Když však vezmeme v úvahu i vysokou inflaci posledních let, je dnešní „reálná“ cena ropy spíše srovnatelná s 50dolarovým rokem 2017 (viz graf). Rázem zjistíme, že levnější období, než je dnes, bylo pouze za pandemie a také v roce 2016, kdy Írán po podepsání jaderné dohody a omezení sankcí na globální trh pustil své přebytečné barely.
Vývoj ceny ropy Brent za posledních 10 let (týdenní graf – W1):
Odpověď na otázku v nadpisu textu je tedy Ano, ropa je nyní velice levná. Kvůli rostoucím nákladům na těžbu není 65 USD za barel dlouhodobě udržitelných, investice do nové těžby budou klesat. Megalomanské investiční plány v Saúdské Arábií a megalomanské válečné plány v Rusku také nejsou slučitelné s aktuální cenou černého zlata.
Může ropa klesnout níže? Samozřejmě může. Ve chvíli, kdy další nepředvídatelné kroky Donalda Trumpa otřesou globální ekonomikou a začnou blikat červené kontrolky recese, ropa může dále zlevnit. Podobně i v případě, že se USA s Íránem dohodly na nějaké míře spolupráce, která by (znovu) zmírnila sankce a opakoval by se zmíněný scénář roku 2016. Takový vývoj by ale znamenal pouze krátkodobý pokles cen ropy, dříve nebo později by totiž zkolabovala těžba v USA, Kanadě, Brazílii i u členů OPEC a trh by si hledal rovnováhu na vyšších cenách. Ve Spojených státech už nyní těžba víceméně stagnuje.
Vývoj těžby ropy v USA (v tis. barelů denně):
Jak se z pohledu tradera k dané situaci postavit a jak čelit možným nečekaným propadům? Vhodnou strategií může být držet dlouhou pozici ať už v samotné komoditě, nebo ve společnostech těžících ropu. Postupně tuto pozici akumulovat, pokud by ke zmíněným krátkodobým poklesům v ceně skutečně došlo. A vyčkat na růst ceny, který se dříve nebo později dostaví.
Trh zatím nebere příliš vážně návrh na zavedení 500procentních cel na země nakupující ruskou ropu, který má aktuálně podporu amerického Senátu. Tento „nukleární“ scénář, jak donutit Vladimíra Putina k ukončení války na Ukrajině, by totiž jednorázově zvýšil ceny ropy o desítky USD za barel. Ruské exporty ve výši 6 milionů barelů denně se totiž na rozdíl od íránských nebo venezuelských nedají jednoduše nahradit. Pravděpodobnost zavedení těchto brutálních sankcí navíc po odmítnutí prezidentských rusko-ukrajinských jednání v Istanbulu tento týden poměrně vzrostla.
Vývoj ceny ropy Brent (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: eia.gov, OPEC Monthly Report, tradingeconomics.com