnil ke dni 16. 1. 2013, kdy fixing koruny činil 25,58 Kč za euro. Průzkumu se pravidelně účastní 10 až 14 domácích a zahraničních analytiků. Podívejme se blíže na roční prognózy.
 • Jak se naučit obchodovat zábavnou formou?
  Zhodnoťte virtuální milion korun a vyhrajte špičkový telefon nebo 1000 Kč týdně v investiční soutěži! Obchodujte se zlatem...
 • Jak se naučit žít s mírnou inflací?
  Inflace už zase hrozí, či spíše stává se realitou, se kterou se v nejbližších měsících a létech budeme muset naučit žít. Dlouho byla zadržená, hrozila deflace, tedy pokles cenové hladiny. Centrálním bankám včetně naší se nedařilo dosáhnout kýženého cíle vzrůstu inflace na úroveň kolem dvou procent. Nyní, jak to tak vypadá, budou mít problém opačný – aby inflace příliš nepřekročila dvě procenta. Nezaměstnanost je rekordně nízká, dalo by se hovořit i o přezaměstnanosti, a to vždy vyvolává tlak na růst cenové hladiny, čemuž se patrně neubráníme. Nečeká nás ovšem nic dramatického. Koruna posiluje, což hrozbu inflace poněkud snižuje. Rovněž tak patříme mezi země, které mají možnost přísunu kvalifikovaných pracovních sil, což v profesích, do kterých se našincům příliš nechce, poněkud omezuje růst mezd. Přesto je dobré počítat s tím, čemu jsme již odvykli, a chránit naše úspory před inflací, která by v některých měsících mohla meziročně vystoupat až k pěti či šesti procentům.
 • Jak se obchodníci s ETH mohou orientovat v krátkodobých trendech?
  Ethereum má od ledna vyšší trend, ale od května se přiklání k medvědímu trendu a formace rozsahu v nižším časovém rámci naznačuje, že kupci mohou ztrácet sílu.
 • Jak se obchoduje na medvědích trzích?
  Medvědí trhy jsou volatilní, nepředvídatelné a náročné na obchodování. V období, kdy jsou podmínky na trhu nastavené na averzi vůči riziku, je proto důležité mít dobrou strategii. Směřujeme ke globální recesi?
 • Jak se OPEC během dvou let změnil a co očekávat do budoucna?
  OPEC řešil v posledních dvou letech několik důležitých otázek. Na začátku pandemie se dvě členské země přely, jak krizi řešit. Naštěstí se usmířily a skupina v reakci na sníženou poptávku začala spolupracovat na největším omezení produkce v historii OPEC.
 • Jak se orientovat na trzích s vysokou volatilitou?
  V dnešních aktualitách z akciových trhů si povíme, jak se připravit na změny v trendech akcií. Protože volatilita zůstane ještě nějakou dobu vysoká, budou akcie vykazovat častý návrat k průměru. Ukážeme si, jak účinné byly strategie návratu k průměru v roce 2008 a také jak si mohou investoři takové strategie připravit.
 • Jak se orientovat ve světě investování?
  Investování prostřednictvím akcií nebo ETF je v posledních letech stále populárnější. Svět financí je však složitý a zejména v počátcích je velmi obtížné se v něm orientovat. Na první pohled to zní jednoduše – vždyť si koupím akcii nebo ETF – tak co by na tom mohlo být složitého? A tady se dostáváme ke skutečnosti, že není akcie jako akcie a není ETF jako ETF.
 • Jak se připisují dividendy?
  Dividendové investování roste na popularitě mezi českými investory. Vysvětleme si proto krok po kroku, jak se připisují dividendy. Kdy musíte akcie vlastnit, abyste měli nárok na získání dividendy, jak dlouho je musíte držet a kdy Vám bude dividenda připsána? Vše podrobně vysvětlíme v článku níže.
 • Jak se připravit na inflaci? Investovat, i do whisky
  Pokud Češi nechtějí o své vydělané peníze do budoucna přicházet, kvůli nulovým, ba záporným úrokovým a citelné inflaci, musí investovat. Spoření nestačí. Post-pandemická doba bude v tomto ještě neúprosnější než časy předpandemické. Ekonomika na to již reaguje – nabízí nové možnosti investování, včetně toho do whisky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V4)