Na první pohled to vypadá jednoduše.
Stačí si vybrat timeframe, najít strategii, a přizpůsobit si ji na míru.
Jenže realita je složitější. Styl obchodování totiž neurčuje jen technika. Určuje ho způsob myšlení, emoční nastavení i to, jak člověk vnímá stres, nejistotu a potřebu být „v trhu“.
Často slyším otázku, jaký styl je „nejlepší“. Ale zkušenost ukazuje, že daleko důležitější otázka zní:
„V jakém stylu dělám nejméně chyb?“
Výhody a úskalí jednotlivých stylů
Každý přístup má své výhody – ale i své pasti.
Scalping vyžaduje extrémně rychlé rozhodování, zvládání neustálé zátěže a velmi přesnou exekuci.
Intradenní obchodování poskytuje víc prostoru na analýzu, ale vyžaduje soustředěnost v konkrétních blocích dne a schopnost zůstat stabilní i při intradenních výkyvech.
Swing trading naopak pracuje s větším odstupem – vyžaduje trpělivost, schopnost unést otevřenou pozici přes noc (někdy i několik nocí i víkendů) a důvěru v plán, který se nevyvíjí minutu po minutě.
Osobní zkušenost
Když jsem začínal, zkoušel jsem všechno. Scalping na minutových grafech mě rychle unavil – ne fyzicky, ale mentálně. Dělal jsem spoustu rozhodnutí, ale bez dostatečného nadhledu. Intraday mi chvíli seděl, ale později jsem si uvědomil, že příliš reaguju na výkyvy trhu a často mě to stahovalo do emocí. Až u swingového stylu jsem našel to, co jsem dlouho hledal – větší odstup, klidnější rozhodování a schopnost plánovat bez přehnané aktivity.
To, že zrovna mě sedí swing neznamená, že vám musí taky. Zásadní je sledovat, co se děje mezi vstupem a výstupem. Jak člověk zvládá otevřenou pozici. Jak často má potřebu zasahovat. A jestli je styl udržitelný i v době, kdy se nedaří.
A jak už vícekrát padlo v diskuzích: velmi pomáhá i objevení komfortního timeframu, ve kterém mohu dělat ta nejefektivnější rozhodnutí a cítím se v něm nejlépe. Pokud mám čas a potřebuji akci, budu se dívat spíše na nižší timeframy. Pokud potřebuji pečlivou analýzu a více času na přemýšlení, sáhnu po vyšších rámcích.
Závěr
Obchodní styl je vlastně způsob, jakým člověk zvládá rozhodování. Jak reaguje na tlak. Jak unese nejistotu. A kde se cítí – ne pohodlně, ale soustředěně, stabilně a klidně.
Ve finále tedy neexistuje jeden „nejlepší styl“. Ale existuje styl, ve kterém konkrétní trader dokáže nejlépe přemýšlet. A právě ten je pro něj tím nejlepším.
(A někdy se dokonce můžeme cítit skvěle i ve více stylech!)
Pepa Zeman
Tým FXstreet.cz